Skládací stoly

Skládací stoly se vyrábí ve všech tvarech, mnoha velikostech, zvolit můžete výšku, materiál i barvu stolu. Svůj vysněný stůl tak může koupit doslova každý, ať už ho plánuje umístit do kuchyně, na zahradu nebo třeba do kanceláře.

Skládací stolky jsou velmi praktické a oblíbené pro svoji multifunkčnost. Díky možnosti stolek složit ho můžete používat na různých místech a nevyužívaný stolek nebude zabírat příliš mnoho místa. Skládací stolky mívají obvykle jednoduchou konstrukci, ale mohou být i dostatečně funkční a nabídnout mohou i úložné prostory navíc. Při jeho výběru tak nemusíte jít cestou kompromisu.

Při výběru skládacího stolku je třeba nejprve přesně vědět, kde a jakým způsobem budete chtít stolek používat. Od každého stolku budete vyžadovat funkčnost a odolnost, o tyto vlastnosti se postará kvalitní výrobní materiál. S tím pak souvisí způsob, jakým budete moci stolek udržovat.

Porovnat ceny stolů

Typy

Skládací stolky mohou mít podobu klasického jídelního stolu, lehkých piknikových stolů i stolků na zahradu. Koupit ho můžete i jako malý postranní stolek na nápoje nebo konferenční stůl do obývacího pokoje nebo do kanceláře.

  • Kuchyňský jídelní stůl – posloužit může jako běžný jídelní stůl, který můžete v případě návštěvy rozložit a zvětšit tak prostor pro stolování. Do malých kuchyní pak můžete pořídit stolek, který bude na pevno přichycen na stěně a jehož jídelní desku využijete pouze během konzumace pokrmů.
  • Zahradní stůl – skládací bývají velmi často zahradní nebo také kempingové stoly. Takovéto stoly jsou ideální při stolování na malých balkonech nebo na cestách.
  • Komerční stolky – rozkládací stoly jsou běžné i v gastronomii, ale své využití mají i v ordinacích nebo kancelářích.
  • Dílenský stůl – robustnější skládací stůl můžete koupit i do dílny. V tomto případě jsou stoly nejčastěji vyrobeny v kombinaci kov a plast. Dílenské stoly mohou mít jednoduchou konstrukci, ale nabídnout mohou i praktické prvky, které vám umožní bezpečně používat různé pracovní nástroje.

Materiál

Skládací stoly se vyrábí ze všech běžných materiálů. K dispozici tak můžete mít klasický dřevěný, moderní kovový či hliníkový, ale také lehký plastový stůl. Každý z materiálů vám nabídne něco trochu jiného.

Dřevo

Dřevěné stolky jsou nestárnoucí klasickou. Stůl ze dřeva je dostatečně reprezentativní a stát může v kuchyni, obývacím pokoji nebo kanceláři. Dřevěné stoly však můžete využívat i na terase nebo zahradě. Na tato místa je však nutné postavit stůl, který je ošetřen ochranným nátěrem. Ten náchylné dřevo ochrání před vlhkem. Stoly ze dřeva se obecně vyznačují větší hmotností a dobrou stabilitou.

Kov

Vysoce odolné, stabilní a bezúdržbové jsou kovové nebo hliníkové stoly. Předností hliníku je nižší hmotnost. Hliník není na rozdíl od kovu náchylný ke korozi a velmi jednoduše se udržuje. Kovové a hliníkové stoly jsou oblíbené také pro svůj moderní vzhled. Umístit je můžete do interiéru i exteriéru.

Plast

Největší předností plastu je jednoduchá údržba. Za výhodu, ale i nevýhodu lze považovat nízkou hmotnost plastových stolů. Díky ní bude snadné stůl přenášet, ale stolek nemusí být tolik stabilní a odfouknout ho může silnější vítr.

Pozor však musíte dát na kvalitu plastu, levné stolky mohou být náchylnější na mechanické poškození. Naopak kvalitní plastové stolky se mohou odolností přiblížit dřevěným nebo kovovým stolům.

Velikost

V případě skládacích stolů by vás měly zajímat hned dvě velikosti. První je velikost stolu ve složeném stavu a druhá je velikost rozloženého stolu. U skládacích stolů je standardně uváděna výška, šířka i délka. Velikost stolu je velmi individuální záležitostí. Souvisí s místem, na kterém bude stůl používán i s počtem osob, které ho budou běžně využívat.

Značka

Skládací stoly budete pochopitelně vybírat i podle celkového designu. Ten nejvíce ovlivňuje výrobní materiál, konkrétně pak materiál desky. Výrobci do obchodů dodávají stoly v různých odstínech a podobách. Kempingový stůl nabízí Cattara, Garden King, LOAP, Rojaplast nebo Outwell. Jídelní skládací stoly nabízí Kondela, Halmar, Autronic, Signal, ITTC Stima či Dolmar.

Rozkládací konferenční stoly nabízí rovněž Kondela, Signal či Halmar, ale koupit můžete i modely Divanti či Cassarredo. Skládací stůl do dílny koupíte například od Stanley, Metabo, Magg či Scheppach.

Cena

Konečnou podobu stolu velmi ovlivňuje rozpočet. Přesto by pro vás neměla být konečná cena stolu tím nejdůležitějším. Levnější stoly jsou vyrobeny z méně kvalitních materiálů a nebudou vám schopny poskytnout takovou odolnost a stabilitu.

Na duhou stranu v případě nejdražších stolů budete připlácet nejen za kvalitu, ale i za reprezentativnější vzhled. Cenové rozpětí skládacích stolů je poměrně velké. Za piknikový stůl zaplatíte okolo 1 000 Kč, jídelní nebo konferenční stůl vás však může stát i více než 5 000 Kč.

Otázky a odpovědi

Kde všude je možné skládací stolek využívat?

Skládací stolky jsou opravdu multifunkční. Posloužit vám mohou jako přenosná stravovací plocha, kterou využijete při kempování, grilování nebo piknicích. Vzít je však můžete prakticky kamkoliv, kdo budete potřebovat vytvořit místo ke stolování. Tyto stolky jsou však rovněž praktické v malých bytech, kde není možné použít klasický jídelní, ale ani pracovní stůl.

Jaký tvar mohou skládací stoly mít?

Skládací stůl můžete koupit jako čtvercový, obdélníkový i kulatý. Kulaté stoly jsou vhodné spíše pro menší počet osob. Čtvercové stoly obslouží 4 osoby a jejich výhodou je i skutečnost, že je budete moci postavit do rohu místnosti. Z hlediska počtu osob si nejlépe vedou stoly obdélníkové nebo oválné.

Jak poznat kvalitní skládací mechanismus stolu?

To, jak je skládací mechanismus na první pohled nepoznáte. Míra opotřebení souvisí s tím, jak často budete stůl skládat a rozkládat. O kvalitě stolu mnohé vypoví pořizovací cena i značka stolu. Mnoho toho napoví i četné uživatelské recenze. Při výběru je rovněž vhodné přihlédnout k možnosti přikoupit náhradní díly, kterými můžete rozbitý mechanismus v případě potřeby nahradit.

Závěr

Skládací stoly jsou velmi dobrým řešením pro všechny, kdo nemají dostatečně velký prostor pro stolování, nebo jsou zvyklý trávit větší množství času na cestách. Skládací stoly lze umístit do interiéru i exteriéru. Místo umístění určuje z velké části výrobní materiál. Největší odolnost můžete očekávat od kovových stolů, které jsou zároveň velmi jednoduché na údržbu. Dřevo je tradičním materiálem, který je vhodnější spíše do vnitřních prostor.

Dřevěný stůl umístěný venku bude vyžadovat vaši častější péči. Nejsnáze přenášet budete skládací stůl vyrobený z plastu. Velikost stolu souvisí s prostorem, ve kterém bude stůl umístěn i s počtem osob, kteří budou u stolu sedět. V souvislosti s velikostí si všímejte nejen rozměru rozloženého stolu, ale i velikosti stolu složeného. Při výběru stolu bude pochopitelně důležitý i váš rozpočet, ale sledovat byste měli i stabilitu stolu i provedení skládacího mechanismu.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.stolkarna.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (100 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo