Modemy

Připojení k internetu v dnešní době využívá drtivá většina obyvatel. Zejména mladší ročníky využívají internetové připojení prakticky stále. K internetu se můžete připojit různými způsoby. Jedním z nich je připojení přes telefonní linku pomocí modemu. Modem vám zprostředkuje tzv. DSL připojení, které patří mezi jedno z nejčastěji využívaných.

Pokud uvažujete o pořízení internetu přes telefonní linku, ověřte si nejprve, za jakou cenu operátoři toto připojení nabízí a jaká je rychlost. Rozdíly mohou být opravdu výrazné a různé jsou i samotné služby. Poté již můžete vybírat mezi vhodným typem modemu. Kromě toho vás bude pravděpodobně zajímat rychlost přenosu nebo některé funkce a možnosti, které modemy mají.

Porovnat ceny modemů

Nejlepší modemy

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. HUAWEI B890 94 % 2 490 Kč Zobrazit Milevo.cz
2. ZTE H267A 81 % 2 890 Kč Zobrazit O2.cz
3. D-Link DWM-222 70 % 1 799 Kč Zobrazit Alza.cz

Typy

Při výběru modemů narazíte na různá označení, která laikovi při výběru příliš mnoho nepomohou. Proto si jednotlivé typy alespoň ve zkratce představíme. ADSL i VDSL modemy vám mohou poskytnout i bezdrátové připojení, kromě něho můžete využít připojení přes ethernetový kabel.

 • ADSL – starší standard připojení, které vám poskytne poměrně rychlý přenos dat.
 • VDSL – novější standart připojení. Právě modem pro tento standard je doporučován jako lepší varianta. Je totiž zpětně kompatibilní se starším ADSL standardem. VDSL modemy jsou ještě rychlejší.
 • LTE – připojení přes mobilní data. Aby bylo připojení možné, budete potřebovat LTE modem a SIM kartu s mobilními daty. LTE modemy jsou dostupné v přenosné i stolní verzi. Největší výhodou je v tomto případě téměř 100% dostupnost.

Rozdíl mezi modemem a modemem/routerem

Modem/router je zařízení, pomocí kterého můžete i k internetu připojit různá zařízení bez toho, abyste musely vše připojovat kabelem. Toto zařízení však zpravidla splní nároky menších domácností, kde je dosah WiFi bezproblémový.

Ve větších domech však nemusí být pokrytí dostačující a nevyhnete se tak dokoupení nějaké podoby zesilovače. Do větších domácností je tak nejvhodnější pořídit oba samostatné přístroje.

Rychlost připojení

Jednotlivé modemy ve svých parametrech rychlost připojení uvádí. Tento parametr však může být značně zkreslený, protože uvedena je rychlost optimální, která je měřena v rozmezí 300 – 1 300 metrů od ústředny na kterou je signál přenášen. V rozmezí této vzdálenosti můžete vybírat VDSL modemy, jestliže se nacházíte ve větší vzdálenosti, jsou doporučovány spíše ADSL modemy.

Průměrná rychlost připojení u ADSL modemů je cca 5 Mbit/s. Průměrná rychlost VDSL modemu je cca15 Mbit/s. Poskytovatelé většinou nabízí rychlost od 20 – 40 Mbit/s.

Konektory

Připojit další zařízení můžete pomocí různých konektorů:

 • LAN – umožňují připojit počítač, notebook, tiskárnu a další zařízení, které bude využívat pevného propojení přes ethernetový kabel.
 • USB – tento kabel je možné využít u většiny modemů, umožňuje vám připojit různá zařízení.
 • WAN – jsou kabely směřující ven od modemu. U modemů najdete konektor RJ 11, pomocí kterého připojíte telefonní linku, konektor RJ 45 podporuje WAN.

Funkce

Úkolem modemu je poskytnout vám kvalitní a rychlé připojení. Většina uživatelů od tohoto zařízení nic jiného neočekávají. Také modemy však mohou disponovat některými funkcemi, které mohou být pro někoho zajímavé.

 • Gigabit LAN – přenáší data rychlostí 1 000 Mbit/s
 • Anténa – součástí modemů jsou i antény, které je v některých případech možné odejmout.
 • 3G modul – lze připojit pomocí USB. Díky němu může být domácí síť k internetu připojena mobilním datovým tarifem nebo SIM kartou
 • VPN – vzdálený přístup do domácí sítě.
 • DHCP Server – přidělí automaticky IP adresu každému zařízení, které je připojeno
 • DHCP Client List – zobrazuje IP aktivní adresy

Značka

Při výběru modemu narazíte na výrobce jako je ASUS, D link, TP-link, Zyxel, Tenda, Huawei nebo třeba Alcatel.

Cena

Modem je možné koupit již za méně než 1 000 Kč. Za tuto cenu koupíte jednoduché LTE přenosné a ADSL modemy. U těchto modemů není možné očekávat velkou rychlost, pro běžné brouzdání po internetu jsou však zcela dostačující.

První VDSL modemy jsou dostupné od necelých 1 500Kč, kromě nich můžete pochopitelně koupit i kvalitnější ADSL a LTE modemy. Tyto modemy již zpravidla umožnují i bezdrátový přenos, jeho kvalita však není nijak velká. Opravdu kvalitní modemy koupíte v rozmezí 3 – 5 000 Kč, cena stolních LTE modemů pak může být ještě vyšší.

Porovnat ceny modemů

Otázky a odpovědi

Co je modem?

Modem moduluje i demoduluje signál internetu, je to tedy jakýsi překladač signálů. Pomocí modemu se můžete připojit k vámi vybrané internetové společnosti. Modem přenese analogový signál do signálu digitálního na zařízení, se kterými je propojen. Tento signál pak zašle prostřednictvím telefonní linky do připojeného zařízení.

Co je router?

Router je zařízení sloužící k vytvoření počítačové sítě. Propojuje mezi sebou počítače, avšak neposkytuje možnost připojení k internetu. Součástí routeru však může být modem, který vám umožní připojení k WiFi i k vytvoření počítačové sítě. Router tak potřebuje získat zdroj internetu přes běžný internetový kabel.

Jaké jsou výhody pevného připojení?

Ačkoliv je bezdrátové připojení velmi praktické, stále se najdou příznivci připojení pomocí kabelu. V první řadě je pevné připojení mnohem stabilnější, dostupnější a tím i spolehlivější.

Díky pevnému připojení nebude muset řešit možné výpadky, které často způsobuje počasí. Pevné připojení je rychlejší, což ocení zejména ti, kdo na internetu provádí náročnější operace. Toto připojení je lepší i pro chod kabelové televize.

Závěr

Velkou výhodou ADSL, VDSL a LTE modemů je dostupnost, která je na území až 100%. Dostupnost připojení si můžete ověřit na internetových serverech, nebo se na něho zeptat svého operátora.

Nevýhodou modemů je v některých případech rozdíl mezi udávanou a reálnou rychlostí, kterou ovlivňuje především vzdálenost od ústředny, ale také kvalita vedení.

Modemy můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a Mall.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.6/5 (57 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

5 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Mám doma O2 Smart Box a nejsem nijak nadšený. Podruhé už bych si tento přístroj nekoupil. Rozhodně už jsem měl lepší model, který šlapal jako hodinky.

 2. Já sem potřebovala nutně koupit nový modem, ale neměla jsem ani tušení, jak ho vybrat. Naštěstí sem narazila na váš článek, který mi s tím hodně pomohl.

 3. Reply
  Blanka Synková 24.5.2022 v 18:46

  dostala jsem dnes nový modem a má vypínač? nemohu ho najít. Děkuji.

 4. Hodně pomohl tento článek.

 5. Dostupnost modemu není v žádném případě 100%.Nýbrž 70%.a v těch 30%se nacházím momentálně já. V 21 století to je asi velký problém.

Přidat komentář

Recenzer
Logo