Routery

Router nesmí chybět v žádné domácnosti, která běžně používá internet. Díky nim můžete využívat přednosti bezdrátového připojení v celé domácnosti i v její blízkosti. S kvalitním routerem můžete internet využívat například na zahradě. K jednomu routeru je možné připojit hned několik zařízení, díky čemuž může v jednu chvíli používat internet celá rodina.

Routery jsou na trhu zastoupeny ve velkém počtu, běžní uživatelé nemusí sledovat prakticky žádné parametry, protože si vystačí i s levnějším zařízením. Náročnější uživatelé a majitelé větších bytů by při výběru měli přihlédnout k několika parametrům. Mezi ně patří správný typ, pokrytí, frekvenční pásmo nebo přídavné funkce.

Porovnat ceny routerů

Nejlepší routery

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. TP-Link TL-WR841N 90 % 476 Kč Zobrazit Tera.cz
2. Asus RT-AC51U 86 % 739 Kč Zobrazit czc.cz
3. TP-Link Archer MR200 77 % 2 283 Kč Zobrazit Alza.cz

Typ připojení

Při výběru routeru hraje důležitou roli typ připojení, který v domácnosti využíváte. Nejčastěji se využívá služeb místních poskytovatelů služeb. Dalším častým připojením je využívání telefonní linky, jedná se o tzv. DSL připojení. K tomuto připojení se využívají DSL modemy. Poslední typ připojení je připojení přes LTE data.

 • Místní připojení – pro místní připojení budete potřebovat právě router nebo MESH systém.
 • DSL připojení – toto připojení je možné přes vedení telefonu. DSL připojení vyžaduje koupi ADSL nebo VDSL modemu.
 • LTE data – při tomto typu připojení získáte od svého operátora SIM kartu s mobilními daty, aby bylo připojení možné, budete potřebovat LTE modem. Modem může mít kapesní a stolní podobu.

Využití sítě

Dalším parametrem, který výběr správného routeru ovlivňuje je četnost využívání sítě.

 • Občasné používání – pokud využíváte internet spíše okrajově nebo pro běžnou činnost, vystačíte si s jedním ze základních modelů.
 • Časté používání – hráči online her, majitelé digitální domácnosti a všichni, kteří využívají internet pravidelně a ve více počtu osob, budete potřebovat dražší, avšak výkonnější zařízení.

Pokrytí

Jak velký prostor budete potřebovat pokrýt je jedním z dalších parametrů, ke kterému budete muset při výběru routeru přihlédnout.

 • Malé prostory do 90 m2 – při pokrytí menšího prostoru si vystačíte s běžnými routery.
 • Větší prostory nad 90 m2 – zde je již vhodné zvážit pořízení WiFi MESH systému. Ten se skládá z více jednotek, které vytvoří jednotnou konzistentní síť a jsou schopné pokrýt více pater a prostor o rozloze cca 500 m2.

Frekvenční pásmo

Routery pracují ve dvou frekvenčních pásmech a to 2,4 GHZ a 5 GHz. Frekvenční pásmo 2,4 GHz se velmi dobře šíří prostorem, je však pomalejší. Frekvenční pásmo 5 GHz poskytuje připojení s větší rychlostí, dosah je však v tomto případě menší. V současné době však routery pracují v kombinaci s oběma pásmy, což vám rozhodování usnadní.

Standardy

Standarty udávají maximální rychlost dosažitelnou v daném frekvenčním pásmu. Standarty jsou dostupné v několika typech, které se však stále mění. Proto se nejprve informujete o tom nejnovějším a tím i nejrychlejším standardu. Rychlost připojení ocení především náruživý hráči her, pro běžného uživatele není tento parametr zase tolik důležitý.

Většina routerů podporuje standardy 802.11a/b/g/n.

 • Standard 802.11a je standard WiFi 1. generace – tento standard podporuje pásmo 2,4 GHz. Tyto routery využije pouze při běžném využívání internetu, kterým postačí rychlost 2 Mbps.
 • Standard 802.11b je standard WiFi 2. generace – podporuje opět pásmo 2,4 GHz, rychlost přenosu je cca 11 Mbps. Modely jsou opět vhodné spíše pro občasné použití.
 • Standard 802.11g je standard WiFi 3. generace – podporuje pásmo 2,4 GHz i 5 GHz. Přenosná rychlost je 54 Mbps vám umožní prohlížet i náročnější stránky.
 • Standard 802.11n je standard WiFi 4. generace – opět využívá obě pásma tedy 2,4 GHz a 5 GHz. Přenosná rychlost je 600 Mbps, avšak reálná rychlost je mnohem menší, udává se pouze 150 Mbps.
 • Standard 802.11ac je standard WiFi 5. generace – využívá obě pásma, pásmo z 5 GHz a nabízí více kanálů, avšak umožňuje připojit méně různých zařízení. Toto pásmo je vhodné pro hraní online her a streamování různých videí.
 • Standard 802.11 ax je standard WiFi 6. generace – je nejnovější standard. Tyto routery by měly v blízké budoucnosti vysílat v pásmu 1 – 7 GHz. V současné době však ještě nejsou na trhu dostupné.

Počet připojených zařízení

V případě, že budete k routeru připojovat méně než 20 různých zařízení, postačí vám zakoupit některý z levnějších standardních routerů. Ti, kdo k routeru připojí více zařízení nebo třeba prvků chytré domácnosti, měli by opět volit spíše MESH systém. S jeho pomocí můžete připojit až 100 různých zařízení.

S připojením souvisí i konektivita. Routery běžně umožňují připojení WAN a LAN. K dispozici je i USB konektor, gigabytové porty nebo slot na SIM kartu.

Antény

Na anténách je závislá kvalita signálu v prostoru. Router může být vybaven externí nebo zabudovanou anténou. Výhodou externích antén je možnost výměny. V případě, že to router podporuje, můžete přidávat i další antény. Zabudovaná anténa tyto náležitosti neumožňuje.

Vybírat můžete ze 3 různých typů antén.

 • Všesměrové – tento typ je typický pro router s jednou anténou. Signál se šíří všemi směry, tyto routery jsou ideální do bytů.
 • Sektorové – pokrývají výseč cca 90°. Běžně tak bývá router vybaven 4 těmito anténami.
 • Směrové – vysílají do směru, do kterého je natočíte, výhodou je velký dosah.

Funkce

 • Připojení pomocí kabelu – k routeru můžete připojit chytrou televizi, herní konzoli nebo jiná zařízení pomocí USB kabelu.
 • Zabezpečení – pomocí zabezpečení nebudou moci využívat služeb WiFi další osoby. K tomu nejzákladnějšímu patří WEP zabezpečení. Pokročilejší je pak WPA nebo WPA2. Díky zabezpečení se k vaší domácí síti bude moci přihlásit pouze ten, kdo bude znát správné heslo.

Značka

Routery nakupujte vždy od osvědčeného výrobce, nenechte se zlákat modely, které slibují využití různých funkcí, avšak jejich cena je podezřele nízká. V tomto případě pravděpodobně nebude kvalita zařízení nijak valná.

Naopak ověřený výrobce vám poskytne větší stabilitu i spolehlivost při dlouhodobém používání i větší zátěži. A v případě jakýchkoliv potíží není problém s reklamací a nutným servisem. K předním výrobcům patří TP-Link, ASUS, Huawei, Tenda, NETIS a další.

Cena

Výhodou routerů je cenová dostupnost. Nejlevnější typy koupíte za méně než 500 Kč. Pro běžné uživatele jsou tyto routery dostačující. Vždy však upřednostňujte výrobky známých značek. Jestliže využíváte internet ke sledování filmů, či stahování dat, vybírejte routery v cenovém rozpětí 500 – 1 000 Kč. Využít můžete více antén a obě frekvenční pásma. Nejdražší routery stojí okolo 2 000 Kč. Tyto typy ocení především nároční uživatelé.

Porovnat ceny routerů

Otázky a odpovědi

Kde by měl být router umístěn?

Router je nejlepší umístit doprostřed prostoru, který pokrýváte. Každá anténa by měla být otočena na jinou stranu. Takto dosáhnete toho nejlepšího pokrytí. WiFi MESH systém vás při umísťování jednotlivých prvků sám navede.

Je modem a router to stejné?

Často se stává, že jedno zařízení je pojmenováno více různými způsoby. V tomto případě se však nejedná o jedno a to samé. Router je zařízení sloužící k vytvoření počítačové sítě.

Propojuje mezi sebou počítače, avšak neposkytuje možnost připojení k internetu. Součástí routeru však může být modem, který vám umožní připojení k WiFi i k vytvoření počítačové sítě. Router tak potřebují získat zdroj internetu přes běžný internetový kabel.

Co je MESH systém?

Jedná se o několik samostatných prvků, které se starají o pokrytí větší plochy. Součástí je hlavní router, který je propojen klasicky kabelem, a vysílá signál k těmto dalším volně rozmístěným zařízením. Ty pouze plní funkci klasického WiFi zesilovače. Tyto systémy mají svůj smysl ve velkých několikapatrových domech.

Závěr

Ti, kdo využívají WiFi běžným způsobem, tedy k občasnému brouzdání po internetu, sledování sociálních sítí a potřebují pokrýt menší prostor, vystačí s jedním z běžně dostupných routerů. V tomto případě nemusíte nijak řešit rychlost ani frekvenci, počet antén ani nic jiného. Náročnější WiFi uživatelé by však měli ke všem těmto parametrům při výběru přihlídnout.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.wikipedia.org, www.mall.cz, www.alza.cz, www.datart.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (66 hodnocení)
​​

Odborná redakce

Odborná redakce

Každý den se zabýváme shromažďováním velkého množství informací o produktech, službách, ale i obchodech a mnoha dalších. Všechny tyto informace podrobně studujeme a následně z nich zpracováváme recenze a nákupní manuály, jejichž úkolem je pomoci zákazníkovi s výběrem. Naší snahou je doporučit co nejvhodnější produkt, o kterém jsme si jisti, že vám bude ve všech směrech vyhovovat a co nejdéle sloužit. To je naším cílem. Více o nás. Spolupráce a kontakt.

3 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Dobrý den,
  Mám dotaz, dost často nám vypadává doma internet z mobilu.

 2. Nedávno nám odešel router, když byl manžel na služební cestě a na mě bylo koupit nový. Díky vašemu článku jsem nakonec jeden vybrala a manžel s ním je kupodivu spokojený.

 3. Článek mi hodně pomohl s výběrem vhodného a kvalitního routeru. děkuji, Danek.

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo