Handsfree

Doslovný překlad handsfree je volné ruce, což je i podstata tohoto zařízení. Handsfree je malý přístroj, který vám umožní mít volné ruce během telefonování, což je v této uspěchané době velmi žádaná služba. Nejčastěji se handsfree používá během jízdy automobilem, speciální jsou handsfree na motorku. Jistě jste již mnohokrát viděli handsfree, které má podobu bezdrátového sluchátka, které je možné využít při běžném používání.

Handsfree podporují mobilní operační systém iOS i Android. Některé přístroje pak podporují oba systémy. Tyto přístroje jsou velmi malé a lehké, hmotnost osobních handsfree je pouhých 100 gramů, ale je možné koupit i robustnější přístroje.

Hmotnost patří mezi parametry, na které byste se měli při výběru zaměřit zejména v případě, kdy budete přístroj používat dlouhodobě a pravidelně. Mezi další důležité parametry patří způsob napájení, dosah, provozní doba a funkce.

Porovnat ceny handsfree

Nejlepší handsfree

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. CellularLine Interphone TOUR Twin Pack 95 % 7 490 Kč Zobrazit Expert.cz
2. Plantronics Voyager Legend 87300-05 92 % 1 831 Kč Zobrazit Muziker.cz
3. SuperTooth BUDDY 88 % 1 090 Kč Zobrazit Alza.cz

Typy

Handsfree má hned několik podob. Ti, kdo musí během dne vyřizovat velké množství telefonátů, ocení možnost pořízení bezdrátových sluchátek s mikrofonem a tedy i možností handsfree. Řidiči se neobejdou bez hadsfree sady do auta, díky které bude jízda bezpečnější a v souladu se zákonem. A v neposlední řadě jsou tu motorkáři, pro které by bylo používání telefonu během jízdy nemožné.

Osobní

Pro běžnou činnost jsou k dostání handsfree do jednoho nebo obou uší. Toto malé zařízení uchytíte pomocí klipu nebo může mít podobu klasických špuntových sluchátek. Osobní handsfree patří k nejlevnějším typům, upnutí je velmi rychlé. Vybírat můžete z velkého množství různých modelů a u značkových výrobků můžete počítat s vysoce kvalitním zvukem.

Do auta

V autě můžete handsfree připevnit na palubní desku nebo klimatizaci. Poté zařízení spárujete s mobilním telefonem a můžete si užívat bezpečné telefonování.

Kromě této podoby je možné opět použít handsfree do ucha:

Na sluneční clonu – jedná se o typ, který je možné využít pouze v autě. Nevýhodou může být v některých případech skutečnost, že celý rozhovor uslyší i ostatní cestující. Počítat musíte i s vyšší cenou a o trochu náročnější instalací. Na druhou stranu vás však nebude tento systém nijak omezovat během řízení.

Osobní do ucha – opět se jedná o to stejné provedení, které bylo nastíněno výše. Tato multifunkční sluchátka lze použít naprosto všude, tedy i v autě. Do auta je vhodné pořídit spíše handsfree do jednoho ucha, které využijete během telefonování. Sada do obou uší, která umožňuje poslouchat hudbu, vás může během jízdy zbytečně rozptylovat.

Na motorku

Trochu odlišná podoba zařízení, kterou je nutné umístit na přilbu. V tomto případě je toto zařízení pojmenováno spíše jako interkom, který vám umožní mimo jiné i komunikaci s vaším spolujezdcem či ostatními motorkáři, kteří se nachází ve vašem dosahu. Pokud u interkomu oceníte i možnost telefonování, zaměřte se na to, zda je doplněn o funkci handsfree.

Připojení

Ve většině případů umožňuje hadsfree bezdrátový přenos pomocí Bluetooth, někteří však mohou upřednostňovat kabelové připojení a k dostání jsou i přístroje, které umožňují využívat obě možnosti.

  • Bluetooth – bezdrátové připojení je pravděpodobně nejoblíbenější a tudíž se setkáte s největším počtem modelů. Jeho předností je pohodlí, které vám během používání poskytuje. V případě levných typů musíte počítat s horší kvalitou zvuku a nevyhnete se pravidelnému dobíjení baterie.
  • Kabelové připojení – tento způsob připojení se postará o kvalitnější zvuk, nemusíte řešit ani dobíjení baterie. Na druhou stranu vás může kabel omezovat v pohybu, což může být v některých situacích nepříjemné. Počítat musíte i s vyšší cenou.
  • Kombinace – velmi často narazíte i na kombinaci Bluetooth a kabelového připojení. Toto řešení kombinuje výhody předešlých typů.

Dosah

Dosah je parametr, který vás bude pravděpodobně zajímat nejvíce. V případě drátového handsfree vás bude limitovat kabel. Jeho délka se nejčastěji pohybuje v rozmezí 1,2 – 1,5 metru. U bluetooth připojení je udávaný dosah 10 metrů, zde však záleží spíše na kvalitě signálu. V tomto případě je nutné brát udávaný dosah s rezervou.

S větším dosahem můžete počítat u interkomů, které jsou určeny pro motorkáře. Zde je nejběžnější dosah okolo 1,5 km. V případě levných přístrojů to může být pouze 500 metrů.

Provozní doba

U bezdrátového handsfree se zaměřte i na provozní dobu zařízení, kterou určuje výdrž baterie. V souvislosti s tímto parametrem se většinou udávají 2 různé údaje.

  • Pohotovostní doba – je období, po které vydrží handsfree a v pohotovosti bez toho abyste ho používali, či v případě, kdy bude používáno skutečně minimálně. Pohotovostní doba je v řádech několika dnů, u kvalitních zařízení to může být až 180 dní.
  • Doba hovoru – je doba, po kterou je možné zařízení používat během telefonování. V tomto případě se jedná o hodiny. Levné přístroje můžete používat cca 3 hodiny, kvalitnější přístroje vydrží okolo 20 hodin.

Funkce

U handsfree můžete využívat i několik praktických technologií. Různé funkce můžete využívat především u dražších a kvalitnějších modelů všech typů.

  • Potlačení ruchu – někdy také ANC je praktická funkce, kterou uvítá osoba přijímající hovor. Ta vás lépe uslyší i v případě, kdy budete hovořit z rušné ulice.
  • Redukce šumu – opět se jedná o funkci, která se postará o kvalitní přenos zvuku bez okolních šumů.
  • Ovládání hlasem – tuto možnost mají některé přístroje, nevýhodou však je, že zařízení reaguje pouze na příkazy v cizím jazyce, nejčastěji to je angličtina, méně často němčina.
  • NFC – technologie, která zjednoduší spárování s mobilním telefonem.
  • Odnímatelný kabel – u kombinovaných přístrojů může být praktická i tato funkce.
  • Redial – vytočení posledního volaného čísla je možné pouze stiskem tlačítka.
  • Připojení telefonů – k vybraným přístrojům můžete připojit i dva telefony.

Značka

Handsfree je zařízení, které byste měli koupit ve specializovaných prodejnách. Preferovat byste pak měli výrobky známých značek. U nich máte jistotu, že vše bude fungovat, tak jak má. K nejkvalitnějším výrobcům patří přístroje Jabra, Parrot, TomTom, Remax, Plantronics, Interphone, Plantronics nebo Cellularline.

Cena

Cena handsfree je v rozmezí několika stokorun po několik tisíc. Záleží na tom, jak často budete zařízení používat. Pro občasné používání si vystačíte s levnějším přístrojem, ti, kdo telefonují opravdu často, by měli za handsfree raději připlatit.

Nejlevnější jsou osobní handsfree. Ta nejlevnější stojí okolo 300 Kč, což je cena, kterou si může dovolit opravdu každý. Kvalitní přístroj koupíte do 1 000 Kč. Nad 1 000 Kč se již většinou jedná o handsfree do auta a první interkomy na motocykl. Přístroje pro motorkáře patří k nejdražším, jejich cena může šplhat i k 10 000 Kč.

Porovnat ceny handsfree

Otázky a odpovědi

Je potřeba koupit k hadsfree nějaké příslušenství?

Koupit můžete poměrně velké množství příslušenství, které používání ještě více zpříjemní. Pořizování dalšího příslušenství však není vyloženě nutné, přístroj je možné používat i bez něj. Pokud však budete chtít, můžete využít náhradní baterii, síťový adaptér, USB kabel, praktické pouzdro nebo třeba pěnové či gelové nástavce.

Proč používat handsfree v autě?

Díky tomuto způsobu telefonování budete chránit sebe i své okolí. V různých statistikách je doslova uvedeno, že používání mobilního telefonu během jízdy je srovnatelné riziko jako řídit s 0,8 promile alkoholu.

V případě, kdy vás zastaví policejní hlídka, může vás toto porušení zákona vyjít na pokutu ve výšce až 1000 Kč na místě, v případě správního řízení to může být i pokuta vyšší.

Co je autorádio s handsfree?

V nových vozech jsou autorádia s touto funkcí poměrně běžné, starší vůz můžete tímto autorádiem vybavit. Autorádio disponuje funkci bluetooth, díky které je možné připojit mobilní telefon, v případě, kdy budete mít hovor, dojde k přerušení vysílání autorádia a můžete v klidu přijmout hovor.

Závěr

Handsfree je praktické zařízení, které může v běžném životě využít každý. Spárování s mobilním telefonem je velmi jednoduché. Podrobný návod najdete v návodu každého výrobku.

Při výběru dobře zvažte, kde budete chtít přístroj používat, k nejoblíbenějším patří jednosluchátková handsfree, která můžete použít v běžném životě i během jízdy v autě. Jinou technologií disponují interkomy na motorku, které se připevňují na helmu, a samotné ovládání najdete většinou na řídítkách.

Handsfree můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz, Mall.cz a Allegro.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.7/5 (68 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

4 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Zatím se mi nejlépe osvědčila značka Parrot, pokud jde o handsfree. Manželka si koupila naopak značku Jabra a ta jí vyhovuje více.

  2. Jsem stále na cestách a den co den musím řídit, takže handsfree je pro mě nezbytná výbava. Nedávno jsem musela koupit nové zařízení a zvolila jsem CellularLine Interphone Tour.

    • Dobry den chtelq bych hands free do ucha ale uz sem zkousela jabra a jeste neco proste mam male usi male bubinky nedrzi me to v nich. Poradite ktwre si mam poridit prosim

  3. Super článek!

Přidat komentář

Recenzer
Logo