Rostoucí židle

Rostoucí židle jsou výjimečné v tom, že budou vašemu dítěti sloužit od kojeneckého věku až do puberty. Tyto židle jednoduše porostou zároveň s vaším potomkem. Židli totiž můžete nastavit tak, aby vyhovovala výšce dítěte. Největší výhodou rostoucí židle je, že umožní zdravé sezení a správný vývoj dítěte. Do domácnosti navíc nebudete muset díky rostoucí židli pořizovat speciální malý dětský nábytek a ušetříte tak finance i prostor.

Výběr rostoucí židle není nijak složitý, stačí pouze vybrat správný typ, podle toho, kde a jak budete potřebovat židli používat. Na trhu jsou k dostání speciální jídelní židle a židle studijní, které svým vzhledem připomínají běžnou kancelářskou židli. Obě varianty by měly umožnit nastavit výšku a hloubku sedáku a také výšku zádové opěrky. K podepření nohou pak děti využijí pevný bod, na který nohy položí.

Porovnat ceny židlí

Typy

Rostoucí židle jsou na trhu rozděleny do dvou hlavních kategorií. V první kategorii najdete židle, které mohou používat děti v kojeneckém věku, v té druhé jsou židle vhodné pro předškoláky.

Jídelní rostoucí židle

Jedná se o speciální dřevěné židle, které můžete začít používat ve chvíli, kdy bude miminko schopné samostatně sedět. Obvykle se jedná o věk 6 – 9 měsíců. Židle plní funkci běžné jídelní židličky, později se změní na běžnou jídelní židli, která umožní dítěti pohodlné stolování u klasického jídelního stolu. Dřevěné rostoucí židle mohou posloužit i jako židle studijní nebo pracovní. Tyto židle mají rovněž opěrku chodidel a lze je tedy přisunout k jakémukoliv stolu.

Rostoucí židle pro předškoláky

Starším dětem můžete pořídit speciální studijní židli. Na rozdíl od dřevěné židle roste studijní židle od země, jejich součástí není opěrka na nohy. Židli bude tedy nutné kombinovat s rostoucím psacím stolem. Tyto židle lze v závislosti na typu a provedení používat od cca 4 let věku a vydržet může i studentům středních škol.

Nastavení židle

Rostoucí židle jsou unikátní v tom, že umožní správně nastavit výšku i hloubku sezení. Studijní židle lze nastavovat nejčastěji ve výšce 110 – 195 cm. U židlí je nutné sledovat nosnost, ta může být 90 – 120 kg.

  • Výška sezení – při správné výšce sezení musí být chodidla v neustálém kontaktu s podložkou. Jestliže dítě sedí tak, že mu nohy visí ve vzduchu, nedochází k jejich správnému prokrvení a dochází i k negativnímu působení na celou dětskou páteř.
  • Hloubka sezení – správně nastavená hloubka sezení umožní ulevit zádům tak, že bude možné se pohodlně opřít. Sedák by měl podepřít asi 2/3 stehen.

Materiál

Součástí dětské rostoucí židle mohou, ale nemusí být područky na ruce. Područky sami o sobě nejsou až tak důležité, ale nabídnou dítěti větší pohodlí. Jestliže bude dítě používat u stolu běžné výšky, neměla by chybět opora pro nohy. Opora je běžná u jídelních židlí, ale nabízí ji i některé studijní židle.

  • Konstrukce – dřevěné židle jsou vyrobeny z překližky nebo přírodních dřevin. Za kvalitní a odolné je považováno dřevo bukové. Studijní židle mají konstrukci kovovou, doplněnou o plastové prvky.
  • PUR pěna – tvoří výplň podsedáku i zádové opěrky
  • Potah – u studijních židlí věnujte pozornost materiálu potahu. Potah by mělo být možné jednoduše čistit.

Normy

Kvalitní rostoucí židli poznáte i podle toho, že splňuje patřičnou bezpečnostní normu. V tomto případě se jedná o normu EN 14988. Každá židle by měla být doplněna o návod v českém jazyce, kde najdete veškeré pokyny k jejímu bezpečnému používání. Ekologicky nezávadné musí být i použité barvy. Kvalitní barvy splňují normu EN 71. Tato bezpečnostní norma označuje i bezpečnost dětských hraček.

Ačkoliv norma je vizitkou kvality, nezaručí vám, že je rostoucí židle pro vaše dítě naprosto bezpečná. Proto je nutné mít zejména malé děti umístěné v jídelní židličce neustále na očích. Velmi vhodné je, zkontrolovat před nákupem i kvalitu konstrukce.

Dřevo nesmí být nijak poškozeno, kovové části by měly být korozivzdorné. Součástí dětských židlí nesmí být malé části, například krytky, které by mohlo dítě uvolnit prsty a následně je spolknout. Hrany židle musí být zakulacené a narazit nesmíte na žádné ostré prvky.

Značka

Dřevěné rostoucí židle nabízí například Wood Partner. Židle značky Jitro Klasik jsou v současné době těmi nejžádanějšími. Nejmenším dětem nabídne potřebné bezpečí židle od výrobce Hauck.

Předškolákům můžete pořídit studijní židli od značky Mayer. Tento výrobce nabízí hned několik modelů, které potěší nejen kvalitou ale také vzhledem. Mayer na své židle poskytuje 5 letou záruku.

Velmi oceňované jsou i židle SpinaliS, které spadají do kategorie zdravotních židlí, což znamená, že podporují správný vývoj páteře. Součástí židle je i opora nohou v podobě kruhu. Cenově dostupné židle pro předškoláky koupíte od značky Alba. Naopak luxusní jsou židle Amadeus.

Cena

Cena rostoucích židlí začíná na necelých 2 000 Kč. Levnější jsou dřevěné jídelní židličky. Tyto typy židlí můžete pořídit za cenu v rozmezí 2 – 6 000 Kč. Studijní židle jsou pohodlnější a tím pádem i dražší. Nejlevnější židle lze pořídit za 3 000 Kč, za nejdražší židle zaplatíte více než 10 000 Kč.

Porovnat ceny židlí

Otázky a odpovědi

V čem se liší rostoucí židle od židle klasické?

Rostoucí židle se liší rozdílnou konstrukcí. Konstrukce rostoucí židle umožňuje přizpůsobovat a měnit hloubku sedáku v co největším rozsahu. Díky tomu zajistí dítěti potřebné pohodlí a zároveň umožní zdravé sezení. Mnohé židle mají rovněž výškově nastavitelný opěrák a područky.

Jaké bezpečnostní prvky nesmí chybět dřevěné židli?

Jídelní rostoucí židličky, které budete chtít používat pro nejmenší děti, by měly být doplněny o jídelní pultík. Který zabrání pádu miminka. Mnohé židle jsou navíc doplněny a 3 bodový bezpečnostní pás nebo alespoň textilní zarážku, která zabrání propadnutí miminka.

Co znamená růst od podlahy?

Na tomto principu fungují studijní rostoucí židle. Výchozí pozice by měla vycházet z chodidel, které jsou po celé ploše v kontaktu s podlahou. Této pozici musí být přizpůsobena nejen výška židle, ale i výška pracovního stolu.

Závěr

Rostoucí židli můžete stejně jako jiné zboží nakoupit pohodlně z domova prostřednictvím internetových obchodů. Mnohem rozumnější je však židli před nákupem vyzkoušet. Pro židli se tak vypravte do autorizované kamenné prodejny, kdy můžete vybírat z mnoha různých modelů a porovnáte židle od mnoha předních výrobců. Jestliže budete při výběru váhat, můžete se pro radu obrátit na kvalifikovaného prodejce.

Rostoucí židle můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.czMall.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.hajdalanek.cz, www.rafni.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (35 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Dobrý den, měl bych dotaz ohledně tvaru sedáku.Doporučujete spíš rovný nebo tvarovaný sedák? Děkuji

Přidat komentář

Recenzer
Logo