Nosiče lyží

Všichni milovníci zimních sportů musí každý rok řešit, jakým způsobem budou moci přepravit zimní výbavu na svahy. Mnozí k tomuto účelu využívají osobní automobil, který disponuje nosičem lyží. Nosiče je možné umístit na střechu vozu, vybrat si však budete muset jeden ze dvou způsobů upevnění. Další možností je umístění nosiče na tažné zařízení.

Při výběru konkrétního nosiče by vás měla zajímat informace o způsobu montáže, kapacitě či dalších možnostech. Základem by měla být možnost bezpečného uzamčení lyží. Kvalitu nosiče určuje výrobce a pořizovací cena.

Porovnat ceny nosičů

Typy

Nosiče lyží lze připevnit na střechu vozu případně na tažné zařízení. To, které variantě dáte přednost souvisí do značné míry s množstvím přepravovaného vybavení.

Nosiče na střechu

Nosiče lyží se dle způsobu uchycení na střechu rozdělují do dvou skupin. První skupinu tvoří nosiče umístěné na příčnících, druhou pak nosiče magnetické.

Příčníky

Nosič je umístěn na příčnících, kterým se též říká hagusy. Tyto příčníky se připevňují pod lem střechy případně na podélníky auta. Na takovéto nosiče budete moci umístit až 6 párů lyží nebo 3 snowboardy. Možná je i kombinace snowboardu a lyží, což však umožňují spíše dražší nosiče.

Magnet

Levnějším typem je magnetický střešní nosič, který umožňuje přepravu menšího počtu lyží či snowboardů. Odborníci tento typ doporučují spíše při jízdě na kratší vzdálenosti. Nosič připevníte pomocí magnetu přímo na střechu vozu, což může vést k poškození laku na střeše.

Nosiče na tažné zařízení

Stejně jako jízdní kola, můžete lyže nebo snowboardy vozit na nosiči, který bude připevněn na tažné zařízení. Na tento nosič je možné připevnit 4 až 6 párů lyží, případně 2 až 4 snowboardy. Vše záleží na možnostech konkrétního nosiče. Díky možnosti přikoupit další adaptéry, můžete na nosiči převážet rovněž jízdní kola.

Zabezpečení

Nosiče lyží vaše lyže bezpečně přepraví z místa A do místa B, avšak zpravidla nejsou schopny zimní výbavu ochránit před případnými nenechavci. Nosiče neumožňují uzamčení k příčníkům, proto se je nedoporučuje na střeše nechávat. Stát se totiž může, že přijedete nejen o nosič, ale i o lyže. Ty je naopak možné k nosiči uzamknout.

Instalace

Instalace nosiče není nijak složitá. Ke každému modelu dostanete přehledný manuál, který vás bude vést krok za krokem. Informace výrobce je třeba vždy respektovat, nesprávnou instalací můžete poškodit lak vašeho vozu. Bohužel k poškození může dojít i při správně používaném magnetickém nosiči.

Z hlediska bezpečí byste měli při přepravě omezit rychlost vozu. Informaci o rychlostním omezení v manuálu spíše nenajdete, avšak doporučuje se jet maximálně rychlostí 90 km/hod. Legislativní omezení při používání nosiče však v současnosti neexistuje.

  • Způsob umístění lyží – kromě pevného uchycení samotného nosiče byste měli vědět, jakým způsobem je možné uchytit lyže. Konkrétně se jedná o jejich směr. Z hlediska aerodynamiky se doporučuje umístit lyže tak, aby špičky lyží směřovaly ke kufru vozu. Pokud umístíte lyže špičkami ke kapotě, riskujete, že budou během přepravy vibrovat. To může vést k poškození lyží i vyšší spotřebě vozu.

Možnosti

Dražší nosiče lyží mohou nabídnout několik praktických vlastností, díky kterým bude přeprava ještě jednodušší.

  • Převoz snowboardů – dražší nosiče umožňují přepravovat lyže i snowboardy. Levnější nosiče však tuto možnost mít nemusí.
  • Vysouvací ližiny – díky nim připevníte lyže i snowboard mnohem pohodlněji a rychleji.
  • Možnost uzamčení – nosiče by měly umožnit uzamčení přepravovaného vybavení. Naopak možnost uzamčení nosiče k příčníkům umožňují využívat pouze některé nosiče.

Značka

Nosiče lyží se liší kvalitou i vzhledem. Levnější nosiče jsou vhodné spíše pro občasné použití, ty dražší ustojí pravidelný provoz. Ať už spadáte do jakékoliv kategorie, měli byste při výběru upřednostnit nosiče předních výrobců. Mezi ty seriózní patří zejména nosiče značky Thule.

V případě tohoto výrobce najdete největší počet jednotlivých modelů, které splní nároky více či méně náročných uživatelů. Další střešní nosiče nabízí CAM, AMiO, Atera, Atom nebo Compas. Nosiče za tažné zařízení koupíte od značkyTowCar, Shark, Buzzrack nebo třeba Fabbri.

Cena

Z hlediska ceny si lépe stojí střešní nosiče lyží. Nenároční uživatelé mohou nosiče pořídit již za cenu okolo 1 500 Kč Na takovýto jednoduchý nosič lze zpravidla umístit 4 páry lyží, popřípadě 2 páry lyží a 1 snowboard. Pokud budete chtít převážet alespoň 2snowboardy a 4 – 5 párů lyží, bude vás nosič stát od 3 – 6 000 Kč.

Cena nosičů za tažné zařízení bývá v rozmezí 4 – 20 000 Kč. Přepravovat budete moci 4 – 6 párů lyží a až 4 snowboardy.

Porovnat ceny nosičů

Otázky a odpovědi

Jaké jsou výhody střešního nosiče?

Střešní nosiče jsou velmi oblíbené, zejména díky bezpečné a praktické přepravě. Každý uvítá snadnou montáž a rychlou přípravu. Střešní nosiče vám umožní přepravovat snowboardy, sjezdové lyže i běžky.

Kdy je lepší nosič lyží a kdy střešní box?

Nosiče lyží jsou ideální pro přepravu sjezdových lyží, běžek i snowboardů. Výhodou nosičů je především cenová dostupnost. Ve střešním boxu budete moci kromě lyžařské výbavy přepravovat i další zavazadla, která se nevešla do zavazadlového prostoru vozu. Do střešního boxu se vejdou dětské boby, hračky, tašky atd.

Zatímco nosiče využijete pouze několikrát do roka, rakev na auto může sloužit po celý rok. Tento další ložný prostor bude praktický i během letní dovolené. Střešní box je náročnější na prostor i pořizovací cenu, uskladněné věci však ochrání před jakýmkoliv počasím.

Kolik lyží je možné na nosiči přepravovat?

Na trhu najdete velké množství různých nosičů, přičemž každý z nich vám nabídne něco trochu jiného. Informace o kapacitě by měla být uvedena u každého jednoho modelu. Obecně je však možné na nosiči přepravit 3 – 6 párů lyží, popřípadě 3 snowboardy. Kromě lyží by mělo být možné připevnit k nosiči i lyžařské hůlky.

Závěr

Lyže můžete přepravovat na střeše vozu nebo umístěné na nosiči tažného zařízení. V současnosti jsou nejoblíbenější nosiče, které lze upevnit na příčníky. Méně kvalitní jsou tzv. magnetické nosiče, které však nemusí mít všichni prodejci ve svých nabídkách. Magnetický nosič není tolik stabilní a jeho používáním můžete poškodit lak vozu. Nosiče na tažném zařízení budou vyhovovat i těm, kteří jsou zvyklí pravidelně přepravovat jízdní kola.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.alza.cz, www.stresni-nosice.cz, www.neumax.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (70 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Mám nosiče lyží od Thule a pohoda. Zatím drží na místě, navíc dost unesou, takže jsem spokojený a nebyla to ani nijak předražená koupě.

Přidat komentář

Recenzer
Logo