Chytré váhy

Osobní váha se může hodit v každé domácnosti. Poslouží nejen těm, kteří se pokoušejí hubnout, ale může pomoci všem, kteří chtějí mít přehled o své tělesné hmotnosti. V dnešní době je stále větším počtem osob vyznáván zdravý životní styl a s tím roste obliba moderních diagnostických nebo též chytrých vah.

Tyto váhy jsou nejen přesné, ale disponují celou řadou funkcí. Díky nim si na základě svého pohlaví, věku, výšky či běžných aktivit můžete naměřit kromě hmotnosti i množství vody a tuku v těle. Dále budete znát své BMI, což je index tělesné hmotnosti. Zjistit můžete hmotnost kostí, spočítáte kalorie, přehled budete mít i o metabolických funkcích. Pomocí bluetooth je můžete spárovat s mobilním telefonem a využívat můžete i další moderní technologie.

Při výběru diagnostické váhy je dobré zohlednit několik parametrů. V první řadě zvažte, kolik osob bude chytrou váhu používat. Podle toho snadno odvodíte i požadovanou maximální nosnost. Počet osob určuje, jak velkou paměť budete schopni u váhy pravidelně využívat. Od každé váhy budete vyžadovat co možná nejpřesnější vážení. Proto se zaměřte i na přesnost váhy, která se může u jednotlivých modelů značně lišit. U osobních vah je pak velmi důležitý počet různých funkcí. Ty úzce souvisí s pořizovací cenou.

Porovnat ceny vah

Nejlepší chytré váhy

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. TrueLife FitScale W5 BT 98 % 999 Kč Zobrazit Pilulka.cz
2. TrueLife FitScale W3 97 % 399 Kč Zobrazit Benu.cz
3. Xiaomi Mi Body Composition Scale 2 94 % 463 Kč Zobrazit Allegro.cz
4. Omron BF 511 tmavě modrá 93 % 1 989 Kč Zobrazit Alza.cz
5. Tanita BC-545N 93 % 4 990 Kč Zobrazit Allegro.cz
6. Beurer BF 700 69 % 1 228 Kč Zobrazit Mall.cz

Přesnost

Od každé osobní váhy budete vyžadovat co nejpřesnější vážení. V případě chytrých vah bývá odchylka vážení v rozmezí 50 – 200 gramů. Levnější domácí váhy disponují 4 senzory, které jsou rozmístěny ve tvaru čtverce. Tyto senzor zajišťují rovnoměrné měření tuku v těle. Dražší a profesionální váhy mohou využívat větší počet senzorů. Obvykle jich bývá 8 nebo 10.

Nosnost

Dalším důležitým kritériem výběru je nosnost chytré osobní váhy. V případě diagnostických vah se nosnost běžně pohybuje v rozmezí 100 – 200 kg. Nejvyšší nosnost chytrých vah bývá 250 kg.

Napájení

Chytré váhy jsou nejčastěji napájeny klasickými tužkovými bateriemi typu AA popřípadě AAA. Koupit můžete i váhu s dobíjecím akumulátorem. V obou případech si můžete být jistí dlouhou výdrží, výhodou dobíjecích akumulátorů je pak šetrnost k životnímu prostředí.

Materiál

Chytrou váhu můžete vybírat i s ohledem na vzhled a kvalitu. Tyto parametry se odvíjí od výrobního materiálu. Nejčastěji používaným materiálem je plast, ale v současné době se velmi oblíbenými stávají váhy vyrobené z tvrzeného skla. Mnohým vahám pak nechybí kovové prvky. Dražší přístroje bývají vyrobeny z nerezu a koupit můžete i váhu ze dřeva nebo dražších kovů.

Funkce

Diagnostické váhy se z velké části vybírají podle funkcí, které budete moci využívat. Jejich počet roste společně s cenou váhy.

  • Měření vody v těle – váha je schopna přesně určit množství vody ve svalech. Optimální hodnota je cca 50 – 60 % hmotnosti osoby.
  • Měření tuku – díky této funkci budete vědět, že při cvičebním tréninku opravdu spalujete tuk a ne svaly.
  • Viscerální tuk – kromě méně škodlivého podkožního tuku, může váha určit množství nebezpečného viscerálního tuku. Jedná se o tuk, který obklopuje životně důležité orgány v těle. Zvýšené množství tohoto tuku může způsobovat velmi závažné zdravotní komplikace.
  • Měření svalů – při vážení dokáže váha započítat svalovou hmotu.
  • Kostní hmota – funkce, která vás může upozornit na nedostatek minerálů a vápníku v těle.
  • Metabolický věk – chytré váhy mohou změřit váš metabolický věk a na jeho základě určit potřebné množství přijímaných kalorií.
  • BMR – je zkratka pro bazální metabolickou spotřebu. Tento údaj vám říká, jaká by měla být optimální spotřeba energie za den. Na jejích základě můžete lépe odhadnout svoji pohybovou aktivitu.
  • Paměť – díky paměti budete moci výsledné hodnoty uchovat. Kromě toho může do váhy zadat svoje údaje více osob. Některé váhy nabízí paměť až pro 5 uživatelů.
  • Tělesná kondice – chytrá váha může poměrně přesně odhadnout úroveň kondice.
  • WiFi/ Bluetooth – pomocí bezdrátové technologie můžete váhu spárovat s mobilním telefonem nebo jiným zařízením.
  • LCD displej – chytré váze nebude chybět ani různá podoba displeje. Právě na něm se budou jednotlivé údaje zobrazovat.
  • Možnost mluvení – tuto funkci ocení slabozraké a nevidomé osoby.

Jak se vážit?

S používáním chytré váhy byste to neměli přehánět. Vždy se doporučuje dodržovat pravidla vážení.

  • Vážit byste se měli vždy ve stejný čas. Nejlepší je ranní vážení na lačno, na správnou dobu vás může v některých případech upozornit mobilní aplikace.
  • Vážit byste se měli nejlépe ve spodním prádle a vždy na boso.
  • Aby byly hodnoty co nejpřesnější, musí stát váha na dokonale rovném tvrdém povrchu.
  • Den před plánovaným vážením se doporučuje nekonzumovat alkoholické a kofeinové nápoje. Rovněž byste se měli vyhnout náročnému tréninku. I ten totiž může naměřené hodnoty ovlivnit.

Značka

Chytré váhy koupíte od mnoha různých výrobců. S výběrem té správné vám mohou pomoci uživatelské recenze zákazníků. Za velmi kvalitní se považují váhy německé značky Beurer. Ta se zaměřuje i na výrobu dalších přístrojů určených k péči o tělo. Dalším velkým výrobcem je TrueLife. Kromě osobních vah můžete od tohoto výrobce koupit teploměry, dětské chůvičky, tlakoměry a jiné přístroje. Dalším známým výrobcem je Sencor a věhlasnou značkou je také Omron nebo Tanita.

Cena

Chytré váhy toho nabízí opravdu hodně. Množství funkcí se pochopitelně odráží na pořizovací ceně. Ta je v porovnání s klasickou osobní váhou, která pouze zváží vaši hmotnost, vyšší. Přesto však není diagnostická váha poměrně dostupným zbožím. Pokud nemáte na váhu žádné zvláštní požadavky, bude vám vyhovovat přístroj se základními funkcemi a cenou do 500 Kč. Větší možnosti nabízí váhy s cenou 500 – 1000 Kč. Ještě více zaplatíte za váhy vyrobené z prémiových nebo nadstandardních materiálů. V jejich případě se cena pohybuje v rozmezí 1 500 – 5 000 Kč.

Porovnat ceny vah

Otázky a odpovědi

Jaké jsou výhody a nevýhody chytré osobní váhy?

Chytrá osobní váha bude vyhovovat všem, kteří chtějí znát kromě tělesné hmotnosti i parametry jako množství svalů, tuků a vody v těle. Výhodou je i skutečnost, že můžete váhu propojit s mobilní aplikací. Samozřejmostí je i velmi přesné vážení. Za nevýhodu lze snad považovat pouze skutečnost, že si každý uživatel musí před vážením nastavit své počáteční hodnoty. Bez nich není váha schopná jednotlivé údaje vyhodnotit.

Na jakém principu smart váha funguje?

V každé chytré váze jsou zabudované senzory, které pracují na principu bioelektrické impedance. Během vážení pošle váha do těla nepatrné množství proudu, který dokáže změřit elektrický odpor těla. Podle něho pak váha vypočítá veškeré údaje o vaší osobě. Aby nebyly výsledné hodnoty zkreslené, je nutné na váhu stoupat pouze bosýma nohama.

Jsou chytré váhy vhodné pro každého?

Při vážení do těla váha vysílá malé množství elektrického proudu. Z tohoto důvodu nemusí být váha bezpečná pro osoby s kardiostimulátorem nebo jinou elektronickou pomůckou. Elektrický proud totiž může narušit správný chod využívané zdravotní pomůcky, což by vás mohlo dokonce přímo ohrozit na životě. Jestliže nějaké elektronické pomůcky využíváte, konzultujte možné použití chytré váhy s lékařem.

Závěr

Diagnostické váhy jsou moderní přístroje, které kromě tělesné hmotnosti zobrazují mnoho dalších parametrů. Z tohoto důvodu jsou velmi žádané u sportovců a osob, které se více zaměřují na zdravý životní styl. Pomocí chytré váhy můžete poměrně přesně určit tělesnou hmotnost, procento svalové hmoty, vody i tuku v těle. Váha ukáže hodnotu BMI, změří množství viscelárního tuku a změří hmotnost kostí. Mezi další funkce patří možnost měřit hodnotu BMR a AMR či fyzickou kondici. To vše zjistíte tak, že do systému váhy zadáte několik požadovaných údajů, které se týkají vaší osoby.

Podobný článek, co by vás mohl zajímat


Zdroje: www.wikipedia.org, www.mall.cz, www.alza.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (60 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Já si hlídám váhu kvůli práci a rozhodně nedám dopustit na chytré osobní váhy, jako je například Xiaomi Mi Body Composition Scale 2. Tu jsem si koupil teprve nedávno, ale je naprosto perfektní.

Přidat komentář

Recenzer
Logo