Glukometry

Cukrovka je velmi časté onemocnění, které postihuje všechny osoby bez rozdílu věku. Vzniká na základě nedostatečné tvorby inzulínu. V současnosti se rozlišují dva typy cukrovky. Cukrovka 1. typu vzniká v dětství a období dospívání a je pro ni typický absolutní nedostatek inzulínu v těle. Cukrovka 2. typu postihuje nejčastěji osoby s nadváhou, slinivka břišní v tomto případě inzulin vylučuje, avšak tělesné buňky na něj patřičně nereagují.

Nebezpečí této nemoci tkví v tom, že první příznaky většinou nemocný nepozná, k prvním typickým příznakům patří žízeň, hubnutí a únava. Cukrovku může objevit váš ošetřující lékař během preventivní prohlídky z výsledků moči nebo krve. V horším případě dochází u poškozeného k poruchám vědomí. Neléčená cukrovka může způsobit poškození důležitých orgánů.

Jestliže cukrovkou trpíte nebo chcete znát hladinu cukru v krvi, bude pro vás nepostradatelným pomocníkem glukometr. Díky tomuto přístroji budete množství cukru v krvi během několika vteřin. Součástí glukometru jsou tzv. lancety.

Tímto slovem jsou označovány malé jehličky, které se vloží do lancetového pera. Perem pak provedete vpich a odeberete kapku krve. Kapku krve poté nasajete do testovacího proužku, který je vložen v glukometru. Ten vám během chvíle zobrazí výsledky měření.

Při výběru glukometru vás budou zajímat parametry jako bolestivost, přesnost a pohodlnost měření. U glukometrů můžete využít některé funkce a správný typ můžete vybírat také na základě ceny testovacích proužků, které budete muset pravidelně dokupovat.

Porovnat ceny glukometrů

Nejlepší glukometry

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Element Auto Coding 99 % 472 Kč Zobrazit Mojelekarna.cz
2. SD Diagnostics SD-GlucoNavii NFC 95 % 689 Kč Zobrazit Euclekarna.cz
3. EasyGluco glukometr s 25 ks 93 % 462 Kč Zobrazit Drmax.cz
4. GlucoLab glukometr a 25 ks 91 % 399 Kč Zobrazit Pilulka.cz
5. Fora Diamond Prima 87 % 519 Kč Zobrazit Mall.cz

Typy

Glukometry mohou používat osoby každého věku. Každá věková hranice má svoje specifika a na základě těchto potřeb budete vybírat správný typ.

Fotometrický

V současné době se jedná o méně používaný a spíše zastaralý způsob měření. U tohoto typu zjišťujete množství cukru v krvi určováním barvy testovacího proužku. Toto měření není vhodné příliš přesné, odhadování správné barvy může být obtížné pro starší osoby. Vliv na zbarvení proužku může mít i okolní teplota.

Elektrochemický

Většina dostupných glukometrů je právě elektrochemickým. Měření je rychlé, pohodlné a přesnější, výsledek se zobrazuje během chvíle na displeji.

Laserový

Novinkou je laserový glukometr, který vám umožní měření provádět bez nutnosti bolestivých vpichů. Tento typ u nás zatím není k sehnání. Najdete ho však na různých internetových stránkách pod označením Laser Doc Plus. Nevýhodou tohoto typu je především vysoká cena.

Přesnost

U glukometru je přesnost jedním z hlavních parametrů. Glukometry můžete koupit od mnoha různých výrobců, prioritou při jeho nákupu by však neměla být pouze cena. V tomto případě je nutné zakoupit výrobky opatřené certifikací.

Kvalitní glukometr splňuje normu ISO 15197:2013. Tyto výrobky jsou sice dražší, ale umožní vám měření s malou odchylkou. Přesnost je udávána v jednotkách mmol/l nebo mg/dl. Chybovost se u jednotlivých typů pohybuje v rozmezí 5 – 20 %. Za dostačující jsou považovány glukometry s odchylkou 0,8 mmol/l.

Bolestivost

Bolestivost je parametr, který je podstatný pro každého, obzvlášť však bude zajímat rodiče dětí. K nejméně bolestivým patří glukometry, které dokáží množství cukru v krvi naměřit z velmi malé kapky krve. Objem krve u glukometrů bývá v rozmezí 0,5 – 5 μl a je dán hloubkou vpichu.

 • Glukometry s objemem krve 0,5 – 1,4 μl, jsou vhodné pro děti a osoby, které trpí prvním typem cukrovky.
 • Glukometry s objemem krve 2 – 5 μl jsou doporučovány dospělým a starším osobám.

Krev se nejčastěji odebírá z prstů, méně bolestivý je odběr ze strany. Krev však můžete odebrat také z předloktí, stehna nebo paže.

Displej a paměť

Součástí glukometrů je poměrně velký displej, na kterém jsou zobrazovány čísla v dostačující velikosti. Přesto je vhodné před koupí glukometr vyzkoušet. Zobrazená čísla by měla být pro osobu, která bude glukometr používat dostatečně čitelná.

Pro používání ve večerních a nočních hodinách oceníte u displeje možnost podsvícení. Osobám se špatným zrakem budou vyhovovat glukometry, které naměřené výsledky oznámí hlasem.

Glukometry umožňují výsledky měření uchovávat do paměti. Levnější přístroje jsou schopné uložit 10 – 500 měření. Mladším ročníkům bude pravděpodobně vyhovovat větší rozsah paměti, starší osoby jsou spíše zvyklé jednotlivé výsledky zapisovat a paměť tak při výběru nebude hrát velkou roli.

Funkce

Glukometry jsou vybaveny několika funkcemi. Téměř u všech typů se setkáte s podsvíceným displejem, různou velikostí paměti nebo indikátorem baterie.

Dražší přístroje jsou pak doplněny o další funkce. S počtem funkcí roste cena přístroje, je tedy na zvážení každého, které funkce jsou pro něj směrodatné.

Vhodná je funkce automatického vypnutí, která šetří baterie glukometru. Po nějaké době nečinnosti dojde k vypnutí přístroje.

Pomocí alarmu vás přístroj sám upozorní na další měření. Na nesprávně zasunutý testovací proužek vás upozorní indikátor.

Glukometr je možné pomocí Bluetooth bezdrátově propojit s mobilním telefonem nebo počítačem. Díky tomu budete moci ukládat naměřené hodnoty. Propojit ho můžete také pomocí USB kabelu.

Dražší glukometry nebude muset díky funkci Codefree kalibrovat pokaždé, když budete přecházet na nové balení testovacích proužků.

Značka

Glukometry je možné koupit v každé lékárně. Díky jejich dostupnosti není problém jednotlivé modely vyzkoušet. Pod odborným dohledem se seznámíte s jejich obsluhou a máte jistotu, že kupujete kvalitní výrobek. Spolehnout se můžete na značku Freestyle Libre, Beurer, Mediasana, Codefree, Gluneo a jiné.

Cena

Cena glukometru není nijak vysoká. Velmi kvalitní přístroje koupíte za necelých 500 Kč. Cena dražších se pohybuje kolem 1 000 Kč. Součástí balení je i odběrové pero, lancety a často také testovací proužky. V některých případech je glukometr prodáván navíc s pouzdrem, které vám ho umožní bezpečně uložit.

Porovnat ceny glukometrů

Otázky a odpovědi

Co je chytrý glukometr?

Chytrý glukometr je možné spárovat s mobilním telefonem pomocí aplikace. Naměřené výsledky se zobrazují přímo na telefonu. Kromě toho můžete zaznamenávat svoje denní aktivity, jídelníček. Využívat můžete různé grafy a tabulky. Výsledky pak můžete konzultovat s vaším ošetřujícím lékařem.

Co vše je možné pomocí glukometru změřit?

I levnější glukometry využijete také pro měření cholesterolu, kyseliny močové a hemoglobinu.

Je nutné kupovat k přístroji nějaké příslušenství?

Ke každému glukometru budete muset průběžně dokupovat testovací proužky. Jednotlivé modely umožňují dokoupit vlastní verzi proužků. Jejich cena se může značně lišit. Proto si před nákupem glukometru zjistěte, jak velké balení a v jakém cenovém rozsahu je možné dokupovat.

Nevyhnete se ani nákupu lancet, což jsou speciální tenké jehly umožňující odebírání vzorků krve. I jehly je možné používat jednorázově. Jehly stejně jako proužky jsou určené pro stejné značky glukometrů a jejich cena se může lišit.

Jaká je normální hodnota cukru v krvi?

U zdravé osoby se hodnota cukru v krvi pohybuje mezi 4 – 6 mmol/l, při měření 2 hodiny po jídle je normální hodnota do 8 mmol/l.

Závěr

Diabetici se bez glukometru neobejdou, díky němu budou moci průběžně kontrolovat svůj zdravotní stav. Cena přístroje není nijak vysoká, proto je vhodné vyhnout se levným a nekvalitním výrobkům. Pokud vám přístroj předepíše ošetřující lékař, máte nárok na finanční kompenzaci od pojišťovny. Pro správnost měření je nutné dodržovat doporučený postup.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.5/5 (52 hodnocení)
​​

Odborná redakce

Odborná redakce

Každý den se zabýváme shromažďováním velkého množství informací o produktech, službách, ale i obchodech a mnoha dalších. Všechny tyto informace podrobně studujeme a následně z nich zpracováváme recenze a nákupní manuály, jejichž úkolem je pomoci zákazníkovi s výběrem. Naší snahou je doporučit co nejvhodnější produkt, o kterém jsme si jisti, že vám bude ve všech směrech vyhovovat a co nejdéle sloužit. To je naším cílem. Více o nás. Spolupráce a kontakt.

14 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Cukrovka se u mě vyskytla před nějakou dobou a já hledala vhodný glukometr, který by dokázal ukazovat správné hodnoty glukózy, což tedy nebylo vůbec jednoduché. Byla to pořádná pátrací akce, ale nakonec jsem zůstala u One Touch Select Plus, u kterého se hodnota nijak výrazně nelišila od výsledků krevních testů v laboratoři. Jsem s ním velmi spokojená a mohu jen doporučit.

 2. Zdravím. Rád bych se zeptal, zda je laserový glukometr již v prodeji. Nejen u nás, ale ani na zahraničních serverech jsem jej nikde nenašel. Děkuji

 3. Potřebuji si pravidelně kontrolovat hladinu krevního cukru a koupě glukometru byla naprostá priorita. Mám od značky Wellion Luna Trio se a je perfektní.

 4. Vzhledem k tomu, že se léčím s diabetem, pořízení glukometru bylo nezbytné. Nakonec jsem vybrala SD Diagnostics Glukometr a je super.

 5. to: Martin 28.1.2022 v 9:43
  Zdravím,
  tak pokud už nepotřebujete,rád si ho vezmu (Glukometr FreeStyle Optium Neo).Mám glukoměr,ale moc mu nevěřím.Děkuji.

 6. Koupila jsem nedávno tento typ: Contour Plus One a splnil moje očekávaní, takže za mě super věc. :))

 7. Měl jsem několik glukometru,které kvalitou odpovídaly průměru.Nejvetší chyba u všech glukometru jsou testovací pásky, které při otevření ztrácí kvalitu a pri každém otevření je to horší a horší.Z glikémie 4.7 až na 7.4mmol/l.Koupil jsem si Freestyle optimum neo.Tento glukometr je velmi přesný,a největší výhodou jsou test.pásky, které jsou jednotlivě balené v zalisované fólií,bez působení všech vlivů.Tak že 100% u každého pásků i za půl roku.Od té doby jsem zjistí po měsíci že žádnou cukrovkou netrpim a hodnoty mám vždy kolem 5mol.Žádnou dietu již nedržím.Spokojenost.Glukometr freestyle optimum neo doporučuji i diabetikům,kvůli jeho předností.Já ho klidně daruji,stáří půl roku.

  • Dobrý večer, asi bych potřebovala nějaký glukometr, zhoršila se mi hladina cukru a asi budu muset kontrolovat. Jsem pedikerka a pracuji hodně rukama a nemůžu mít rozpínání prsty, tak porad nevím, zda to používat, jde odebírat krev i z ruky v horní části, mezi ramenem a loktem, šlo by půjčit na vyzkoušení,. Moc by mo to pomohlo. Děkuji ta odpověď. Vlaďka Sklenickova pedikerka

 8. Kvalitní a dobře pochopitelný

 9. Mám doma už nějaký ten pátek tento model: Fora Diamond Prima a je super!

 10. Já jsem si vybrala podle tohoto článku tento glukometr: Contour Plus One, je výborný. Splnil moje očekávání.

1 2

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo