Pevné linky

Bez volání bychom se dnes jen těžko spojovali a v okolí se nenajde nikdo, kdo by telefon nevlastnil. Pevné linky jsou sice záležitostí minulého století, přesto ale najdou využití i v dnešní době. Jejich velkou výhodou jsou nízké náklady, díky čemuž se vám budou hodit v podnikání i domácnosti. Jaké druhy existují a co nabízí? Možná budete překvapeni, a nakonec upřednostníte pevnou linku před mobilním telefonem.

Porovnat ceny telefonů

Nejlepší pevné linky

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Panasonic KX-TS500 94 % 378 Kč Zobrazit Mall.cz
2. Aligator T100 86 % 1 480 Kč Zobrazit Expert.cz
3. Maxcom MM28 86 % 1 524 Kč Zobrazit Okay.cz
4. Panasonic KX-TS520 81 % 451 Kč Zobrazit czc.cz

Typy

Na trhu existuje několik typů pevné linky, každá z nich má jiné vlastnosti a bude sloužit k jiným účelům. Dobře vám mohou posloužit nejen v práci, ale také doma. V čem konkrétně šlapou na paty mobilním telefonům?

Standardní pevný telefon

Základní typ pevné linky má k dispozici vlastní adresář, takže se vám při volání zobrazí jméno volajícího a je možné také přijmout dva hovory zároveň. Pevný telefon je připojen k telefonní zásuvce, k základní stanici je kabelem připojeno i sluchátko.

Telefon pro asistenty

Asistentova náplň práce bude přesměrovávání hovorů, proto tento typ pevné linky zvládne rychlé přepojování, sledování příchozích hovorů a na LCD displeji najdete jméno volajícího a kontakt na něj.

Bezdrátové telefony

Pokud nemáte možnost pouze sedět u stolu a zvedat telefony, s bezdrátovou pevnou linkou můžete volat ze vzdálenosti do 150 metrů. Na sluchátku jsou umístěny všechny ovládací prvky.

Telekonferenční přístroj

Pro dobrou kvalitu konferenčních hovorů tento přístroj nabízí citlivé mikrofony, kvalitní reproduktor, potlačení šumu a obě strany mohou hovořit současně.

Telefon pro videokonference

Pokud chcete na konferenci kromě zvuku přenášet i obraz, videokonference vám to umožní. Obraz se bude zobrazovat na displeji.

Domácí pevné telefony

Posledním typem jsou domácí pevné telefony, které jsou určeny seniorům. Mají větší tlačítka i písmena na displeji, jejich ovládání je intuitivní a můžete si je s sebou vzít kamkoliv, nevyžadují složitou instalaci. Lze využívat i handsfree, takže telefon nemusíte neustále držet v ruce. Baterie v telefonu vydrží dlouho, takže můžete v klidu telefonovat několik hodin denně bez nutnosti nabíjení. Některé telefony mají také funkci budíku či kalendáře.

Analogový vs digitální signál

Zatímco u analogového typu telefonu se mohou objevit výpadky signálu, u digitálního je signál čistší a dosahuje delší vzdálenosti. Analogový signál je levnější, mnoho funkcí ale oproti digitálnímu postrádá.

Funkce

Možná vás napadne, že pevná linka zvládá pouze přijímat hovory, v některých případech ale dokáže mnohem víc. Funkce se odráží od ceny – čím vyšší cena, tím větší počet funkcí. U dražších modelů dokáže téměř nahradit mobilní telefon.

Záznamník

Abyste si mohli vyslechnout hovory, které jste nestihli přijmout, bude se vám hodit záznamník. Na něm budou zaznamenány veškeré zprávy, které vám volající chtěli sdělit. Vy tak buďto zavoláte zpět nebo obdržíte zprávu bez toho, aniž byste hovor zvedli.

Dvoulinkové telefony

Abyste mohli telefon zvedat i tehdy, kdy telefonuje někdo jiný z domácnosti nebo firmy, pořiďte si dvoulinkový telefon, díky kterému vyřídíte dva hovory zároveň.

ID volajícího

Chcete, abyste při přijetí hovoru viděli, kdo vám volá? U některých typů lze přiřadit k číslu i jméno, obrázek nebo danou vyzváněcí melodii. Jednoduše tak vytočíte váš oblíbený kontakt, aniž byste si číslo museli psát do telefonního seznamu.

Kalkulačka, budík

Využijte doplňkových funkcí v podobě kalkulačky či budíku, které vám usnadní život a můžete se na ně spolehnout, když nebudou po ruce samostatné přístroje.

Handsfree

O handsfree už jsme si něco málo řekli. Ne vždy máte možnost držet sluchátko u ucha, proto je velice praktické moct odpovídat i bez něj. Tuto funkci nemají všechny pevné linky, jistě ji však oceníte.

Ovládání hlasitosti

Vzhledem k různým vlastnostem hlasů je třeba někdy hlasitost zvýšit nebo snížit, abyste dobře rozuměli mluvenému projevu. Ovládání hlasitosti vám tuto funkci zajistí.

Wi-Fi, Bluetooth

I přes pevnou linku se dá připojit k Wi-Fi nebo zařízením s bluetooth.

Kompatibilita se sluchátky

Pokud nechcete volat přes telefon, připojte k pevné lince sluchátka a ulehčete si tak práci.

Ukazatel délky hovoru

Stejně jako u mobilních telefonů zvládnou pevné linky ukazovat informaci o tom, jak dlouho už voláte.

SOS tlačítko

Potřebujete rychle přivolat záchranku, policii nebo hasiče? Stačí stisknout tlačítko SOS a jsou na cestě!

Výhody a nevýhody

Shrneme si výhody a nevýhody pevných telefonů z toho, co jsme si doposud řekli, abyste se dokázali rozmyslet, zda pro vás tato možnost bude tou správnou.

KLADY
  • v případě výpadku elektrického proudu funguje
  • nekolísá signál
  • nižší ceny nákladů
  • snadná obsluha
  • možnost směrovat hovory podle potřeby na jednotlivé zaměstnance
  • snadné vyřízení několika hovorů najednou (možnost podržet frontu volajících)
ZÁPORY
  • nemá tolik funkcí jako mobilní telefon
  • má dosah pouze na určitou vzdálenost

Záleží tedy na tom, jak plánujete pevnou linku využít, podle toho její výhody oceníte. Jestliže upřednostňujete volání před sociálními sítěmi, není důvod utrácet tisíce za nový mobilní telefon a tarify – pevná linka vás vyjde levněji a bude mít přesně to, co potřebujete.

Značka

Které značky u nás vyrábějí pevné linky? Pojďme si představit tři hlavní, které nabízejí různé druhy i cenové nabídky.

Gigaset

Gigaset AG, dříve známá jako Siemens Home and Office Communication Devices, je německá nadnárodní společnost se sídlem v Bocholtu v Německu. Vyrábí pevné linky, mobilní telefony i zařízení do chytré domácnosti. Co se týče pevných linek, zaměřuje se jak na stolní, tak bezdrátové modely. Ceny se pohybují do 1 000 Kč, díky čemuž se stává nejlevnější značkou našeho výběru.

Panasonic

Panasonic je velmi známá japonská značka, která se zaměřuje na nejrůznější elektroniku, včetně pevné linky. V nabídce má spíše bezdrátové modely, najdou se ale i ty stolní. Cena je zde o něco vyšší, avšak záleží na konkrétním zboží.

Grandstream

Poměrně mladá společnost Grandstream byla založena roku 2002 a od té doby vyrábí hlasové i video komunikační zařízení a další VOIP technologie. Také dodává malým a středním podnikům nebo spotřebitelům produkty založené na otevřeném standardu SIP. Ve své nabídce pevných linek má k dispozici i videotelefony, proto se cena může vyšplhat až na 7 000 Kč.

Cena

Přesouváme se k ceně, která se odvíjí od druhu pevné linky a veškerých funkcí, které má k dispozici. Oproti mobilním telefonům vás pevná linka nepřijde na moc peněz, ovšem záleží na modelu, který vyberete. Klasická pevná linka bez extra funkcí vyjde i na méně než 500 Kč.

Do 750 Kč

Nejlevnější volbou jsou telefony do 750 Kč, kde najdete především bezdrátové telefony pro seniory se základními funkcemi, popřípadě některé stolní pevné linky s menším počtem funkcí.

Od 750 Kč do 1 500 Kč

Ve střední cenové kategorii objevíte pevné linky s pokročilejšími funkcemi jako je vyšší počet uložených kontaktů, možnost telefon dobíjet klasickými bateriemi a lepší kvalita i čistota zvuku.

Nad 1 500 Kč

Za tu nejvyšší cenu získáte pevnou linku s možností připojení Wi-Fi či Bluetooth, velkým displejem, a dokonce i kamerou. Tento typ telefonů využijí především firmy, které chtějí to nejlepší a mají v plánu přes pevnou linku provozovat i konferenční hovory, v takovém případě počítejte s cenou nad 5 000 Kč.

Porovnat ceny telefonů

Otázky a odpovědi

Který typ pevné linky zakoupit?

Pro domácí potřeby využijete standardní pevný telefon nebo bezdrátový telefon, senioři ocení domácí pevnou linku, která je uzpůsobená jejich věku. V práci se vám bude hodit buďto telefon pro asistenty, telekonferenční přístroj či telefon pro videokonferenci – záleží na náplni práce a finančních možnostech.

Jaké jsou hlavní výhody a nevýhody pevných linek?

Mezi hlavní výhody patří nízká pořizovací i provozní cena. Dále oceníte dobrou kvalitu signálu, snadnou obsluhu i provoz v době, kdy vypadne elektrický proud. Na druhou stranu se ale nejedná o mobilní telefon, tudíž si ho nemůžete vzít kamkoliv. I když zakoupíte bezdrátovou verzi, dosah hovoru je omezen na určitou vzdálenost.

Jaké funkce mohu očekávat?

Funkce se liší podle toho, kolik do telefonu investujete. Ty nejzákladnější jsou jméno kontaktu, výběr vyzvánění, záznamník nebo budík. Mezi pokročilejší funkce patří handsfree, připojení Wi-Fi a bluetooth nebo možnost volat s přenosem obrazu.

Závěr

Po přečtení tohoto článku už možná nemáte pocit, že by pevné linky byly záležitostí minulosti. I v dnešní době mají své místo a dokáží v mnoha případech skvěle zastoupit tolik oblíbené mobilní telefony, a to za nižší náklady. Není divu, že je firmy rády využívají. Zvážíte je také?

Pevné disky můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a Mall.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (60 hodnocení)
​​

Eliška Vachková

Eliška Vachková

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Pevnou linku jsem zřizovala zejména kvůli podnikání pro svou vlastní firmu, takže jsem zase až tak moc neřešila vhodnou značku. Vzala jsem Panasonic, protože ho člověk už zná, mám od nich několik produktů, takže jsem vzala i telefon tohoto typu právě od této značky. Nebyl dokonce nijak drahý, jen kolem 400 korun, což je v podstatě pakatel.

Přidat komentář

Recenzer
Logo