Apple Pay

Možná si právě pořizujete svůj první iPhone, seznamujete se svými novými chytrými hodinkami, nebo jste již dávno uživatelem produktů od společnosti Apple, ale až nyní zjišťujete, že vám může přijít vhod platební metoda Apple Pay. Apple Pay sice dávno není žádnou novinkou na trhu, ne každý má o existenci a výhodách, které Apple Pay může přinášet zkrátka a jednoduše zdání.

Zákazníci v České republice tuto zjednodušenou platbu mohou využívat již od roku 2020 a vy jste se s ní zajisté již setkali třeba právě v platebních branách různých obchodů, nebo jste zahlédli symbol Apple Pay v kamenných obchodech. K čemu Apple Pay slouží a jestli vám opravdu dokáže usnadnit život v odvětví plateb se dozvíte v následující recenzi.

Apple Pay

Co je Apple Pay?

Apple Pay je platební metoda dostupná výhradně pro všechny uživatele produktů Apple a nezáleží, zda používáte iPhone, Apple Watch, Mac, iPad nebo všechno dohromady. Systém Apple Pay umožňuje pohodlné a bezpečné platby v internetovém prostředí, nebo za pomocí chytrých hodinek či telefonu v kamenných obchodech.

Apple Pay tak v zásadě nahrazuje platební kartu a výhodou je i vyšší zabezpečení plateb které za sebou nenechávají žádné citlivé údaje. Nevýhodou klasické platební karty je v případě její ztráty lehká zneužitelnost bez nutnosti vkládání číselného kódu k autorizaci platby, o ztrátě hotovosti toto téma není nutné ani rozvádět.

Pokud platíte za pomocí Apple Pay a zařízení ze kterého platíte buď ztratíte, nebo vám bude odcizeno, jeho zneužití je prakticky nemožné. Platby jsou zabezpečené a uživatel musí ověřit svou identifikaci pro potvrzení platby v podobě Touch ID nebo Face ID. Z toho jasně plyne, že zařízení potvrdí platbu pouze na základě rozpoznání obličeje nebo otisku prstu, a to obyčejná platební karta neumí.

Registrace k Apple Pay

Apple Pay lze nastavit několika různými variantami, každá z nich je závislá na konkrétním zařízení, které používáte, všechny ovšem zahrnují oficiální aplikaci Wallet do které uložíte svou platební kartu. Kartu není nutné složitě přepisovat, ukládání dat probíhá za pomocí skenování, vy pak jen zkontrolujete načtená data, doplníte bezpečnostní kód z druhé strany platební karty a následně potvrdíte přidání karty do aplikace SMS kódem, který vám přijde z vaší banky. Aby tato záležitost proběhla hladce, vaše banka musí podporovat služby Apple Pay.

Partnerskou bankou s podporou Apple Pay je v České republice naprostá většina bankovních institucí. Aplikace Wallet je vedena jako opravdová, přesto virtuální peněženka, kromě platebních karet v ní najdete věrnostní kluby obchodníků, zakoupené letenky a vstupenky za zábavou přesně tak, jak byste je měli pravděpodobně uschované v reálné peněžence.

Se svou virtuální peněženkou a platební kartou v jednom můžete navíc bez obav vycestovat kamkoliv po světě, kde jen podporují bezkontaktní platby. Apple za používání Apple Pay nestrhává žádné poplatky, bohužel se s nimi ale stále můžete setkat u některých obchodníků kteří k platbě mohou účtovat procentuální poplatky, neboť dle dostupných informací společnost Apple účtuje bankám až 0,15 % z každé provedené transakce. Tato situace může ovšem nastat i v případě klasických platebních karet a nevnímáme ji příliš negativně.

Jak Apple Pay použít?

Zajisté jste se již v obchodech setkali se zákazníkem, který během placení místo peněz nebo platební karty k terminálu přiložil své chytré hodinky nebo telefon a vy jste na něj možná ještě donedávna hleděli jako na návštěvníka z budoucnosti. Tento návštěvník z budoucnosti ovšem můžete být nyní právě vy. Bez obav tak příště do kavárny můžete vzít pouze svůj telefon, nebo si na nákup vyrazit jen s hodinkami.

Během placení v kamenných obchodech hodinkami stačí dvakrát stisknout symbol na hodinkách které zároveň budete držet v těsné blízkosti terminálu, o úspěšném provedení transakce budete mírnou vibrací informováni ještě dřív, než se objeví symbol Apple Pay na terminálu. Pokud v obchodě použijete k platbě místo hodinek telefon s identifikací Face ID, pak stačí pouze na krátký zlomek vteřiny hledět do displeje, dvakrát stisknout tlačítko na pravé straně telefonu. Jestliže pro potvrzení plateb upřednostníte Touch ID, pak jednoduše stačí nechat mobilní telefon rozpoznat otisk vašeho prstu.

Apple Pay podpora

Pokud se v nějakém případě dostanete do nesnází a třeba vám náhle přestane fungovat aplikace Wallet či si nebudete v aplikaci vědět rady, pak je dobré vědět, kam se obrátit pro profesionální radu. Apple má pro své zákazníky připravenou aplikaci Podpora, a kromě aplikace najdete všechny možné situace, otázky a odpovědi na oficiálních webových stránkách které jsou samozřejmě vedeny v češtině. Problematiku lze jednoduše vyhledat za pomocí hesel, nebo se případně můžete nechat kontaktovat telefonicky ve vámi zvoleném čase na vaše telefonní číslo.

Výhody

Platby Apple Pay jsou v první řadě naprosto bezpečné, další výhodu shledáváme v jednoduchosti provedení plateb, kterých nelze jednoduše zneužít. Peněženku máte navíc vždy u sebe i když zrovna nemáte mobilní data nebo signál, služba bez problémů funguje offline. S Apple Pay můžete navíc platit téměř všude, a to po celém světě.

Shrnutí

Společnost Apple poskytuje skvělou vychytávku všem svým klientům, kteří nejen rádi minimalizují počet karet, které u sebe nosí. Apple Pay je metodou která vás nechá s klidnou hlavou odejít z domu jen s klíči. Platby jsou naprosto bezpečné, aplikaci Wallet není nutné nikde hledat ani stahovat, máte ji zdarma k dispozici na většině kompatibilních zařízení od Apple. Apple Pay je mnohdy zkrátka lepší alternativou platební karty kterou, jak jsme již zmínili, lze lehce zneužít.

Pokud jste majitelem zařízení Apple a ještě nevyužíváte Apple Pay, možná je na čase dát této metodě plateb možnost se předvést, nejspíše budete překvapeni, jak rychle si na Apple Pay zvyknete. Málokdo totiž opustí domov bez hodinek nebo telefonu, ovšem peněženku marně hledala u pokladny naprostá většina z nás. S Apple Pay se takových situací nemusíte obávat, peníze budete nosit stále s sebou a možná se tak stanete dalším uživatelem, který má s Apple Pay jen dobré zkušenosti.


Zdroje: www.apple.com, www.istyle.cz, www.pays.cz, www.gopay.com, www.alza.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (66 hodnocení)
​​

Andrea Kotorová

Andrea Kotorová

Ve svém profesním životě jsem se věnovala zejména marketingu a copywritingu. Když jsem vyměnila teplou kávu a pohodlnou židli v kanceláři za dvě děti, pleny a neustále poházené hračky, zjistila jsem, že ten kousek času který ještě mám, stále mohu vyplnit něčím užitečným nejen pro mne, ale i ostatní. Proto se dále a s radostí věnuji psaní profesních článků pro všechny, kteří je čtou.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo