Páčidla

Páčidlo je nástroj, kterým můžete rozebrat různé spojené materiály, nebo se používá k vytahování hřebíků. Páčidlo má ve většině případů podobu ocelové tyče, jehož jeden nebo oba konce jsou zahnuté a uzpůsobené k vytahování hřebíků. Páčidla jsou primárně určena k rozebírání dřevěných výrobků, některá páčidla můžete využít při demoličních pracích nebo je využijete při nadzdvihování větších předmětů.

Páčidlo je k dostání v několika velikostech. Před výběrem si dobře ujasněte, k čemu budete nástroj používat. Malá páčidla jsou primárně určena k vytahování hřebíků, delší páčidla lze považovat za multifunkční a využít je můžete i dalšími způsoby.

Porovnat ceny páčidel

Nejlepší páčidla

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Extol CRAFT 9805 100 % 71 Kč Zobrazit Teshop.cz
2. DeWALT DWHT0-55524 100 % 469 Kč Zobrazit Naradi-dewalt.cz
3. Jonnesway AB030068B 90 % 861 Kč Zobrazit Pegasdily.cz
4. Extol premium 8846100 80 % 345 Kč Zobrazit uni-max.cz
5. Vorel TO-34600 65 % 137 Kč Zobrazit Autodily-pema.cz

Typy

Součástí každého páčidla určeného k vytahování hřebíků je speciální rozštěp, do kterého můžete hřebík zaháknout. Na trhu jsou zastoupena páčidla vhodná do dílny pro méně časté použití. Druhou možností je zvolit profesionální pokrývačské kladivo.

Vytahovací páčidlo

Klasická páčidla mají podobu zahnuté tyče, jejíž konce jsou uzpůsobeny k vytahování hřebíků. Rozdíl mezi jednotlivými páčidly je ve velikosti, výrobním materiálu a tvaru páčidla. Ocelové páčidlo je obecně vhodnější pro vytahování dlouhých hřebíků.

Pokrývačské kladivo

Jedná se především o nářadí pro profesionály. Kladino má jednu část uzpůsobenou k zatloukání a druhou k vytahování hřebíků. Kladiva lze považovat za universálnější nástroj, využít ho můžete i k narovnání hřebíků, vyklepnutí desek nebo latí, díky čemuž se k hřebíkům dostanete rychleji.

Pokrývačská kladiva jsou zastoupena v několika cenových kategoriích, levná kladiva můžete využít i v domácnosti. Nejdražší kladiva jsou uzpůsobena pro každodenní dlouhodobé používání. Násady těchto kladiv jsou sklolaminátové, dobře se drží v ruce a běžná je u nich funkce tlumení nárazů. Hlava může být opatřena magnetem, který může během práce držet hřebíky.

Velikost

Páčidla jsou dostupná v několika velikostech. Při výběru vhodné velikosti myslete na to, že delší hřebíky budete vytahovat, tím delší násadu budete potřebovat. Při vytahování hřebíků budete muset vynaložit určitou sílu a hřebík budete vytahovat tahem dlouhé páky.

Malá páčidla mají délku od cca 175 – 375 mm, nejdelší páčidla mohou měřit až 1,5 metru a jsou vhodná i pro náročnější demoliční práce. Největší výběr nabízí délka od 375 – 700 mm.

Materiál

Na výrobu páčidla se používá ocel. Koupit můžete páčidla vyrobená z uhlíkové, kované, temperované nebo pružinové oceli.

  • Kovaná ocel – tento materiál najdete v kombinaci s nejlevnějšími páčidly.
  • Uhlíková ocel – tento materiál se na výrobu páčidel používá nejčastěji. Najdete ho u páčidel střední cenové kategorie.
  • Temperovaná ocel – jedná se o ocel s vysokým podílem uhlíků. Tento materiál se vyznačuje vysokou odolností a najdete ho v kombinaci s nejdražšími páčidly.
  • Pružinová ocel – používá se na výrobu velmi kvalitních páčidel. Tento výrobní materiál zaručí výjimečnou odolnost a pevnost.

Tvar

Páčidla se liší také svým tvarem. Rovná páčidla se využívají při stavebních pracích, obvykle se jedná o dlouhé, těžké a robustní nástroje, které vynikají svojí odolností. Zahrnutá páčidla využijete pro efektivní a snadnější demontáž dřevěných staveb. Tato páčidla mají velmi často jednu část uzpůsobenou k vytahování hřebíků a druhou k demoličním pracím jako třeba páčení desek, lišt či prken.

Značka

Páčidla koupíte od známých výrobců, kteří se specializují na výrobu pracovního nářadí. Mezi tyto přední výrobce patří Narex, Bahco, Stanley, Kreator, Extol, Milwaukee a mnoho jiných. I takto poměrně jednoduchý pracovní nástroj byste měli vybírat s ohledem na výrobce.

K dostání jsou i velmi levná páčidla nekvalitních výrobců, která jsou vyrobena z nekvalitních materiálů, což se pochopitelně odráží na jejich kvalitě a životnosti.

Cena

Páčidla jsou jednoduché nástroje, které jsou dostupné každému. Malá páčidla s délkou do 600 mm lze koupit za cenu od 100 – 500 Kč. Na jejich výrobu se používá hliníková i kovaná ocel. Od 500 Kč lze koupit kvalitnější zahnutá i rovná páčidla. Cena nejdražší zpravidla končí u 1 500 Kč.

Porovnat ceny páčidel

Otázky a odpovědi

Jakým jiným způsobem hřebíky vytáhnout?

Pokud doma páčidlo nemáte, můžete hřebíky vytáhnout pomocí klasických štípacích kleští. Ve většině případů si však budete muset na pomoc vzít také kladivo a šroubovák. Těmito nástroji obnažíte hlavu hřebíku a teprve poté budete moci použít kleště. Používání těchto nástrojů je však mnohem náročnější a zdlouhavé.

Kdy se hodí páčidlo?

Pokud vytahujete hřebíky opravdu výjimečně, pravděpodobně se vám nákup páčidla nevyplatí. V případě, kdy si netroufnete používat k vytahování kleště, můžete investovat alespoň do nejmenšího páčidla. Ti, kteří mají před sebou demolici velkých dřevěných staveb, například stodoly, kůlny, pergoly atd. bude pro vás kvalitní páčidlo neocenitelným pomocníkem.

Co je kozinožka?

Kozinožka je označení pro malý vytahovák s celkovou délkou pouze cca 20 cm. Kozinožku využijete k podebírání hlav hřebíků, nýtů nebo zapuštěných šroubů. Nástroj má obvykle dřevěnou rukojeť, pracovní část je vyrobena z uhlíkové oceli.

Závěr

Páčidlo je jednoduchý nástroj, který je známý i pod označením vytahovač hřebíků. Toto nářadí využijete zejména v případě, kdy budete rozebírat dřevěné stavby, palety, praktické je i při výměně dřevěné podlahy. Pomocí páčidla rozeberete všechno rychle, bez větší námahy a velmi šetrně.

Kvalitní páčidla jsou vyrobena z kvalitní oceli a dostupná jsou v několika velikostech i podobách. Na vytahování dlouhých hřebíků je vhodnější dlouhé ocelové páčidlo, menší hřebíky vytáhnete i s pomocí pokrývačského kladivo. Díky cenové dostupnosti těchto nástrojů, můžete vlastnit oba nástroje.

Páčidla můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a Mall.cz


Zdroj: www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (50 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

3 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Mám páčidlo Narex a je kvalitní. Dobře se s její pomocí rozebírají třeba palety nebo cokoliv jiného dřevěného.

  2. Nedávno jsem sháněl páčidlo, protože jsem nemohl za nic na světě otevřít dveře do garáže. Takže jsem letěl do obchodu pro kutily a koupil páčidlo Stanley 1-55-504. Nakonec se mi podařilo do garáže dostat, takže super.

  3. Kvalitní článek a věřím, že všem pomůže jako mě pomohl, děkuji za vaší pomoc.

Přidat komentář

Recenzer
Logo