Tiskárny

Tiskárny jsou běžné v komerčních provozech, kancelářích, obchodech i průmyslu. K dostání jsou v mnoha typech. Pro domácí využití jsou určené především barevné inkoustové nebo multifunkční tiskárny. Hitem se pak stávají 3D tiskárny, které umožňují tisk 3D modelů.

Při výběru tiskárny zohledněte, co budete nejčastěji tisknout. Pro černobílé tisky využijete rychlejší černobílou laserovou tiskárnu. Barevná laserová tiskárna je vhodná pro tisk většího množství barevných dokumentů. V případě, že budete chtít tisknout kromě dokumentů a černobílých tisků také barevné obrázky a fotky a to v jakémkoliv množství, bude pro vás jasná volba barevná inkoustová tiskárna.

Porovnat ceny tiskáren

Typy

Dle technologie tisku se tiskárny dělí do několika skupin:

Jehličkové

Jehličkové tiskárny vynikají především v tisku dlouhých textů při velmi nízkých nákladech. Jsou určené na tisk dlouhých seznamů, formulářů a účetnictví. Tyto tiskárny používají k tisku tiskovou hlavu, která se pohybuje ze strany na stranu po listu papíru, a přes barvící pásku naplněnou inkoustem se otisknou jehličky na papír.

Tato tiskárna tak funguje na stejném principu jako klasický psací stroj. Rozdíl je v tom, že v případě tiskárny můžete vybírat mezi různým druhem písma a lze tisknout i obrázky. Nevýhodou tiskárny je pomalý tisk, patří však k více odolným a lze je využít i v průmyslových zařízeních.

Často se používají pro tisk jízdenek a vidět je můžete i na poštách. Do tiskárny se vkládá speciální papír, který umožňuje tisknout více kopií najednou. K nevýhodám patří hlučnější tisk.

Inkoustové

Inkoustové tiskárny budou vyhovovat těm, co tisknou pouze v menší míře a to barevně i černobíle. Součástí tiskárny může být i kopírka a skener. Mezi výhody patří menší rozměr i cenově dostupné náplně. Tiskárny vynikají vysokou kvalitou tisku, tisknout můžete také fotografie.

Tyto tiskárny jsou schopné vytisknout 20 – 30 stran/min, což je řadí k pomalejším. Kvalitní inkoustové tiskárny mají vysoké rozlišení tisku až do výše 9 600 DPI.

Laserové

Laserové tiskárny pracují s dokonale zaostřeným laserovým paprskem, který postupně ozařuje body na obrazovém válci. Paprsek je usměrňován soustavou zrcadel. Jsou určené pro větší množství převážně černobílých tisků. Výhodou tiskárny je rychlý a levný tisk. Laserové tiskárny jsou schopné vytisknout až 60 stran/min.

K dalším výhodám patří nízké pořizovací náklady na tisk, díky tomu jsou vhodné i pro komerční využití. I tyto tiskárny se vyrábí v multifunkčním provedení, což znamená, že součástí tiskárny je skener a kopírka. Některé laserové tiskárny mohou tisknout i barevně, kvalita tisku je však horší, což neumožňuje tisknout fotografie nebo obrázky.

LED

LED tiskárny mají stejné využití jako laserové tiskárny. Tyto typy mají v tiskové hlavě jednu nebo více řad diod, které osvětlují celý řádek naráz. Mezi výhody patří menší množství mechanických částí, což je dělá méně poruchové. Využijete je stejně jako laserové pro větší množství převážně černobílého tisku.

Multifunkční

Multifunkční tiskárny patří k nejoblíbenějším modelům a to především pro domácí využití. Multifunkční tiskárny jsou k dostání v inkoustové, laserové i LED podobě. K největším výhodám patří kombinace tisku, kopírky i skeneru v jednom.

Nevýhodou jsou pak vyšší náklady na případný servis. Při výběru multifunkční tiskárny se zajímejte především o rozlišení skeneru. V případě levných tiskáren je rozlišení skeneru nedostačující.

Tiskárna štítků/etiket

Tyto malé tiskárny využijete v mnoha odvětvích průmyslu i obchodu. Jsou určené pro tisk etiket, značení zboží, tisk čárových kódů, vstupenek atd. K dostání je v několika velikostech, nejmenší jsou přenosné tiskárny, větší rozměry mají stolní tiskárny a do velkých podniků jsou určeny průmyslové tiskárny, které jsou schopné tisknout nepřetržitě.

Pro černobílý tisk využijete tiskárny, které umožňují tisk na papírové štítky. Jestliže budete chtít tisknout barevně, budete vybírat mezi tiskárnami, které využívají termotransferové pásky.

Mezi důležité parametry při výběru těchto tiskáren patří:

 • Maximální šířka tisku a velikost pásky
 • Rozlišení tisku
 • RFID tiskárny
 • Možnost tisknout barevně
 • Možnost bezdrátového připojení

EET tiskárna

Je určena na tisk pokladních paragonů. Vybírat můžete mezi termální EET tiskárnou, která je rychlejší a vyznačuje se tichým chodem a omezenou trvanlivostí. Druhým typem je pak jehličková tiskárna, mezi jejíž výhody patří nižší cena, nižší provozní náklady i schopnost tisknout více listů zaráz.

Tyto tiskárny je možné propojit s počítačem, tabletem nebo mobilem pomocí USB nebo LAN kabelu. Dražší typy pak využívají bezdrátové WIFI připojení.

3D tiskárna

3D tiskárny jsou určeny pro tisk trojrozměrných modelů. Modely se vytváří tavením plastových vláken. Využijete je v domácnostech a běžné jsou i v mnoha odvětvích průmyslů. Domácí tiskárny jsou k dostání ve dvou podobách, levnější FDM tiskárny tisknou v jednotlivých vrstvách, které mohou být na výrobcích viditelné. Pro domácí využití jsou však dostačující. Dražší SLA tiskárny jsou přesnější a rychlejší. Pro domácí použití je většinou plně nevyužijete.

Mezi důležité parametry při výběru patří:

 • Konstrukce
 • Souřadnicový systém
 • Materiál tisku
 • Velikost tiskové plochy
 • Rychlost a kvalita tisku
zpět k obsahu ↑

Tiskové rozlišení

Maximální tiskové rozlišení se nejčastěji udává v jednotkách DPI. Jedná se o počet pixelů, které tiskárna dokáže vytisknout na zvolenou plochu. Čím je DPI vyšší, tím jemnější a detailnější obraz bude.

Inkoustové tiskárny – v tomto případě se doporučuje volit vyšší rozlišení, standardem je rozlišení 4800 x 1200 dpi

Laserové tiskárny – jsou určen zejména pro černobílý tisk, základní typy mají rozlišení 600 x 600 dpi

zpět k obsahu ↑

Formát tisku

Většina tiskáren pracuje s formátem A4 a menším. K dostání jsou však i typy, které mohou tisknout na formát A3 a více. Tyto tiskárny jsou však dražší a pravděpodobně je pro domácí tisk plně nevyužijete.

zpět k obsahu ↑

Rychlost tisku

Rychlost tisku se udává v počtu vytisknutých stránek za 1 minutu. V případě laserových tiskáren se rychlost tisku pohybuje nejčastěji v rozmezí 20 – 30 stránek za minutu. Lze však koupit i rychlejší modely. Inkoustové tiskárny tisknou rychlostí 20 stran za minutu.

zpět k obsahu ↑

Funkce

 • AirPrint – funkce, která umožňuje bez kabelové připojení WIFI nebo Bluetooth.
 • Refill Tank systém – umožňuje doplňovat inkoust přímo do tanku tiskárny. Tato varianta je ekologičtější a v případě, že ji tiskárna disponuje, nemusí neustále dokupovat nové kazety.
 • Bez okrajový tisk – díky této funkci mohou tiskárny potisknout celou plochu papíru.
 • Oboustranný tisk – funkce, která umožňuje oboustranné tisknutí, díky ní ušetříte papíry.
 • Tisk z paměťové karty – moderní tiskárny umožňují tisk dokumentů z paměťové karty.
 • Automatický podavač papíru ADF – usnadní vám práci s tiskárnou, využijete ho v případě většího množství tisků. Podavač je schopen papíry obracet v případě oboustranného tisku. Běžné podavače zvládají tisknout i 200 papírů za minutu.
zpět k obsahu ↑

Značka

Inkoustové tiskárny koupíte od značek jako HP, Epson, Canon. Laserové jsou k dostání opět od značky HP nebo Canon. Mezi další výrobce patří Brother, Xeror, Lexmark nebo Oki. Jehličkové tiskárny vyrábí Epson, Oki nebo Lexmark.

Mezi výrobce 3D tiskáren patří CREAlity, Prusa Research, FELIXprinters a další. Zebra, Honeywell, Brother, Motorola nebo TSC se řadí mezi některé výrobce tiskáren štítků a etiket. A tiskárny EET koupíte mimo jiné od výrobců jako Honeywell, Motorola, Epson, Citizen atd.

zpět k obsahu ↑

Cena

Cena závisí na typu výrobků, menší laserovou nebo inkoustovou tiskárnu je možné koupit již za méně než 3 000 Kč. U těchto levnějších výrobků se zaměřte na ostatní parametry, v rozhodování, zda jsou tyto výrobky pro vaše potřeby dostačující, vám mohou pomoci i recenze výrobků.

Kvalitnější tiskárny je možné koupit za cenu v rozmezí 5 – 10 000 Kč. Toto cenové rozhraní vám umožní koupit i ostatní modely. Velký výběr především multifunkčních tiskáren nabízí cena od 10 – 20 000 Kč. Tyto tiskárny disponují i větším množstvím funkcí, jsou vhodné pro častější domácí využití i komerční účely.

Porovnat ceny tiskáren

zpět k obsahu ↑

Otázky a odpovědi

Co jsou tankové tiskárny?

Jedná se o tiskárny, které umožnují doplňovat náplň přímo do tzv. tankového systému. Pořizovací cena těchto tiskáren je vyšší, avšak pozdější náklady oproti dokupování nových náplní minimální. Výhodné jsou i z ekologického hlediska, kdy se sníží množství odpadu.

Jaký je rozdíl mezi laserovou a LED tiskárnou?

Princip těchto tiskáren je téměř stejný. Oba typy využijete především pro větší množství černobílého tisku. K výhodám LED tiskáren patří zejména skutečnost, že obsahují méně částí, které se mohou během chodu porouchat. LED tiskárny také mění intenzitu světla, lze tak dosáhnout mnoha odstínů i jemnějších přechodů.

Jak se tiskárna ovládá?

Levnější tiskárny je možné ovládat pomocí tlačítek. Součástí nejlevnějších výrobků není ani displej. Využijí je tak především nenároční uživatelé. Displej najdete u dražších obyčejných a všech multifunkčních tiskáren. Také v případě těchto tiskáren najdete tlačítkové ovládání. Dražší tiskárny je možné ovládat pomocí dotykového displeje.

zpět k obsahu ↑

Závěr

Tiskárna je zařízení, bez kterého se neobejdete ani v domácím prostředí, a to především v době home officu i distanční výuky. Kvalitní inkoustové tiskárny vám umožní tisknout i fotografie.

Počítat však musíte s vyššími pořizovacími náklady na fotopapír i inkoustové náplně. V případě, že tisknete opravu častě, budou se vám hodit funkce jako oboustranný tisk nebo automatický podavač. Pravděpodobně každý využije také funkce tisk z paměťové karty či bezdrátové připojení internetu.


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

​​

2 komentářů
 1. Reagovat
  Aleš 15.6.2021 v 15:22

  Tento článek mi hodně pomohl s výběrem. Děkuji moc.

 2. Reagovat
  Šíma 18.7.2021 v 16:04

  Koupil jsem si před týdnem tiskárnu Epson Eco Tank L1110 a jsem s ní velmi spokojený!

  Budeme rádi za váš komentář. Pište prosím slušně a s přidanou hodnotou. Komentáře schvaluje správce.


Komentáře / diskuse / hodnocení

GDPR: Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC. Po odeslání komentáře zpracováváme tyto údaje - jméno, e-mail a IP adresu. E-mail používáme pro odeslání informační zprávy, že vám někdo odpověděl na dotaz. Pro jiné účely jej nevyužíváme. IP adresu sledujeme z důvodu ochrany před spamem. Pro odstranění údajů nás kontaktujte na info@recenzer.cz