Plážové stany

Plážový stan vám umožní strávit celý den u vody na přímém slunci. Poskytne vám spolehlivou ochranu před žhavým sluncem, ale i větrem nebo případným deštěm. Stan na pláž je mnohem účinnější než opalovací krémy a je vhodný i pro nejmenší děti, které se v jeho stínu mohou bezpečně hrát i odpočívat. Kromě toho budete mít díky stanu i trochu vlastního soukromí. Největší předností plážového stanu je jeho velmi malá hmotnost a naopak velká skladnost.

Plážové stany mají různou podobu a prodávají se v několika velikostech. Před nákupem stanu si tedy dobře ujasněte, kolik osob bude stan používat a zda v jeho stínu budete chtít skovat i nějaké věci. Zcela zásadní je vybrat opravdu kvalitní stan, proto věnujte zvýšenou pozornost výrobnímu materiálu každé z částí stanu.

Před slunečními paprsky vás spolehlivě ochrání stan s UV filtrem. Ten mívá v závislosti na pořizovací ceně různé stupně ochrany. Kromě skládacích stanů, budete moci zakoupit jednoduchý samorozkládací systém.

Porovnat ceny plážových stanů

Typy

Stan na pláž budete pravděpodobně vybírat nejprve podle vzhledu a typu konstrukce. Vybírat budete mezi několika tvary a zvolit můžete i způsob, jakým budete stan stavět.

 • Jednoduchý – nejlevnější stan nemá podlážku. Tento model lze přirovnat ke slunečníku, i zde je součástí stanu středová tyč.
 • Uzavíratelný – pro tento typ je typická prodloužená podlážka. Tu lze použít jako dveře, podlážku můžete zapnout díky zipu, který je její součástí. Uzavíratelný stan vás poskytne potřebné soukromí a lépe ochrání i uložené věci.
 • Samorozkládací – v současné době se jedná o velmi oblíbený typ. Výhodou stanu je opravdu jednoduchý způsob rozkládání.
 • Vyhazovací – je známý jako pop up nebo 2 seconds. Tento stan postavíte pouhým vyhozením do vzduchu. Nevýhodou je obtížnější skládání. U těchto typů věnujte pozornost uživatelským recenzím.
 • Pro děti – koupit lze i opravdu malý stan, který je určen pro malé děti a miminka. Tyto stany jsou pohodlnější, k dispozici máte i různou podobu polstrování. Dětské stany poskytují mnohem větší UV ochranu a je velmi dobře odvětráván. K dostání jsou i dětské plážové stany s bazénkem.

Velikost

Koupit můžete stan pro jednotlivce, dvě a více osob. Před výběrem si tedy ujasněte, kolik osob bude stan najednou používat a zda vnitřní prostor využijete i k uskladnění dalších věcí. Vždy je pochopitelně vhodnější koupit větší stan s nějakou kapacitou navíc, než stan, jehož rozměr vám nakonec nebude vyhovovat.

Kromě rozlohy je důležitá i výška stanu. Stan by vám měl umožnit pohodlné sezení. V rozhodování, jakou velikost zvolit vám může pomoci informace, že jedna osoba bude ideálně potřebovat prostor velký jako je rozměr plážové karimatky nebo podložky. Šířka těchto podložek je v rozmezí 50 – 60 cm.

 • Pro jednoho – nejmenší stany mívají délku okolo 200 cm, šířka a výška je cca 90 cm.
 • Pro 2 osoby – délka stanu je cca 250 cm, šířka a výška cca 100 – 120 cm.
 • Rodinný stan – do rodinného stanu se vejdou zpravidla 4 osoby, ale koupit lze i stan pro více lidí. Délka těchto velkých stanů je necelých 300 cm, šířka a výška je okolo 150 cm.

Ochranné prvky

Každý stan na pláž vás musí ochránit před sluncem, ale větrem nebo deštěm. Důležité jsou i tyto jednotlivé vlastnosti stanu.

UV filtr

Každý plážový stan by měl mít dostatečnou ochranu před UV zářením. Mnohem kvalitnější UV filtr musí mít stany používané u moře.

 • SPF 25 + – UV filtr 25 + je považován za dostatečnou ochranu pro stany používané na zahradě nebo u vody.
 • SPF 50+ – je UV filtr, který se doporučuje pro stany používané u moře.

Odolnost vůči větru

Se silnějším větrem se setkáte zejména na plážích u moře. Kvalitní plážový stan by měl ustát i větší nápor větru. Odolnost stanu zaručí především kvalita konstrukce nebo aerodynamika stanu. Pozornost věnujte i způsobu, jakým lze stan ukotvit. Nejen na větrném místě se doporučuje stan stavět zavřenou stranou proti větru.

Vodní sloupec

Vodní sloupec je typický pro běžné turistické stany, ale vybaveny jim bývají i stany plážové. Dešťové přeháňky jsou v létě poměrně běžné a díky vodnímu sloupci budete vy i vaše věci v suchu. Odolnost před vodou se udává v milimetrech.

 • Do 500 mm – stany s nejmenší ochranou jsou vhodné do opravdu mírného deště, spíše mrholení.
 • 3 000 mm – tyto stany vás ochrání i před silným deštěm.
 • 5 000 mm – nejvyšší voděodolnost mají podlážky nejkvalitnějších stanů.

Materiál

Velmi důležitý je i materiál, ze kterého je stan na pláž vyroben. Každý stan má vnější vrstvu a tyče, součástí mnoha modelů je i podlážka. Pozornost byste měli věnovat každé části stanu.

Vnější stan

Neboli tropiko tvoří největší část stanu. Tropiko se vyrábí z polyamidu nebo polyesteru. O voděodolnost se stará povrchová úprava, nejčastěji je to zátěr na bázi silikonu nebo polyuretanu. Trhání stanu zabrání ripstop, což je speciální látka, která je nalepená pod švy.

Podlaha

Podlaha nejméně kvalitních stanů je vyrobena z polyuretanu PE. Tento materiál nemá nijak zvlášť dlouhou životnost a je poměrně náchylný k protržení a promočení. Nijak velkou kvalitu nečekejte ani od PVC podlahy. Za kvalitní lze povařovat podlahu vyrobenou z polyamidu nebo polyuretanu.

Tyče

Na výrobu stanových tyčí se používá laminát případně sklolaminát, Durawrap/wraplex a dural.

 • Laminát – nejméně kvalitní jsou laminátové nebo sklolaminátové tyče. Tyto materiály jsou náchylné k lámání a mají vyšší hmotnost.
 • Durawrap – jedná se o upravený laminát, jehož kvalita je již o poznání větší. Tyče nejsou tolik náchylné k lámání, avšak i zde je nutné počítat s vyšší hmotností.
 • Dural – je nejkvalitnější a velmi odolný materiál, jehož další předností je nízká hmotnost. Duralové tyče najdete pouze u těch nejdražších stanů.

Skládání plážového stanu

Plážový stan má oproti kempingovému stanu mnohem jednodušší konstrukci, což se promítne i na jednoduchém způsobu stavění. Drtivou většinu stanů na pláž postaví pouze jedna osoba. V některých případech je však nutná asistence druhé osoby.

 • Samorozkládací systém – tímto systémem je vybavena větší polovina všech dostupných stanů. Samorozkládací stan může být označen i jako stan sekundový.
 • Samorozkládací stan se postaví sám ihned po vytažení z ochranného obalu. Nevýhodou samorozkládacích stanů jsou měkké stanové tyče. Ty jsou náchylné k ohýbání. Samorozkládací stany se sice jednoduše staví, ale mnohem náročnější je pak jejich opětovné složení.
 • Skládací stan – skládací stan složíte a rozložíte také poměrně jednoduše. Tyto stany se obvykle skládají stejným způsobem jako stan kempingový.

Příslušenství

K plážovému stanu lze koupit nějaké další příslušenství. To se postará o zabezpečení stanu i vaše pohodlí. Samotné stany pak mohou být vybaveny větracími prvky, okénky nebo jsou jejich součástí kapsy na menší věci.

 • Kolíky – pomohou vám lépe zabezpečit stan. K dostání jsou kolíky vyrobené z různých materiálů. Za kvalitní lze považovat kolíky z duraly. Kolíky mohou mít kulatý, čtvercový nebo trojúhelníkový profil. Za nejméně vhodné se považuje profil kulatý.
 • Lanka – stan můžete dodatečně upevnit i pomocí upínacích lanek.
 • Footprint – je speciální podložka, kterou můžete stan podložit. Stan je více chráněn před vodou, což se pozitivně podepíše na jeho životnosti.
 • Moskytiéra – praktický pomocník, který vás ochrání před obtížným hmyzem. Je velmi vhodná zejména u dětských stanů.
 • Opravná sada – menší trhlinky budete moci opravit speciálními záplatami, které najdete v opravných sadách.
 • Pytlík na písek – stany nemusí být ukotveny pouze kolíky, ale velmi často jsou součástí balení speciální pytlíky, které se plní pískem.

Značka

Plážové stany nabízí velké množství známých výrobců. Mezi oblíbené patří výrobky Husky, Coleman, Teddies, High Peak. Další modely koupíte od Quechua, Crivit, Spokey, Loap nebo Acra. Plážový stan lze koupit ve sportovních obchodech, k sehnání jsou i v supermarketech a pochopitelně je můžete zakoupit i prostřednictvím internetových obchodů.

Cena

Plážové stany nepředstavují velký zásah do rodinného rozpočtu. Nejlevnější stany nestojí ani 500 Kč. Levnější stany poslouží maximálně 3 osobám, avšak nečekejte od těchto výrobků žádnou velkou kvalitu. Nejlevnější stany postačí pro občasné použití v méně náročných podmínkách.

Kvalitnější stan koupíte za více než 500 Kč. Za nejkvalitnější plážový stan zaplatíte více než 1 000 Kč. Tyto stany obstojí i v náročných přímořských podmínkách.

Porovnat ceny plážových stanů

Otázky a odpovědi

Jaká je hmotnost plážového stanu?

Plážové stany jsou velmi lehké. Nejlehčí stany mají hmotnost okolo 1 kg, ty nejtěžší mají hmotnost maximálně 4 kg. Plážový stan je velmi skladný a vzít ho můžete prakticky kamkoliv.

Jakou vybrat barvu?

Plážové stany jsou k dostání v různých barvách. Vhodnější jsou stany světlejších barev. Světlé barvy lépe odráží slunce a ve světlém stanu vám bude menší horko. Vyhnout byste se však měli žluté barvě. Tato barva totiž přitahuje obtížný hmyz.

Je plážový stan bezpečný pro kojence?

Jestliže chcete, aby bylo vaše miminko opravdu v bezpečí, pořiďte mu plážový stan. V tomto jednoduchém výrobku bude miminko v mnohem příjemnějším prostředí než v kočárku. Plážové stany pro děti jsou skvěle odvětrávané a mají UV filtr 50+. Plážový stan je mimořádně vhodný na cestu k moři.

Závěr

Plážový stan je lepší verzí plážového slunečníku. Tento jednoduchý výrobek vás spolehlivě ochrání před škodlivými slunečními paprsky, ale poskytne vám útočiště i před větrem nebo deštěm.

Plážový stan využijete při odpočinku u domácího bazénu, díky velké skladnosti a nízké hmotnosti, ho můžete vzít s sebou na koupaliště i na dovolenou k moři. Stany poskytnou útočiště jednotlivcům, dvojicím i celým rodinám. Kromě osob do nich můžete uložit svoje věci. Při výběru stanu věnujte pozornost výrobnímu materiálu a způsoby složení i rozložení.

Podobné články, co by vás mohli zajímat


Zdroj: www.easysport.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (57 hodnocení)
​​

Odborná redakce

Odborná redakce

Každý den se zabýváme shromažďováním velkého množství informací o produktech, službách, ale i obchodech a mnoha dalších. Všechny tyto informace podrobně studujeme a následně z nich zpracováváme recenze a nákupní manuály, jejichž úkolem je pomoci zákazníkovi s výběrem. Naší snahou je doporučit co nejvhodnější produkt, o kterém jsme si jisti, že vám bude ve všech směrech vyhovovat a co nejdéle sloužit. To je naším cílem. Více o nás. Spolupráce a kontakt.

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo