Ponk do dílny je na první pohled obyčejný kousek nábytku, který je však v kutilské dílně velmi důležitý. Ponk je nezbytný pro hobby kutila, ale neobejde se bez něho ani profesionál. Na ponk má každý mnoho nároků, velmi podstatným parametrem je jeho odolnost. Dílenský stůl toho musí vydržet opravdu hodně, musí být tedy stabilní a mít i maximální výdrž.

Pří výběru ponku byste měli věnovat opravdu velkou pozornost výrobnímu materiálu. Důležitý je nejen rám, ale i pracovní deska. Na trhu jsou k dostání ponky v mnoha velikostech, kromě velikosti pracovní plochy je důležitá i výška, ve které je pracovní deska umístěna.

Součástí ponku mohou být úložné prostory, které jsou bezesporu velmi praktické. Zde se však nemusí vyplatit kupovat stůl, jehož součástí jsou police umístěné pod celou pracovní plochou. Tyto ponky vám neumožní pohodlné stání ani sezení. Proto je vhodnější koupit spíše méně vybavené stoly a úložné boxy podle potřeby dokoupit samostatně.

Porovnat ceny ponků

Určení

Pracovní stůl do dílny musí vyhovovat profesionálům i hobby amatérům. Podle toho, ke které skupině uživatelů patříte, budete ponk vybírat.

 • Hobby – amatérským kutilům jsou určeny universální ponky, které najdou uplatnění v každé domácí dílně nebo dílničce. Součástí těchto stolů bývají velmi často úložné prostory.
 • Profesionálové – speciální a dražší ponky v domácí dílně naplno nevyužijete. Tyto stoly mají opravdu robustní konstrukci a pracovní desku vyrobenou z kvalitního bukového dřeva. Díky tomu ponky zvládnou každodenní náročný dílenský provoz.

Velikost

Dílenské stoly najdete v mnoha podobách i velikostech. Díky tomu může stát kvalitní ponk v malé dílničce i velké dílně. V první řadě si tedy ujasněte, kolik místa budete moci pro ponk vyhradit. Nezapomeňte, že budete potřebovat i dostatek prostoru okolo ponku, abyste mohli bezpečně manipulovat s materiálem i nářadím.

Práce u dílenského stolu musí být pohodlná, vyzkoušejte si tedy, zda vám vyhovuje výška, ve které je umístěna pracovní deska stolu. Důležité je, abyste se při práci nehrbili. Za ideální se považují ponky s výškou v rozmezí 75 – 95 centimetrů.

Ne každý však pracuje vestoje, najdou si i tací, kteří jsou zvyklý pracovat spíše v sedě. Jestliže používáte obě pozice, budou vám nejlépe vyhovovat stoly s nastavitelnou výškou. Výšku pracovní plochy si tak budete moci podle potřeb nastavit. U profesionálních stolů bývá pracovní plocha nastavitelná elektricky.

Materiál

Každý pracovní ponk musí mít robustní kovovou konstrukci. Té by navíc neměla chybět odolná povrchová úprava. Velmi důležitou částí je i dostatečně silná pracovní deska.

Pracovní deska

Bývá vyrobena ze dřeva nebo MDF, tedy polotvrdé dřevovláknité desky. Mezi další materiály, na které můžete při výběru narazit, patří PVC, dřevotříska nebo kov. Některé ponky nemají pracovní plochu připevněné na pevno. Jestliže pracovní plochu poškodíte nebo vám nebude vyhovovat, budete ji jednoduše moci vyměnit za jinou.

Za nejlepší materiál, že kterého se pracovní deska vyrábí, je považováno bukové dřevo. Jeho předností je výjimečná tvrdost a tento materiál je schopen pohlcovat vibrace. Ty nejkvalitnější materiály se používají na výrobu profesionálních stolů. Do domácí dílny však budete pravděpodobně vybírat cenově dostupnější ponk, zde můžete zohlednit vlastnosti nejpoužívanějších materiálů.

 • Ocel – mezi nejodolnější patří ponky s ocelovou pracovní plochou. Tento materiál odolá prakticky jakémukoliv zacházení. K poškození nedojte ani při kontaktu s chemikáliemi ani jinými pro dílnu typickými kapalinami. Počítat však musíte s vyšší pořizovací cenou.
 • Laminát – je odolný a tvrdý materiál, který jen tak něco nepoškrábe. Laminát odolá i různým olejům, kapalinám i chemikáliím. U laminátové pracovní plochy oceníte dlouhou životnost a ponk splní nároky i náruživějších kutilů.
 • Tvrzená deska – je cenově dostupná, ale patří mezi odolné materiály. Tato pracovní plocha vám umožní ponk využívat mnoha různými způsoby. Přesto se tento materiál spíše nedoporučuje k pravidelnému a náročnému používání, volit by ho měli spíše méně nároční uživatelé.
 • Vinyl – tento materiál se používá při výrobě spíše specifických dílenských stolů, které se nepoužívají na těžkou práci. Povrch stolu je poměrně měkký a použít ho můžete spíše při nenáročných činnostech, například modelařině nebo jiné obdobné činnosti. Vinyl je však více náročný na prořezání nebo poškrábání.

Rám dílenského ponku

Dílenské ponky mají především kovovou nebo dřevěnou konstrukci. Na trhu se však objevují také stoly, jejichž konstrukci tvoří odolný plast. A často jsou stoly vyrobeny v kombinaci několika materiálů.

Úložný prostor

Pracovní ponk může plnit funkci pracovní plochy nebo vám poslouží i jako dílenská polička, do které budete moci uskladnit drobnější nářadí a nástroje. Proto najdete také velké množství ponků, kterým nechybí praktické zásuvky, skříňky a poličky.

Aby byla práce v dílně bezpečná, měla by být pracovní plocha uklizená. Mezi příslušenství, které budete moci k ponku pořídit tak patří také různé držáky nářadí, a hodit se mohou i dělící příčky, které jednoduše umístíte do jednotlivých zásuvek.

Ačkoliv jsou ponky s úložným prostorem nepochybně praktické, neměli byste to s jejich počtem přehánět. Některé police nebo šuplíky vám dokonce mohou při práci překážet. Velmi žádané jsou tak samostatné skříňky s přepravními kolečky, které můžete postavit tak, aby vám při práci nijak nepřekáželi. Poté, co v dílně skončíte, umístíte skříňku na své místo a budete mít stále uklizeno.

Možnosti ponků

Pracovní stoly do dílny patří spíše mezi jednoduchý nábytek, přesto i zde najdete několik vychytávek, které během práce oceníte.

 • Elektrorozvody – u dražších stolů nechybí rozvody vzduchu a elektřiny. Některé stoly nabízí až 10 zásuvek, ale běžně najdete spíše 1 – 3 zásuvky. Do některých ponků můžete vložit hotovou elektrickou pop-up krabici. Tu je možné umístit také do jiného nábytku, betonu nebo podlahy.
 • Mobilní ponk – v drtivé většině má ponk svoje stabilní místo, avšak koupit můžete i mobilní ponk, jehož součástí jsou kolečka, která vám umožní ponk přemísťovat.
 • Svěrák – součástí ponku může být i svěrák. Ten při práci jistě využijete a nemusíte se zabývat tím, jakým způsobem ho budete moci k pracovní desce připevnit. Tuto variantu pravděpodobně využijí ti, kdo nemají na ponk přemrštěné nároky.

Značka

Výrobců pracovních stolů je celá řada. Při výběru ponku byste se neměli nechat zlákat nízkou pořizovací cenou, ale měli byste se více zaměřit právě na kvalitního výrobce. Mezi kvalitní patří B2B partner, GÜDE, Bosch, ERBA, Keter, MDtools, Procarosa, Genborx nebo AHtool.

Cena

Mezi nejlevnější patří skládací pracovní stoly. Nejlevnější jsou k mání za méně než 1 000 Kč. Méně náročným postačí ponk s cenou od 2 – 5 000 Kč. Náročnější budou potřebovat kvalitní ponk, jehož cena bývá v rozmezí 10 – 20 000 Kč.

Porovnat ceny ponků

Otázky a odpovědi

Jaká je nosnost ponků?

U ponků, které mají i poličky a zásuvky, byste měli ohlídat také nosnost zásuvek. Na trhu najdete ponky, jejichž police unesou i 40 – 100 kg výbavu. Konstrukce ponku by pak měla unést zátěž až 1 000 kg.

Co je skládací dílenský stůl?

Skládací stůl není typický robustní ponk, přesto i zde najdete velmi odolné stoly, jejichž nosnost je však pouhých 100 – 500 kg. Využít je můžete všude tam, kde budete potřebovat něco opravit nebo vyrobit. Skládací stůl je velmi praktický, snadné přenášení vám velmi často umožní robustní rukojeť.

Na co ještě nezapomenout?

Dílna je prostor, který nemá vždy dokonale rovnou podlahu. Z tohoto důvodu bývají pracovní ponky doplněny o stabilizační patky. Jestliže budete chtít ponk postavit na podlahu s nerovnostmi, zaměřte se právě na tyto patky, které stabilitu ponku ještě zvýší.

Životnost pracovní plochy prodloužíte tak, že na desku připevníte linoleum. Ti, kteří budou chtít u ponku pracovat v sedě, mohou k ponku přikoupit výškově nastavitelnou stoličku. Obzvlášť vhodné jsou stoličky s polohovatelnou sedací částí.

Závěr

Dílenský stůl je místo, kde při práci strávíte nejvíce času. Ponk by měl umožnit vykonávat jakkoliv náročnou činnost a měl by být dostatečně prostorný, stabilní a odolný. Velikost stolu volte adekvátně s prostorem, který můžete ponku vyhradit. Ti, kdo mají velké prostory, ale nepatří mezi náročné kutily, však nebudou potřebovat zbytečně velký stůl, který naplno nevyužijí.

Z praktického hlediska se vám mohou hodit i různé šuplíky a zásuvky. Oblíbený je volně stojící nebo závěsný panel, na který budete moci pověsit pracovní nástroje. Na uživatelský komfort má vliv i pracovní výška stolu a podcenit byste neměli ani výrobní materiál.

Ponky můžete nakoupit v těchto e-shopech: Mall.cz a Expert.cz


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (38 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Potřeboval jsem ponk do dílny, tak jsem pořídil Mars 4803 a bohatě mi stačí, protože zase nemám tolik místa. Dá se na něm dělat ledacos a má i úložný prostor.

 2. Ponk mám od značky Güde a je fakt super, hodně jsem spokojený.

Přidat komentář

Recenzer
Logo