Procesory

Procesor je považován za srdce celého počítače. Procesory jsou označovány zkratkou CPU a pořizují se do počítačů i notebooků. Procesory se starají o správnou funkčnost operačního systému a veškerých aplikací. Procesor ovlivňuje také rychlost, proto je při jeho výběru nutné zohlednit, jakým způsobem počítač používáte, i jaké na něj máte nároky. V případě notebooku však mají výkonnější procesory vliv na výdrž baterie.

Výběr správného procesoru není úplně jednoduchý, zohlednit musíte několik parametrů. Důležitý je zejména počet jader a frekvence CPU. O bezproblémový chod se postará cache paměť a moderní technologie vám umožní zvýšit jeho výkonnost.

Porovnat ceny procesorů

Nejlepší procesory

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Intel Core i5-11400 BX8070811400 100 % 3 911 Kč Zobrazit Smarty.cz
2. Intel Core i3-12100F BX8071512100F 98 % 2 545 Kč Zobrazit Mall.cz
3. AMD Ryzen 5 5600X 95 % 4 380 Kč Zobrazit Tera.cz

Typy

Procesory je vhodné vybírat podle toho, jakým způsobem počítač používáte. Jiné nároky mají uživatelé na kancelářský a jiný například na herní počítač.

Kancelářský procesor

Tyto procesory patří k základním. Díky nim můžete na počítači provádět běžnou kancelářskou práci, jako je používání textového editoru nebo tabulek. Využít je můžete také na procházení webu nebo sledování filmů a videí. Kancelářský procesor by měl mít 2 nebo 4 jádra. Vhodné jsou například procesory Intel Pentium nebo Intel Celeron. Větší výkon má procesor Core i3. Od AMD můžete použít například AMD Athlon nebo AMD Ryzen 3.

Výhodou kancelářských procesorů je nižší pořizovací cena a menší spotřeba. Využijete je opravdu spíše na kancelářskou práci. Z nevýhod je možné jmenovat nižší výkon a frekvenci. Nevýhodou může být i méně jader, která procesor obsahuje.

Herní procesor

Ti, kdo využívají počítač na hraní her, budou potřebovat výkonnější procesor. Vybírat můžete s méně i více výkonných procesorů, vše záleží na vašem rozpočtu. Pokud je však váš rozpočet omezený, doporučuje se pořídit méně výkonný procesor a kvalitnější grafickou kartu, která v tomto případě hraje větší roli.

Mezi méně výkonné, přesto však dostačující jsou považovány procesory Intel Core i5 a AMD Ryzen 5. Ti, kdo mohou investovat více, ocení procesor AMD Ryzen 7 nebo Intel Core i7, které jsou výkonnější.

K výhodám herních procesorů patří vysoký výkon potřebný pro hraní her, větší počet jader a vyšší frekvence. Nevýhodou je vyšší pořizovací cena i větší spotřeba.

Serverový procesor

Tyto procesory jsou velmi spolehlivé a mají i velkou energetickou účinnost. Jsou konstruovány tak, aby vydržely náročné podmínky jako je třeba vysoká teplota a velké zatížení. Tyto procesory mají velký počet jader. Serverové procesory jsou však poměrně drahé a nejsou vhodné na hraní her.

Procesor pro náročné

Pro náročné uživatele, kteří využívají rozlišení 4K nebo 3D animaci, jsou na trhu procesory s velkým počtem jader. Jmenovat můžeme například AMD Ryzen 9, AMD Threadripper nebo Intel Core i9.

Jádra

U každého procesoru najdete informaci o počtu jader. První procesory měly pouze jedno jádro, v současné době jsou však CPU vybaveny větším počtem jader, které si tak mohou rozdělit jednotlivé úlohy. Čím víc jader máte k dispozici, tím je procesor efektivnější a rychlejší. Vždy si však ověřte, kolik jader je software počítače schopen doopravdy využít.

Procesory se 2 jádry jsou vhodné pro kancelářské počítače a notebooky. Do notebooku je možné pořídit také procesor se 4 jádry. 4 jádra jsou ideální i pro počítače, které jsou považovány za středně výkonné. Nejnáročnější uživatelé mohou využít i procesory s 6 – 8 jádry.

Vlákna

Vlákna mají, stejně jako jádra, vliv na výkon CPU. Vlákno je možné chápat jako seřazení pokynů pro počítač. Díky většímu počtu vláken může procesor vykonávat v jednu chvíli více úkonů.

Procesory s více jádry jsou v případě Intelu označené, jako Hyper-Threading u AMD se jedná o označení SMT, tedy Simultaneous Multi-threading.

Frekvence

Měří se v Hz a udává rychlost, jakou je procesor schopný vykonávat různé operace. V případě frekvence nemusí vždy platit, že vyšší frekvence logicky znamená lepší výkon. Někdy může dokonce procesor, který pracuje na nižší frekvenci pracovat lépe, než CPU pracující na vyšší frekvenci.

Kancelářské procesory si obvykle vystačí s frekvencí 2 GHz. Hrací procesory by měly mít frekvenci 3 GHz. Tato frekvence je vhodná také pro jiné náročnější práce. V současné době je již možné pořídit procesor, který využívá frekvenci 3,5 GHz.

Socket

Tato součástka je známá i jako patice a jejím úkolem je umožnit komunikaci procesoru a základní desky. Při výběru procesoru je třeba zkontrolovat kompatibilitu patice i základní desky.

Přetakování

Díky přetakování můžete navýšit základní frekvenci procesoru na vyšší hodnoty. Dle expertů je možné přetakovat každý procesor, avšak pouze i odemknutého násobiče budete mít jistotu, že vše bude fungovat tak, jak má. Nevýhodou přetakování je vyšší teplota i spotřeba energie. Díky vyšší teplotě se zvýší také nároky na chlazení.

Značka

V současné době můžete vybírat mezi procesory značky Intel a AMD. Oba výrobci nabízí procesory v základní, střední i nejvyšší třídě. Obě značky jsou velmi kvalitní, i přesto v současné době roste obliba procesorů AMD.

Intel

Intel označuje svoje procesory vzestupně a přichází na trh stále s něčím novým. Tyto procesory jsou považovány na jedno jádro za výkonnější. Obvykle tak mají méně jader než konkurenční AMD. Nevýhodou Intelu je skutečnost, že při pořízení výkonnějšího procesoru se zpravidla nevyhnete výměně základní desky.

AMD

AMD procesoru jsou na trhu zastoupeny menším počtem výrobků, stejně jako Intel však přichází s novými a výkonnějšími typy. Na rozdíl od Intelu nemusíte řešit výměnu základní desky v případě, kdy budete chtít pořídit výkonnější procesor. Právě z tohoto důvodu dávají mnozí uživatelé tomuto výrobci přednost.

Cena

Procesor není úplně levnou záležitostí. Nejlevnější procesory, které patří k základním, a využijete je u kancelářských počítačů, pořídíte od 3 000 – 5 000 Kč. Jedná se o procesory Intel Core i5 a AMD Ryzen 7. Do střední cenové kategorie spadají procesory s cenou od 5 – 10 000 Kč. Jsou vhodné pro počítačové hráče i náročnější uživatele. Ti nejnáročnější budou vybírat procesory s cenou převyšující 10 000 Kč.

Porovnat ceny procesorů

Otázky a odpovědi

Co jsou generace procesoru?

Na trh postupně přichází procesory nových generací, které jsou oproti těm stávajícím výkonnější a celkově vyrobené tak, aby své předchůdce ve všem předčily.

Co je Cache?

Cache je označení pro paměť, kterou je procesor vybaven. V překladu cache znamená vyrovnávací paměť nebo také mezipaměť. Tuto paměť procesor potřebuje, protože na rozdíl od ostatních komponentů pracuje rychleji. Díky cache paměti nedochází ke zpomalování operační paměti počítače.

Co je zkratka TDP?

Zkratka TDP označuje tepelný výkon, který by měl být chladič schopen odvést. Hodnota TDP je uváděna ve W.

Závěr

Pokud používáte počítač na jednodušší kancelářskou práci, prohlížení webu nebo sledování filmů, postačí vám základní typ procesoru.

Hráči počítačových her a náročnější uživatelé budou muset sáhnout po výkonnějších procesorech ve střední cenové kategorii. Ke streamování hudby, výrobu videí či jinou náročnější činnost se neobejdete bez nejvýkonnějších typů.

Procesory můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a Mall.cz

Podobný článek, co by vás mohl zajímat


Zdroje: www.wikipedia.org, www.alza.cz, www.comfor.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.7/5 (75 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

7 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Nedávno jsem koupil AMD Ryzen 7 5800X 100-100000063WOF a je to pecka. Jsem s ním skutečně moc spokojen, ačkoliv jsem byl na počátku dost nedůvěřivý.

 2. Jaký procesor by se hodil ke MSI GeForce RTX 3060 GAMING X 12G

 3. Reply
  Aleš Svoboda 8.10.2022 v 12:06

  Mám AMD Ryzen 5 4600H a jsem s ním velmi spokojen. Proti Intel Core i7 je výkonnější o 4%.
  Dokonce jsem četl že Ryzen ze sebe dává ten největší výkon.

 4. Také mám v počítači procesor AMD a jsem z něj nadšen. Šlape dobře, rychle a spolehlivě. Rozhodně bych neměnil.

  • Já s Vámi velmi souhlásím AMD Ryzen je podle mne nejlepší.Mám v NTB AMD Ryzen 5 4600H který je výkonnější 4% než Intel core i7. Četl jsme, že AMD ze sebe dá ten největší výkon který má. Ale dokonce jsem četl, že brzy asi zkrachuje.

 5. Za mě tedy zásadně prosesory AMD, jiným nevěřím. Jsem s nimi velmi spokojený a zatím mě žádný této značky nezklamal.

 6. Věřím, že tento článek pomůže všem jako mě pomohl.

Přidat komentář

Recenzer
Logo