Budíky

Nejoblíbenější typy budíků

Ranní vstávání je něčím, bez čeho by se pravděpodobně drtivá většina lidí obešla. Bohužel je ranní vstávání každodenní rutiny dětí i dospělých. K tomu, aby den začal tak, jak má, slouží již řadu let budíky. Jejich drnčivý zvuk budit již vaše prarodiče a rodiče. S postupem času došlo k modernizaci i budíků, proto vás po ránu může budit melodie oblíbené písně, zvuky přírody nebo světlo.

A jsou to právě funkce, které nejčastěji rozhodnou o tom, jaký budík bude tím pravým pro vás nebo vaše děti. Kromě funkcí je však podstatný i vzhled a velikost budíku, způsob napájení a hlavní roli hraje i pořizovací cena.

Porovnat ceny budíků

Nejlepší budíky

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. JVD RB9299.1 95 % 749 Kč Zobrazit Hodinky.cz
2. Sencor SDC 120 88 % 440 Kč Zobrazit 4home.cz
3. Platinium RS5012LBTC 79 % 399 Kč Zobrazit Mall.cz

Typy

Budíky mají několik podob. Koupit můžete již pro mnohé retro analogový budík, po nejmodernější digitální budík s mnoha funkcemi.

Analogový

Pod pojmem analogový budík si mnozí představí starodávné natahovací budíky s klasickým ručičkovým ukazováním. Analogové budíky se opravdu vyznačují zobrazováním času pomocí hodinových ručiček, jedná se však o velmi moderní budíky s mnoha funkcemi, které byste spíše čekali u budíků digitální.

Analogový budík může být řízen rádie, nechybí podsvícení a mnohdy narazíte na budíky, které kombinují analogové i digitální ukazování. Analogové budíky mohou mít mnozí spojené s nepříjemným tikáním, v dnešní době je však na trhu velké množství budíků, které garantují tichý chod.

Digitální

Modernější budíky, která jsou mnohem oblíbenější, zobrazují čas digitálně. Výhodou těchto budíků je velký přehledný displej, který je díky podsvícení dobře vidět v kteroukoliv denní i noční hodinu. Digitální budíky mají oproti analogovým mnohem více funkcí.

Napájení

Výběr napájení budete řešit pouze u digitálních budíků, protože analogové budíky fungují vždy v kombinaci s bateriemi. A milovníci tradičních natahovacích budíků mohou volit i tuto natahovací verzi, která je však k dostání spíše sporadicky.

  • Bateriový – digitální budíky fungují v kombinaci s bateriemi. Tyto budíky jsou ideální na cesty a postavit je můžete kamkoliv si budete přát. Chod budíku nebude nijak limitovat přívodní kabel, čas od času však budete nuceni vyměnit baterie. Pokud vám není lhostejné životní prostředí, můžete zakoupit také dobíjecí verzi.
  • Síťový – pro svůj provoz potřebuje budík non-stop napájení ze sítě. Síťové jsou většinou větší budíky s větším množstvím funkcí a rádiem. V případě, že dojde k výpadku proudu, dojde bohužel k přerušení činnosti budíku.
  • Kombinace – právě proto, aby byly budíky opravdu spolehlivé, dodávají výrobci i kombinaci obou typů napájení. Pokud tedy dojde k přerušení dodávky elektrické energie, postarají se o vaše vzbuzení baterie.

Parametry

Budík je nejčastěji vybírán podle vzhledu a velikosti. Na trhu jsou dostupné různé typy budíků, které jsou určeny dětem, teeanagerům a dospělým.

  • Vzhled – to, jaký budík vyberete je otázkou určení i vkusu každého. Někdo bude volit moderní vzhled v nejoblíbenější černé variantě, jiný má rád veselejší barvy atd. Při výběru vzhledu však hraje podstatnou roli také velikost budíky a čitelnost displeje. Před výběrem je tak vhodné dopředu vědět, kde bude budík umístěn.
  • Displej – ať už je vaším favoritem analogový nebo digitální budík, vždy bude velmi důležitá velikost a čitelnost displeje. Výhodou digitálních budíků jsou světelné displeje, díky kterým budete mít přehled o čase i v noci. U analogových se pro tyto účely používají ciferníky s luminiscenční prvky.
  • Materiál – drtivá většina budíků je vyrobená z plastu, méně často je výrobním materiálem kov. Pokud chcete opravdový designový prvek, můžete koupit krásné budíky vyrobené ze dřeva.
  • Hlučnost – hlučnost je parametr, který budete muset zvážit u některých analogových budíků. Zatímco některé nemusí tikání nijak rušit, pro jiné může být naopak nesnesitelné. Hlasitost však budete řešit s ohledem na zvonění. Levné budíky vám pravděpodobně neumožní hlasitost vyzvánění nijak regulovat, u těch dražších můžete zvolit hlasitost i typ vyzvánění.
  • Vstupy – součástí některých radiobudíků jsou vstupy, díky kterým připojíte USB disk, sluchátka nebo paměťovou kartu.

Funkce

Analogové budíky mohou mít velmi omezené množství funkcí, součástí digitálních budíků je však poměrně velké množství funkcí. S počtem funkcí však roste i pořizovací cena budíku, proto je na zvážení, kterou funkci opravdu naplno využijete a bez které se naopak obejdete.

  • Snooze – funkce opakovaného buzení, bez které by se mnozí docela dobře obešli, přesto je však tato funkce jednou z nejžádanějších.
  • Podsvícení – je jednou z mála funkcí, kterou můžete využít i v případě analogových budíků. Naopak u digitálních budíků je možnost podsvícení samozřejmostí.
  • Projektor – vlastnit můžete moderní budík s projektorem. Časový údaj tak můžete promítat na stěnu nebo strop.
  • Bluetooth – ani tato možnost nechybí většímu množství budíků s rádiem. Pomocí bluetooth je možné připojit mobilní telefon a užít si poslech oblíbené hudby.
  • Teploměr – budíky s touto funkcí budou kromě času zobrazovat také teplotu v místnosti. K dalším zobrazovaným údajům patří datum nebo nastavený čas buzení.
    Duální vyzvánění – jeden budík probudí více osob v rozdílnou dobu.
  • Rádiem řízené budíky – u těchto budíků si můžete být jistí přesností. Tyto budíky se automaticky přenastavují na letní a zimní čas.
  • Rádio – některé budíky plní také funkcí rádia. V případě takových budíků je praktická funkce Sleep, která vám umožní nastavit přesný čas vypnutí rádia.
  • Tlumení jasu – nastavit můžete intenzitu jasu, tak aby vás světlo budíku nijak neobtěžovalo.

Značka

Kvalitní výrobce určuje, že bude budík fungovat spolehlivě. Proto tyto výrobky raději kupujte ve specializovaných prodejnách než na tržnicích. Na výrobu budíků se specializují značky jako Sencor, Balance, TechnoLine, Garni, TFA, ISO, JVD, Nedis, Hyundai a mnoho dalších.

Cena

K levnějším patří analogové budíky, velký výběr nabízí cenové rozpětí 200 – 500 Kč. Tyto budíky jsou vhodné pro děti i dospělé. Pokud preferujete digitální budík a nepotrpíte si na žádné nadstandardní funkce, můžete i tento typ pořídit již za cca 250 Kč.

Méně vybavené a přesto velmi oblíbené digitální budíky stojí okolo 500 Kč, pokud budete pořizovat rádio budík, bude vás přístroj stát okolo 1 000 Kč. Velký podíl na ceně má i výrobní materiál. Za luxusní dřevěné budíky můžete zaplatit i několik tisíc Kč.

Porovnat ceny budíků

Otázky a odpovědi

Je lepší budík nebo mobilní telefon?

Součástí mobilních telefonů je také budík, i telefon vás tedy spolehlivě probudí, proto je pro mnohé nákup budíky spíše zbytečnou investicí. Odborníci se však shodují, že používat mobilní telefon není ideální, protože vás může před spaním rozptylovat. Výhodu budíku je i skutečnost, že nevyzařuje škodlivé modré světlo.

Jaké další zařízení je možné použít jako budík?

Mnozí využívají buzení pomocí online budíků. Jedná se o speciální webové stránky, které využijete při buzení zdarma. Nastavit je můžete na počítači, notebooku i tabletu. Na webových stránkách můžete zvolit čas, melodii i další parametry. Aby vše proběhlo zdárně, je nutné, aby byl váš počítač vždy online. Oblíbené je i buzení pomocí chytrých hodinek nebo náramků.

Co je biologické buzení?

Pokud vám dělá potíže probouzení se ve tmě, můžete zauvažovat o pořízení digitálního budíku, který vás bude budit pomocí světla. Na budíku standardně nastavíte dobu, kdy budete chtít být vzbuzeni.

Cca 15 – 30 minut před tím, než dojde k samotnému buzení, se na budíku rozsvítí světlo, které bude pomalu stupňovat svoji intenzitu. Díky tomu budete mít pocit, že vás budí slunce.

Závěr

Pro analogové budíky je typický klasický hlasitý zvuk, který může být pro mnohé nepříjemný. Tyto budíky fungují v kombinaci s bateriemi a mají omezený počet funkcí. Jednou s nejžádanějších funkcí je možnost podsvícení a fluorescenční ručičky.

Digitální budíky jsou modernější a oblíbenější, mají celou řadu více či méně praktických funkcí. K dostání jsou budíky, které jsou napájeny ze sítě, využívají baterie nebo kombinují obojí.

Budíky můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz, Mall.cz a Allegro.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (50 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

8 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. hledám budík. Měl jsem budík HIDEKI, sensor control, což znamená, že když začne zvonit, mávnu rukou před čidlem, které je jeho součástí a budík zmlkne, ale za 8 minut začne zvonit znovu a to se opakuje několikrát. Skvělá věc! Bohužel mi spadnul na zem (při jednom ranním mávnutí) a jelikož byl plastový, rozpadl se na několik kusů. Nevíte o budíku s podobnou funkcí? – napájení na dvě tužkové baterie, které vydržely ca rok. Nepotřebuji rádio ani jiné vymoženosti, jen pouhý budík. děkuji za doporučení

  2. Já mám problém s tím, že mobil mě zkrátka nevzbudí, i když si tam nastavím melodii, která probudí celý dům. Musel jsem si proto pořídit několik budíků, abych měl jistotu, že ráno vstanu. Mám dva analogové a digitální na baterie, který se dá zapojit i do sítě a je na ně skutečně spolehnutí.

  3. Koupila jsem si digitální budík, který má velmi hlučný tón pro buzení. Díky tomu se nemusím bát, že bych zaspala, protože to je takový ječák, že by probudil opravdu úplně každého.

  4. Já sice preferuji moderní techniku, ale na buzení pořád používám budík, mobil mě prostě nevzbudí. Momentálně jsem spokojený s budíkem od značky JVD.

  5. Pro někoho je budík přežitek, protože vstává na mobil, ale já sem na tohle staromódní. Bez budíku prostě nevstanu.

  6. Mám tento typ budíku: JVD RB9299.1 a jsem spokojená.

  7. Našla jsem veškeré informace, které jsem potřebovala vědět, takže děkuji za vaší ochotu.

Přidat komentář

Recenzer
Logo