Kojenecké váhy

Kojenecká váha je specifickým typem osobní váhy, který vám umožní bezpečné vážit novorozené dítě. Znát přesnou hmotnost miminka je v prvních dnech a týdnech nesmírně důležité. Díky váze budete mít dokonalý přehled o tom, zda miminko správně prospívá. Zdravé děti by měly přibrat každý týden v průměru 150 -200 gramů. Po dovršení 3. měsíce věku jsou týdenní přírůstky na váze cca 100 gramů.

Novorozence můžete vážit i na klasické kuchyňské váze. V tomto případě však může být vážení více či méně nepřesné a zejména pak nebezpečné. Dětská váha navíc disponuje řadou funkcí, díky kterým bude vážení pohodlné a velmi přesné. Při výběru kojenecké váhy se tak zaměřte především na funkce a způsob ovládání.

Porovnat ceny vah

Nejlepší kojenecké váhy

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Esperanza EBS019 96 % 599 Kč Zobrazit Tipa.eu
2. Chicco Digitální dětská váha 95 % 1 519 Kč Zobrazit Alza.cz
3. Rossmax WE300 79 % 1 198 Kč Zobrazit Prozdravi.cz
4. Laica PS3001 75 % 1 024 Kč Zobrazit Expert.cz
5. Beurer BY 80 70 % 1 190 Kč Zobrazit Pilulka.cz

Typy

Váha pro miminko má zpravidla podobu malého lehátka. Výběr v současné době není nijak závratný a na trhu je dětská váha zastoupena menším množstvím modelů, které se od sebe na první pohled nijak zásadně neliší. V minulosti jste mohli vybírat mezi klasickou mechanickou a moderní digitální váhou. V současné době jsou k dostání pouze váhy digitální. Jednotlivé váhy se tak liší spíše množstvím funkcí.

Kromě klasické váhy lze sehnat i kojeneckou vaničku, jejíž součástí je váha a teploměr. Výhodou váhy je, že ji budete moci použít během koupání a zvážit můžete i dítě v batolecím věku. Přesná hmotnost miminka je zaznamenána díky speciálnímu systému, který je schopen stabilizovat pohyb vody.

Nosnost

Jedním z důležitých parametrů při výběru kojenecké váhy je nosnost. Kojenecké váhy mají obvykle nosnost od 20 – 25 kg. Využívat je tak můžete do cca 2 – 3 let věku dítěte. Nejmenší děti se budou na váze vážit v leže. Ty starší se mohou na váhu posadit nebo postavit.

Přesnost

Druhým nejdůležitějším parametrem je přesnost vážení. V případě kojeneckých vah je maximální přípustná odchylka 5 gramů.

Materiál

Kojenecké váhy se vyrábí z plastu. Díky výrobnímu materiálu mají váhy poměrně nízkou hmotnost, která se pohybuje v rozmezí 2 – 3 kg. Některé váhy mají povrch potažen čalouněným, které je měkčí a nebude miminko studit. V obou případech je možné váhu v případě potřeby jednoduše očistit za pomocí vlhčených ubrousků nebo navlhčené houbičky.

Velikost

Kojenecké váhy mají poměrně velkou vážící podložku. Délka podložky bývá v rozmezí 50 – 60 cm. Šířka pak bývá v rozmezí 24 – 35 cm. Výšku pak určuje konstrukce váhy. Součástí některých kojeneckých vah bývá stojan. Tyto váhy jsou díky tomu vyšší, nižší váhy jsou tvořeny pouze podložkou.

Funkce

Součástí dětských vah je různý počet funkcí. Vzhledem k tomu, že jsou všechny váhy digitální, nechybí LCD displej, který se však liší svojí velikostí a tím i přehledností. Výhodou jsou pak displeje podsvícené. Displeje se liší i v zobrazení výsledku vážení. Za minimum se považuje výsledek se 3 desetinnými místy.

  • TARA – prakticky každá váha má tuto funkci, která vám umožní odvážit oblečení nebo plenku, kterou vložíte pod miminko.
  • HOLD – stejnou funkci najdete i pod označením Block weight nebo třeba Stop button. Díky funkci budete moci zvážit i vrtící se miminko.
  • Paměť – díky paměti můžete uchovávat několik výsledků vážení. Budete tak mít o prospěchu dítěte dokonalý přehled. Zobrazit můžete cca 10 předchozích vážení.
  • Bluetooth – některé váhy umožňují bezdrátový přenos dat prostřednictvím mobilní aplikace. Díky tomu můžete o výsledcích vážení snadno informovat vašeho dětského lékaře. V aplikaci pak máte k dispozici různé grafy a tabulky.
  • Jednotky hmotnosti – dětské váhy váží nejen v kilogramech, ale i librách nebo uncích. Nastavit si můžete jednotky, které vám vyhovují nejvíce.
  • Automatické vypnutí – po nějaké době nečinnosti se váha sama vypne, čímž šetří baterie.
  • Kontrolky – informují vás o stavu baterie, ale upozornit mohou i na případné přetížení váhy.
  • Kalibrace – velmi praktická je funkce automatické kalibrace.
  • Metr – součástí kojenecké váhy může bát i metr. Dítě můžete zároveň vážit i měřit.
  • Melodie – neklidné miminko mohou zklidnit melodie, kterými mohou kojenecké váhy rovněž disponovat.

Značka

Kojenecké váhy nabízí známý výrobci. K oblíbeným patří váhy Laica, Beuer, Baby Ono, Chicco, Miniland, Zopa a někteří další. Tito výrobci nabízí kojenecké váhy ve všech cenových kategoriích.

Cena

Kojenecká váha vám v prvních týdnech výrazně usnadní péči o miminko. Díky váze budete mít přehled o tom, zda se dítě vyvíjí správně. Na trhu najdete dětské váhy v různých cenových relacích. Za ty nejlevnější zaplatíte méně než 1 000 Kč. I tyto váhy disponují alespoň těmi základními funkcemi. Oblíbené jsou váhy s cenou od 1 – 2 000 Kč. Za nejmodernější SMART váhy pak můžete zaplatit i více než 3 000 Kč.

Porovnat ceny vah

Otázky a odpovědi

Co je mateřská a kojenecká váha?

Jedná se o speciální multifunkční váhu, kterou mohou používat děti i dospělí. Při vážení budete mít dítě v náručí, přičemž bude váha schopna velmi přesně odečíst váhu dítěte od vaší váhy. Využívat pak můžete další funkce a výhodou je i bezdrátový bluetooth přenos dat.

Nevýhodou multifunkční váhy je minimální zastoupení na trhu. V minulosti bylo možné váhu koupit pouze přes zahraniční e-shopy. V současnosti je váha na českém trhu zastoupena pouze jedním modelem.

Jakým způsobem jsou kojenecké váhy napájeny?

Drtivá většina dětských vah je napájena pomocí baterií. Méně často narazíte na váhu, kterou je třeba před použitím připojit k elektrické síti. Výjimkou pak nejsou ani váhy, které nabízí obě tyto možnosti. Ve většině případů si vystačíte s váhou napájenou bateriemi. I v případě, kdy budete miminko vážit častěji, mívají baterie několikaletou životnost.

Jsou součástí kojeneckých vah nějaké bezpečnostní prvky?

Na bezpečí nejmenších dětí je pochopitelně kladen velký důraz. Kojenecké váhy mají zpravidla protiskluzovou úpravu, nebo jsou jejich součástí alespoň pogumované nožičky. Tyto prvky mají zabránit možnému sklouznutí váhy ze stolu nebo jiné podložky.

Samotná vanička pak mívá různě vysoké okraje, které zabrání překulení miminka mimo váhu. Ačkoliv tyto prvky vaše miminko určitým způsobem chrání, není možné nechávat miminko na váze ani na malou chvíli o samotě.

Závěr

Moderní digitální kojenecké váhy umožní pohodlné a velmi přesné vážení dítěte. Předností těchto vah je také bezpečné používání a velký vážící plocha. Dražší váhy bývají dokonce anatomicky tvarované. Díky vyšší nosnosti nemusíte váhu po 3 měsících zahodit, používat ji můžete cca 3 – 5 let. Váha zpravidla umožňuje vážení v leže, sedě nebo ve stoje. Přesnost by neměla být větší než 5 gramů. Mezi nejžádanější funkce patří TARA a HOLD.

Kojenecké váhy můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a Mall.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (41 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Koupila jsem kojeneckou váhu od značky Beuer a naprostá spokojenost. Rozhodně splnila mé očekávání, dělá co má, takže jí není co vytknout.

Přidat komentář

Recenzer
Logo