Oxymetry

Oxymetr je zařízení, které monitoruje okysličení krve a zároveň snímá puls těla. Zájem o oxymetr stoupl s nástupem pandemie Covid 19, který často vede k zápalu plic. Coronavirus však není jediný důvod proč oxymetr používat. Hodnotu kyslíku v krvi by měli průběžně kontrovat také osoby, které trpí na kardiovaskulární nebo plicní choroby. Dále jsou to zdravý jedinci a sportovci, kteří se pohybují ve výškách.

Ideální saturace je v rozmezí 95 – 100 %. Nižší hodnota saturace, která je méně než 90 % může naznačit, že pacient trpí hypoxií. To, že máte potíže s nedostatečných okysličením, poznáte podle zhoršeného zdravotního stavu. Častými příznaky jsou zadýchávání, kašel, bolesti hlavy, ale i poruchy vidění nebo dočasná ztráta vědomí.

Při výběru toho správného oxymetru je třeba zvolit vhodný typ, na výběr máte hned ze 3 možností. U tohoto přístroje hraje zásadní roli přesnost měření. Velkou roli při výběru hrají i funkce, kterými jsou jednotlivé přístroje vybaveny. V potaz je třeba brát i způsob napájení, výrobce a pochopitelně cenu.

Porovnat ceny oxymetrů

Nejlepší oxymetry

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Pulsní oxymetr Contec CMS50D 100 % 379 Kč Zobrazit Euclekarna.cz
2. Beurer PO 45 95 % 1 186 Kč Zobrazit Pilulka.cz
3. Geratherm Oxy Control pulsní oxymetr 93 % 1 877 Kč Zobrazit Mall.cz
4. Beurer PO 30 pulzní oxymetr 91 % 895 Kč Zobrazit k24.cz
5. ISO 14245 Prstový pulzní oxymetr LCD 84 % 199 Kč Zobrazit Top-mall.cz

Typy

Nejoblíbenějším a nejvíce zastoupeným typem je prstový oxymetr, který je velmi malý a ovládá se za pomocí jednoho tlačítka. Tento typ však není tím jediným, co je možné zakoupit.

Přístroj k měření využívá fotodiody a diody. Na základě množství infračerveného světla, které absorbuje okysličená krev, a červeného světla, která absorbuje odkysličená krev, je následně vypočítána hladina kyslíku v krvi.

Prstový

Je k dostání v mnoha variantách a na trhu zastoupen v největším počtu. Jeho předností je možnost nosit ho kdykoliv při sobě, díky nízké pořizovací ceně je možné vybavit oxymetrem více členů rodiny.

Ačkoliv se jedná o malý přístroj, je vybaven přehledným displejem. Nevýhodou levných přístrojů je menší přesnost, proto nevybírejte mezi těmi nejlevnějšími modely a vždy preferujte výrobky známé značky.

Zápěsťový

Větší typ, který je možné koupit spíše výjimečně a svým vzhledem připomíná hodinky. Přístroj se skládá ze dvou částí. První část se jednoduše nasadí na prst a přístroj s displejem umístíte na zápěstí.

Nevýhodou tohoto typu je poměrně vysoká pořizovací cena. Pokud však chcete mít oxymetr vždy po ruce, můžete zakoupit chytré hodinky nebo náramek s funkcí měření kyslíku v krvi. I v tomto případě se však jedná spíše o orientační měření a velkou roli zde hraje výrobce i cena.

Přenosný

Přenosný oxymetr je větší přístroj, který je typický pro nemocniční prostředí, ale zakoupit ho můžete také domů. Jeho výhodou je přesné měření a možnost použití pro celou rodinu.

Na rozdíl od prstového oxymetru ho můžete používat i v případě nejmenších dětí. Tento typ umožňuje zakoupit výměnné sondy určené dospělým, dětem i kojencům. I v tomto případě se měřící sonda umísťuje na prst.

Stolní

Největším typem jsou stolní oxymetry, které jsou určené spíše pro komerční využívání než občasné domácí měření. I tyto přístroje využijete v případě dětí a to i novorozenců, tak pochopitelně i u dospělých osob. Nevýhodou je kromě velikosti i vysoká pořizovací cena.

Veterinární

Měření kyslíku v krvi není určeno pouze lidem, stejnou péči je možné poskytnout i zvířecím pacientům. V tomto případě se však nejedná o přístroj určený k domácímu použití, ale pořizuje se výhradně do veterinárních ordinací, kdy je třeba monitorovat zvířata během operací.

Přesnost měření

Tento parametr je v případě všech měřících přístrojů tím nejdůležitějším. V případě oxymetrů jsou výsledky zobrazovány v %. Odchylky v měření jsou v řádech 2 – 4 %.

Zdravý člověk by měl naměřit 99 – 95 % SpO2

Pokud se naměřená hodnota pohybuje od 94 – 90 % SpO2, jedná se již o nižší hodnoty, které je vhodné konzultovat s obvodním lékařem

Kritické hodnoty se pohybují od 89% SpO2 a níže. Jestliže se objeví tento údaj, je nutné okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.

Kromě saturace měří oxymetry také tepovou frekvenci, která je udávána počtem tepů za minutu a označena zkratkou BPM. V případě zdravých žen se pohybuje okolo 76 tepů/minutu, zdraví muži mají cca 72 tepů/minutu.

V některých případech mohou být naměřené hodnoty zkreslené, a to především vinou nesprávného používání. Aby byly vaše výsledky co možná nejpřesnější, měli byste být při měření pokud možno v klidu. Prst, který při měření použijete, musí být čistý a suchý, ale především dobře prokrvený. Přesný návod, jak přístroj používat najdete podrobně popsán v příbalovém letáku.

Displej

Součástí oxymetrů je velký displej, což se týká všech typů. Díky němu budete mít přehled o naměřených hodnotách. V případě prstových přístrojů zabírá téměř celou plochu. Takto velké displeje vyhovují i starším osobám.

Pro větší přehlednost je mnoho oxymetrů vybaveno různě barevnými displeji, které zaujmou na první pohled. Kromě naměřených hodnot vás informují i o stavu baterie. Aby byly výsledky čitelné za každého počasí, umožňují dražší přístroje měnit jas, nebo je možné displej podobně jako u mobilního telefonu různě otáčet.

Napájení

Ve většině případů jsou oxymetry napájeny pomocí baterií, a to klasických i dobíjecích. O stavu baterie budete mít díky displeji vždy přehled. Způsob napájení není při výběru nijak rozhodující, v obou případech je životnost baterií poměrně vysoká.

Jestliže však chcete naměřené výsledky ukládat například do počítače, bude vám více vyhovovat dobíjecí oxymetr, který tuto možnost díky USB kabelu dovoluje.

Funkce

Jednodušší a levnější přístroje nejsou doplněny o další funkce a jsou tedy určeny výhradně pro měření saturace hemoglobinu a tepové frekvence. U dražších přístrojů však některé funkce najdete.

Alarm je poměrně častou funkcí. Pomocí alarmu budete upozorněni na nízkou hladinu kyslíku v krvi.

Automatické vypnutí je další častá funkce, která prodlužuje životnost baterií. Kromě něho je zastoupena již zmíněná funkce, která vás informuje o stavu baterie.

Dobíjecí oxymetry často umožnují přenos naměřených hodnot pomocí USB kabelu.

Funkce měření perfuzního indexu máte k dispozici u dražších přístrojů. Perfuzní index PI vyjadřuje podíl okysličené krve přicházející se srdečním tepem. Zde se hodnoty pohybují od 1 – 20.

Značka

Oxymetr koupíte od značky Beurer, MediClever, Moretti, HoMedics, Microlife, Laica, Lanaform nebo třeba Little Doctor. K dostání jsou také výrobky dalších značek, vždy je však vhodné preferovat známější a většinou dražší, avšak kvalitní výrobce.

Cena

Jak již bylo zmíněno, nejvíce jsou na trhu zastoupeny prstové oxymetry a to především díky jejich cenové dostupnosti. Nejlevnější výrobky prověřených značek jsou k sehnání již za necelých 300 Kč. Ty nejdražší stojí v rozmezí 1 000 – 2 500 Kč. Díky tomu si je může pořídit opravdu každý.

Jestliže chcete oxymetr využívat již u nejmenších dětí, nebude vám prstový měřič stačit. Zde již bude muset pořídit přenosný nebo stolní model. Jejich cena je již výrazně vyšší a pohybuje se okolo 8 – 20 000 Kč. K nejdražším a nejhůře dostupným patří zápěsťový oxymetr. Zde se cena pohybuje od 20 – 30 000 Kč.

Porovnat ceny oxymetrů

Otázky a odpovědi

Kdy je vhodné pulzní oxymetr používat?

Znát přesnou míru okysličení krve se může hodit každému. Oxymetry jsou však doporučovány především těm, kdo trpí následujícími potížemi: astma, zápal plic, rakovina plic, chronická obstrukční nemoc plic, anémie, infarkt nebo srdeční selhání a vrozené vady srdce. Kromě toho je vhodný pro sportovce a všechny osoby, které se pohybují ve výškách. Do této skupiny patří horolezci, piloti atd.

Jaké jsou projevy hypoxie?

Obvyklé hodnoty se u zdravého jedince pohybují v rozmezí 94 – 99 % V rozmezí 85 – 94 % se zvyšuje frekvence srdečního tepu a zrychluje dýchání. 75 – 84% saturace může navodit pocit lehké opilosti, příznaky se mohou projevit zlepšením nálady či zvýšením sebevědomí.

60 – 74 % jsou hodnoty, které mohou připomínat těžkou opilost, dostavuje se slabost, zvracení i projevy úzkosti. Hodnota pod 60% může vést j bezvědomí a hypoxickým křečím.

Jak se hypoxie léčí?

Léčba probíhá tzv. oxygenoterapií, ta spočívá v podání ohřátého zvlhčeného kyslíků, ve kterém je obsažena malá koncentrace oxidu uhličitého.

Hypoxie může postihnout dospělé osoby, novorozence a je i častým problémem těhotných žen, ale v některých případech se může objevit také po porodu. Zejména v těhotenství může neléčená hypoxie skončit poškozením nebo smrtí nenarozeného dítěte, ale ohrožená je i samotná nastávající maminka.

Závěr

Oxymetr může být součástí chytrých hodinek nebo náramků, ale dostupné a praktické jsou i prstové pulzní oxymetry. Ty však umožňují přesné měření pouze u dospělých osob.

Kojencům a dětem jsou určeny přenosné nebo stolní přístroje, které umožňují zakoupit samostatnou sondu odpovídající velikosti. Tyto přístroje může používat celá rodina. U přístrojů je nejdůležitější přesnost. Ta je závislá nejen na kvalitním výrobci, ale také správném používání.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.benu.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.3/5 (33 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

5 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Já potřebovala pulsní oxymetr pro přítele, protože měl zdravotní potíže a bylo nutné kontrolovat okysličení. Objednala jsem mu proto pulsní oxymetr Contec CMS50D a perfektní, opravdu ukazuje jak má, žádné přehnané hodnoty. Pro kontrolu je to skvělá zdravotní pomůcka.

  2. Mnohokrát jsem potřebovala zjistit okysličení krve, takže pořízení vhodného oxymetru byl samozřejmostí. Objednala jsem tenkrát Beurer PO 80 pulzní oxymetr a je super. Dobře měří a snadno se používá.

  3. Dobry clanek, usnadnil mi orientaci v oxymetrech, diky!

  4. Můj bratr měl dost potíže s dýcháním a díky tomu i s okysličováním krve. Potřebovali jsme mu pravidelně kontrolovat saturaci kyslíkem a pořídili tak prstový pulzní oxymetr.

  5. Váš článek mi velmi usnadnil práci s hledáním informací o oxymetru, takže děkuji vám.

Přidat komentář

Recenzer
Logo