Příčníky

Příčníky patří mezi příslušenství, které je určeno k převážení různých věcí na střeše automobilu. Příčníky jsou známé i jako střešní nosiče nebo zahrádky. Na pevně namontované příčníky však můžete instalovat další autodoplňky jako třeba oblíbený střešní box. Příčníky využijete při přepravě jízdních kollyží a dalšího sportovního vybavení.

Příčníků je na trhu více typů, ty se liší v závislosti na značce automobilu. Mnozí výrobci umožňují příčníky vybírat právě podle typu vozu, díky tomu, že máte možnost zadat značku vozu, je samotný výběr velmi jednoduchý a nemůže se vám stát, že sáhnete po nesprávném typu. Zvolit musíte i správný způsob uchycení, svoji roli hraje i výrobní materiál a možnosti, které jednotlivé příčníky mají. Za kvalitu ručí výrobce a podstatnou roli hraje i pořizovací cena.

Porovnat ceny příčníků

Nejlepší příčníky

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Patky Thule 753 4ks 93 % 2 699 Kč Zobrazit Alza.cz
2. Příčníky Compass 02306 ALU Pro 135cm 91 % 2 081 Kč Zobrazit Mall.cz
3. Příčníky Menabo Brio 1350 mm 87 % 1 569 Kč Zobrazit Mall.cz
4. Příčníky Menabo Brio 120 cm 83 % 1 439 Kč Zobrazit Mall.cz
5. Příčníky Compass 02305 ALU Pro 120cm 78 % 1 613 Kč Zobrazit 4home.cz

Typy

Příčník budete vybírat podle typu vozidla, každý vůz má trochu odlišnou střešní konstrukci. Některá vozidla mohou být vybaveny tzv. hagusy, tedy podélníky nebo také podélnými střešními nosiči. Hagusy jsou typické pro kombíky, ale najít je můžete i na liftbacku či vozech SUV.

Právě to jestli jsou nebo naopak nejsou hagusy součástí vozu, hraje při rozhodování velkou roli. Příčníky se mohou namontovat právě na hagusy nebo integrované hagusy. Pokud vozidlo hagusy nemá, mohou být připevněny na lem střechy nebo je připevníte pomocí fixpointů.

Hagusy

Jednodušší montáž budete mít, pokud budete příčníky montovat na vozidlo, které je již z výroby vybaveno hagusy. Jediné, co v tomto případě budete řešit je kompatibilita příčníků s vaším vozem. Pokud váš automobil není hagusy vybaven, můžete si je nechat instalovat dodatečně.

Integrované hagusy

Jsou běžné pro novější typy vozidel. Integrované hagusy jsou zapuštěny do střechy automobilu. I v tomto případě je uchycení snadné. Také v tomto případě hraje velmi důležitou roli kompatibilita příčníků s vozidlem.

Fixpointy

Fixpointy jsou jakési body na střeše vozu, příčníky můžete do těchto bodů uchytit pomocí silných magnetů nebo šroubů. Ani zde nebudete mít s uchycením větší potíže. Fixpointy můžete využít u vozidel, které nedisponují hagusy. I v tomto případě hraje důležitou roli kompatibilita, i vozy stejné značky vyrobené v jiném roce mohou vyžadovat jiné typ příčníků.

Lem střechy

Jedná se o řešení, které můžete využít v případě, kdy vůz nedisponuje fixpointy ani hagusy. Nevýhodou tohoto řešení o obtížnější instalace, i zde hraje podstatnou roli kompatibilita s typem vozu.

Uchycení

Při výběru byste měli již dopředu zvážit, jakým způsobem budete chtít uchytit nosiče nebo střešní box. V současné době můžete vybírat mezi 2 způsoby.

 • U – profil – jedná se o jednodušší a starší způsob, který je podobný tradičnímu zámku. Zámek se kolem příčníku obemkne a bezpečně uzamkne.
 • T – drážka – pokročilejší způsob uchycení, který používá složitější adaptéry. Adaptér se zasune do drážky a následně uzamkne. Toto uchycení je spolehlivé, ale je nutné ohlídat kompatibilitu jednotlivých prvků.

Materiál

Příčníky se vyrábí z různých materiálů, nejčastěji je to ocel, dural nebo hliník. Koupit však můžete i méně kvalitní plastové příčníky. Za nejkvalitnější materiál je považován hliník.

 • Ocel – nosníky mají dlouhou životnost, nevýhodou je jejich vyšší hmotnost.
 • Hliník – předností hliníku je nízká hmotnost a vysoká odolnost. Tento materiál je odolný vůči rezu a příčníky mají vyšší nosnost. Nevýhodou je vyšší pořizovací cena.

Rozměry

Příčníky nesmí být delší, než je šířka vozidla. V různých šířkách se vyrábí příčníky, které lze namontovat na hagusy. Proto si pečlivě změřte délku od jednoho hagusu ke druhému. V ostatních případech není délku třeba nijak řešit, rozměr je v těchto případech přímo dán typem vozidla.

Možnosti

Příčníky jsou velmi jednoduché a nelze on nich očekávat žádné velké možnosti. Jediné, co nabízí je možnost jejich uzamknutí. Jedná se o jakousi bezpečnostní funkci, která ochrání váš majetek před případnými nenechavci.

K montáži příčníků můžete využít i montážní kity. Ty vám umožní příčníky instalovat různými způsoby.

Značka

Vysoce kvalitní jsou příčníky značek Thule, Menabo, Hakr, Cruz. Tyto značky vám zaručí spolehlivost a bezpečnost. Vyhnout byste se naopak měli levným příčníkům méně známých výrobců. V tomto případě je minimálně vhodné přihlédnout k uživatelským recenzím.

Cena

Cena příčníků je závislá především na výrobním materiálu. Nejlevnější typy je možné pořídit již za cca 1 – 1 500 Kč. V případě těchto nosičů musíte počítat s menší kvalitou a nosností. Pokud budete nosiče využívat pravidelně, měla by vás zajímat cena cca 3 000 Kč. V této cenové kategorii najdete příčníky prověřených výrobců, které jsou odolnější a mají vyšší nosnost. Potěší i možnost uzamknutí.

Nejdražší příčníky stojí od 3 000 – 5 0000 Kč. Příčníky lze instalovat i na integrované hagusy nebo klasické hagusy. Nosnost může být i více než 100 kg.

Porovnat ceny příčníků

Otázky a odpovědi

Co je při výběrů příčníků nejdůležitější?

Při výběru příčníků hraje nejdůležitější roli kompatibilita s typem vozu, na který budete příčníky umisťovat.

Jaká je nosnost příčníků?

Nosnost úzce souvisí s cenou a výrobním materiálem. Levné a méně kvalitní příčníky mohou mít nosnost okolo 50 kg. Jestliže potřebujete vyšší nosnost, budete muset investovat do příčníků vyrobených z kvalitnějších materiálů. Ty mohou mít nosnost i více než 100 kg.

Jaký tvar mohou příčníky mít?

Pro příčníky jsou typické 3 profily a to tvar čtyřhranu, oválný tvar nebo se jedná o profil, který má zaoblené hrany. Poslední jmenovaný tvar je nejoblíbenější, protože má menší odpor vzduchu, což se podepisuje na nižší spotřebě vozu. Tyto příčníky bývají označené jako aero.

Závěr

Příčníky vám umožní využít střechu vašeho vozu k přepravě jízdních kol, lyží, snowboardů atd. Použít je můžete i jako příslušenství, na které můžete umístit střešní box. Při výběru příčníku hraje důležitou roli kompatibilita s vaším vozem.

Zvolit můžete výrobní materiál, který souvisí s nosností. Vybrat si můžete i barvu příčníků. Nejčastěji se jedná o příčníky v černé barvě, avšak zastoupeny jsou i stříbrné nebo jinak zbarvené příčníky. Příčníky jednoduše vyberete právě podle značky, modelu i verze motorizace vašeho vozidla.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.alza.cz, www.stresninosice.cz, www.tazne.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (70 hodnocení)

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

5 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Já teď objednával příčníky Thule 7104 + 7112 a jsou velmi kvalitně zpracované, pevné a zatím vydržely každý náklad, co jsem vezl.

 2. Dobrý den, vybírám příčníky na Seat Alhambra 2014. Poradíte mi? Budu je používat na upevnění jednoho kola a delší rakve na lyze. Nevím, jaký model a tvar příčníků zvolit, aby byl kompatibilní i s rakví. Musím koupit pricnihy a rakev od stejného výrobce?
  Moc děkuji za radu

 3. Vyzkoušel jsem příčníky Compass 02305 ALU Pro 120 cm a za mě teda žádná sláva. Byla to fuška, než jsem je vůbec připevnil a celkově mě ani jejich zpracování moc nenadchlo, určitě bych je podruhé nekoupil.

 4. Měla jsem koupit příčníky, a když jsem si googlila, co to vlastně je, narazila jsem na váš článek. Štěstí, že jsem ho našla a mohla díky tomu vybrat ten správný produkt.

 5. Já sem kupoval před měsícem příčníky Nordrive a jsou super. Pasovaly přesně a jsou velmi kvalitní. Mohu jen doporučit.

Přidat komentář

Recenzer
Logo