Herní stoly

Počítačové hry nejsou už dávno určeny pouze dětem. V dnešní době se po světě dokonce pořádají velké herní turnaje, kterých se zúčastňují hráči každého věku. Nadšení hráči počítačových her velmi dobře ví, že při hře je velmi důležité pohodlí a ergonomie herního stolu a židle.

Počítač určený ke hře můžete pochopitelně postavit na jakýkoliv stůl, ale především menší kancelářské stoly vám pravděpodobně nebudou schopny poskytnout potřebné zázemí. A dostatečné zázemí je velmi důležité nejen pro profesionálního hráče.

Gaming stůl má specifické vlastnosti a je navíc určený a navržený pouze pro nadšence do počítačových her. Hlavním účelem tohoto stolu je nabídnout vám pohodlnou organizaci místa pro veškeré herní příslušenství. Stoly jsou k dostání v několika velikostech a mnoha verzích. Mnoho stolů můžete dokonce podle svých potřeb upravit.

Porovnat ceny herních stolů

Nejlepší herní stoly

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Ultradesk Frag černý 100 % 4 091 Kč Zobrazit Smarty.cz
2. Genesis Holm 300 RGB 95 % 4 199 Kč Zobrazit Mall.cz
3. Ultradesk MOMENTUM černý 85 % 5 001 Kč Zobrazit Expert.cz

Typy

Herní stoly lze rozdělit do dvou hlavních skupin. V první skupině najdete jednodušší klasické stoly, v té druhé pak tzv. RGB stoly.

  • Klasický – jednoduché stoly, které však mohou nabízet veškeré funkce kromě možnosti využívat posvícení. Tyto stoly však můžete doplnit o praktické LED pásky.
  • RGB – u tohoto typu je k dispozici dodatečné osvětlení. Osvětlení je praktické a velmi zvýrazní vzhled stolu. Levnější stoly nabízí zpravidla pouze jednobarevné podsvícení. Dražší stoly však disponují větším spektrem barev. A v případě těch nejkvalitnějších můžete barvu či intenzitu světla nastavit.

Velikost

Herní stoly můžete koupit v několika různých velikostech. Velikost budete volit výhradně podle vašich potřeb a také dle prostoru, který můžete stolu vymezit. Mezi velmi oblíbené patří stoly s délkou okolo 160 cm a šířkou 80 cm. Při výběru velikosti vezměte v potaz především to, co chcete na stůl nebo do stolu umístit. K některým stolům lze pořídit také praktickou nadstavbu.

Velikost se liší i s tvarem stolu. Kromě stolů s velkou obdélníkovou plochou, lze pořídit i prostorný rohový stůl s tvarem písmene L. Obecně jsou rohové stoly mnohem oblíbenější, protože v místnosti zabírají méně místa, ale naopak poskytnou více prostoru.

Materiál

PC stoly se vyrábí z několika různých materiálů, avšak v tomto případě nenajdete stůl vyrobený ze dřeva. Dřevo je pórovitý materiál, který může mít negativní vliv na plynulý pohyb myši. Proto se používají pouze materiály, které svým vzhledem dřevo připomínají.

Pokud chcete kvalitní herní stůl, preferujte takový, jehož deska je vyrobená z velmi kvalitní dřevotřísky. Ta by měla být potažena laminátem. Hrany stolu je dále zajistí ABS materiálem, jehož tloušťka by měla být cca 1,5 mm. Méně kvalitní stoly mají desku i hrany potaženy pouze papírovou fólií. Koupit můžete i stůl, jehož deska je vyrobena z tvrzeného plastu.

Samotná konstrukce stolu musí být dostatečně pevná a odolná a nejčastěji je proto vyrobena z kovu. Díky tomu jsou herní stoly poměrně těžké, ale dokonale stabilní.

Možnosti

Největší výhodou herních stolů je jejich nastavitelnost. Mnohými praktickými pohyblivými prvky jsou vybaveny i ty nejlevnější stoly. S rostoucí pořizovací cenou pak roste i počet těchto prvků. Herní stoly standardně umožňují měnit náklon a velikost.

  • Výška – možnost nastavit výšku stolu je naprostou prioritou. Díky tomu výšku přizpůsobíte velikosti svojí postavě a používání stolu bude velmi pohodlné. Ačkoliv by měl každý herní stůl umožnit výšku měnit, není tomu bohužel tak a v každé cenové relaci tak můžete narazit na stůl, který tuto možnost nenabízí. Proto se na tuto možnost informujte dopředu. Důležité je pochopitelně i rozmezí, ve kterém můžete výšku měnit.
  • Podsvícení – další oblíbená vlastnost, kterou herní stoly nabízí. Díky LED podsvícení můžete pohodlně hrát i večer nebo v noci, aniž byste museli svítit velkým světlem.
  • Příslušenství – jednotlivé stoly nabízí i několik praktických prvků, stojánků či přihrádek. Oblíbený je stojánek na láhev s vodou a mobilní telefon. Součástí stolu může být věšák, na který zavěsíte herní sluchátka. Do speciálního pouzdra bude možné uschovat různé kabely.
  • Ergonomie – prioritou herních stolů je ergonomie, protože u stolu mohou někteří hráči strávit i mnoho hodin denně. Samotný stůl vám však správné držení těla nezajistí. Aby bylo používání stolu pohodlné a nemuseli jste řešit potíže s bolestmi zad nebo krční páteře, bude nutné ke stolu koupit i správnou židli.
  • Nabíječka – dražší herní stoly mohou mít zabudovanou bezdrátovou nabíječku. Tu můžete používat k dobíjení mnoha zařízení.
  • USB – k USB portu můžete připojit každý drátový komponent, který budete používat. Herní stoly bývají vybaveny USB rozbočovačem, který vám umožní připojit větší počet dalšího příslušenství.
  • Pojezdová kolečka – v současné době jsou v prodeji dva různé typy stolů. Jedny stoly mají pevné nohy, druhé jsou doplněny o pojezdová kolečka.

Značka

Na trhu najdete herní stoly několika značek. Přestože herní stoly nejsou tolik známé, jako běžný nábytek, je i v tomto případě z čeho vybírat. Méně i více nároční hráči mohou sáhnout po stolu značky iTek. Tento italský výrobce nabízí kvalitní stoly ve všech cenových relacích. Cenově dostupné jsou i stoly značky Sandberg.

Pokud upřednostňujete spíše stoly atraktivnějšího vzhledu a nedělá vám problém si za stůl trochu připlatit, můžete se zaměřit na stoly DX Racer. Z dalších výrobců pak můžeme jmenovat stoly značky Arozzi, Trust, Ultradesk, SyberDesk, nebo Rapture.

Cena

Velmi důležitým parametrem, který může mít mnohdy při výběru stolu poslední slovo je pořizovací cena. Cenové rozpětí stolů je poměrně vysoké, díky tomu jsou herní stoly dostupné velkému počtu počítačových nadšenců.

S pořizovací cenou se pochopitelně mění i počet různých prvků a především kvalita výrobního materiálu. Proto si ověřte především kvalitu u těch nejlevnějších stolů. I zde byste se měli spolehnout na jejich stabilitu, výdrž a bezpečnost. Nejlevnější herní stůl můžete koupit za méně než 2 000 Kč. Za ty nejdražší pak zaplatíte okolo 10 000 Kč.

Porovnat ceny herních stolů

Otázky a odpovědi

V čem je herní stůl výjimečný?

Herní stoly se od kancelářských vzhledově značně liší. Specifická je jejich konstrukce, která vám umožní používat herní stůl v různých úrovních. Pro herní stoly je typický hranatý vzhled, díky kterému stůl pojme různé příslušenství a pomůcky.

Pohodlně na něj vejde více monitorů, klávesnice, reproduktory, herní volant, pedály a další. Herní stoly mají také různé prvky, které vám umožní skrýt veškeré kabely. Na rozdíl od kancelářských stolů však u herního stolu nehledejte úložné prostory.

Jak by měla vypadat kvalitní deska herního stolu?

Kvalitní stůl poznáte podle tloušťky desky. Pevná deska by měla být silná cca 22 mm. Lze však koupit i stoly se slabší deskou. V tomto případě má deska sílu jen okolo 18 mm, což neslibuje nijak velkou odolnost. Jestliže víte, že desku herního stolu zatížíte více, bude rozumnější zainvestovat do stolu s deskou o síle 28 a více mm.

Mají gaming stoly nějaké úložné prostory?

PC stůl zpravidla žádné úložné prostory nenabízí. V tomto ohledu se herní stoly d těch kancelářských odlišují nejvíce. Jediné, co vám může herní stůl nabídnout, mohou být různé držáky, do kterých umístíte hrnek nebo láhev s vodou, mobilní telefon nebo herní sluchátka.

Závěr

Herní nebo též gaming stůl je určený především pro náruživé hráče počítačových her. Herní stůl je specifický zejména v organizaci místa. Díky různým prvkům na něho můžete umístit veškeré potřebné herní příslušenství.

Nejdůležitějším parametrem by měla vždy být výška stolu. Kvalitní PC stůl by vám měl umožnit přizpůsobit výšku vaším potřebám. Praktická je i možnost využívat LED posvícení, které vzhled stolu zatraktivní, ale je praktické především při večerním hraní her.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.jysk.cz, www.expedo.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (35 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Náš syn si moc přál herní stůl, ale vybrat jeden jediný z tolika modelů byl tvrdý oříšek. Nakonec jsme objednali Expedo carambol v černé barvě a je nádherný. Do pokojíku se synovi vmáčkl na milimetr přesně, ještě se koupila i herní židle a teď se odtud nehne, dokud má co na práci, jak on tomu říká.

Přidat komentář

Recenzer
Logo