Barové židle

Barové židle jsou běžně k vidění v komerčních prostorech, ale mohou se stát i praktickým doplňkem vaší domácnosti. Výběr barových židlí je poměrně pestrý, zvolit můžete židli podle tvaru, stylu. Rozhodovat se budete mezi různými materiály a zvolit musíte tu správnou velikost.

Barové židle byste neměli nikdy pořizovat bez rozmyslu. Před tím, než se pustíte do samotného výběru, bude nutné pečlivě změřit celkovou délku a výšku barového pultu, u kterého bude židle stát. Tímto jednoduchým opatřením zajistíte sedícím osobám dostatek místa a pohodlí. Nejdůležitějším parametrem je právě výška pultu, mezi barovou stoličkou a deskou stolu je totiž nutné ponechat prostor na nohy ve výšce alespoň 20 cm.

Jestliže si nejste přesnou výškou jistí, bude pro vás pohodlnější pořídit výškově nastavitelnou židli, kterou si každý bude moci upravit dle vlastních potřeb. Délka pultu pak určuje, kolik budete moci barových židlí pořídit. Zde se postačí řídit pravidlem, které udává, že rozestup mezi jednotlivými židlemi by měl být alespoň 55 cm.

Porovnat ceny barových židlí

Typy

Barové židle lze rozdělit podle vzhledu na několik různých typů. Na trhu jsou ve velkém počtu zastoupeny židle s opěrou i bez opěrky zad a praktické otočné židle.

 • Barová židle bez opěrky – tyto jednoduché židle jsou k vidění v různých restauracích a často se pořizují i do bytů. Největší výhodou těchto kruhových židlí je možnost jejich zasunutí pod bar. Díky tomu ušetříte mnoho místa. Nevýhodou je menší pohodlí, které vám židle poskytne zejména při delší době používání.
 • Barová židle s opěrkou – luxusnější židle nabídnou již mnohem komfortnější posezení. Tyto židle jsou však mnohem širší než první varianta a lépe se tak budou vyjímat ve větších prostorech. Z hlediska pohodlí bývají velmi často doplněné o opěrku nohou.
 • Otočná barová židle – tuto funkce je praktická zejména pro více společensky zaměřené osoby. Díky funkci otáčení bude komunikace s příteli velmi pohodlná.

Velikost

Barové židle jsou na rozdíl od židlí klasických mnohem vyšší a při jejich výběru je tak třeba myslet na to, že budete potřebovat dostatek místa na pohodlné umístění nohou. Nohy budou při sezení umístěny pod deskou barového stolu a je nutné počítat s mezerou o velikosti 20 – 30 cm.

O výšce barové židle rozhoduje výška desky stolu. Pokud je například výška barového pultu 90 cm, měla by být výška židle od 65 – 70 cm. K barovému pultu s výškou 100 – 110 cm, budete potřebovat barovou stoličku s výškou 70 – 80 cm.

Materiál

Barové židle se vyrábí z různých materiálů, nejčastěji je to kombinace více různých materiálů. Obecně se materiál přizpůsobuje ostatním prvkům v místnosti. Při výběru židle berte v potaz i to, jak často a jak dlouho budete židli používat.

Při delším sezení budou pohodlnější polstrované židle. Naopak při méně častém používání si vystačíte i s levnější a jednodušší židlí. Při volbě materiálů zohledněte i způsob údržby stoličky.

Rám

Barová židle musí mít robustní rám, který zajistí potřebnou stabilitu sezení. Nejčastěji jsou proto barové židle opatřené chromovou nebo nerezovou nohou. Kromě kovové konstrukce lze koupit i tradiční dřevěný nábytek.

Sedadlo

Způsob zpracování sedáku je důležitý z hlediska pohodlí. Na výběr máte ze dvou možností. Jednodušší a levnější židle mají sedák pevný. V tomto případě je výrobním materiálem plast nebo dřevo. Luxusnější obvykle kovové židle mají měkký čalouněný sedák. Výhodou pevného sedáku je bezesporu jednoduchá údržba. U čalouněného sedáku se na způsob čistění více zaměřte.

Na výrobu potahu se používá umělá i pravá kůže nebo nějaký typ tkaniny. Na údržbu je nejnáročnější pravá kůže. Snáze čistit se vám bude eko kůže, kterou najdete i na luxusnějších židlích. Textilní potah se také snadno udržuje, tato varianta bývá součástí cenově dostupnějších židlí.

Zakončení

Barovou židli můžete umístit na různý typ podlahy. Zajímat by vás tak mělo i zakončení židle. Oblíbené jsou židle s měkkým zakončením, které může být vyrobeno z filcových podložek nebo různých plastových násad. Měkké zakončení je méně hlučné a šetrnější k dřevěné podlaze. Jestliže bude židle stát na koberci, můžete zvolit i tvrdé kovové zakončení.

Funkce

Barové stoličky jsou spíše jednoduchým typem nábytku, přesto najdete i mnoho modelů, které nabídnou i něco navíc.

 • Výškové nastavení – nejžádanější je právě tato funkce, díky které židli dokonale přizpůsobíte své potřebě. Výškově nastavit je možné především židle stojící na jedné noze. Tyto varianty barových židlí jsou těmi nejrozšířenějšími. Vyznačují se moderním vzhledem a v domácnostech jsou k vidění nejčastěji.
 • Otáčení – také funkcí otáčení jsou vybaveny židle stojící na jedné noze. Opět se jedná o velmi praktickou a žádanou funkci.
 • Opěrky – ne každá barová stolička mívá zádovou opěrku. Opěrka je vhodnější v domácnostech, kde se bude barová židle používat k častějšímu a delšímu sezení.
 • Područky – dalším praktickým prvkem jsou područky na ruky. Židle s područkami jsou vhodnější do větších prostor, protože je obvykle nebudete moci zasunout pod barový pult. Samotné posezení na této židli je příjemnější. Židle bez područek se považuje za universálnější a skladnější.
 • Opěrka nohou – opěrku nohou byste měli v nějaké podobě najít u každé barové židle.
 • Skládání – některé barové stoličky můžete najít i v tomto provedení. Výběr skládacích židlí však není nijak oslnivý.

Značka

Barovou židli koupíte v každé větší prodejně s nábytkem. Zde si můžete jednotlivé židle prohlédnout i vyzkoušet. Co se samotných výrobců týká, oblíbené jsou židle značky Trend, Aga, Casaria, Drewmax, Signal, xidaXL, Scab, Halmar, Casarredo či Kondela.

Cena

Cena barových židlí začíná na zhruba 1 000 Kč. Za tuto cenu koupíte oblíbené otočné židle, přičemž můžete vybírat mezi židlemi s opěradlem či bez opěradla. Od 2 000 Kč můžete koupit propracovanější podobu jednodušších otočných židlí, ale koupit lze i první židle dřevěné.

Od 2 200 Kč je již velký výběr stabilních židlí, které jsou opatřeny čtyřma nohama. Za moderní či luxusní barovou stoličku však můžete zaplatit i 5 – 10 000 Kč. K dostání jsou však i mnohem dražší varianty.

Porovnat ceny barových židlí

Otázky a odpovědi

Jak volit počet barových židlí?

Počet židlí by měl být odvozen od velikosti barového pultu. Obecně se udává rozestup mezi jednotlivými židlemi cca 55 cm. Takovýto rozestup zajistí dostatek prostoru k pohodlnému sezení.

Je lepší barová židle se čtyřmi nebo s jednou nohou?

Počet nohou závisí spíše na vašem vkusu. Do domácnosti můžete bez obav pořídit obě varianty. Výhodou barových židlí se čtyřma nohama je vyšší stabilita, nosnost a pevnost. Díky tomu jsou častěji k vidění v komerčních prostorách. Židle, které stojí na jedné noze, jsou oblíbené pro svoji variabilitu a vzhled. Tyto židle bývají výškově nastavitelné i otočné.

Barová židle s opěrkou nebo bez opěrky?

Zádová opěrka je v případě barových židlí něco jako funkce navíc. To, zda zvolit židli s opěrkou či bez opěrky závisí na velikosti prostoru, ve kterém bude židle stát i četnosti používání židle.

Barová stolička bez opěrky je méně náročná na prostor, jednoduše ji můžete zasunout pod barový pult. Je tedy vhodnější spíše do menších bytů, ale není uzpůsobena k dlouhodobějšímu používání. U židle s opěrkou je to pak přesně naopak. Židle bude pohodlnější i při delším používání, ale vyžaduje více místa.

Závěr

Barové židle mají mnoho podob. To, jakou židli nakonec zvolíte, určí pravděpodobně váš rozpočet. Ve všech cenových kategoriích najdete židle různého vzhledu i barevných kombinacích. Díky velkému výběru nebude složité sladit židli s ostatním vybavením místnosti. Každá barová židle musí být vybavena pohodlnou opěrkou na nohy, praktické jsou i zádové opěrky. Méně často jsou židle vybaveny i područkami.

Barové židle můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a Mall.cz

Podobný článek, co by vás mohl zajímat


Zdroje: www.designville.cz, www.design-shop.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (35 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Objednala jsem barové židle Kondela Boxer buk/chrom a vypadají moc hezky. Na první pohled mě zaujala kombinace kovového a dřevěného designu, no a v kuchyni vypadají parádně.

 2. Pořizovala jsem před svátky barové židle Sig Chic a jsou překrásné. Mají béžovou barvu, skvělou kvalitu a moc dobře se na nich sedí. Jako posezení u kuchyňského pultu jsou ideální.

Přidat komentář

Recenzer
Logo