Glukometry

Cukrovka je velmi časté onemocnění, které postihuje všechny osoby bez rozdílu věku. Vzniká na základě nedostatečné tvorby inzulínu. V současnosti se rozlišují dva typy cukrovky. Cukrovka 1. typu vzniká v dětství a období dospívání a je pro ni typický absolutní nedostatek inzulínu v těle. Cukrovka 2. typu postihuje nejčastěji osoby s nadváhou, slinivka břišní v tomto případě inzulin vylučuje, avšak tělesné buňky na něj patřičně nereagují.

Nebezpečí této nemoci tkví v tom, že první příznaky většinou nemocný nepozná, k prvním typickým příznakům patří žízeň, hubnutí a únava. Cukrovku může objevit váš ošetřující lékař během preventivní prohlídky z výsledků moči nebo krve. V horším případě dochází u poškozeného k poruchám vědomí. Neléčená cukrovka může způsobit poškození důležitých orgánů.

Jestliže cukrovkou trpíte nebo chcete znát hladinu cukru v krvi, bude pro vás nepostradatelným pomocníkem glukometr. Díky tomuto přístroji budete množství cukru v krvi během několika vteřin. Součástí glukometru jsou tzv. lancety.

Tímto slovem jsou označovány malé jehličky, které se vloží do lancetového pera. Perem pak provedete vpich a odeberete kapku krve. Kapku krve poté nasajete do testovacího proužku, který je vložen v glukometru. Ten vám během chvíle zobrazí výsledky měření.

Při výběru glukometru vás budou zajímat parametry jako bolestivost, přesnost a pohodlnost měření. U glukometrů můžete využít některé funkce a správný typ můžete vybírat také na základě ceny testovacích proužků, které budete muset pravidelně dokupovat.

Porovnat ceny glukometrů

Typy

Glukometry mohou používat osoby každého věku. Každá věková hranice má svoje specifika a na základě těchto potřeb budete vybírat správný typ.

Fotometrický

V současné době se jedná o méně používaný a spíše zastaralý způsob měření. U tohoto typu zjišťujete množství cukru v krvi určováním barvy testovacího proužku. Toto měření není vhodné příliš přesné, odhadování správné barvy může být obtížné pro starší osoby. Vliv na zbarvení proužku může mít i okolní teplota.

Elektrochemický

Většina dostupných glukometrů je právě elektrochemickým. Měření je rychlé, pohodlné a přesnější, výsledek se zobrazuje během chvíle na displeji.

Laserový

Novinkou je laserový glukometr, který vám umožní měření provádět bez nutnosti bolestivých vpichů. Tento typ u nás zatím není k sehnání. Najdete ho však na různých internetových stránkách pod označením Laser Doc Plus. Nevýhodou tohoto typu je především vysoká cena.

zpět k obsahu ↑

Přesnost

U glukometru je přesnost jedním z hlavních parametrů. Glukometry můžete koupit od mnoha různých výrobců, prioritou při jeho nákupu by však neměla být pouze cena. V tomto případě je nutné zakoupit výrobky opatřené certifikací.

Kvalitní glukometr splňuje normu ISO 15197:2013. Tyto výrobky jsou sice dražší, ale umožní vám měření s malou odchylkou. Přesnost je udávána v jednotkách mmol/l nebo mg/dl. Chybovost se u jednotlivých typů pohybuje v rozmezí 5 – 20 %. Za dostačující jsou považovány glukometry s odchylkou 0,8 mmol/l.

zpět k obsahu ↑

Bolestivost

Bolestivost je parametr, který je podstatný pro každého, obzvlášť však bude zajímat rodiče dětí. K nejméně bolestivým patří glukometry, které dokáží množství cukru v krvi naměřit z velmi malé kapky krve. Objem krve u glukometrů bývá v rozmezí 0,5 – 5 μl a je dán hloubkou vpichu.

 • Glukometry s objemem krve 0,5 – 1,4 μl, jsou vhodné pro děti a osoby, které trpí prvním typem cukrovky.
 • Glukometry s objemem krve 2 – 5 μl jsou doporučovány dospělým a starším osobám.

Krev se nejčastěji odebírá z prstů, méně bolestivý je odběr ze strany. Krev však můžete odebrat také z předloktí, stehna nebo paže.

zpět k obsahu ↑

Displej a paměť

Součástí glukometrů je poměrně velký displej, na kterém jsou zobrazovány čísla v dostačující velikosti. Přesto je vhodné před koupí glukometr vyzkoušet. Zobrazená čísla by měla být pro osobu, která bude glukometr používat dostatečně čitelná.

Pro používání ve večerních a nočních hodinách oceníte u displeje možnost podsvícení. Osobám se špatným zrakem budou vyhovovat glukometry, které naměřené výsledky oznámí hlasem.

Glukometry umožňují výsledky měření uchovávat do paměti. Levnější přístroje jsou schopné uložit 10 – 500 měření. Mladším ročníkům bude pravděpodobně vyhovovat větší rozsah paměti, starší osoby jsou spíše zvyklé jednotlivé výsledky zapisovat a paměť tak při výběru nebude hrát velkou roli.

zpět k obsahu ↑

Funkce

Glukometry jsou vybaveny několika funkcemi. Téměř u všech typů se setkáte s podsvíceným displejem, různou velikostí paměti nebo indikátorem baterie.

Dražší přístroje jsou pak doplněny o další funkce. S počtem funkcí roste cena přístroje, je tedy na zvážení každého, které funkce jsou pro něj směrodatné.

Vhodná je funkce automatického vypnutí, která šetří baterie glukometru. Po nějaké době nečinnosti dojde k vypnutí přístroje.

Pomocí alarmu vás přístroj sám upozorní na další měření. Na nesprávně zasunutý testovací proužek vás upozorní indikátor.

Glukometr je možné pomocí Bluetooth bezdrátově propojit s mobilním telefonem nebo počítačem. Díky tomu budete moci ukládat naměřené hodnoty. Propojit ho můžete také pomocí USB kabelu.

Dražší glukometry nebude muset díky funkci Codefree kalibrovat pokaždé, když budete přecházet na nové balení testovacích proužků.

zpět k obsahu ↑

Značka

Glukometry je možné koupit v každé lékárně. Díky jejich dostupnosti není problém jednotlivé modely vyzkoušet. Pod odborným dohledem se seznámíte s jejich obsluhou a máte jistotu, že kupujete kvalitní výrobek. Spolehnout se můžete na značku Freestyle Libre, Beurer, Mediasana, Codefree, Gluneo a jiné.

zpět k obsahu ↑

Cena

Cena glukometru není nijak vysoká. Velmi kvalitní přístroje koupíte za necelých 500 Kč. Cena dražších se pohybuje kolem 1 000 Kč. Součástí balení je i odběrové pero, lancety a často také testovací proužky. V některých případech je glukometr prodáván navíc s pouzdrem, které vám ho umožní bezpečně uložit.

Porovnat ceny glukometrů

zpět k obsahu ↑

Otázky a odpovědi

Co je chytrý glukometr?

Chytrý glukometr je možné spárovat s mobilním telefonem pomocí aplikace. Naměřené výsledky se zobrazují přímo na telefonu. Kromě toho můžete zaznamenávat svoje denní aktivity, jídelníček. Využívat můžete různé grafy a tabulky. Výsledky pak můžete konzultovat s vaším ošetřujícím lékařem.

Co vše je možné pomocí glukometru změřit?

I levnější glukometry využijete také pro měření cholesterolu, kyseliny močové a hemoglobinu.

Je nutné kupovat k přístroji nějaké příslušenství?

Ke každému glukometru budete muset průběžně dokupovat testovací proužky. Jednotlivé modely umožňují dokoupit vlastní verzi proužků. Jejich cena se může značně lišit. Proto si před nákupem glukometru zjistěte, jak velké balení a v jakém cenovém rozsahu je možné dokupovat.

Nevyhnete se ani nákupu lancet, což jsou speciální tenké jehly umožňující odebírání vzorků krve. I jehly je možné používat jednorázově. Jehly stejně jako proužky jsou určené pro stejné značky glukometrů a jejich cena se může lišit.

Jaká je normální hodnota cukru v krvi?

U zdravé osoby se hodnota cukru v krvi pohybuje mezi 4 – 6 mmol/l, při měření 2 hodiny po jídle je normální hodnota do 8 mmol/l.

zpět k obsahu ↑

Závěr

Diabetici se bez glukometru neobejdou, díky němu budou moci průběžně kontrolovat svůj zdravotní stav. Cena přístroje není nijak vysoká, proto je vhodné vyhnout se levným a nekvalitním výrobkům. Pokud vám přístroj předepíše ošetřující lékař, máte nárok na finanční kompenzaci od pojišťovny. Pro správnost měření je nutné dodržovat doporučený postup.


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

​​

4 komentářů
 1. Reagovat
  Alena 15.6.2021 v 15:18

  Kvalitně zpracovaný článek. Alena.

 2. Reagovat
  Lucie 19.8.2021 v 18:08

  Já jsem si vybrala podle tohoto článku tento glukometr: Contour Plus One, je výborný. Splnil moje očekávání.

 3. Reagovat
  Ivana 12.9.2021 v 22:30

  Mám doma už nějaký ten pátek tento model: Fora Diamond Prima a je super!

 4. Reagovat
  Milena 16.10.2021 v 15:04

  Kvalitní a dobře pochopitelný

  Budeme rádi za váš komentář. Pište prosím slušně a s přidanou hodnotou. Komentáře schvaluje správce.


Komentáře / diskuse / hodnocení

GDPR: Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC. Po odeslání komentáře zpracováváme tyto údaje - jméno, e-mail a IP adresu. E-mail používáme pro odeslání informační zprávy, že vám někdo odpověděl na dotaz. Pro jiné účely jej nevyužíváme. IP adresu sledujeme z důvodu ochrany před spamem. Pro odstranění údajů nás kontaktujte na info@recenzer.cz