Pokladní tiskárny

Pokladní tiskárny jsou nezbytné zejména pro majitele obchodů, restaurací nebo firem. Využívají se pouze pro rychlý tisk účtenek nebo paragonů. Pokladní tiskárna se vyznačuje velmi malou velikostí a její předností jsou i velmi nízké náklady na tisk.

Pokladní tiskárna je v současné době povinným vybavením živnostníků, kteří musí poskytnout údaje o množství prodaného zboží do systému EET, tedy elektronické evidenci tržeb.

Při výběru pokladní tiskárny hraje velmi důležitou roli to, kolik dokladů budete potřebovat denně vytisknout, jaké požadavky máte na samotný tisk a jaký způsob připojení k pokladně preferujete.

Porovnat ceny pokladních tiskáren

Nejlepší pokladní tiskárny

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Epson TM-U220PD C31C518052 97 % 5 790 Kč Zobrazit cdrmarket.cz
2. Epson TM-T20III C31CH51012 95 % 4 571 Kč Zobrazit Mironet.cz
3. Rongta RPP-200 BT 88 % 2 293 Kč Zobrazit Mall.cz
4. Xprinter XP-T58-K 83 % 2 258 Kč Zobrazit Alza.cz
5. Cashino PTP-II PTP-II BT 83 % 2 180 Kč Zobrazit Digitor.cz

Typy

Tiskárna na účtenky se dělí na jehličkové a termální. U podnikatelů a živnostníků jsou oblíbenější termotiskárny, což svědčí i o množství dostupných výrobků. Ale i používání jehličkových tiskáren přináší řadu výhod.

Tiskárna s termotiskem

Rychlá a prakticky bezhlučná tiskárna využívá pro tisk účtenek speciální termopapír. Ten je během tisku zahříván topným tělesem, které je hlavní částí tiskárny. Vlivem tepla se bílá barva umístěná na termopapíru přeměněná na barvu černou.

Tiskárnu vhodnou pro přímý termotisk najdete pod zkratkou DT. Nevýhodou těchto tiskáren je nedostatečná kvalita tisku. Vytištěné údaje poměrně rychle vyblednou, proto se tento typ tiskárny nedoporučuje používat těm, kdo potřebují tisknout účtenky trvalé povahy. Pokud potřebuje účtenky uchovávat po dobu několika let, bude pro vás vhodnější druhý typ tiskárny.

Jehličková tiskárna

Jehličková tiskárna tiskne pomocí tiskové hlavy. Ta je schopná nanášet barvu během tisku pouze po jednotlivých řádcích. Nevýhodou těchto tiskáren je pomalejší a hlučnější tisk.

Účtenky vytisknuté jehličkovou tiskárnou se vyznačují větší trvanlivostí, účtenky lze uchovávat v řádech desítek let. Jsou tedy vhodné pro ty, kteří potřebují tisknout účtenky trvalé povahy. U těchto tiskáren jsou nižší provozní náklady. Na druhou stranu jehličkovou tiskárnu neoceníte v místech, kde je třeba tisknout velké množství pokladních dokladů.

Připojení

Pokladní tiskárnu můžete k pokladně připojit drátově pomocí konektoru LAN nebo USB. Bezdrátové připojení je možné u dražších tiskáren s využitím Wi-Fi nebo Bluetooth.

Právě podle způsoby připojení tiskárny s pokladnou se pokladní tiskárny dělí na stolní trvalé a mobilní přenosné. V případě, kdy bude stát tiskárna po celou dobu provozu na jednom místě, není třeba řešit nic dalšího. Ti, kdo preferují přenosnou tiskárnu, by se měli zaměřit na životnost baterie. U mobilních přístrojů tak berte v potaz životnost baterie. Nejdražší tiskárny můžete používat i 8 hodin denně, levnější tiskárny však mají životnost baterie mnohem nižší.

Šířka účtenek

Jednotlivé tiskárny účtenek se liší také šířkou tisku. Ta se nejčastěji pohybuje v rozmezí 48 – 80 mm. Větší tiskárny vytisknou i doklady se šířkou do 90 mm. Dražší tiskárny umožňují měnit šířku tisku dle vašich potřeb. To, jakou šířku účtenky preferujete, je čistě věc každého. Rozměr pokladního dokladu není v zákoně nijak specifikován.

Možnosti

Pokladní tiskárny jsou k dostání v poměrně velkém cenovém rozhraní. Nejlevnější tiskárny využijete pouze pro rychlý tisk účtenek, ty dražší umožňují využívat další funkce. Využít můžete například:

  • Automatické stříhání papíru
  • Podpora 1D i 2D tisku, či možnost tisku QR kódů
  • Vícejazyčné písmo
  • Dražší jehličkové tiskárny mohou tisknout na více papírů, k dispozici tak budete mít originál i kopii účtenky

Značka

Pokladní tiskárny jsou na trhu zastoupeny poměrně velkým množstvím výrobků. Ačkoliv jsme zmínili přednosti jehličkových tiskáren, jsou na trhu ve větším zastoupením termotiskárny. Jehličkovou tiskárnu koupíte od značky Star Micronics a Epson. Termotiskárny koupíte mimo jiné od Zebra Technologies, Honeywell, Birch, Bixolon, Citizen a dalších.

Cena

Mobilní tiskárny je možné koupit už za cenu mírně převyšující 1 000 Kč. Tyto tiskárny využívají termotisk. Jehličkové tiskárny jsou k dostání ve stolní podobě, jejich cena je v rozmezí 2 – 5 000 Kč. Termotiskárny ve stolní podobě se cenově příliš neliší, i tyto typy lze koupit od cca 2 – 8 000 Kč.

Porovnat ceny pokladních tiskáren

Otázky a odpovědi

Je nutné pořizovat pokladní tiskárnu pokaždé?

Jestliže budete chtít podnikat, budete muset účtenky tisknout vždy, tudíž se bez pokladní tiskárny neobejdete. To, zda budete muset pořizovat externí pokladní tiskárnu, závisí na tom, jakou budete vlastnit pokladnu. Součástí mnoha pokladen je již zabudovaná vestavěná tiskárna pokladních dokladů.

Jaké přednosti má jehličková tiskárna?

Kromě již zmíněné dlouhé životnosti pokladních dokladů jsou velkou předností i minimální provozní náklady. Jehličkové pokladní tiskárny používají k tisku dokladů obyčejný papír. Provoz tiskárny je tak mnohem méně nákladný než v případě tiskárny s termotiskem. V tomto případě budete muset pořizovat speciální termo papír.

Jak prodloužit životnost účtenek vytisknutých na tiskárně využívající termotisk?

Nevýhodou těchto tiskáren je nižší kvalita tisku. Nepříznivě na vytisknuté účtenky působí zejména sluneční svit. Jestliže budete potřebovat účtenky alespoň nějakou dobu skladovat, doporučuje se je uložit na tmavé místo, ideálně do tmy a skladovat je při pokojové teplotě.

Závěr

Pokladní tiskárny se dělí na jehličkové a tiskárny využívající termální tisk. Jehličková tiskárna je pomalejší a hlučnější, na druhou stranu s její pomocí vytisknete doklady, které se mohou pochlubit dlouhou životností. Tiskárna s termotiskem vytiskne účtenky rychle a bezhlučně. Nevýhodou je kratší životnost vytisknutých účtenek a vyšší provozní náklady.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.alza.cz, www.tonerpartner.cz, www.pokladny-vahy.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (51 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

5 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Potřeboval jsem vhodnou pokladní tiskárnu, tak jsem pátral po vhodném modelu, až jsem nakonec zvolil Epson TM-T20III C31CH51012. Povedla se, dobře pracuje a je zatím maximálně spolehlivá.

  2. JnJá jsem vsadila na Heureku.cz a zvolila z doporučovaných pokladních tiskáren Epson TM-U220PD C31C518052. Je skvělá, dobře se s ní pracuje, snadno se ovládá a celkově působí skvělým dojmem. Děkuji za užitečný článek, který mi velmi ulehčil výběr správného výrobku.

  3. Koupila jsem pokladní tiskárnu Xprinter a je velmi dobrá. Moc jsem jí na počátku nedůvěřovala, protože hodnocení nebylo moc vysoké, ale líbil se mi design, tak jsem to zkusila a rozhodně to byla dobrá koupě.

  4. Do našeho obchůdku jsem potřebovala pokladní tiskárnu, tak jsem koupila od značky Epson a zatím v pohodě. Doufám, že nám dlouho vydrží.

  5. Osobně používám aktuálně tiskárnu s termotiskem, i když jsem spíš přemýšlel o jehličkové kvůli trvanlivosti inkoustu.

Přidat komentář

Recenzer
Logo