Sady nářadí

Nářadí budete potřebovat v každé domácnosti. Nezáleží na tom, zda patříte ke kutilům nebo je vám ruční práce cizí, v domácnosti je prostě občas třeba něco připevnit, povolit nebo opravit. K tomuto účelu je nutné mít alespoň nějaké základní ruční dílenské nářadí.

Jednotlivé kusy nástrojů můžete koupit samostatně, ale k dostání jsou i praktické universální sady, ve kterých najdete všechno potřebné. V každé sadě najdete šroubováky, kleště, vrtáky a jiné nástroje. Sady nářadí mají mnoho podob, kromě dílenského nářadí se může hodit praktická sada na zahradu.

Své sady mají muži, ale stále oblíbenější jsou stylové sady určené ženám. Specializované sady jsou určené elektrikářům a instalatérům. Při výběru sady je důležité nejen určení, ale i velikost sady, tedy to, kolik kusů nástrojů sada obsahuje.

Porovnat ceny sad nářadí

Nejlepší sady nářadí do dílny

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Extol Lady 6596 93 % 739 Kč Zobrazit Guttashop.cz
2. Makita D-19180 17ks 91 % 894 Kč Zobrazit Makitanaradi.cz
3. FIELDMANN FDS 1005- 65R 87 % 299 Kč Zobrazit Mall.cz

Typy

Sady nářadí jsou k dostání v universální podobě. Toto nářadí využívají především muži, ale vhodné je pochopitelně i pro ženy. Ženy však mají svoje speciální designové sady. Další speciální sady jsou určené elektrikářům.

Pro muže

Universální sady vhodné do domácnosti i dílny. K dostání jsou sady v různých velikostech. Některé sady obsahují pouze ruční nářadí, dražší jsou sady aku nářadí. V aku sadě najdete akumulátorový šroubovák a vrtačku, koupit můžete i sadu s šavlovou pilou, úhlovou bruskou atd. Součástí aku sady nářadí by měl být i akumulátor. Ačkoliv se jedná o naprostý základ, nenajdete akumulátor v každé sadě, proto si jeho přítomnost zkontrolujte.

Pro ženy

Sady určené ženám jsou stejně funkční a zpravidla obsahují to stejné, co sady pro muže. Základem jsou nejdůležitější ruční nástroje a velmi často i aku šroubovák a aku vrtačka. Tyto nástroje se hodí při sestavování a přichytávání nábytku atd. V ženské sadě však zpravidla nenajdete brusku či pilu, tyto nástroje většinou nemají v běžné domácnosti využití. Ženské sady poznáte na první pohled díky stylovému designu.

Pro elektrikáře

Speciální sady určené elektrikářům obsahují speciální kleště, které se používají ke stahování bužírky i zaštípávání drátů. Dále zde najdete zkoušečku napětí, svorky, ampérmetr. Veškeré nářadí musí mít izolovanou rukojeť, protože musí ustát napětí až 1 000 V. Součástí sady bývá i čelovka nebo klasická ruční baterka, díky které můžete pracovat i v horších podmínkách.

Obsah sady

Dle obsahu lze sady rozdělit do několika skupin podle toho, kde budete nářadí používat. Největší výběr nabízí nářadí do dílny. Kromě něho můžete pořídit nářadí do auta i na zahradu.

Nářadí do dílny

V každé sadě najdete naprostý základ, tedy klíče, kleště, šroubováky, vrtáky, imbusy a bity. Mezi méně časté patří metr, odlamovací nůž nebo třeba vodováha. Sady mají různou velikost, avšak započítány nejsou pouze jednotlivé nástroje, ale i různý spojovací materiál. Proto si obsah balení vždy raději překontrolujte.

  • Šroubovák – naprostým základem je šroubovák. V sadě můžete najít nejen ruční šroubováky, ale i ty akumulátorové. K dispozici byste měli mít minimálně jeden dlouhý a úzký a druhý silnější a bytelnější. Najít byste měli ploché i křížové šroubováky.
  • Kladivo – i kladivo patří k naprostému základu, které je potřebné v každé domácnosti. Sady nářadí zpravidla obsahují kladiva různých velikostí. Některé sady obsahují i tesařské kladivo, jehož jeden konec tvoří špička určená k vytahování hřebíků.
  • Kleště – kleště mají mnoho podob a používají se v různých situacích. V sadě tak zpravidla najdete kombinované, štípací i zámečnické kleště. Méně často najdete i sikovky, tedy kleště a posuvným kloubem. Pomocí sikovek budete například moci povolit sifon u umyvadla.
  • Gola – v tomto případě se jedná o soupravu obsahující ráčnu, ovladače a hlavice. Za základ se považuje sada s velikostí ¼“ a 3/8“. Pomocí této velikosti můžete utáhnout šrouby u nábytku, poradíte si s elektronikou i jízdním kolem. Gola sady s velikostí ½, ¾ a 1“ se používají spíše v auto opravnách a podobných servisech.

Na zahradu

I zahrádkáři mají svoje sady. Kromě universálních jsou zahradnické sady určené i ženám. Stejně jako v případě dílenského nářadí se tyto sady liší pouze svým vzhledem. Sada může obsahovat pouze jednotlivé nástroje, ale často i praktickou brašnu, díky které budete mít vše vždy po ruce.

V sadě obvykle najdete různé motyčky, hrabičky, malé plečky a kultivátory. V dražší sadě budou i nůžky na větve, skládací pilka či svinovací metr. Nedílnou součástí sady by měly být i zahradní rukavice.

Do auta

Nářadí do auta obsahuje kromě některého dílenského nářadí i nástroje, které oceníte při různých poruchách či situacích. Chybět by neměl šroubovák, gola sada atd. V autě byste měli kromě autolékárničky najít reflexní vestu, výstražný trojúhelník, rezervní kolo a hever.

Z vedlejšího příslušenství se může hodit teleskopická ráčna, kterou uvolníte utažené šrouby. V autě dále oceníte kvalitní LED svítilnu, měřič stavu autobaterie a kompresor, kterým budete moci nahustit pneumatiky.

Materiál

Nářadí musí být dostatečně kvalitní, proto se vyrábí z různých slitin oceli. Dle kvality oceli se mění nejen cena, ale i hmotnost nářadí. Zahradní nářadí musí být odolné i vůči rezivění. Proto nesmí chybět ani patřičná povrchová úprava.

Kvalitnější dílenské nářadí může mít magnetické zakončení. Tuto možnost zpravidla nabízí šroubováky a imbusové klíče. Samozřejmostí by měla být i ergonomická rukojeť. Lépe držet se vám bude nářadí s pogumovanou rukojetí.

Na výrobu kufrů či úložných boxů se používají různé materiály. Nejlevnější jsou hliníkové kufry, které jsou dostačující pro občasné používání. Jestliže budete s kufrem manipulovat častěji, vyplatí se vám investice do kvalitnějšího materiálu.

Hliníkové kufry totiž nejsou stavěné na hrubé zacházení, kvalitnější jsou kufry vyrobené z ABS plastu. ABS plast je velmi odolný vůči různému poškození a potěší i jeho nízká hmotnost. Ještě kvalitnější jsou kufry vyrobené z HDPE plastu.

Značka

Sady nářadí koupíte od předních výrobců dílenských nástrojů. Velmi kvalitní jsou sady značky Fiedmann. Tento výrobce nabízí odolné nářadí vyrobené z chrom-vanidiové oceli. Domácnost nebo dílnu můžete vybavit nářadím od Milwaukee, Metabo, Narex, DeWalt, Extol, Knipex, Geko atd.

Cena

Nářadí se poměrně značně liší pořizovací cenou. Není to pouze z důvodu velikosti sady, zásadní roli má i kvalita nástrojů. Z hlediska ceny lze nářadí rozdělit na sadu pro amatéry a profesionály. Amatéři za nářadí zaplatí od 500 – 2 500 Kč. Pokud požadujete alespoň nějakou výdrž, měli byste investovat raději do dražšího nářadí. Profesionálové mohou za nářadí zaplatit 3 – 7 000 Kč. Nejdražší jsou sady, které obsahují různě velké sady aku nářadí.

Porovnat ceny sad nářadí

Otázky a odpovědi

Jaká sada bude nejvíce praktická?

Nářadí může být uloženo v kufru nebo boxu. Nelze přesně určit, zda je jedna podoba praktičtější více než druhá. Každému vyhovuje něco jiného a záleží i na tom, kde budete mít nářadí uloženo a jak často ho budete používat. Skladnější je nářadí uložené v praktickém kufříku. Vše je přehledně uloženo a kufr se bude i snadno přenášet. Box je praktičtější v dílně nebo garáži.

Je lepší koupit sadu nebo raději samostatné nástroje?

Sady nářadí jsou mnohem levnější a obsahují velký počet základního nářadí v hobby i profi kvalitě. Sady ručního nářadí jsou tak velmi kvalitní a jistě splní nároky běžných uživatelů. Náročnější však budou od nářadí přece jenom pořizovat něco navíc. Zde je jistě rozumnější pořizovat nástroje, které naprosto přesně splní vaše nároky a očekávání. Větší pozornost pak vyžaduje výběr aku nářadí.

Co je multi tool?

Také multi tool lze považovat za specifickou sadu nářadí. Pod tímto označením najdete multifunkční kleště, které v sobě ukrývají řadu dalších nástrojů. Multi tool je nářadí určené především pro outdoorové nadšence, rybáře nebo myslivce. Součástí nářadí je nůž, nůžky, křesadlo, kleště, otevírák, svítilna, pravítko, šroubovák, pilník atd. Jeden multi tool může obsahovat až 20 různých plnohodnotných nástrojů.

Závěr

Ruční nářadí je nepostradatelné v každé domácnosti. Díky praktické sadě budete mít vše vždy správně uskladněné a tedy i po ruce. Sady nářadí mohou kromě ručního nářadí obsahovat i 1 – 2 podoby aku nářadí. Před výběrem dobře zvažte, co vše budete schopni využít. Nějakou podobu ručního nářadí se vyplatí vozit i v autě a speciální sadu zahradního nářadí využijete na zahradě.

Sady nářadí můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a Mall.cz


Zdroj: www.promistry.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.7/5 (201 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Kupovala jsem sadu nářadí do dílny jako dárek, i když nic takového jsem ještě nikdy nepořizovala. V internetovém obchodě jsem si vybrala PARKSIDE PWBM A1, protože se mi zdálo, že je tam toho v tom kufru opravdu hodně. No oslavenec si dárek vybalil s nadšením a radostí, tak jsem to snad trefila.

  2. Objednal jsem si v internetovém obchodu parádní sadu nářadí od značky Makita a je to pecka. Jsem s ní velmi spokojený a rozhodně jí mohu doporučit.

Přidat komentář

Recenzer
Logo