Poporodní pásy

Poporodní pás patří do skupiny stahovacích pásů. Jeho úkolem je pomoci ženám po porodu rychleji zpevnit povolené břišní svaly. Drtivá většina žen řeší po porodu problémy s povislým břichem. Díky nedokonalé postavě se ženy cítí nepříjemně. Poporodní pás oblast břicha nejen vytvaruje, ale pomůže s rychlejší regenerací.

Poporodní pás je na trhu poměrnou novinkou a ne všechny ženy tuto praktickou pomůcku znají. Historie vázání břicha po porodu je však stará mnoho století, první zmínky o vázání břicha pochází z Asie. Zde je tato technika pojmenovaná jako bengkung. Avšak břicho si po porodu stahují ženy prakticky po celém světě, a to pomocí různých prostředků.

Pás je vhodný pro všechny ženy po porodu, jeho používání se pak více doporučuje ženám po císařském řezu. Zde pomůže s rychlejším hojením jizvy a pomůže i od bolesti zad. Stahovací poporodní pás však mohou nosit i ženy, které řeší potíže s rozestupem břišních svalů. Poporodní pásy se vyrábí v mnoha velikostech. Na výběr máte i několik elastických materiálů. Vybrat poporodní pás není příliš složité. Zajímat vás bude pouze vhodná velikost, výrobní materiál a způsob oblékání.

Porovnat ceny poporodních pásů

Typy

Poporodní pás není tím jediným, co můžete ke stahování břicha použít. K dostání jsou i speciální poporodní stahovací kalhotky. Oba tyto výrobky mohou používat ženy po klasickém porodu i císařském řezu. Každý z výrobků má své výhody a nevýhody.

Poporodní pás

Poporodní pásy jsou na trhu zastoupeny ve velkém počtu. Jejich výhodou je cenová dostupnost a snadné používání. Poporodní stahovací pás formuje postavu v oblasti břicha, boků a zad. Levnější poporodní pásy se mohou během nošení rolovat nebo různě posunovat, což nemusí být zrovna komfortní. Tyto pásy mohou používat prakticky všechny ženy po porodu.

Poporodní stahovací kalhotky

Tyto funkční kalhotky nabízí stejné funkce jako poporodní pás. Stejně jako pásy kalhotky zpevní stěnu břicha, odlehčí záda a zlepší statiku těla. Pomohou k rychlejšímu zformování břicha, ale také pozadí a boků. Nosit je můžete po porodu, císařském řezu i různých operacích břicha. Na rozdíl od pásů, kalhotky dobře drží a během nošení se nijak nerolují ani neposunují.

Kalhotky jsou k dostání v několika velikostech, avšak na trhu nejsou zastoupeny ve velkém množství. Výběr je tak značně omezený. Nevýhodou kalhotek a i vyšší pořizovací cena. Používání poporodních kalhotek je nevhodné pro ženy, které prodělaly nástřih hráze. V jejich případě se doporučuje nosit speciální vysoce prodyšné prádlo, které jim pomůže v rychlejším hojení rány.

Velikost

Poporodní pásy se prodávají v několika velikostech. Vybrat správnou velikost je naprosto klíčové. Pás by vás neměl příliš stahovat, jeho používání musí být komfortní. Natažený pás by vás měl spíše podepřít a umožnit vám pohodlné dýchání celým břichem.

Poporodní a stahovací pásy jsou rozděleny stejně jako běžné oblečení. Koupit můžete pás velikosti XS – XXL. U každé z velikostí by měl být uveden obvod břicha. Jednotlivé velikosti se mohou lišit, protože každý výrobce má trochu jiné značení. Při výběru tak věnujte pozornost velikostním tabulkám.

Zapínání

Poporodní pásy mohou být natahovací, nebo jsou opatřeny suchými zipy.

  • Natahovací – tyto pásy jsou levnější. Obléknete je pouhým přetažením přes hlavu. K dostání jsou v mnoha velikostech. Postavě se přizpůsobí díky elastických materiálům. Po čase se však může levnější pás vytahat a jeho funkčnost je tak výrazně snížena.
  • Zapínací – považují se za kvalitnější. Pás je obvykle doplněn 2 suchými zipy, díky kterým ho můžete dokonale přizpůsobit vaší postavě.

Materiál

Stahovací poporodní pásy se vyrábí v kombinaci různých materiálů. Nejčastěji se jedná o bavlnu, polyester nebo polyamid.

  • Bavlna – poporodní pásy vyrobené z bavlny jsou prodyšné, měkké a velmi pohodlné. Bavlna je přírodní materiál, který se vyznačuje výbornými absorpčními vlastnostmi a je příjemná na dotek.
  • Polyester/polyamid – jsou syntetické materiály. Tyto materiály se kombinují nejčastěji s elastanem a jsou velmi odolné a pružné.

Značka

Výrobou podpůrných pásů se zabývá mnoho výrobců. Tyto pásy můžete koupit v lékárně, v prodejnách prádla nebo na internetových obchodech. V současné době patří k nejoblíbenějším značka BabyOno, NewBaby, Farlin nebo Hartmann. Stahovací poporodní kalhoty koupíte od Re-Belt nebo Anita.

Narazit můžete i na výrobky neznámých výrobců, které mohou vyjít levněji, avšak u těchto typů není zaručena kvalita. Proto je vhodné preferovat známé a ověřené značky. V jejich případě máte jistotu, že kupujete kvalitní a tvarově stálý pás vyrobený ze zdravotně nezávadných materiálů.

Cena

Poporodní pásy jsou k dostání v bílé, černé, tělové nebo růžové barvě. Cenově se pásy příliš neliší. Cena natahovacích pásů se pohybuje okolo 500 Kč. Dražší jsou pásy opatřené suchým zipem. Ty lze koupit do cca 800 Kč. Dražší jsou poporodní stahovací kalhotky. Jejich cena bývá od 1200 – 1 500 Kč.

Porovnat ceny poporodních pásů

Otázky a odpovědi

Proč mít poporodní pás?

Používáním podpůrných pásů poskytnete podporu zádovým i břišním svalů. Pás se postará o správné držení těla, čímž sníží i tolik známé bolesti zad. Kromě toho částečně stabilizuje pánev. Kromě toho vytvaruje tělo a žena se tak bude cítit mnohem jistěji a příjemněji. Na rychlejší rekonvalescenci po porodu má pozitivní myšlení bezesporu velký vliv.

Jak dlouho je nutné poporodní pás nosit?

Poporodní pás je možné nosit každý den několik hodin, doporučuje se v rozmezí 2 – 8 hodin denně. Používat ho můžete při jakýchkoliv denních aktivitách i během cvičení. Pás vám pomůže rychleji aktivovat střed těla. Více oslabené břišní svaly mají ženy po císařském řezu. Těmto ženám pás pomůže i s rychlejší regenerací rány. Poporodní pás je možné nosit již v porodnici, avšak pouze za předpokladu, že jeho používání ošetřující lékař povolí. Používat ho pak můžete alespoň 6, lépe však 12 týdnů po porodu.

Pomůže poporodní pás při diastáze?

Diastáza neboli rozestup břišních svalů je problém, který řeší mnoho osob. Diastáza se tedy nevtahuje čistě na ženy po porodu. Mnoho výrobců garantuje zlepšení nebo odstranění diastázy právě díky používání stahovacích pásů, avšak jedná se spíše o reklamní trik. Stahovací pásy jsou schopny zpevnit a rychleji aktivovat břišní svaly, samotný problém však spíše nevyřeší. Jestliže diastázu máte, doporučuje se navštívit fyzioterapeuta, který vám poradí, jak správně svaly procvičovat a potíže s rozestupem odstranit.

Závěr

Poporodní pás je dostupný výrobek, který podporuje správnou funkci oslabených břišních svalů a alespoň částečně může pomoci při rozestupu břišních svalů, tzv. diastáze. Díky používání pásu můžete zmírnit bolesti zad a podpořit správné držení těla. Poporodní pásy zmírňují tlak i bolest po císařském řezu. Na trhu jsou zastoupeny pásy mnoha výrobců.

Při výběru se doporučuje preferovat podpůrné pásy vyrobené z pohodlného a měkkého materiálu. Vyhnout byste se naopak měly pásům vyrobených z tuhých materiálů, nevhodné jsou především různé tvrdé korzety. Poporodní pás byste měly používat pouze několik hodin denně. Celodenní používání není vhodné a může vést k ještě většímu oslabení břišních svalů. Pás se doporučuje používat maximálně 8 hodin denně.

Poporodní pásy můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a Mall.cz


Zdroje: www.madeformoms.cz, www.benu.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (45 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Využila jsem poporodní pás na 100 % a jsem ráda, že vůbec taková pomůcka existuje. Za mě rozhodně super.

Přidat komentář

Recenzer
Logo