Jak snížit vysoký tep?

Každý už v životě zažil zvýšenou tepovou frekvenci. Máte pocit, jako by vám mělo srdce vyskočit z hrudníku, potíte se, obtížně se vám dýchá. Zatímco při jednorázovém ději je to normální, například po cvičení nebo před velkou zkouškou, dlouhodobý vysoký tep může způsobovat problémy. V tomto článku si řekneme, jak lze snížit hodnotu tepové frekvence.

Co je to tep?

Puls neboli tep je v podstatě stah srdce, který rozproudí krev v těle. Laicky řečeno: „bití srdce“. Tep si není obtížné nahmatat, a to třeba na krku nebo na zápěstní tepně. Měří se v úderech za minutu. Průměrná tepová frekvence se pohybuje v rozmezí 60-80 úderů za minutu, není to ale přesně stanovená hranice, je to individuální záležitost.

Nicméně, pokud se vám tepová frekvence zvýší přibližně nad 90 úderů za minutu, hovoříme už o tachykardii – zvýšené tepové frekvenci. Častý nebo chronický vysoký tep vede k trvalému poškození srdce, a v některých případech může skončit i infarktem.

Snížení náhlé vysoké tepové frekvence

Pokud se vám náhle zvedne hodnota tepu, třeba po běhání, nejjednodušší bude se prostě uvolnit.

Dopřát si relaxaci můžete těmito způsoby:

  • Dechové cvičení (hluboce se nadechnout, zadržet dech, dlouze vydechnout)
  • Horká koupel
  • Cvičení jógy
  • Malování
  • Procházka v přírodě
  • Meditace
  • Masáž

Možností je mnoho a pro každého znamená pojem relaxace něco jiného. Nejdůležitější je udělat něco, při čem nebudete zatěžovat své srdce.

Dlouhodobé snížení vysoké tepové frekvence

Jestli už vám do života zasahuje tachykardie, je ten nejvyšší čas to změnit. Pravděpodobně ale budete muset změnit váš životní styl.

1. Snížení tělesné hmotnosti

Nadváha a obezita ovlivňují činnost srdce, protože nadměrná tělesná hmotnost srdce i tělo zatěžuje. Jestliže o sobě víte, že máte pár kilo navíc, nejlepší by bylo aspoň několik kilo zhubnout.

2. Pravidelné cvičení

Cvičením se trénuje výkon srdce. Pravidelné cvičení párkrát týdně proto zvyšuje odolnost srdce na negativní vlivy.

3. Nestresovat se

Nejlepší lék na snížení vysokého tepu by bylo úplně se odbourat od stresu. To bohužel ale ve většině případů nejde. Doporučením je snažit se co nejvíce odpočívat, především při stresujícím povolání, například meditovat, pobývat v přírodě, trávit čas s nejbližšími.

4. Dostatek spánku

Pro tělo je důležité dostatečně dlouho spát, protože tehdy se regeneruje a další den toho může vstřebat víc. Unavené tělo je pro srdce větší zátěží.

5. Vyvážená strava

Základ pevného zdraví je vyvážená strava. Nejíst hodně přebytečných tuků, cukrů a soli. Naopak přidat do jídelníčku více ovoce, zeleniny a zdravých tuků.

Pro správný výkon srdce je dobré jíst tyto potraviny:

  • Ryby, oříšky, semínka – obsahují omega-3 (zdravé tuky)
  • Listová zelenina – obsahuje vitamín A
  • Citrusy – obsahují vitamín C

6. Dostatek tekutin

Jestliže tělo je dehydratované, srdce musí více zabrat, aby ho udrželo při chodu. Člověk proto musí pravidelně pít, a to aspoň litr a půl vody denně.

7. Konec návykovým látkám

Alkohol, kofein nebo nikotin – při menším množství nevadí, ale nadbytek těchto látek v těle způsobí, že srdce musí více pracovat, aby tělo zvládlo tyto látky řádně zpracovat. Proto je lepší příjem těchto látek aspoň zčásti omezit.

Na druhou stranu, šálek kávy denně se obecně doporučuje jako zdravé množství kofeinu, které je pro srdce prospěšné.

8. Odborná pomoc

Tachykardie má mnoho různých příčin, které můžou být fyzického i duševního původu. Jestliže váš život denně ovlivňuje stres, se kterým si nevíte rady, měli byste vyhledat odbornou psychologickou pomoc, abyste zlepšili úroveň vašeho mentálního zdraví.

K tachykardii můžete mít i biologické predispozice. Váš praktický lékař vás může vyšetřit, nalézt příčinu a předepsat léky, které ovlivňují srdeční rytmus.

Závěr

Tachykardie je stav, který může nenávratně ovlivnit vaše zdraví, a dokonce přímo ohrozit váš život. Je proto třeba starat se o své fyzické a psychické zdraví, zbytečně se nenamáhat a nestresovat. Správná srdeční činnost vede k prevenci závažných onemocnění a dlouhověkosti.

Podobný článek, co by vás mohl zajímat


Zdroje: www.wikipedia.org/tachykardie, www.wikipedia.org/puls

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.6/5 (123 hodnocení)
​​

Eliška Vachková

Eliška Vachková

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Reply
    Smetanová Leona 25.5.2023 v 12:51

    Dobrý den mám problém s vysokým tepem, který nemohu srazit dolů a to i jen při chůzi okamžitě vyskočí na 120 a pak musím nějakou dobu sedět než se vrátí k normálnímu rytmu.Potrebovala bych poradit velmi mě to omezuje a to až tak, že prakticky nemohu nic dělat, protože se k tomu přidá i motání hlavy a dušnost.Byla jsem s tím i u PL, ale bohužel mi nijak nepomohla mám pouze prášky na tlak ten je celkem v pořádku, ale ten vysoký tep mi to neupravilo prosím o radu.Dekuji Smetanová

Přidat komentář

Recenzer
Logo