Židle

Nejoblíbenější typy židlí

Židle v nějaké podobě nechybí v žádné domácnosti, a při výběru se obvykle nehledí na nic jiného než na vzhled a pořizovací cenu. V případě, kdy strávíte na židli krátkou dobu, vás ani jiné parametry nemusí příliš zajímat, potíže nastávají u židlí, na kterých se sedí více než 2 hodiny denně. Zde byste měli vybírat mezi židlemi, které vám umožní zdravé nebo také aktivní sezení. Zdravotním potížím zabráníte používáním židlí se synchronní popřípadě asynchronní mechanikou.

Správnou židli budete vybírat podle toho, na kterém místě bude stát. V domácnostech nechybí jídelní nebo kancelářská židle. Kromě těchto základních typů jsou na trhu zdravotní, ergonomické nebo hráčské židle. Svoje židle mají i děti. U každé židle byste se měli zaměřit na výrobní materiál, kvalitu konstrukce a nosnost.

Porovnat ceny židlí

Typy

Pod označením židle se nachází mnoho vzhledově i funkčně odlišných výrobků. Každá židle najde své využití jiným způsobem.

Jídelní

Jídelní židle lze koupit v kombinaci s jídelním stolem, nebo samostatně. Velmi oblíbené jsou především čalouněné židle, které jsou měkké a pohodlné.

Čalounění bývá v sedací i zádové části. Dražší židle mají speciálně zahnutou opěrku zad a židle tak umožnuje zdravé sezení. Jestliže koupíte jednoduché židle bez čalounění, doporučuje se k nim přikoupit i podsedák. Naopak velmi pohodlné stolování vám umožní jídelní křesla.

Kancelářská

Na kancelářské židli můžete denně strávit hodinu nebo naopak velkou část dne. Právě množství času, které na této židli prosedíte, je jedním z nejdůležitějších kritérií výběru. Pokud budete na židli ať už doma nebo v práci sedět pouze krátkou dobu, je prakticky jedno, jakou židli zvolíte. Čím delší dobu však budete židli používat, tím kvalitnější židli budete potřebovat.

Nejlevnější kancelářské židle mají zpravidla fixní opěrky rukou, vysokou opěrku zad a jednoduchou konstrukci. Počítat nemůžete ani s kvalitním polstrováním, naopak velmi často je v zádové části pouze síťování.

I levná židle by však měla být minimálně výškově nastavitelná a častou funkcí je houpací mechanismus. Dražší židle bývají doplněny o kvalitnější polstrování, podlhavník, výškově nastavitelnou bederní opěrku, nastavitelnou zádovou část. Nastavit se již dají i opěrky rukou a zvolit můžete i potřebnou hloubku sezení.

Ergonomická

Ergonomická židle je v podstatě kvalitnější židle kancelářská, která je atypická svým tvarem. Tvarování židle vám poskytne výbornou oporu hlavy, speciální tvar má i bederní opěrka.

Židle má výškově stavitelnou opěrku zad, bederní opěrák tak můžete umístit do těch správných míst. Područky rukou mají 3D funkci, nastavit je můžete výškově, do strany, dozadu i dopředu. Židli je možné nastavit do pohodlné pozice, ve které ji můžete zaaretovat. Nastavit můžete pochopitelně i hloubku sezení.

Hráčská

Hráčská židle není určena pouze pro hráče počítačových her. Tyto židle mohou využívat všichni, kdo tráví u počítače dlouhou dobu, ať už je to z jakéhokoliv důvodu. Dá se tedy říct, že se jedná o tu nejkvalitnější kancelářskou židli s největším počtem funkcí. Herní židli jako jedinou můžete sklopit téměř do polohy ležmo, nastavit můžete opěrky rukou, zádovou i sedací část. Pro hráčské židle jsou typické i různé nastavitelné polštářky.

Zdravotní

Zdravotní židle vám jako jediná umožní aktivní sezení. Na židli se můžete pohybovat dozadu, dopředu i do boku. Zdravotní židle je jakousi stabilnější náhradou za gymnastický míč, stačí pouze od aretovat patřičnou páčku a celý sedák se bude naklápět do stran. Tento způsob sezení se však doporučuje provádět pouze 20 minut, poté je vhodné sedák opět zaaretovat, čímž se židle promění na klasickou kancelářskou židli.

Stohovatelná

Tyto židle lze jednoduše skládat na sebe, v domácnosti tak nezaberou tolik místa. Vzhledově připomínají jednodušší jídelní nebo venkovní plastové židle. Nejčastěji se však pořizují do komerčních prostor, restaurací, barů, jídelen nebo kanceláří.

Materiál

Na výrobu židlí se používá velké množství materiálů. Kuchyňské a jídelní židle jsou nejčastěji dřevěné, levnější židle jsou vyrobeny z plastu. Kvalitní židle již mají kovovou konstrukci a mnohým židlím nechybí různě kvalitní polstrování.

  • Plast – plastové židle se zpravidla používají při venkovním sezení, využívat je však můžete i doma. Kvalita plastových židlí závisí především na kvalitě výrobci a mnohé řekne i pořizovací cena. Plastová židlička je oblíbená zejména u malých dětí.
  • Dřevo – dřevěné židle jsou oblíbené, stabilní i designové. Dřevěné židle najdete nejčastěji u jídelních stolů, jejich součástí je vysoká opěrka zad a často i polstrování. Dřevěná židle je opatřena patřičnou povrchovou úpravou a zpravidla nevyžaduje žádnou speciální péči.
  • Kov – kovovou konstrukci najdete u jídelních i kancelářských židlí. Tento materiál bývá často v kombinaci s plastem a nechybí ani čalounění. Kovové židle se vyznačují dobrou stabilitou i vyšší nosností.

Nosnost

Dalším důležitým parametrem je nosnost. Minimální nosnost židle by měla být cca 100 kg. Kvalitnější židle mívají nosnost až 120 kg. V případě kancelářských židlí je nosnost obvykle v rozmezí 120 – 150 kg, zátěžové židle mohou mít nosnost až 180 kg.

Mechanika

U kancelářských židlí byste se měli zajímat také o mechaniku.

  • Pevná – nejlevnější židle mají pevnou mechaniku, která vám neumožní nastavit sklon sedáku ani opěrky. Nastavit tak budete moci pouze výšku židle.
  • Synchronní – nastavit můžete sklon sedadla i sedáku. Synchronní židli již lze využívat k dynamickému sezení, kdy bude během sezení kopírovat vaše pohyby. Židli se synchronní mechanikou však můžete také napevno zaaretovat.
  • Asynchronní – stejně jako synchronní mechanika umožňuje nastavit zádovou i sedací část. V tomto případě však můžete nastavit vše samostatně a to pomocí jednotlivých páček.

Značka

Na trhu jsou zastoupeny židle značek Halmar, Aga, Signal, Pedrali, vidaXL, Racing Pro a mnohých dalších. Předním výrobcem zdravotních židlí je Spinalis, TOPSTAR, ALBA a další.

Cena

Cena je závislá na typu židle. Nejlevnější jsou obyčejné jídelní židle, jejichž cena je nižší než 1 000 Kč. Čím je židle propracovanější, tím je pochopitelně také dražší, ty nejdražší tak můžete koupit i za více než 10 000 Kč. Zpravidla se jedná o židle vyrobené ze dražších materiálů, ale roli hraje i specifická podoba židlí, která udělá radost zejména v moderních domácnostech.

Cena kancelářských židlí začíná na cca 2 500 Kč. Koupit lze židle s pevnou i synchronní mechanikou. Nejdražší zdravotní, ergonomické a hráčské židle vyjdou na 10 – 15 000 Kč.

Porovnat ceny židlí

Otázky a odpovědi

Co pořídit místo gymnastického míče?

Sezení na gymnastickém míči je z hlediska zdraví přínosné. Gymnastický míč je však velmi rozměrný, zabírá hodně místa a navíc ho nelze výškově nastavit. Proto na trh přišly malé, výškově nastavitelné židle, který vám tento způsob sezení rovněž nabídnou. Tyto židle nesou označení HALF BALL a k dostání jsou v mnoha barevných variantách.

Jak vybrat židli pro dítě?

Pokud budete vybírat židli pro dítě, měli byste postupovat podle stejných pravidel, jako při výběru židle pro dospělé. Dětská židle, která bude používána každý den delší dobu například při přípravě do školy, hraní her na počítači atd. by měla být výškově nastavitelná. Umožnit by měla nastavit i hloubku sezení. U dětských židlí nejsou naopak nijak potřebné opěrky rukou, proto je na výrobcích zpravidla nenajdete.

Jaká zdravotní rizika přináší dlouhodobé sezení na nekvalitní židli?

Dlouhodobé sezení není ideální na žádné židli, kvalitní židle však může zdravotní rizika eliminovat. V případě běžných kancelářských židlí se doporučuje používání cca 2 hodiny denně, na ergonomické židli můžete sedět až 4 hodiny a na zdravotní celou pracovní dobu.

Zdravotní židle je schopná odstranit bolest zad, při sezení vám nehrozí skolióza páteře ani vyhřeznutí plotýnky. Naopak dlouhodobé sezení na kancelářské nebo ergonomické židli způsobuje bolesti zad i skoliózu páteře. Tyto židle nemají ani pohyblivý sedák, který naopak zdravotním židlím nechybí.

Závěr

Židlí je na trhu velké množství, koupit je můžete i na mnohých internetových obchodech. V případě židle je však vhodné výrobek před nákupem vyzkoušet.

Díky tomu zjistíte, zda vám židle vyhovuje svým rozměrem, uděláte si názor na výrobní materiál, zkontrolujete barvu. Jídelní židle se doporučuje kupovat přímo se stolem, budete tak moci vyzkoušet, zda se židle pod stůl vejde, zkontrolujete prostor pod stolem a ujistíte se, že vám nepřekáží nohy nebo konstrukce stolu.

Židle můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a Mall.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.biano.cz, www.sconto.cz, nabytek-forliving.cz, www.ketyban.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (30 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Pro syna jsem objednávala hráčskou židli a nemůže si jí vynachválit, ovšem nebyla to rozhodně levná záležitost. Vzala jsem i nové židle do kuchyně Springos Milano a jsou perfektní.

  2. Koupila jsem si nové a hodně kvalitní židle od značky Halmar a nezklamali, jsem nadšená.

Přidat komentář

Recenzer
Logo