Jak vybrat těhotenský pás do auta?

Těhotenský pás je velmi diskutabilní bezpečnostní pomůckou. Zatímco pro některé ženy je těhotenský pás do auta naprosto nezbytnou pomůckou, jiné ženy ho považují spíše za zbytečnost, za kterou nejsou ochotné utratit peníze. Přesto by měla být právě bezpečnost v těhotenství pro nastávající matky tou největší prioritou. Bezpečnostní pásy dokáže adekvátně ochránit matku a tím i nenarozené dítě. Při nárazu může běžný bezpečnostní pás na břicho těhotné ženy vyvinout takový tlak, že může dojít k poškození plodu nebo dokonce potratu. Dle průzkumů je podíl vážných úrazů při autohaváriích až 70%. Pro těhotnou ženu tak představuje automobil to vůbec největší riziko.

Těhotenské pásy do auta byly vyrobeny s ohledem na potřeby těhotných žen. Úkolem páse je poskytnou ženám při cestování autem nejen potřebou bezpečnost, ale i pohodlí. Při výběru těhotenského pásu by vás mělo zajímat několik parametrů. Pro ženy hraje důležitou roli vzhled pásu, jeho kvalita se odvíjí od použitých materiálů. Pro komfortní použití je důležité, aby pás umožňoval nastavit délku popruhů. Ověřit byste měli i to, jakým způsobem je možné pás pod břichem zapínat. Svoji roli hraje i výrobce, těhotenským pásům by neměly chybět potřebné bezpečnostní certifikace.

Prohlédnout pásy

Typy

Těhotenské pásy lze instalovat 2 různými způsoby. Instalace je možná pomocí popruhu a přezky, nebo můžete využít úchyty ISOFIX. Při výběru pásu tak myslete i na kompatibilitu s vaším vozem. Ne každý automobil je vybaven úchyty isofix na předním sedadlem. V případě instalace pomocí spony si nezapomeňte ověřit její délku. Spona by měla být dostatečně dlouhá na to, aby byla schopna obepnout sedadlo vozu.

  • Instalace pomocí popruhu – instalace pomocí popruhu je velmi jednoduchá. Pás stačí položit na sedadlo, popruh s přezkou se ovine okolo opěradla a pás zapnete. ´Žena se následně posadí a připoutá pomocí klasického pásu. Spodní pás je však stažen pod bříškem a následně je zacvaknut do připravené spony. Tento způsob instalace bude vyhovovat zejména ženám, který preferují nošení kalhot. Naopak ženy, které raději nosí sukně, více ocení pásy, které využívají 3 bodový systém poutání. K dostání jsou však i pásy 2v1, které lze používat s kalhotami i sukní.
  • Instalace pomocí ISOFIX – v tomto případě pás opětovně položíte na sedadlo a zacvaknete do úchytů, které jsou ve voze integrovány. Další postup je stejný, jako v prvním případě.

Vzhled

Těhotenský pás se vyznačuje speciální tvar. Díky němu dokáže pás vyrovnat tlak přes ramena i přes boky, velmi důležité je, aby tlak minimalizoval tlak přes břicho. Výsledná konstrukce pásu tak dokáže zvýšit celkové pohodlí těhotných žen.

Materiál

Na výrobu těhotenských pásů se používají elastické, měkčí materiály. Právě takovéto materiály se dokáží těhotným ženám lépe přizpůsobit. Důležité je, aby se rovněž jednalo o snadno čistitelný materiál. Ve většině případů je potah pásu vyroben z polyesteru a výplň je tvořena polyuretanovou pěnou. Kvalitním pásům nechybí ani protiskluzová úprava povrchu.

Délka

Každý těhotenský pás by měl umožnit nastavit svojí délku. S pokračujícím těhotenstvím a zvětšujícím se bříškem tak může ženy délku pásu dle potřeby měnit. Všechny pásy se vyznačují se snadnou nastavitelností, se kterou vám navíc pomůže i návod výrobce. Velikost těhotenských pásů je universální a vyhovovat tak budou všem ženám bez ohledu na výšku nebo hmotnost.

Značka

Těhotenské pásy dodává na trh celá řada výrobců. Kvalitní pásy by měly splňovat všechny bezpečnostní normy. Zda tomu tak je poznáte podle certifikace, kterou jsou kvalitní pásy opatřeny. Mezi jedny z nejkvalitnějších patří pásy značky Besafe, neméně kvalitní jsou však pásy značky ZOPA, Reer, TopQ, Clippasafe, Reer, Asalvo, Scamp nebo Petite&Mars.

Cena

Těhotenské pásy můžete sehnat v několika cenových relacích. Nejlevnější pásy lze koupit za cenu okolo 200 Kč, za ty nejdražší zaplatíte okolo 1 500 Kč. Cena se odvíjí od způsobu instalace, ale svůj vliv na ní má i kvalita materiálu. Levné těhotenské pásy vyrobené z méně kvalitních materiálů se mnohem rychleji prošoupou než dražší pásy, na jejichž výrobu byly použity materiály v prémiové kvalitě. Při výběru konkrétního modelu zvažte i to, jak často budete pás používat.

Prohlédnout pásy

Otázky a odpovědi

Proč mít těhotenský pás do auta?

Během těhotenský roste bříško ženy a tím se snižuje pohodlí, které může nabídnout běžný bezpečnostní pás. Ten je při zapnutí veden přes břicho, na které vyvíjí nepříjemný, ale v případě nárazu i nebezpečný tlak. Těhotenský pás zajistí těhotné ženě i nenarozenému dítěti během cest větší pohodlí, a zejména více bezpečnosti, protože je veden přes boky a přes ramena.

Kdy začít těhotenský pás do auta používat?

Bezpečnostní pás lze použít během celého těhotenství. Spolehnout se na něho tedy můžete i v prvním trimestru, kdy obvykle těhotenství nebývá tolik viditelné. Dle doporučení je vhodné těhotenský pás používat od druhého měsíce. Mnoho pověrčivých žen však těhotenský pás pořizují po ukončení 12. týdne těhotenství. Prvních 12 týdnů těhotenství je pro vývoj plodu zásadní a mnoha ženám začíná bříško více růst právě až po uplynutí této doby.

Je nutné v době těhotenství vypínat AIRBAG?

AIRBAG není nutné v těhotenství vypínat, jeho vypínání se vlastně nedoporučuje, protože AIRBAG je významným bezpečnostním prvkem. Při jeho používání je však nutné dodržovat několik doporučení. Nejdůležitější je dodržet alespoň 25 cm vzdálenost mezi palubní deskou a těhotenským břichem. S rostoucím bříškem tak budete muset posunovat svoje sedadlo.

Závěr

Největší výhodou těhotenského pásu do auta je poskytnout nastávající matce a nenarozenému dítěti během cest autem maximální bezpečí. Bezpečnostní pás dokáže při dopravní nehodě minimalizovat riziko poranění břicha. Nejdůležitější je vybrat si takový pás, který bude vyhovovat vašim potřebám. Před nákupem je navíc třeba zkontrolovat, zda je vámi preferovaný pás opatřen certifikací, která zaručuje, že je určen k používání v dopravních prostředcích.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (126 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo