Krmiva pro psy

Nejoblíbenější typy krmiv pro psy

Správné krmivo pro psa by mělo být vyrobeno z kvalitních surovin a velmi důležitá je i jeho správná vyváženost. V dostatečném množství by v něm měly být zastoupeny všechny potřebné látky jako bílkoviny, vitamíny, tuky a další.

Při výběru krmiva pro psy byste se měli řídit stářím, velikostí plemene i celkovým zdravotním stavem vašeho psa. Na trhu jsou zastoupena krmiva určená štěňatům, dospělým i starým psům, přičemž věk se v závislosti na plemenu liší.

Zatímco malá plemena dospívají ve věku 12 měsíců, střední psi se považují za dospělé v 16 a obří plemena až ve 24 měsících. A naopak u malých plemen se mezi seniory řadí psy ve věku až 9 let, v případě obřích je to již v 6 letech věku. Střední plemena se do seniorského věku dostanou v 7 – 8 letech věku.

Porovnat ceny krmiv pro psy

Nejlepší krmiva pro psy

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Eukanuba Dermatosis 12 kg 95 % 1 253 Kč Zobrazit Zoohit.cz
2. Calibra Dog Premium Adult 12 kg 93 % 551 Kč Zobrazit Dobra-miska.cz
3. Royal Canin Mini Adult 8 kg 91 % 859 Kč Zobrazit Pytelgranuli.cz
4. Country Dog Maintenance 15 kg 90 % 499 Kč Zobrazit Mall.cz
5. Royal Canin Maxi Adult 15 kg 88 % 1 299 Kč Zobrazit Superzoo.cz

Typy

Na trhu jsou k dostání granule i konzervy pro štěňata i dospělé psy. Liší se mezi sebou poměrem surovin. Jednotlivá krmiva mají různý poměr složek i v závislosti na velikosti i stáří plemene. Vybírat byste tak měli podle potřeb vašeho psa.

Štěňata

Krmivo můžete koupit i novorozeným štěňatům nebo malým štěňatům před odstavením. Pro ty se vyrábí různá mléka nebo mléčné kaše, které je možné použít buď jako náhradu mateřského mléka nebo jako příkrm. I tyto krmiva jsou k dostání pro malá i velká plemena a vybrat tak můžete podle potřeb štěňátka.

Všechna krmiva pro štěňata jsou vyrobena z dobře stravitelných surovin a liší se i větším energetickým obsahem. Tato krmiva mají i větší podíl vitamínů a složek určených k podpoře imunitního systému. Vydatné krmivo potřebují také březí nebo kojící feny.

Dospělí mladí psi

Dospělým psům můžete zakoupit krmiva v závislosti na velikosti plemene, obvykle však bez specifických potřeb. Ale běžně jsou k dostání i krmiva se zvýšeným nebo naopak sníženým obsahem energie. Méně energetická krmiva jsou určena pro méně aktivní nebo kastrované psy.

Staří psi

Psí senioři mají také svoje speciální potřeby. Vzhledem k horším vlastnostem orgánů nebo kloubů. Psí senioři by měli dostávat méně energetické krmivo, aby u nich nedocházelo k nadměrnému přibývání na váze.

Krmiva by měla být dobře stravitelná, díky tomu předejdete nadměrnému zatěžování střev. A ve větším množství je v seniorských krmivech zastoupen vápník, který chrání staré psí kosti.

Konzistence

Psa můžete krmit suchým nebo vlhkým krmivem, popřípadě je možné kombinovat oba druhy. Pokud budete krmivo kombinovat, doporučuje se používat výrobky jednoho výrobce.

Suché

Pod pojmem suché krmivo se ukrývají oblíbené granule. Ty obsahují pouze 10 % vody, a jsou oblíbené díky dlouhé trvanlivosti. Jejich výhodou je i nižší pořizovací cena, granule patří k tomu nejlevnějšímu. Psi, kteří jsou krmeni granulemi, by měli mít stálý přísun k vodě.

Vlhké

Mezi vlhké krmivo patří konzervy, kapsičky nebo paštiky. Vlhká krmiva obsahují až 80 % vody. Granule mohou vašemu psovi vydržet nějakou dobu v misce, vlhké krmivo je však chutnější a pes jím nikdy nepohrdne. Nevýhodou je však jejich vyšší pořizovací cena a častěji se tak kupují takzvaně na přilepšenou.

Velikost psa

Krmiva se rozlišují v závislosti na velikost plemene. Podle toho koupíte krmivo upřené pro velmi malá, malá, střední, velká a obří plemena. Podstatnou roli hraje i váha psa. Pokud si nebude výběrem jisti, můžete zakoupit speciální směsi vhodné pouze pro určité plemeno.

  • Malá plemena – tito psi mají energeticky náročnější metabolismus. Mají také zvýšené nároky na větší množství kvalitních bílkovin i výživných látek v přepočtu na 1 kg váhy. Za malá plemena jsou považování psi s hmotností do 10 kg
  • Větší plemena – krmiva pro větší psy jsou méně energeticky náročná. Ke středním plemenům se řadí psi s hmotností v rozmezí 10 – 25 kg a mezi velká pak patří psi s hmotností vyšší než 25 kg.

Složení

Krmiva pro psy musí obsahovat základní složky, chybět nesmí tuky, cukry, bílkoviny nebo voda. Tyto složky poskytnou vašemu psovi vše, co pro správný vývoj a kondici potřebuje.

Bílkoviny

Bílkoviny by měly být v jedné dávce obsaženy alespoň 20 %. Kvalitnější krmiva mohou obsahovat až 40 % bílkovin. V krmivech jsou obsaženy rostlinné i živočišné bílkoviny.

Sacharidy

Jedná se o zdroj rychlé energie, tyto složky by měly být zastoupeny v menším množství. Zdrojem sacharidů je v psím krmivu nejčastěji rýže, pšenice, kukuřice nebo brambory.

Vláknina

Stejně jako u lidí podporuje vláknina v psím krmivu správnou funkci střev a zastoupena by měla být v jedné dávce alespoň 4 %. V krmivu najdete vlákninu rozpustnou i nerozpustnou.

  • Rozpustná podporuje střevní mikroflóru a optimalizuje konzistenci trusu.
  • Nerozpustná vláknina pohyb střev správně stimuluje.

Tuky

Jsou největším zdrojem energie i nenasycených mastných kyselin. Díky nim je krmivo chutnější a jejich předností je i velmi dobrá stravitelnost.

Tuky podporují správnou funkci ledvin a pomáhají lépe zpracovat některé vitamíny. Tuky by měly být v krmivu zastoupeny 9 – 20 %. Větší množství tuků by měli přijímat aktivní nebo pracovní psi, kteří mají velké množství pohybu.

Značka

Výrobců krmiv je celá řada. Spolehnout se můžete na známé značky z reklam, které mají již na trhu svoje jméno. Mezi známější výrobce patří Purina, Pedigree, Calibra, Happy Dog nebo Brit.

U méně známých značek se můžete spolehnout na recenze uživatelů, nebo vám může některou ze značek doporučit váš veterinář. Z dalších značek tak můžeme jmenovat například Royal Canin, Acana, Bardog, Belcando, Purbello a mnoho dalších.

Cena

Jednotlivá krmiva jsou rozdělena do několika skupin, podle kvality použitých surovin a rozdílným složením. K nejdražším patří super prémiová krmiva. Ty mají přesně popsané složení a jednotlivé složky mají nejvyšší kvalitu.

Zlatou střední cestou jsou prémiová krmiva, která také udávají složení jednotlivých surovin. Nejméně zaplatíte za tzv. economy třídu, tato krmiva velmi často neinformují o detailním složením.

Cenu krmiva není možné nějak rozškatulkovat. Při výběru hraje zásadní roli velikost balení i typ krmiva. Koupit tak můžete jednodávkové krmivo za několik desítek korun, nebo velké balení v superprémiové kvalitě za více než 1 000 Kč.

Porovnat ceny krmiv pro psy

Otázky a odpovědi

Proč je nutné kupovat krmiva podle velikosti plemene?

Každá velikost má svoje specifické nároky na poměr jednotlivých složek. Pokud budete například větší psy krmit krmivem určeným pro malá plemena, bude docházet k rychlejšímu přibývání na váze. Rychlý růst může způsobit i různé zdravotní komplikace především se jedná o vady kloubů.

Lze koupit krmivo i pro psy se speciálními potřebami?

Koupit můžete i krmiva určená pro psi s alergiemi nebo jinými potížemi. K dostání jsou bez obilná nebo bezlepková krmiva, označená jako Grutan free popřípadě Grain free.

Kastrovaní psi mají také jiné nároky na stravu a koupit jim můžete speciální krmiva vhodná právě pro ně. Od běžných se liší vyšším obsahem vitamínů a bílkovin, psovi zajišťují větší pocit plnosti a tím je chrání před nadváhou.

Co znamená pojem barfování?

Barfování je označení pro krmení psa výhradně syrovou stravou. Nelze si však představit, že budete psa krmit pouze tím, co vám zbyde při vaření nebo co nedojíte během dne. Barfování je především o zdravé výživě, veškeré suroviny jsou kvalitní a vše je třeba správně odvážit.

Porce by neměla obsahovat pouze maso, zastoupeny by měly být všechny potřebné složky a řídit se musíte stejně jako v případě kupovaných krmit velikostí i potřebami vašeho psa.

Celá příprava krmiva je časově náročná a zejména v začátcích se budete muset o barfování dozvědět vše potřebné. V opačném případě můžete vašemu psovi přivodit různé zdravotní komplikace.

Závěr

Při výběru krmiva je vhodné používat stále stejnou značku, která vašemu psovi vyhovuje. Častá změna výrobce může způsobovat některým psům zdravotní potíže, a na novou značku si pes může zvykat i 14 dní.

Krmivo by mělo být ideálně podáváno v menších dávkách u dospělých psů maximálně 2x denně. Vhodné je dodržovat i čas krmení. Kromě krmení se psovi postarejte i přísun čerstvé vody.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.mountfield.cz, www.krmeni.cz, www.mall.cz, www.reedog.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (47 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

5 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Pro našeho psa jsem aktuálně objednal Carnilove True Fresh Beef for Adult dogs 11,4 kg a může se potom utlouct. Po hodně dlouhé době krmivo, které mu skutečně chutná a sní ho bez ofrňování. Dokonce ani cena není přehnaná, protože je evidentně hodně chutné.

  2. U nás tedy Brit hafanům nešmakuje, jen tomu jednomu, ale milují Eucanobu a Acanu.

  3. Aneto, myslíte si to špatně.

  4. Nejlepší psí krmivo je od značky Brit, teda já si to myslím.

  5. Díky článku, už vím na co si dávat pozor při výběru krmiva pro psy. Děkuji moc.

Přidat komentář

Recenzer
Logo