Pláštěnky

Pláštěnka je oděv, který zná každý z dětství. Každé dítě muselo mít pláštěnku připravenou před vstupem do mateřské školy. Pláštěnka však pochopitelně není určena pouze dětem, své pláštěnky mají i dospělí. Úkolem pláštěnky je ochránit toho, kdo ji na sobě má před deštěm. Dříve se nad výběrem pláštěnky nikdo příliš nezabýval, jednoduše vybral pouze tu správnou velikost a barvu. Dnes jsou pláštěnky k dostání v mnoha podobách, kromě běžného městského nošení, lze koupit pláštěnku na kolo, nebo pláštěnku vhodnou pro milovníky turistiky.

První, co budete při výběru pláštěnky řešit je pravděpodobně vzhled. Dnes můžete kromě klasické podoby koupit pláštěnku s podobou ponča. K dostání jsou však i kabátové, dekové, kotníkové nebo velbloudové pláštěnky. Tak jako u každého oblečení je nutné vybrat správnou velikost. Na výrobu pláštěnek se používá několik materiálů, každý má své výhody i nevýhody. U outdoorových a cyklistických pláštěnek se více zajímejte o hmotnost pláštěnky a velikost, na kterou lze pláštěnku sbalit. Mnohé pláštěnky pak mají i speciální doplňky nebo funkce, které se postarají o vaše bezpečí nebo pohodlí.

Porovnat ceny pláštěnek

Typy

Pláštěnky lze rozdělit do několika skupin podle vzhledu. Každý pravděpodobně zná klasickou igelitovou pláštěnku. V současné době jsou velmi oblíbená ponča, nebo můžete pořídit poněkud netradiční vzhled.

 • Klasická pláštěnka – tyto pláštěnky lze koupit především dětem, nebo dospělým, kteří na tento výrobek nemají žádný zvláštní požadavek a pláštěnku používají spíše občas. Klasické pláštěnky lze koupit ve všech velikostech i barvách. Výhodou je snadné zapínání a nízká cena. Na výrobu se používá spíše levnější materiál.
 • Pončo – oblíbené pláštěnky, které se velmi jednoduše oblékají a to pouze přetažením přes hlavu. Pončo můžete koupit dětem i dospělým. Ponča pro dospělé se prodávají většinou v universální velikosti. Na výrobu se používají materiály v mnoha kvalitách. Kvalitní ponča se vyrábí z polyesteru. Díky tomu mají ponča dlouhou životnost a nízkou hmotnost.
 • Velbloudová pláštěnka – tyto pláštěnky jsou vhodné zejména pro turisty. Součástí této pláštěnky je i velká kapsa na batoh. Před deštěm tak ochráníte sebe i veškeré vybavení, které ponesete. Velbloudové pláštěnky bývají dražší, protože se vyrábí z velmi kvalitních a odolných materiálů. Pláštěnku lze velmi snadno složit do malého a lehkého balíčku, v batohu tak zabere minimum místa.
 • Kabátová pláštěnka – velmi luxusně vypadající pláštěnka, kterou lze nosit i jako běžný kabát. Tyto delší a elegantní pláštěnky mohou využívat také cyklisté nebo všichni, kdo prostě chtějí dobře vypadat. Na výrobu se používají vysoce kvalitní materiály, o čemž svědčí i poměrně vysoká pořizovací cena.

Velikost

Pláštěnky se vyrábí v mnoha velikostech. Nejmenší pláštěnky lze pořídit dětem ve věku 2 – 3 let. Dospělí budou vybírat pláštěnku s velikostí XS – XXXL. Ponča se dříve vyráběla pouze v universální velikosti, dnes však koupíte ponča ve velikostech S – XXL.

Všechny typy lze koupit v mnoha barvách. Oblíbené jsou výrazné barvy, ale můžete koupit i maskáčovou podobu, nebo oblíbenou černou a šedou. Dětským pláštěnkám obvykle nechybí ani veselé motivy.

Materiál

Na výrobu se používají různé materiály. Každý z nich se hodí pro jinou příležitost.

 • Vinyl – z vinylu se vyrábí všechny typy pláštěnek. Vinylové městské pláštěnky lze považovat za dostatečně kvalitní. Pokud však vybíráte turistickou nebo cyklistickou pláštěnku, měli byste se tomuto materiálu spíše vyhnout. Jeho nevýhodou je minimální prodyšnost a nízká životnost. Vinyl neodolává nízkým teplotám, v zimě tuhne a často praská.
 • Polyamid/polyester – materiály se používají na výrobu dražších a velmi odolných i prodyšných pláštěnek. Pro občasné použití se vám investice do pláštěnky spíše nevyplatí. Tyto materiály byste měli upřednostňovat pži výběru turistických nebo cyklistických pláštěnek.

Cyklopláštěnka

Trochu více pozornosti je třeba věnovat výběru pláštěnky pro cyklisty. U těchto pláštěnek se zaměřte na střih, prodyšnost, velikost po sbalení, způsob zapínání a pochopitelně i výrobní materiál. Cyklistické oblečení se obecně vyrábí tak, aby bylo schopné rychle odvést pot od těla. Nejinak by to mělo být i v případě cyklopláštěnky. Tyto pláštěnky by vás neměly pouze ochránit před deštěm, ale měli by vás ochránit i před chladem. Kvalitní cyklopláštěnka zahřeje i při teplotě 10°C.

 • Střih – cyklistické pláštěnky mají atypický střih. Při jízdě na kole budete v mírném předklonu. Pláštěnka tak má protažené ruce a specifický je také tvar zad. Tyto pláštěnky jsou dostatečně dlouhé, aby vás ochránily před stříkající vodou.
 • Prodyšnost – kvalitní pláštěnky bývají opatřeny několika ventilačními otvory. Při dlouhodobém pobytu se tak v pláštěnce nebudete potit. Tyto otvory se obvykle nachází v oblasti zad. Nevhodné jsou pláštěnky vyrobené z PVC, které nejsou prodyšné vůbec.
 • Konstrukce – cyklistické pláštěnky bývají 1 – 3 vrstvé. Vnější strana se vyrábí z nylonu nebo polyesteru a je opatřena povrchovou úpravou značenou zkratkou DWR. Tato povrchová úprava se postará o nízkou nasákavost vlákna za vlhkého prostředí.
  • 1 vrstvá pláštěnka – bývá opatřena ochrannou PU vrstvou. Tyto pláštěnky jsou levnější, ale také málo prodyšné. I jednovrstvá pláštěnka vám poskytne spolehlivou ochranu před deštěm. Výhodou je i nízká hmotnost a dobrá skladnost.
  • 2 vrstvá pláštěnka – vnější vrstva těchto pláštěnek se laminuje na nepromokavou membránu. Tyto pláštěnky se již mohou pyšnit větší prodyšností.
  • 2,5 vrstvá pláštěnka – vnější vrstva je laminována jako u pláštěnky 2 vrstvé. Na vnitřní straně je následně nanesen tenký povlak, který tvoří onu poloviční vrstvu. Pokožka díky tomu nepřijde do kontaktu s membránou.
  • 3 vrstvá pláštěnka – všechny vrstvy jsou spojené a laminované, na první pohled tak působí dojmem jediné vrstvy. Tato konstrukce je mimořádně prodyšná a odolná, ale také nejdražší.
 • Velikost po sbalení – cyklistickou pláštěnku by mělo být možné sbalit na velikost okolo 10 cm. Hmotnost těchto pláštěnek je méně než 200 gramů.

Turistická pláštěnka

Opět se jedná o specifickou pláštěnku, jejímuž výběru je třeba věnovat více pozornosti. Turistická pláštěnka musí být opravdu odolná, mimořádně skladná a měl by se pod ní vejít i velký batoh.

 • Materiál – tyto pláštěnky se vyrábí z polyesteru, polyamidu nebo vinylu. Nejméně kvalitní jsou právě vinylové pláštěnky, které vás sice před deštěm ochrání, ale nejsou prodyšné. Polyamidové a polyesterové pláštěnky jsou naopak prodyšné, vyznačují se dlouhou životností a vyšší cenou.
 • Možnosti – zapínání je často řešeno pomocí druků, ty najdete v hlavní přední části, ale i na rukávech nebo po stranách. Pláštěnka vás před deštěm ochrání opravdu spolehlivě. Turistické pláštěnky mívají velkou kapsu přes batoh.

Funkce

Dnešní pláštěnky mají poměrně velký počet různých funkcí. I levné modely mívají stahovací kapuci nebo velké kapsy. Žádné kvalitní pláštěnce by neměly chybět reflexní prvky. Praktické jsou stahovací manžety rukávů. Mezi další praktické doplňky patří krytá náprsní kapsa na mobilní telefon, peněženku nebo doklady. Nadstandardním doplňkem je vnitřní otvor, kterým můžete vést kabel sluchátek.

Značka

Pokud pořizujete levnou dětskou nebo městskou pláštěnku, není nutné věnovat výrobci velkou pozornost. Tyto modely jsou opravdu levné a není možné tak počítat s žádnou velkou kvalitou. Před deštěm vás ochrání i neznačková pláštěnka spolehlivě. Pouze pro zajímavost však můžeme zmínit značku Viola, Pidilidi, Toro, CXS nebo Force Poncho.

Jinak je tomu při výběru cyklistické nebo turistické pláštěnky. Zde je kladen mnohem větší důraz na odolnost a prodyšnost materiálu a kvalitní výrobce je tedy velmi důležitý. Kvalitní cyklistické pláštěnky, které jsou vyrobeny z odolných materiálů a ochrání vás tak nejen před deštěm, ale i chladem koupíte od Tellico, Cloud, Crotone nebo Protect. Turistickou pláštěnku lze koupit od Jurek, Lifeventure, Sea to Summit, Husky nebo Yate Pak.

Cena

Cenové rozpětí pláštěnek je opravdu velké. Cena kvalitních cyklistických a turistických pláštěnek vám možná až nepříjemně překvapí, zejména s porovnáním s klasickými dětskými nebo městskými pláštěnkami. Tyto modely lze koupit za 100 – 300 Kč. Pokud chcete být za deště stylový, můžete si koupit designovou pláštěnku za cca 500 – 1 000 Kč. Cena turistických a cyklopláštěnek se pohybuje od 1 000 – 3 000 Kč.

Porovnat ceny pláštěnek

Otázky a odpovědi

Na co se zaměřit při výběru cyklistické pláštěnky?

U tohoto typu věnujte pozornost odvětrávání. Kvalitní pláštěnky by měly mít několik ventilačních otvorů. Tyto otvory se nachází v oblasti zad, ale v některých případech i na rukávech nebo v podpaží. Pláštěnky s ventilačními otvory na těchto místech se nedoporučuje pořizovat, protože skrze tyto otvory může protékat voda.

Co by nemělo pláštěnce chybět?

V pláštěnce musíte být vy i vaše děti vidět. Z tohoto důvodu je vhodné opatřit pláštěnku vybavenou reflexními prvky. Reflexní prvky by měly být běžnou součástí především cyklistických pláštěnek. Turistické i cyklistické pláštěnky by měly být dále vybaveny nepromokavými zipy.

Vyžaduje pláštěnka nějakou péči?

Městské nebo dětské pláštěnky je pochopitelně nutné běžně čistit od různých nečistot. Avšak další údržba je spíše zbytečná. Větší péči vyžadují drahé pláštěnky, které je vhodné čas od času opakovaně naimpregnovat. K tomuto účelu lze zakoupit speciální přípravky, vhodné je jejich pořízení přímo s pláštěnkou. Lze koupit i universální přípravky, ale lepší je nechat si poradit a zakoupit přípravek určený na daný výrobní materiál.

Závěr

Před výběrem pláštěnky se ujasněte, kde všude ji budete používat a jaký způsob oblékání je pro vás příjemnější. Lze koupit klasické kabátové pláštěnky i natahovací ponča. K dostání jsou pláštěnky všech velikostí a velký výběr mají také děti. Do města můžete vyrazit z PVC nebo vinylovou pláštěnkou. Na kolo nebo na túru sbalte pláštěnku z polyamidu nebo polyesteru.


Zdroj: www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (36 hodnocení)
​​

Odborná redakce

Odborná redakce

Každý den se zabýváme shromažďováním velkého množství informací o produktech, službách, ale i obchodech a mnoha dalších. Všechny tyto informace podrobně studujeme a následně z nich zpracováváme recenze a nákupní manuály, jejichž úkolem je pomoci zákazníkovi s výběrem. Naší snahou je doporučit co nejvhodnější produkt, o kterém jsme si jisti, že vám bude ve všech směrech vyhovovat a co nejdéle sloužit. To je naším cílem. Více o nás. Spolupráce a kontakt.

1 komentář
 1. Pláštěnku mám stále po ruce, hlavně když jdeme někam na výlet. Posledně jsme vyrazili jen tak bez ničeho s batohem a zmokli jsme jak slepice.

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo