Oxymetry

Oxymetr je zařízení, které monitoruje okysličení krve a zároveň snímá puls těla. Zájem o oxymetr stoupl s nástupem pandemie Covid 19, který často vede k zápalu plic. Coronavirus však není jediný důvod proč oxymetr používat. Hodnotu kyslíku v krvi by měli průběžně kontrovat také osoby, které trpí na kardiovaskulární nebo plicní choroby. Dále jsou to zdravý jedinci a sportovci, kteří se pohybují ve výškách.

Ideální saturace je v rozmezí 95 – 100 %. Nižší hodnota saturace, která je méně než 90 % může naznačit, že pacient trpí hypoxií. To, že máte potíže s nedostatečných okysličením, poznáte podle zhoršeného zdravotního stavu. Častými příznaky jsou zadýchávání, kašel, bolesti hlavy, ale i poruchy vidění nebo dočasná ztráta vědomí.

Při výběru toho správného oxymetru je třeba zvolit vhodný typ, na výběr máte hned ze 3 možností. U tohoto přístroje hraje zásadní roli přesnost měření. Velkou roli při výběru hrají i funkce, kterými jsou jednotlivé přístroje vybaveny. V potaz je třeba brát i způsob napájení, výrobce a pochopitelně cenu.

Porovnat ceny oxymetrů

Typy

Nejoblíbenějším a nejvíce zastoupeným typem je prstový oxymetr, který je velmi malý a ovládá se za pomocí jednoho tlačítka. Tento typ však není tím jediným, co je možné zakoupit.

Přístroj k měření využívá fotodiody a diody. Na základě množství infračerveného světla, které absorbuje okysličená krev, a červeného světla, která absorbuje odkysličená krev, je následně vypočítána hladina kyslíku v krvi.

Prstový

Je k dostání v mnoha variantách a na trhu zastoupen v největším počtu. Jeho předností je možnost nosit ho kdykoliv při sobě, díky nízké pořizovací ceně je možné vybavit oxymetrem více členů rodiny.

Ačkoliv se jedná o malý přístroj, je vybaven přehledným displejem. Nevýhodou levných přístrojů je menší přesnost, proto nevybírejte mezi těmi nejlevnějšími modely a vždy preferujte výrobky známé značky.

Zápěsťový

Větší typ, který je možné koupit spíše výjimečně a svým vzhledem připomíná hodinky. Přístroj se skládá ze dvou částí. První část se jednoduše nasadí na prst a přístroj s displejem umístíte na zápěstí.

Nevýhodou tohoto typu je poměrně vysoká pořizovací cena. Pokud však chcete mít oxymetr vždy po ruce, můžete zakoupit chytré hodinky nebo náramek s funkcí měření kyslíku v krvi. I v tomto případě se však jedná spíše o orientační měření a velkou roli zde hraje výrobce i cena.

Přenosný

Přenosný oxymetr je větší přístroj, který je typický pro nemocniční prostředí, ale zakoupit ho můžete také domů. Jeho výhodou je přesné měření a možnost použití pro celou rodinu.

Na rozdíl od prstového oxymetru ho můžete používat i v případě nejmenších dětí. Tento typ umožňuje zakoupit výměnné sondy určené dospělým, dětem i kojencům. I v tomto případě se měřící sonda umísťuje na prst.

Stolní

Největším typem jsou stolní oxymetry, které jsou určené spíše pro komerční využívání než občasné domácí měření. I tyto přístroje využijete v případě dětí a to i novorozenců, tak pochopitelně i u dospělých osob. Nevýhodou je kromě velikosti i vysoká pořizovací cena.

Veterinární

Měření kyslíku v krvi není určeno pouze lidem, stejnou péči je možné poskytnout i zvířecím pacientům. V tomto případě se však nejedná o přístroj určený k domácímu použití, ale pořizuje se výhradně do veterinárních ordinací, kdy je třeba monitorovat zvířata během operací.

zpět k obsahu ↑

Přesnost měření

Tento parametr je v případě všech měřících přístrojů tím nejdůležitějším. V případě oxymetrů jsou výsledky zobrazovány v %. Odchylky v měření jsou v řádech 2 – 4 %.

Zdravý člověk by měl naměřit 99 – 95 % SpO2

Pokud se naměřená hodnota pohybuje od 94 – 90 % SpO2, jedná se již o nižší hodnoty, které je vhodné konzultovat s obvodním lékařem

Kritické hodnoty se pohybují od 89% SpO2 a níže. Jestliže se objeví tento údaj, je nutné okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.

Kromě saturace měří oxymetry také tepovou frekvenci, která je udávána počtem tepů za minutu a označena zkratkou BPM. V případě zdravých žen se pohybuje okolo 76 tepů/minutu, zdraví muži mají cca 72 tepů/minutu.

V některých případech mohou být naměřené hodnoty zkreslené, a to především vinou nesprávného používání. Aby byly vaše výsledky co možná nejpřesnější, měli byste být při měření pokud možno v klidu. Prst, který při měření použijete, musí být čistý a suchý, ale především dobře prokrvený. Přesný návod, jak přístroj používat najdete podrobně popsán v příbalovém letáku.

zpět k obsahu ↑

Displej

Součástí oxymetrů je velký displej, což se týká všech typů. Díky němu budete mít přehled o naměřených hodnotách. V případě prstových přístrojů zabírá téměř celou plochu. Takto velké displeje vyhovují i starším osobám.

Pro větší přehlednost je mnoho oxymetrů vybaveno různě barevnými displeji, které zaujmou na první pohled. Kromě naměřených hodnot vás informují i o stavu baterie. Aby byly výsledky čitelné za každého počasí, umožňují dražší přístroje měnit jas, nebo je možné displej podobně jako u mobilního telefonu různě otáčet.

zpět k obsahu ↑

Napájení

Ve většině případů jsou oxymetry napájeny pomocí baterií, a to klasických i dobíjecích. O stavu baterie budete mít díky displeji vždy přehled. Způsob napájení není při výběru nijak rozhodující, v obou případech je životnost baterií poměrně vysoká.

Jestliže však chcete naměřené výsledky ukládat například do počítače, bude vám více vyhovovat dobíjecí oxymetr, který tuto možnost díky USB kabelu dovoluje.

zpět k obsahu ↑

Funkce

Jednodušší a levnější přístroje nejsou doplněny o další funkce a jsou tedy určeny výhradně pro měření saturace hemoglobinu a tepové frekvence. U dražších přístrojů však některé funkce najdete.

Alarm je poměrně častou funkcí. Pomocí alarmu budete upozorněni na nízkou hladinu kyslíku v krvi.

Automatické vypnutí je další častá funkce, která prodlužuje životnost baterií. Kromě něho je zastoupena již zmíněná funkce, která vás informuje o stavu baterie.

Dobíjecí oxymetry často umožnují přenos naměřených hodnot pomocí USB kabelu.

Funkce měření perfuzního indexu máte k dispozici u dražších přístrojů. Perfuzní index PI vyjadřuje podíl okysličené krve přicházející se srdečním tepem. Zde se hodnoty pohybují od 1 – 20.

zpět k obsahu ↑

Značka

Oxymetr koupíte od značky Beurer, MediClever, Moretti, HoMedics, Microlife, Laica, Lanaform nebo třeba Little Doctor. K dostání jsou také výrobky dalších značek, vždy je však vhodné preferovat známější a většinou dražší, avšak kvalitní výrobce.

zpět k obsahu ↑

Cena

Jak již bylo zmíněno, nejvíce jsou na trhu zastoupeny prstové oxymetry a to především díky jejich cenové dostupnosti. Nejlevnější výrobky prověřených značek jsou k sehnání již za necelých 300 Kč. Ty nejdražší stojí v rozmezí 1 000 – 2 500 Kč. Díky tomu si je může pořídit opravdu každý.

Jestliže chcete oxymetr využívat již u nejmenších dětí, nebude vám prstový měřič stačit. Zde již bude muset pořídit přenosný nebo stolní model. Jejich cena je již výrazně vyšší a pohybuje se okolo 8 – 20 000 Kč. K nejdražším a nejhůře dostupným patří zápěsťový oxymetr. Zde se cena pohybuje od 20 – 30 000 Kč.

Porovnat ceny oxymetrů

zpět k obsahu ↑

Otázky a odpovědi

Kdy je vhodné pulzní oxymetr používat?

Znát přesnou míru okysličení krve se může hodit každému. Oxymetry jsou však doporučovány především těm, kdo trpí následujícími potížemi: astma, zápal plic, rakovina plic, chronická obstrukční nemoc plic, anémie, infarkt nebo srdeční selhání a vrozené vady srdce. Kromě toho je vhodný pro sportovce a všechny osoby, které se pohybují ve výškách. Do této skupiny patří horolezci, piloti atd.

Jaké jsou projevy hypoxie?

Obvyklé hodnoty se u zdravého jedince pohybují v rozmezí 94 – 99 % V rozmezí 85 – 94 % se zvyšuje frekvence srdečního tepu a zrychluje dýchání. 75 – 84% saturace může navodit pocit lehké opilosti, příznaky se mohou projevit zlepšením nálady či zvýšením sebevědomí.

60 – 74 % jsou hodnoty, které mohou připomínat těžkou opilost, dostavuje se slabost, zvracení i projevy úzkosti. Hodnota pod 60% může vést j bezvědomí a hypoxickým křečím.

Jak se hypoxie léčí?

Léčba probíhá tzv. oxygenoterapií, ta spočívá v podání ohřátého zvlhčeného kyslíků, ve kterém je obsažena malá koncentrace oxidu uhličitého.

Hypoxie může postihnout dospělé osoby, novorozence a je i častým problémem těhotných žen, ale v některých případech se může objevit také po porodu. Zejména v těhotenství může neléčená hypoxie skončit poškozením nebo smrtí nenarozeného dítěte, ale ohrožená je i samotná nastávající maminka.

zpět k obsahu ↑

Závěr

Oxymetr může být součástí chytrých hodinek nebo náramků, ale dostupné a praktické jsou i prstové pulzní oxymetry. Ty však umožňují přesné měření pouze u dospělých osob.

Kojencům a dětem jsou určeny přenosné nebo stolní přístroje, které umožňují zakoupit samostatnou sondu odpovídající velikosti. Tyto přístroje může používat celá rodina. U přístrojů je nejdůležitější přesnost. Ta je závislá nejen na kvalitním výrobci, ale také správném používání.


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

​​

1 komentář
  1. Reagovat
    Šimon 7.3.2022 v 13:11

    Váš článek mi velmi usnadnil práci s hledáním informací o oxymetru, takže děkuji vám.

    Budeme rádi za váš komentář. Pište prosím slušně a s přidanou hodnotou. Komentáře schvaluje správce.


Komentáře / diskuse / hodnocení

GDPR: Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC. Po odeslání komentáře zpracováváme tyto údaje - jméno, e-mail a IP adresu. E-mail používáme pro odeslání informační zprávy, že vám někdo odpověděl na dotaz. Pro jiné účely jej nevyužíváme. IP adresu sledujeme z důvodu ochrany před spamem. Pro odstranění údajů nás kontaktujte na info@recenzer.cz