Paravány

Paravan je módní doplněk, který je známý již stovky let. První paravány se používaly v Japonsku a Číně. V dnešní době lze koupit moderní podobu tohoto interiérového i zahradního doplňku.

Paraván je lehká zástěna, která splňuje několik důležitých funkcí. Jejím úkolem je rozdělit prostor a to v bytě, na terase i zahradě. Druhým úkolem je pak poskytnou vám soukromí, před zvědavými pohledy okolí. To se hodí při převlékání i relaxaci na zahradě.

Třetí možností je paraván použít jako stylový doplněk, který postavíte před to, co si přejete ukrýt. Může se jednat o věšák s oblečením, zakrýt můžete skříň s pojistkami, různé nedodělky v interiéru nebo třeba nepořádek v pokoji. Venkovní paraván je stabilní stěna, která vám poskytne útočiště i před sluncem nebo větrem.

Paraván se vyrábí z různých materiálů, velmi snadno ho můžete složit do požadovaného tvaru, přemístit z místa na místo, nebo jednoduše uklidit. Interiérové místnosti pomoci paravánu rozdělíte rychle, aniž byste museli provádět jakékoliv stavební úpravy.

Porovnat ceny paravánů

Typy

Paravány lze využívat v bytech i venkovních prostorech. Právě podle toho, kam paraván pořizujete lze tyto stěny rozdělit na interiérové a zahradní. Zatímco u interiérových paravánu je kladen větší důraz na vzhled, u venkovních je lépe řešena stabilita. Podle toho, kam paraván pořizujete, se mění i výrobní materiál, robustnost konstrukce, což ovlivňuje i pořizovací cenu.

Interiérový paraván

Bytové paravány jsou velmi lehké, manipulace s nimi není složitá ani pro ženy. Bytový paraván je složen z několika dílů, malé paravány mají obvykle 3 díly, ale koupit můžete i velký paraván, který může mít až 6 dílů.

Interiérový paraván lze umístit do jakékoliv místnosti a vhodný je i do koupelny. U interiérových paravánů se více hledí na design, kromě klasického vzhledu lze koupit i velmi moderní 3D paravány.

Zahradní paraván

Venkovní paraván musí být dostatečně stabilní, ani byl odolný vůči nepříznivému počasí. Na rozdíl od bytových paravánu, které lze postavit kamkoliv, je nutné zahradní paraván ukotvit. Kotvení je možné do tvrdého podkladu, stěny i trávy.

Každý povrch vyžaduje trochu jiné kotvící prvky. Venkovní paraván je velmi často nazýván jako zahradní či balkonová zástěna. Jestliže budete potřebovat před větrem chránit ohniště, budete muset hledat speciální kempingovou zástěnu.

Zahradní paraván můžete používat jako:

  • Zástěna na balkon – jednoduché balkónové zástěny vám poskytnou soukromí, ochrání vás před deštěm a oddělí prostor balkonu.
  • Zahradní paraván – větší paravány lze postavit k bazénu, vířivce nebo venkovnímu posezení.
  • Paraván k popelnicím – jedná se spíše o zástěnu, která zútulní okolí vašeho obydlí, ukryje popelnice, nářadí na zahradu či dětské hračky.
  • Boční stěna – jedná se o stěny, které lze připevnit ke vchodové stříšce. Tato zástěna chrání před sluncem, větrem, sněhem i deštěm.

Velikost

Paravány se vyrábí v mnoha velikostech, liší se nejen šířkou, ale také výškou.

Výška

Nejnižší paravány mají méně než 50 cm. Tyto typy se spíše používají v komerčních prostorech, kde oddělují jednotlivá pracovní místa. Tyto stolové paravány měří od 37 – 100 cm. Klasické paravány mají výšku v rozmezí 165 – 200cm. Mezi nižší patří také kempingové zástěny.

Šířka

Šířku paravánu určuje počet dílů. K dostání jsou velmi jednoduché paravány, které mají pouze jednu část, avšak jeho délka je až 250 cm. Klasické paravány mají alespoň 3 části, i v tomto případě je jejich délka odlišná.

U tohoto výrobku tedy neplatí, že čím více dílů paraván má, tím je i delší. Větší počet dílů vám pouze umožní paraván více tvarovat nebo složit do menšího rozměru. U každého výrobku jsou však rozměry uvedeny a výběr tak není nijak obtížný.

Materiál

Paravány se vyrábí z mnoha materiálů, zvolit můžete materiál konstrukce i výplně. I zde hraje roli to, zda vybíráte interiérový paraván nebo zástěnu na zahradu.

Konstrukce

Konstrukce je ve všech případech vyrobena z kovu, dřeva nebo plastu.

  • Kovová konstrukce – bývá obvykle hliníková a liší se svoji tloušťkou. Vybírat můžete mezi lesklým a matným provedením.
  • Dřevěná konstrukce – vyrábí se z běžných i exotických dřevin.
  • Plastová konstrukce – plast je považován za méně odolný materiál. Velmi levné paravány mají konstrukci z méně kvalitního plastu, na výrobu těch dražších se však používá kvalitní termoplast.

Výplň

Také v případě konstrukce můžete vybírat z několika materiálů. Kromě látkových potahů se na výplň používá dřevo, rákos, bambus, sklo, papír, kůže, keramiky, ale koupit můžete i paraván s kovanou mříží. Některé paravány mohou být i polstrované a jsou opatřeny snímatelným potahem. Ten lze podle potřeby měnit nebo prát v pračce.

Značka

Paravány jsou na trhu zastoupeny značným počtem výrobců. Velmi oblíbené jsou výrobky značky Meedo, B2B, Tectake, vidaXL, Goleto nebo Autronic. Oblíbené 3D paravány koupíte například od Dekorhome nebo Murando DeLuxe. Balkonové zástěny a zahradní paravány koupíte od Ergoffice, Weishaupl nebo Shumee.

Cena

Cenové rozpětí je poměrně značné, cenu ovlivňuje především výrobní materiál. Jestliže si vystačíte s paravánem klasického vzhledu, bude po pořizovací investice pohybovat od 1 – 2 000 Kč. Za tuto cenu lze pořídit interiérový i zahradní paraván, v tomto případě se tedy jedná spíše o balkonovou zástěnu.

Od 3 000 Kč jsou k dostání i moderní paravány s 3D potiskem, nebo stylové bambusové paravány. Za 4 000 Kč koupíte vyřezávané i celodřevěné paravány a velké množství velkých 3D paravánů. Nejdražší paravány vyjdou na 5 – 6 000 Kč. Zde jsou k mání opravdu krásné dekorativní zástěny.

Porovnat ceny paravánů

Otázky a odpovědi

Jakým způsobem se kotví zahradní paraván?

Dodatečné kotvení je u venkovních a balkonových paravánů nutností. Díky kotvení zvýšíte stabilitu a postaráte se o bezpečnost všech členů rodiny ale i okolí. Nejčastěji se používá šroubové ukotvení. S jeho pomocí paraván ukotvíte do pevného podkladu. Speciální spony se používají při kotvení do zdi, a pomocí kolíků můžete paraván uchytit v zemi nebo na trávníku.

Co jsou nástěnné paravány?

Klasický paraván má nějakou stojací konstrukci. Ta vám umožní paraván přesouvat z místa na místo podle vašich potřeb. Setkat se můžete i s nástěnnými paravány. V tomto případě se jedná spíše o tapety nebo speciální rohože, které lze přichytit ke zdi. Jejich úkolem je dodatečně odhlučnit místnost a postarat se o větší tepelný komfort.

V čem vyniká japonský paraván?

Japonské paravány jsou velmi jednoduché a přesto elegantní. Poznáte je podle malých okýnek, která jsou vyplněna listy rýžového papíru. Rám je vyroben z přírodního dřeva a o povrchovou úpravu se stará pouze bezbarvý lak. Výplň může být ručně malovaná, nejčastěji se objevují malby japonských sakur, bambusových výhonků nebo rozkvetlých větviček.

Závěr

Zástěny v podobě paravánů mají mnohaletou tradici. První paravány se používaly v Japonsku nebo Číně. Paravány můžete poměrně často vidět při prohlídkách hradů či zámků, kde poskytovaly potřebné soukromí při převlékání. Ani v dnešní době paravánům neodzvonilo.

Jejich obliba naopak stále roste a paraván tak můžete pořídit do bytu i na zahradu. Při výběru paravánu je třeba dobře zvolit velikost a zvážit, kolik jste ochotni do zástěny investovat.

Potom již můžete vybírat mezi různými designovými kousky. Trochu více pozornosti je nutné věnovat výběru venkovního paravánu. Zde berte v potaz i povětrnostní podmínky a zaměřte se na to, jakým způsobem je možné paraván ukotvit.


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (60 hodnocení)
​​

Odborná redakce

Odborná redakce

Každý den se zabýváme shromažďováním velkého množství informací o produktech, službách, ale i obchodech a mnoha dalších. Všechny tyto informace podrobně studujeme a následně z nich zpracováváme recenze a nákupní manuály, jejichž úkolem je pomoci zákazníkovi s výběrem. Naší snahou je doporučit co nejvhodnější produkt, o kterém jsme si jisti, že vám bude ve všech směrech vyhovovat a co nejdéle sloužit. To je naším cílem. Více o nás. Spolupráce a kontakt.

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo