Access pointy

Vzhledem k moderní době, ve které všichni používáme internet, nenajde se domácnost, ve které by chybělo připojení k Wi-Fi. Aby byl signál silný nebo rozšířený i do dalších prostorů, je pro tyto účely vytvořen access point (jinak také přístupový bod) nebo router. Jaký rozdíl mezi nimi je, si dnes také vysvětlíme. Podle čeho byste se měli při nákupu rozhodovat?

Porovnat ceny access pointu

Nejlepší access pointy

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. TP-Link Archer C6 93 % 1 019 Kč Zobrazit Smarty.cz
2. Tenda F3 (F303) 91 % 449 Kč Zobrazit Alza.cz
3. TP-Link TL-WR841N 90 % 360 Kč Zobrazit Tipa.eu
4. TP-Link TL-WA850RE 88 % 437 Kč Zobrazit Expert.cz
5. Asus RT-AC51U 86 % 499 Kč Zobrazit Okay.cz

Typy

Access pointy můžeme rozdělit podle typu připojení a počtu frekvenčních pásem. Oba parametry jsou důležité a odráží to, jak bude přístupový bod fungovat, co od něho můžete očekávat a jak moc ho (ne)přetěžovat.

Typy připojení

Podle toho, jaký typ připojení k Wi-Fi v daném místě používáte, budete vybírat také přístupový bod nebo jiné zařízení, které se k daným podmínkám hodí.

Bezdrátový nebo optický internet

Místní poskytovatelé nejčastěji nabízí právě bezdrátový nebo optický internet, na který vám postačí klasický router.

DSL/ADSL připojení

Tento typ připojení je typický pro telefonní linky a vyžaduje použití ADSL nebo VDSL modemu, případně routeru se zabudovanou podporou ASDL/VDSL.

4G LTE/5G

Pro připojení k internetu skrze mobilní síť telefonních operátorů musíte získat od operátora SIM kartu s mobilními daty a využít buďto LTE modem, nebo router se SIM slotem a podporou tohoto připojení.

Typy podle počtu frekvenčních pásem

Stejně jako se dělí routery, i access pointy lze kategorizovat do skupin dle frekvenčních pásem, které mají vliv na rychlost a dosah.

Single-band access pointy

Pro běžné domácí využití, které nevyžaduje silné připojení k internetu bude jedno frekvenční pásmo 2,4 GHz stačit. Je nejlevnější, ale také má menší dosah, slabší signál a nižší přenosovou rychlost Wi-Fi (maximálně do 800 Mbit/s). Pouze pro nenáročné uživatele.

Dual-band access pointy

Dvoupásmové access pointy mají k dispozici dvě frekvenční pásma 2,4 GHz a 5 GHz. Jejich přenosová rychlost je vyšší, stejně tak stabilita a dosah je větší. Problém ovšem dělá více připojených zařízení, které rychlost zpomalují. Zvládnou přenášet větší soubory, přehrávat videa, proto se hodí do větších provozoven.

Multi-band access pointy

Access pointům, které využívají více frekvenčních pásem, se říká multi-band. Ve většině případů se jedná o využívání tří pásem, a to jedno 2,4 GHz pásmo a dvě 5 GHz frekvenční pásma. Ani vlivem většího počtu připojených zařízení se síla signálu nezmění, proto je také tento druh AP nejdražší. Skvěle se hodí do prostoru, kde je podroben vysokému zatížení.

Rozdíl mezi Wi-Fi routerem a access pointem

Ačkoliv jsou si tato dvě zařízení podobná, je mezi nimi jeden zásadní rozdíl. Wi-Fi router propojuje zařízení v privátní síti LAN. Lokální síť (LAN) lze vytvořit jednoduše připojením routeru pomocí ethernetového kabelu k zařízení poskytovatele internetových služeb (CPE) a následným připojením jednoho nebo více zařízení (pomocí ethernetového kabelu nebo bezdrátově). Díky tomu mají přístup k internetu všechna zařízení, která jsou k němu připojena.

Access point oproti tomu funguje jako portál pro připojení zařízení k místní síti (LAN), tedy rozšiřuje bezdrátové pokrytí stávající sítě, zvyšuje počet zařízení a uživatelů, kteří se k ní mohou připojit.

Zatímco router se stará jak o připojení k internetu (WAN), tak o správu místní sítě a všech připojených zařízení i komunikaci v ní, access point je jen dílčí zařízení v rámci místní sítě, které rozšiřuje dosah Wi-Fi signálu a v dané síti umožňuje připojení více zařízení. Pro domácnosti a malé firmy tak bude vhodnější zvolit router, kdežto u větších organizací a například obchodní centra je jasnou volbou access point.

Wi-Fi standard

Abyste věděli, jak rychlý přenos a dosah Wi-Fi díky AP bude, je uveden standard (třída), která je daným zařízením podporována. Minimem na současném trhu je 802.11 n, jež teoreticky umožní dosáhnout až 600 Mbps. Pro lepší orientaci přinášíme tabulku:

  • 802.11a (WiFi 1) – pásmo 2,4 GHz, rychlost 2 Mbps, dnes již nedostačující
  • 802.11b (WiFi 2) – pásmo 2,4 GHz, rychlost přenosu cca 11 Mbps, přibližný dosah venku 140 m, přibližný dosah vevnitř 38 m, vhodné pro občasné a nenáročné použití
  • 802.11g (WiFi 3) – pásma 2,4 GHz a 5 GHz, přenosová rychlost 54 Mbps, přibližný dosah venku 120 m, přibližný dosah vevnitř 35 m umožní prohlížet i náročnější stránky
  • 802.11n (WiFi 4) – pásma 2,4 GHz a 5 GHz, teoretická rychlost 600 Mbps, reálná rychlost však běžně cca 150 Mbps
  • 802.11ac (WiFi 5) – pásma 2,4 GHz a 5 GHz, nabízí více kanálů, přibližný dosah venku 250 m, přibližný dosah vevnitř 70 m, vhodné pro hraní online her a streamování různých videí
  • 802.11ax (WiFi 6) – nejnovější standard, pásma 2,4 GHz a 5 GHz, zabezpečení WPA3, mimořádná rychlost přenosu dat až 10 Gbps

Frekvenční pásmo

S Wi-Fi standardem souvisí i frekvenční pásmo, které se dělí na starší 2,4 GHz poskytující tři navzájem se nepřekrývající kanály, proto se hodí spíše pro úkony s menším přenosem dat, jako jsou běžné brouzdání na internetu a komunikace. U bytových domů se sítě mohou navzájem rušit, a tak je připojení pomalejší a ne tak stabilní.

O dost rychlejší je pásmo 5 GHz s až 23 kanály, díky čemuž je rušení výrazně nižší. Zvládne více zátěže, jako například hraní her nebo streamovací služby. Jeho nevýhodou je ovšem menší dosah, protože se hůře šíří přes stěny a jiné pevné překážky.

Konektorová výbava

Protože se Access pointy dají propojit s routery, switchy, počítači, tiskárnami, pevnými disky a dalšími zařízeními, musí být vybaveny dostatkem konektorů.

LAN konektory (Ethernet)

V případě, že chcete internet připojit k zařízení kabelem, aby byl stabilnější a rychlejší, musí mít přístupový bod odpovídající síťový kabel. Jejich počet by měl odpovídat počtu zařízení, která chcete připojit kabelem. Lze také dokoupit switch s dalšími ethernetovými konektory, kdyby počet nestačil.

WAN konektor

Tento typ konektoru slouží k propojení routeru se zdrojem internetu, většinou tedy modemem. U kvalitnějších modelů lze nalézt také GLAN konektory s teoretickou přenosovou rychlostí až 1 Gbps. Můžete narazit i na všechny gigabitové konektory, což se hodí například pro připojení síťových disků či diskových polí (NAS), aby byl přenos dat uvnitř sítě co nejrychlejší.

USB konektor

Pro připojení tiskárny či externího disku využijete USB konektor, díky kterému mohou tato připojená zařízení následně snadno využívat všechna zařízení v síti.

Počet antén

Access pointy mají odlišný počet antén, které sice nezvyšují dosah signálu, ale zajišťují stabilnější a celkově rychlejší připojení. Multi-anténní systém označovaný jako MIMO (Multiple-Input Multiple-Output) zlepšuje datovou propustnost při zachování šířky frekvenčního pásma. Některé routery navíc umožňují také připojení výkonnější externí antény, která však musí disponovat konektorem pro externí anténu.

Co se týče zisku antén, ten vyjadřuje směrovost a účinnost přeměny energie dané antény. Čím větší má anténa zisk, tím menší prostorový úhel ozařuje a naopak. Tento údaj je uvedený v decibelech (dBi) – jde o výkon, který anténa vyzáří v poměru k přijaté energii.

Dosah

To, jak daleko připojení dosáhne je odvozeno od toho, jaký standard a frekvenční pásmo jste vybrali a kde je přístupový bod umístěn. Pro místnost plnou nábytku nebo signál procházející dveřmi je vhodnější frekvenční pásmo 2,4 GHz či větší počet access pointů, kdežto u prázdného pokoje využijete spíše frekvenci 5 GHz.

Přenosová rychlost

Stejně jako dosah, je přenosová rychlost závislá na standardu a souvisí také s množstvím připojených zařízení. Čím více zařízení využívá danou síť, tím pomalejší rychlost bude. Aby mohlo připojení využívat několik lidí najednou, neexistuje přístupový bod, který by podporoval více než 254 klientů.

Napájení

U některých modelů AP naleznete s tzv. PoE (Power over Ethernet) typem napájení, které dodává maximálně 15,4 W na port. Tímto způsobem AP využívá již existující ethernetový kabel, a tak není třeba instalovat další napájecí kabel. O něco lepší je PoE+ s až dvojnásobným množstvím energie a použitím jediného ethernetového kabelu (a to až 30 W na port). Spoustu přístupových bodů také připojíte do zásuvky RJ45.

Funkce

Funkcí u access pointů nenajdete mnoho, přesto nějaké mají.

Podpora IPv6 protokolu

Pro rozšíření adresního prostoru a vylepšení schopnosti vysokorychlostního přenosu dat by AP měla mít podporu IPv6 protokolu, který nahrazuje starší IPv4.

Podpora VPN protokolu

Protože jsou přístupové body spojeny s odhalenou identitou, může podpora VPN protokolu přijít vhod. Vytváří privátní síť a dodatečně šifruje její internetový provoz.

Podpora USB modemu

O využívání USB už jsme se bavili výše. Díky tomu se dají připojit k tiskárně. Do USB modemu lze navíc zapojit LTE modem, a ten pak sdílet v sítí, což se bude hodit při výpadku primárního připojení k internetu.

QoS

Tato zkratka se celým svým jménem nazývá Quality of Service a umožňuje spravovat zařízení a aplikace v rámci jedné sítě. Pokud tedy jeden počítač přetěžuje síť na úkor ostatních zařízení, lze mu jednoduše přiřadit určitou šířku pásma, kterou bude využívat, a tak nebude ovlivňovat další uživatele. Toto nastavení se dá využít také u aplikací. Celkově díky QoS dosáhnete lepší kvality a plynulosti hovorů či online her.

Značka

Mezi nejznámější značky access pointů patří Ubiquiti, Cisco, HP nebo ZyXEL. Pohybují se v různých cenových kategoriích a liší se od sebe designovým provedením.

Cena

Pro nenáročné využití, například v domácnostech, bude úplně stačit access point za 500, maximálně 1 000 Kč. Mezi jeho vlastnosti patří základní Wi-Fi standardy, menší dosah a nižší počet uživatelů připojených najednou, velmi špatná odolnost proti DoS útokům (pokusům o zahlcení AP síťovými dotazy).

Střední třída začíná na 1 000 a dosahuje 2 000 Kč. Zde access pointy disponují větším počtem funkcí a můžete je využít jak uvnitř, tak venku.

Ty nejlepší přístupové body seženete od 2 000 Kč, dočkáte se zde vysoké stability i přenosové rychlosti. Téměř vždy podporují standard 802.11ac a často nabízejí dvě frekvenční pásma (2,4 GHz a 5 GHz). Využijí ho velké firmy a opravdu nároční uživatelé.

Porovnat ceny access pointu

Otázky a odpovědi

Jaký je rozdíl mezi Wi-Fi routerem a access pointem?

Wi-Fi router zařízení v LAN síti propojuje, access point funguje pouze jako portál pro připojení zařízení k místní síti. K routeru se nemůže připojit tolik zařízení jako u AP, proto se využívá spíše v domácnostech, kdežto přístupový bod u větších firem.

Na jaké parametry se zaměřit při výběru access pointu?

První dva parametry, na které je třeba při výběru hledět, je typ připojení a počet frekvenčních pásem. Dále bude důležitý WiFi standard, počet antén, dosah, přenosová rychlost a funkce, kterými AP disponuje. Podle všech těchto informací budete vědět, jak a kde můžete zařízení využít.

Kam access point umístit pro nejlepší možný dosah signálu?

Ideální prostředí je bez nábytku nebo jen s jeho minimem a přístupový bod by měl být umístěn tak, aby signál nešel přes zeď. V takovém případě zvolíte frekvenci 5 GHz, v opačném případě 2,4 GHz.

Závěr

Pokud máte firmu nebo chcete, aby se k síti Wi-Fi mohlo připojit více zařízení, access point je dobrou volbou. Stačí vybrat takový model, který je přizpůsoben vašim podmínkám a bude v nich fungovat nejlépe.

Access pointy můžete nakoupit v e-shopu: Alza.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (91 hodnocení)
​​

Eliška Vachková

Eliška Vachková

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 Komentáře
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Nedávno jsem potřeboval access point, tak jsem hledal nějaký vhodný model a padla mi do oka značka Cisco. Objednal jsem a musím uznat, že to byla dobrá koupě. Za sebe mohu tuto značku doporučit.

  2. Používám Ubiquiti UniFi 6+ a opravdu si to hodnocení 100 % zaslouží, protože šlape jako hodinky. Cena byla necelé tři tisíce i s dopravou, ale rozhodně to byla velmi dobrá investice.

Přidat komentář

Recenzer
Logo