Regály

Regály a police můžete v běžné domácnosti využít mnoha způsoby. Právě z tohoto důvodu jsou dostupné v mnoha různých velikostech. Na jejich výrobu se používají různé materiály. Regály je možné umístit prakticky do jakéhokoliv vnitřního, ale i venkovního prostoru.

Ať už budete potřebovat regál kamkoliv dobře předem zvažte, jak hluboké a vysoké mají být jednotlivé police. Některé regály neumožní výšku polic nijak měnit, jiné jsou však mnohem variabilnější a umožňují výšku polic dle potřeby přenastavovat.

Při výběru regálu tedy sledujte především rozměry, důležitý je nejen rozměr prostoru, ve kterém má být regál umístěn, ale také výška, šířka i hloubka samotného regálu. Konstrukce ovlivňuje způsob, kterým je možné regál sestavit a vliv má i na nosnost. A v případě, že budete chtít do budoucna regál rozšířit, volte takový, který má i tuto možnost. Možnost rozšiřování mají zpravidla kovové regály.

Porovnat ceny regálů

Typy

Pro uskladnění různých věcí můžete využít kromě velkých regálů také menší a spíše designové nástěnné police.

Regál

Regály jsou větší konstrukce, které vám umožní plnohodnotně využít prostory v různých koutech vašeho obydlí. Mohou plnit funkci šatníku i spižírny. Běžně se umísťují do garáže, kůlny, sklepa i dílny. Avšak regál nemusí být pouze praktický, ale také dekorativní, což ovlivní správný výběr materiálu.

Nástěnná police

Nástěnné police je nutné připevnit na zeď. Na ně je pak možné umístit různé předměty. Nástěnné police by měly plnit také dekorativní funkci, proto je velmi důležité vybrat ten správný materiál, který bude ladit ke stylu vaší domácnosti. Výrobním materiálem je masiv, ratan, sklo, plast i železo.

Druhy systémů

Regálová konstrukce může být pevná nebo variabilní. V případě pevné musíte počítat s tím, že je konstrukce neměnná a není možné ji nijak upravovat. Takové regály jsou vhodné do míst, o kterých víte, že přítomnost regálu dlouhodobě vyžadují.

Variabilní regály jsou dražší, lze je různě upravovat a měnit můžete také výšku nebo počet polic. Jednodušší je i jejich případná demontáž.

Materiál

Na výrobu regálů se používá hned několik různých materiálů. Reál může být vyroben pouze z jednoho typu, nebo je použit jeden materiál na konstrukci a jiný na police. S materiálem úzce souvisí nosnost a pochopitelně vzhled.

Dřevo

Dřevěné regály jsou pevné a hodí se prakticky do každého prostoru. Plnit mohou funkci dekorativní knihovny, umístit je můžete do spíže, garáže nebo sklepa. Dřevěné police můžete zakoupit, ale také vyrobit přesně podle svých potřeb doma.

Nevýhodou dřeva je trochu složitější údržba, zejména v případě, kdy regál umístíte do vlhkého prostředí, bude vybrat takový, který je ošetřen tím správným nátěrem. Regál vyrobený z masivu je dostatečně stabilní a zvládne větší zatížení, v případě dřevotřísky pak budete muset počítat s nižší nosností.

Kov

Kovové regály jsou velmi odolné a nenáročné na údržbu. Vhodné jsou zejména tam, kde budete na regály umísťovat těžké předměty. Umístit je můžete ve vnitřních i venkovních prostorech. Často se používají v obchodech i průmyslové výrobě.

V domácnosti je můžete umístit prakticky kamkoliv. Do skrytých míst vám postačí použít jednodušší regály a do obývací pokoje nebo jiné místnosti je možné zakoupit regál, který je vyroben z kovaného železa. Regály vyrobené z kovu jsou na trhu zastoupeny největším počtem výrobků.

Plast

Regály s plastu se snadno sestavují, jsou lehké a nevadí jim vlhké prostředí. Avšak nevýhodou je nízká nosnost a ne zrovna ideální stabilita.

Sklo

Skleněný regál je vhodný zejména do moderní domácnosti, ale stejně jako skleněné police jej můžete umístit do koupelny. Výhodou skla je jednoduchá údržba i vzdušný vzhled.

Kombinace materiálů

Nejčastěji je kombinován kov a dřevo, což jsou nejoblíbenější a nejstabilnější materiály. Tyto materiály však vyžadují správnou povrchovou úpravu, protože nemusí odolávat vlivům vlhkého prostředí.

Stylové mohou být regály v kombinaci kov, sklo, které jsou vhodné do obývacího pokoje, koupelny i dalších místností, kde plní také dekorativní funkci.

Konstrukce kovového regálu

Regály vyrobené z kovu umožňují vybrat způsob sestavení. Vybrat můžete mezi šroubovaným a zásuvným typem.

  • Šroubované regály – police se do L-profilu připevňují pomocí šroubů. Tyto regály mají zpravidla potřebnou povrchovou úpravu, dobře odolávají vlhkosti a jejich předností je i jednoduchá údržba. Tato konstrukce má nižší hmotnost, s regály tak můžete snáze manipulovat. Šroubované regály navíc umožňují měnit výšku polic i napojovat další díly.
  • Zásuvné – v tomto případě se police zasouvají do konstrukce. V některých případech se věsí na háčky. Velkou výhodou je zde rychlé sestavení i možnost nastavit libovolnou výšku polic.

Značka

Jestliže chcete levný a přitom kvalitní regál podívejte se na nabídku značky Fistar nebo Biedrax. Regály můžete také koupit od značky Kovona, AHProfi, Shumee a další. Vybrat je můžete také přímo v prodejnách s nábytkem.

Cena

Cenové rozpětí je v tomto případě velké. Malý regál koupíte od 500 Kč, cena velkých může šplhat přes 10 000 Kč. I zde cenu ovlivňuje velikost, nosnost i materiál konstrukce. V případě běžných policových regálů se však cena zpravidla pohybuje v rozmezí 1 – 1 500 Kč.

Porovnat ceny regálů

Otázky a odpovědi

Co vše zohlednit při výběru regálu?

Hlavním úkolem regálu je využít určitý prostor na maximum. Proto by se měly regálu umísťovat podél zdi a v případě, že vám to prostor dovolí je vhodné jeden regál umístit také doprostřed prostoru. Nutné je vědět, co budete do regálu umísťovat. Tomu je nutné přizpůsobit hloubku i výšku polic.

Jaká je nosnost regálu?

Nosnost je běžně v rozmezí 70 – 1 5 00 Kg. Při výběru nosnosti je důležité rovnoměrné zatížení. Nejmenší nosnost nabízí plastové regály, v tomto případě je to 20 – 30 kg. Naopak v případě kovového regálu může být nosnost 500 a více kg.

Jak vybrat velikost regálu?

Tento parametr je velmi variabilní. Velikost záleží na vašich prostorových možnostech i tím, co budete v regálu skladovat. Na trhu jsou dostupné malé, střední i velké regály.

Záleží opravdu pouze na vás a také na počtu polic, které využijete. Kromě běžných regálů jsou oblíbené i regály do L, nebo dvoustranné regály, které jsou určeny především na uskladnění knih či šanonů. S jejich pomocí můžete například stylově rozdělit prostor místnosti.

Závěr

Do regálu můžete naskládat potraviny, nářadí, knihy, oblečení, hračky či cokoliv jiného. Tento výrobek najde své místo v každé domácnosti. Vybírat můžete mezi malými závěsnými regály, ale i velkými odolnými průmyslovými regály, které mají neuvěřitelnou nosnost.

Menší dekorativní regály vyrobené z různých materiálů vám zpravidla neumožňují nijak manipulovat s výškou polic. Praktické kovové regály umožňují měnit nejen výšku polic, ale také jejich počet a v některých případech můžete regálovou stěnu také rozšířit.

Podobný článek, co by vás mohl zajímat


Zdroje: www.bauhaus.cz, www.hornbach.cz, www.regaly-net.cz, www.ceskeregaly.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (20 hodnocení)
​​

Odborná redakce

Odborná redakce

Každý den se zabýváme shromažďováním velkého množství informací o produktech, službách, ale i obchodech a mnoha dalších. Všechny tyto informace podrobně studujeme a následně z nich zpracováváme recenze a nákupní manuály, jejichž úkolem je pomoci zákazníkovi s výběrem. Naší snahou je doporučit co nejvhodnější produkt, o kterém jsme si jisti, že vám bude ve všech směrech vyhovovat a co nejdéle sloužit. To je naším cílem. Více o nás. Spolupráce a kontakt.

1 komentář
  1. Nedávno jsem potřeboval regály do garáže, takže jsem hned hledal na Google. Nakonec jsem vybrat u B2B Partner a jsou super. Mají skutečně velkou nosnost a perfektní zpracování.

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo