Granule pro štěňata

Aby vaše štěňátko správně rostlo a prospívalo, bude potřebovat kvalitní krmivo. Kvalitní krmivo je pro štěně mnohem důležitější, než pro dospělé psy. V období růstu můžete výběrem nesprávného krmiva napáchat mnoho škod, které budete u staršího psa velmi obtížně řešit. Štěně by rovněž nemělo být krmeno kvalitními granulemi určenými dospělým psům. Každý věk potřebuje jiné složení minerálních látek. To stejné tedy platí i pro dospělé psy, ani v jejich případě svému parťákovi nijak nepřilepšíte, budete-li mu v dospělém věku podávat granule určené štěňatům.

Štěňata je možné krmit různými způsoby, tím nejoblíbenějším je však stále krmivo v podobě malých granulek. Na trhu najdete mnoho typů a značek krmiva pro štěňata a nemusíte si být jistí, jakou značku nakonec zvolit. V případě štěněcích granulí totiž ne vždy platí, že značka je zárukou kvality. Štěněcí granule byste neměli vybírat podle značky nebo ceny, tím nejdůležitějším je jejich složení. Granule je dále třeba vybírat i s ohledem na velikost, plemeno i aktuální věk štěňátka.

Porovnat ceny granulí

Nejlepší granule pro štěňata

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Platinum Puppy Chicken 5 kg 95 % 808 Kč Zobrazit Happypet.cz
2. Brit Care Puppy Lamb & Rice 12 kg 95 % 1 523 Kč Zobrazit Propejska.cz
3. Platinum Puppy Chicken 1,5 kg 95 % 273 Kč Zobrazit Alza.cz
4. Carnilove Salmon & Turkey for Large Puppy 12 kg 95 % 1 446 Kč Zobrazit Zoohit.cz
5. Fitmin Maintenance Mini 3 kg 94 % 395 Kč Zobrazit Mall.cz
6. Purina Pro Plan Large Puppy Athletic Healthy kuře 12 kg 93 % 1 157 Kč Zobrazit Allegro.cz
7. Eminent Puppy Large Breed 28/14 15 kg 92 % 899 Kč Zobrazit Dobra-miska.cz
8. Royal Canin Medium Puppy 15 kg 87 % 1 599 Kč Zobrazit Mall.cz
9. Royal Canin Mini Puppy 8 kg 85 % 1 124 Kč Zobrazit Zoohit.cz

Složení

Granule musí obsahovat vše, co štěně ke svému správnému růstu potřebuje. Většinou tedy bývají vyrobeny z kombinaci živočišných bílkovin, zeleniny, ovoce a obilovin. Kompletní složení by mělo být uvedeno na obale každého výrobku.

  • Maso – kvalitní krmivo musí obsahovat čerstvé nebo sušené maso. Z obalu pak musíte vyčíst, že se jedná o jehněčí, kuřecí, telecí či jiné maso. Na nekvalitních granulích bývá uvedena informace, že krmivo obsahuje maso a výrobky živočišného původu. V tomto případě tak můžete psovi servírovat odpad namísto kvalitní suroviny.
  • Sacharidy – žádoucí složkou je i kukuřice, která by měla nahradit nekvalitní zdroje sacharidů v podobě pšenice nebo sóje. Kvalitním zdrojem sacharidů je i rýže. Vhodné naopak nejsou luštěniny, brambory,…
  • Proteiny – v granulích pro štěňata by mělo být obsaženo 22 – 35 % proteinů. Malým plemenům bude vyhovovat větší množství bílkovin, velkým pak o něco méně.
  • Tuky – obsah tuku by měl být v rozmezí 15 – 20 %. Tuky představují rychlou formu energie a mají vliv i na kvalitu srsti a kůže.

Věk

Ačkoliv jsou granule určena primárně pro štěňata, je třeba myslet i na to, že každé plemeno i stádium života potřebuje jiný podíl živin. Věk společně s rasou rozhoduje o tom, jak dlouho můžete granule pro štěňata podávat. S tím, jak pes poroste, je pak nutné zvyšovat denní krmnou dávku. To, zda je množství granulí adekvátní, zjistíte podle hmotnosti. Jestliže je hmotnost psa příliš nízká, je nutné denní dávku zvýšit. Pakliže naopak přibírá rychle, bude třeba množství granulí snížit.

Nejmenší štěňata by měla granule dostávat několikrát denně. Ve chvíli, kdy štěně dosáhne cca 50% hmotnosti dospělého psa, může granule dostávat ve 3 dávkách. Od cca 6 měsíců je možné granule podávat 2 x denně. Toto doporučení je však všeobecné, řídit byste se měli vždy potřebám vašeho psa, popřípadě doporučením veterináře.

Plemeno

Plemeno psa určuje, jak dlouho budou vašemu psovi štěněcí granule stačit. Podávat je můžete po dobu 8 – 12 měsíců, u opravdu velkých plemen to však může být i okolo 20 měsíců života.

  • Malá plemena – mezi malá spadají psi s hmotností do 10 kg. Tito psi dorůstají do dospělého věku okolo 9. měsíce. Nejmenší psi potřebují adekvátní množství tuků, sacharidů a bílkovin, které jim zajistí zdravý růst svalů a kostí.
  • Střední plemena – psi s hmotností od 11 – 25 kg, kteří dorůstají okolo 12. měsíců života. Středně velcí psi vyžadují větší přísun energie a živin v podobě fosforu a vápníku pro správný vývoj kostí.
  • Velká plemena – do této kategorie spadají psi, kteří mají v dospělém věku hmotnost od 26 – 45 kg. Dospělosti dosahují od 15. – 18. měsíce. Ve složení granulí pro velká plemena nesní chybět chondroitin sulfát či glukosamin, což jsou látky podporující tvorbu chrupavek.
  • Obří plemena – jsou psi s hmotností větší než 45 kg, kteří dospívají okolo 2 let věku. Také zde jsou důležitými složkami chondroitin, glukosamin, vitamíny C a E.

Velikosti plemene je navíc přizpůsobena i velikost granulí. Malá plemena tak mohou konzumovat malé granule, které mohou jednoduše polykat. Obří plemena pak potřebují větší granule, které nebudou moci tak snadno hltat.

All life stages

Moderní doba si žádá moderní postupy. Ty se nevyhýbají ani zvířatům, a proto při výběru granulí můžete narazit na produkty označené All life stages. V překladu to znamená, že se díváte na granule, které je možné podávat všem věkovým kategoriím psů. Dle výrobců můžete těmito granulemi krmit štěně, dospělého psa i psího seniora.

Výrobci takových to granulí vychází z teorie, že zvířata žijící ve volné přírodě dostávají stejnou potravu v každém věku. Dle věku a velikosti se pouze snižuje její množství. Pakliže vás tato filozofie oslovuje, můžete granule označené jako ALL LIFE STAGES také vyzkoušet. Většina těchto granulí je k dostání v superprémiové kvalitě a obsahují tak pouze přírodní ingredience. Ani v tomto případě však nelze zaručit, že granule sednou každému psovi.

Značka

Kvalitu granulí nezaručuje hezký obal, ale ani výrobce. O kvalitě krmiva rozhoduje vždy a pouze složení. Kvalitního výrobce poznáte tak, že na obale uvádí suroviny tak, že na prvním místě je uvedená složka, která v něm tvoří největší podíl. Na něm by mělo být uvedeno vždy maso a to v jasně specifikované podobě.

Odradit by vás mě měly granule, kde jsou místo masa uvedeny živočišné proteiny. Rovněž například kukuřice by měla být uvedena jako kukuřice, přičemž nepoctivý výrobci tuto surovinu rozdělují do několika skupin.

Často je tak na granulích uveden kukuřičný gluten, kukuřičná moučka, případně další složky. Po sečtení množství všech těchto složek často zjistíte, že je tato surovina zastoupena větším množstvím než maso. Velký výběr granulí na našem trhu zajišťuje Calibra, Brit, Fitmin, Royal Canin, Happy Dog, Puffins či Delikan.

Cena

Konečná cena souvisí se složením i velikostí balení. Granule můžete koupit v ekonomické, prémiové, superprémiové a utraprémiové kvalitě. S kvalitou pochopitelně roste i cena. Za 1 kg granulí tak můžete zaplatit od 120 – 500 Kč.

Porovnat ceny granulí

Otázky a odpovědi

Jak štěně krmit?

Štěně by mělo každý den přijímat vyvážený podíl bílkovin, tuků, sacharidů, minerálů i vitamínů. Na rozdíl od dospělého psa je však štěně schopné na jednou zkonzumovat menší dávku, a proto by mělo granule dostávat v menších porcích několikrát denně. Obecné pravidlo říká, že denní krmná dávka by měla odpovídat cca 3 – 7 % tělesné hmotnosti psa.

Pakliže jste si domů pořídili opravdu aktivního jedince, který vydává větší množství energie, je možné krmnou dávku ještě navýšit. Kromě krmiva pak musí mít pochopitelně po celý den přístup k čerstvé vodě.

Jak zjistím, že granule psovi nevyhovují?

I když budete granule vybírat skutečně pečlivě, není vždy možné zaručit, že granule psovi sednou. V některých případech se mohou objevit různé alergické příznaky, které vás upozorní, že něco není v pořádku a je vhodné vyhledat pomoc veterináře. Mezi ty nejčastější potíže patří průjem, nadýmání, plynatost, zvracení nebo kožní potíže.

Je vhodné kupovat odvažované granule?

Kupovat odvažované granule se obecně nedoporučuje. V tomto případě si nemůžete být jistí nejen složením, ale ani dobou spotřeby, či podmínkami, při kterých jsou granule skladovány.

Závěr

Ke svému správnému růstu potřebuje štěně krmivo, které obsahuje alespoň dostatečné množství pojmenovaného zdroje maso v sušeném nebo čerstvém stavu. Další nezbytnou složkou jsou bílkoviny, které by měly být zastoupeny v poměru 25 – 32%, přičemž převažovat musí bílkoviny živočišného původu. Tuk by měl být obsažen v poměru 14 – 25%, chybět by neměly ani sacharidy, které musí pocházet z lehce stravitelných zdrojů a zastoupeny by měly být v nižším množství.

Velkým plemenům je třeba dodávat i vyvážený poměr fosforu a vápníku. Naopak žádoucí nejsou žádné vedlejší produkty živočišného nebo rostlinného původu, barviva, umělá dochucovadla či chemické konzervanty.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.pupiky.cz, www.krmimkvalitne.cz, www.super-granule.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (100 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo