Pamlsky pro psy

Pamlsky pro psa jsou jakousi formou odměny za dobře provedený povel. Pomocí pamlsků budete psa motivovat k výcviku i poslušnosti. Pamlsky mají mnoho podob, koupit je můžete ve formě tyčinek, sušenek i párků. Při výběru pamlsků byste se neměli řídit pouze pořizovací cenou. Nutné je zohlednit především stáří a zdravotní stav vašeho psa. Zatímco některé pamlsky budou pro psa vhodné, jiné mu naopak mnoho benefitů nepřinesou.

Pamlsky je tedy vhodné vybírat právě podle zdravotních benefitů, které mohou vašemu psovi poskytnout. Některé pomohou ke zdravějším zubům, jiné zlepší kvalitu srsti, další mají vliv na správný vývoj kloubů. Pamlsky mají také mnoho velikostí, tato skutečnost se částečně vztahuje na velikost plemene, ale souvisí i s tím, kdy je vhodné pamlsek použít. Malé pamlsky spadají do kategorie výcvikových, větší pamlsky psa na nějakou dobu zabaví.

Porovnat ceny pamlsků pro psy

Nejlepší pamlsky pro psy

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Pedigree Dentastix Daily Oral Care 720 g 96 % 226 Kč Zobrazit Dobra-miska
2. Calibra Joy Dog Lamb Stripes 80 g 95 % 43 Kč Zobrazit izviratka.cz
3. Contipro Kelparen Dentální tyčinky 135 g 88 % 260 Kč Zobrazit Happypet.cz

Typy

Pamlsky lze rozdělit do několika typů, podle toho jakým způsobem se je doporučuje podávat. Některé pamlsky mohou být podávány každý den ve větším jiné pak v menším množství.

Výcvikové

Tyto pamlsky jsou malé, neobsahují příliš mnoho cukrů a podávat je tak můžete během výcviku ve větším množství. K dostání jsou žvýkací pamlsky pro štěňata i sušené druhy pro starší psy.

Pro zabavení

Větší především žvýkací pamlsky, které psa zabaví na delší dobu. K dostání jsou v různých velikostech i podobách. Psa můžete na delší dobu zabavit také pamlsky, které vložíte do hračky. Během hry budou pamlsky postupně vypadávat, což zaručeně nenechá vašeho mazlíčka v klidu.

Pro mlsání

Do této skupiny patří pamlsky, které obsahují větší množství cukru a pes by je měl dostávat čistě výjimečně. Jedná se zejména o pamlsky v podobě sušenek nebo piškotů. Při častém podávání mohou tyto typy způsobit nežádoucí nárůst hmotnosti.

Funkční pamlsky

Jedná se o zdravé pamlsky pro psy, které jsou zaměřeny na určitý zdravotní problém. Může se jednat o potíže s chrupem, klouby nebo srstí. Funkční pamlsky jsou určeny také štěňatům, zde podporují střevní mikroflóru, imunity i zdravý růst.

Složení

Složení pamlsků je velmi důležité, zejména v případě, kdy budete podávat větší množství výcvikových pamlsků. Kvalitní pamlsek by měl obsahovat správný poměr vitamínů, minerálů, tuků, bílkovin i sacharidů. Pamlsky jsou vyrobeny z masa, kůže, vnitřností, nechybí ani obilniny, sója, kukuřice, rostlinné a rybí oleje a jiné složky.

Za nejvhodnější jsou považovány ty, které obsahují větší podíl masa. Nevhodné jsou naopak pamlsky obsahující větší množství obilnin, barviv a umělých konzervantů. Pamlsky obsahující obilniny byste neměli podávat psovi, který trpí alergií na lepek. Tyto výrobky mohou zvířeti způsobit různě těžké potíže s trávením a celkově se negativně podepsat na jeho zdraví. Obézní psi by neměli dostávat pamlsky obsahující větší množství tuků a cukrů.

Přírodní pamlsky

Mezi přírodní pamlsky patří plátky sušeného masa, sušená játra, kosti, hovězí plíce atd. Tyto pamlsky byste měli kupovat pouze od prověřených výrobců. Pokud jsou suroviny správně zpracovány, budou pro vašeho psa naprosto bezpečné.

Lyofilizované pamlsky

Lyofilizace je proces, kdy se suroviny suší mrazem. Tyto pamlsky jsou tedy vyrobeny na čistě přírodní bázi. Tímto způsobem se zpracovává maso i ryby, pamlsky neobsahují obilniny ani žádné chemické přísady a jsou obzvlášť vhodné pro citlivé psy.

Žvýkací tyčinky/klobásy

Pamlsky obsahují cca 20% masa, plnit by tak měly pouze funkci občasného pamlsku. Pomohou psovi odstranit zubní plak, čistit zuby a osvěžit dech. Obsahovat mohou větší či menší množství vitamínu a vápníku.

Sušenky/pečené pochoutky

Oblíbené jsou i různé sušenky nebo pamlsky, které jsou podobné suché psí stravě. Tyto pamlsky zpravidla obsahují aminokyseliny, které mají vliv na lepší výkon psa. Na druhou stranu jsou však tyto pamlsky nejvíce kalorické a měli byste je podávat v rozumném množství.

Želatinové pamlsky

Jsou vhodné pro štěňata a mladé psy. Příznivě ovlivňují stav zubů i kostí.

Buvolí kůže

Nevhodné jsou pamlsky vyrobené z buvolí kůže. Tyto pamlsky svým tvarem připomínají boty, kroužky i kosti. Při zpracovávání buvolí kůže se používají nebezpečné chemikálie a další škodlivé látky. Tyto pamlsky psovi nepřináší žádné výživové hodnoty, protože jsou vyrobeny pouze z kůže, která navíc není ke konzumaci vhodná. V nejhorším případě si pes může ucpat střeva nebo se kůží udávit.

Stáří psa

Věk psa je další parametr, na který byste měli brát při výběru zřetel. Koupit pochopitelně můžete pamlsky vhodné pro štěňata, aktivní i starší psy.

Štěňata

Pokud chcete přilepšit štěněti, neměli byste mu podávat tvrdé pamlsky, které jsou špatně stravitelné a pejskovi se budou i obtížně kousat. Pro štěňata jsou určeny měkké pamlsky, které obsahují velké množství vitamínů a živin.

Pamlsky lze podávat až ve chvíli, kdy je štěně zvyklé na pevnou stravu. Tyto pochutiny by měly být co nejméně zpracované, obsahovat nesmí barviva, zvýrazňovače, vůně, konzervační látky, ale ani obilná zrna. Pro štěňata jsou dostupné pamlsky, které pomohou s prokrvováním dásní. Vhodné jsou i pochoutky s vyšším obsahem vápníku.

Aktivní psy

Zde je výběr největší, koupit můžete prakticky jakoukoliv podobu. V případě aktivních psů budete moci v omezené míře podávat i pamlsky s vyšším obsahem cukru, ideální jsou čistící tyčinky i výcvikové pamlsky.

Starší psy

U méně aktivních psů byste se měli vyhýbat pamlskům obsahujícím větší množství cukru. Ideální jsou tzv. funkční pamlsky, které pomáhají zmírňovat potíže se srstí, klouby i zuby. Starším psům budou lépe vyhovovat měkké pochoutky.

Domácí výroba

Pamlsky pro psy jsou k dostání v každém supermarketu, koupit je můžete i v drogeriích. Jejich jedinou nevýhodou je vyšší pořizovací cena. Pokud jsou pro vás tyto výrobky finančně nedostupné, můžete je vyrobit i doma. V případě podomácky vyrobených pochutin budete mít navíc jistotu, že pamlsky neobsahují žádné nežádoucí látky.

Postup na výrobu domácích sušenek najdete na internetu. Vyrobit můžete mrkvové, škvarkové, masové, játrové i jiné pochoutky. Pes však nepohrdne ani sušenými kousky ovoce či zeleniny. Podávat byste však neměli žádné lidské pochoutky v podobě čokolády, sušenek, chipsů a podobně.

Značka

Při výběru psích pamlsků byste neměli podceňovat ani výrobce. Zejména méně kvalitní výrobky mohou vašemu psovi způsobit i různě závažné zdravotní potíže. Mezi kvalitního výrobce lze považovat německou značku Bosch, která vyrábí pamlsky v různých podobách podle standardizovaných předpisů EU.

Velmi kvalitní jsou i pamlsky Origen, zde nejsou obsaženy nebezpečné přísady ani konzervační látky. Superprémiové normy splňují produkty značky Delipet, ani zde nejsou obsaženy konzervační látky nebo různá barviva. Další kvalitní pamlsky koupíte od Triol, Trixie, Juko, Magnum, Vitakraft, Brit, Salač, Dokas, Pedigree.

Cena

Pamlsky jsou na rozdíl od suchého krmiva dražší. Balení obsahuje pouze několik kousků, což vás může lákat k nákupu méně kvalitních produktů. Pokud však nemůžete s finančního důvodu psovi pořídit kvalitní pamlsky, je vhodnější raději nákup vynechat, nebo se pustit do výroby domácích pochoutek.

V žádném případě se nedoporučuje upřednostňovat cenu před kvalitou, svému psovi můžete způsobit zdravotní potíže, jejichž léčba se může mnohonásobně prodražit. Vždy tedy upřednostňujte ověřené značky, které jsou k dostání zejména ve specializovaných prodejnách. Cena kvalitních pamlsků bývá zpravidla v rozmezí 50 – 300 Kč. Záleží však na velikosti balení.

Porovnat ceny pamlsků pro psy

Otázky a odpovědi

Jak vybrat pamlsky pro psa?

Pamlsky vybírejte podle věku a velikosti plemene. Pro štěňata jsou vhodné tyčinky, které jim pomohou zmírnit nepříjemné pocity během výměny zubů. Tyčinky jsou obecně velmi vhodné, dospělí psi se pomocí tyčinek zbaví plaku na zubech.

Malé plemena můžete odměňovat i kousky sušeného ovoce nebo zeleniny. Tyto pochutiny jim budou chutnat, připravit je můžete i doma a psovi dodají zdroj vlákniny a vitamínů. Velkým psům můžete podávat pamlsky v podobě chrupavek. Tyto pamlsky obsahují kolagen, což je prospěšné na kloub.

Jaké pamlsky nejsou příliš vhodné?

Nevhodné jsou pamlsky obsahující střeva přežvýkavců. Tyto suroviny se zpracovávají sušením, avšak pokud není dodržen doporučovaný postup, mohou zde zůstat nebezpečné bakterie. Podávat byste neměli ani syrovou kůži nebo uši. Na čištění těchto částí se používají nebezpečné chemické čističe. Vyvarovat byste se měli i všem pamlskům, které jsou vyrobeny v Číně. V této zemi se tyto výrobky nedostatečně kontrolují.

Jakou roli při rozhodování hraje zdravotní stav?

Zdravotní stav psa byste měli zohlednit především v případech, kdy pes trpí na různé potravinové alergie. V tomto případě je nutné pečlivě sledovat složení pamlsků. Na složení se zaměřte i u psů, kteří trpí nadváhou nebo mají sklon k rychlejšímu přibývání na váze. Nízkoenergetické pamlsky jsou určeny i pro méně aktivní nebo starší méně pohyblivé psy, vhodné jsou naopak pro velmi aktivní jedince.

Závěr

Pamlsky psa povzbudí během výcviku, v malém množství je můžete podávat pro zpestření jídelníčku. Větší převážně žvýkací pamlsky mohou psa na nějakou dobu zabavit. Ať už budete preferovat jakýkoliv typ pamlsku, neměli byste je psovi podávat ve větším množství.

Vhodné nejsou především pamlsky obsahující větší množství cukru. Naopak oblíbené jsou čistící dentální tyčinky, nebo malé pamlsky, které lze vložit do hračky. Pokud si nebudete díky velkému množství výrobků na trhu jistí, co bude pro vašeho psa nejvhodnější, konzultujte nákup pamlsků s veterinářem.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.stegra.cz, www.rebeldog.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (68 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

3 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. U nás nejvíce letí plátky sušeného masa, nebo také sušené rybičky. Dokonce i lyofilizované pamlsky jsme vyzkoušeli a také byl s nimi velký úspěch u obou psíků.

  2. Já se přiznám, že až tak moc nevnímám značky, ale sleduji složení, zvlášť pokud jde o pamlsky. Nechci aby můj pes jedl cokoliv, co by obsahovalo zbytečnou chemii nějakou složku, která by mu jakkoliv uškodila.

  3. Pamlsky pro psy kupuju od značky Carnilove dog a mému psovi to chutná a jsou taky kvalitní.

Přidat komentář

Recenzer
Logo