Autostany

Střešní stan je určen všem, kteří rádi podnikají delší výlety do přírody a pro svoje pohodlí si vystačí se spaním ve stanu. Pokud nechcete každý den ztrácet čas stavěním klasického stanu, můžete pro přespání zvolit střešní stan. Tento typ stanu je možné namontovat na prakticky jakékoliv auto, které je vybaveno střešním nosičem.

Díky autostanu budete spát a probouzet se v suchu, za výhodu lze považovat i možnost kochat se větším výhledem, než který umožňuje stan umístěný na zemi. Autostan vám poskytne i lepší ochranu před menší zvěří. Střešní stan se velmi snadno a rychle postavení, sestavení ve většině případů zvládne pouze jedna osoba. Součástí stanu by měly být také matrace vyrobené z paměťové pěny a každý stan má výborně vyřešené odvětrávání.

Porovnat ceny autostanů

Typy

Střešní stany mají několik podob, každý výrobce má pro určité typy vlastní označení. Vhodný model je tak třeba vybírat především podle počtu osob, které budou autostan používat. Na výběr má vliv i místo, kde budete autostan používat.

Rodinné autostany

Tyto typy patří k těm vůbec největším, pojmout mohou i více než 4 osoby. Některé stany mají pro větší pohodlí i soukromí oddělený prostor na spaní. Rodinné stany využijete v běžných povětrnostních podmínkách.

Víkendové autostany

Ti, kdo stan využijí spíše krátkodobě, mohou pořídit lehké a kompaktní autostany. Tyto autostany jsou ideální pro menší automobily.

Autostany pro náročné

Ti, kdo podnikají dlouhé výlety a pohybují se i po silnicích 2. třídy, by měli uvažovat o nákupu stanu s pevnou skořepinou. Tyto stany jsou velmi odolné, nezničí je vítr ani déšť. Nejčastěji se používají v kombinaci s terénními vozy nebo automobily 4×4.

Konstrukce

Na trhu jsou zastoupeny stany, které mají měkkou nebo pevnou skořepinu. Obě varianty mají svoje výhody a nevýhody. To jaká konstrukce pro vás bude vhodnější, závisí na velikosti stanu, stylu, který při kempování upřednostňujete i množství vybavení, bez kterého se neobejdete.

Měkká skořepina

Tato konstrukce je pro autostan typičtější. Jedná se o jednoduchý rozkládací stan, který složíte pouhým vytažením žebříku. Stan je třeba složit napůl, plachta se roztáhne sama ihned po otevření. Složit stan tak můžete velmi rychle. Polovinu stanu je namontována na střešní nosič automobilu. Druhou polovinu je nutné podepřít žebříkem. Tyto stany mohou využívat 2 – 4 osoby, splní tedy nároky běžné rodiny.

Pevná skořepina

Pevná skořepina i tato konstrukce umožňuje velmi rychlé složení, jedná se o vysouvací stany. Stan se poskládá prakticky sám po odjištění západek. Stany s pevnou skořepinou umožňují přespání pouze 2 osobám. Stany nepřesahují okraje vozidla, a postavit je tak můžete i na velmi úzkém tábořišti. Tyto stany můžete využít i jako box určený k přepravě různého vybavení.

Kompatibilita s vozem

Ať už vyberete jakoukoliv podobu stanu, měli byste myslet zejména na jeho bezpečné použití. Proto je třeba přihlédnout k několika důležitým parametrům.

Hmotnost

V souvislosti s hmotností se udívá statická a dynamická hmotnostní kapacita. Výrobce automobilů udává v manuálu jakou nosnost má střecha vašeho vozu. V tomto případě se jedná o nosnost dynamickou, která bývá zpravidla 80 kg. Střecha je však samozřejmě schopná unést mnohem větší hmotnost.

Statická – je hmotnost, kterou je váš automobil schopen unést, ve chvíli, kdy je stan kompletně postaven a auto stojí na místě. Statická hmotnost by měla být 3x větší než dynamická váhová kapacita. Z údaje o statické váhové kapacitě musíte zjistit, jakou hmotnost potřebujete pro stan i uživatele, kteří budou stan používat.

Dynamická – jedná se o hmotnost, kterou je automobil schopen unést během jízdy, aniž by to nějakým způsobem ovlivnilo chování vozu během jízdy. Jedná se o maximální hmotnost, která je uvedena výrobcem, tento parametr určuje váhovou kapacitu potřebnou k uchycení autostanu.

Typ střechy

Autostan můžete postavit na všechny automobily opatřené kolejnicemi. Pokud je váš automobil vybaven podélnými nebo příčnými nosníky, nedoporučuje se na ně střešní stan postavit. Tyto nosníky zpravidla nejsou stavěny na to, aby dokázaly velké zatížení stanů unést.

Na mnoha internetových obchodech, které se specifikují na prodej stanů, najdete praktické průvodce, kteří vám s výběrem správného stanu pomohou.

Materiál

Autostany se vyrábí z kvalitních nepromokavých a pevných materiálů. Nejdůležitější částí stanu je vnější konstrukce.

 • Laminát – stany mají zpravidla laminátovou horní i spodní laminátovou část. Stany se liší tvarem střechy, některé stany mají střechu šikmou, jiné vodorovnou. Vodorovné stany se vyznačují větším vnitřním prostorem. Podle způsobu, jakým se pohybují vzpěry, se tyto stany dají rozdělit na manuální nebo plynové. V případě manuálních stanů budete střechu zvedat otáčením kliky.
 • Textilní – výhodou těchto stanů je velká užitná plocha. Textilní stany jsou poněkud náročné na sestavení. Textilní stany nejsou ani tolik odolné, nesvědčí jim deštivé počasí. Tyto stany budou vyhovovat spíše méně náročným uživatelům.
 • Kombinované – v zastoupení jsou i stany, které kombinují obě možnosti. Tyto stany kombinují výhody obou předešlých typů a patří k těm nejdražším.

Možnosti

U mnoha střešních stanů můžete využívat různé praktické příslušenství, které vám jeho používání ještě více zpříjemní.

 • Přístavek – součástí některých stanů může být přístavek, který vám poskytne alespoň nějaké soukromí. Přístavek lze využít ke spaní, převlékání nebo do něj uskladníte nějaké věci.
 • Spací podložka – do střešního stanu nemusíte pořizovat karimatku. O pohodlné spaní se postará podložka, která je součástí velkého množství stanu.
 • Protikondenzační podložka – tuto podložku využijete v případě, kdy budete chtít stanovat klasicky na zemi. Podložka by měla vnitřní část stanu udržet bez zatuhnutí i vlhkosti.
 • Vaky – součástí stanu mohou být také vaky určené k uskladnění bot, ale využít je můžete pochopitelně jakkoliv.

Značka

Autostany patří k výrobkům, které zatím nejsou na trhu příliš rozšířené, výrobců je tedy pouze malé množství. Za předního výrobce lze považovat Thule, tento výrobce nabízí velké množství různých stanů, které splní potřeby každého. K dalším výrobcům patří King Camp, StarCamp nebo Neumax.

Cena

Pořizovací cena autostanů není zrovna malá. Pokud tento výrobek využijete pouze příležitostně, můžete si střešní stan zapůjčit. VV zápůjční ceně je zpravidla také montáž a demontáž stanu.

Největší nevýhodou střeních stanů je vysoká pořizovací cena, která může od nákupu odradit mnoho potencionálních zákazníků. Nejlevnější autostan koupíte za cca 50 000 Kč, cena větších stanů je ještě výrazně dražší.

Porovnat ceny autostanů

Otázky a odpovědi

Jak nosnost mají autostany?

Tyto stany zpravidla unesou od 40 – 300 kg. Nosnost se odvíjí od velikosti a typu střešního stanu. Před tím, než střešní stan pořídíte, ověřte si nosnost vašeho střešního nosiče.

Jak dlouho trvá poskládání stanu?

Výrobci, kteří měřili dobu, během které lze stan složit udávají, že hotovo budete mít cca po 4 minutách. Doba, po kterou lze postavit stan s tuhou skořepinou je pak ještě kratší, protože součástí těchto stanů nejsou žádné přídavné tyče.

Kde všude lze autostan použít?

Autostan lze použít všude, kde je možné kempovat. Kempování je možné nejen v kempech, ale i na některých parkovištích nebo národních parcích. Pokud si nejste jistí, zda je na některých místech kempování možné, je vhodné si tuto informaci raději dopředu zjistit. Vhodná místa pro kempování zjistíte i prostřednictvím mobilních aplikací.

Závěr

Autostan je praktický na cestách a na rozdíl od klasického stanu přináší několik výhod. Na rozdíl od stanu, ve kterém spíte na zemi, vám bude při spaní na střeše větší teplo a uvnitř stanu se nebude kondenzovat vlhkost. Střešní stany jsou dostatečně prostorné, aby se v něm pohodlně vyspala celá rodina.

Pokud však budete mít stan namontovaný na střeše auta, budete muset této skutečnosti přizpůsobit i styl jízdy stejně jako v případě, kdy byste používali střešní box. Udávaná maximální rychlost je cca 110 km/hod.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.rockpoint.cz, www.4camping.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.8/5 (63 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

6 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Pokud bych za sebe mohl doporučit nejvhodnější typ autostanu, bez ohledu na jeho značku, respektive výrobce, pak rozhodně vybírejte s pevnou skořepinou. To je úplně jiný level než ty klasické a budete stejně nadšení jako já. Vyrážíme na tyhle výlety s autem a stanem s mým synem, no ten je z toho nadšený, i když moje paní toto nadšení nesdílí.

 2. Když přišla poprvé přítelkyně s nápadem, že si pořídíme autostan, ať nemusíme shánět ubytování ve chvíli, kdy jedeme prostě jen tak bez plánování předem na výlet. Vysmál jsem se jí, že to bude nějaká hloupost, která stejně nebude fungovat, no ale byl jsem ochotný to zkusit a koupil Sovnaran NoHelp. Udělal jsem dobře, protože je to naprostá pecka, prostě zaparkujete, připravíte stan a hotovo, kdekoliv, kdykoliv a vyspíte se parádně.

  • Dobrý den Honzo, zneužívam vaši reakce k recenzi autostanu. Lezim v tom už 14 dnů :-). Prosím o vaši zkušenost, resp. srovnání pro dva výlety na týden ročně plus cca 4-5 víkendu k vodě na wake. Volil byste znovu levnější činu ( váš nohelp, pro nas s malou holčičkou spíše aroso schwarzvald pro 3 osoby, popr. Sirius, stred jako je Thule Basin, nebo byste nyní investoval peníze například do Maggioliny. Předem děkuji za Váš názor a pomoc.

 3. Dobrý den, doporučte prosím stan na Discovery.
  Díky

 4. Vůbec jsem si nebyla jistá, jestli si dokážu nějaký vhodný autostan vybrat. Naštěstí jsem měla štěstí, že jsem narazila na váš článek a ten mi to mnohonásobně usnadnil.

 5. Dobrý den jaký střešní stan by jste mě doporučili na audi a6 avant ?

Přidat komentář

Recenzer
Logo