Gola sady

Ať už bydlíte v domě nebo bytě, budete muset občas řešit nějakou opravu v domácnosti nebo u auta. Vhodně zvolené nástroje využijete při seřizování kola nebo například při montáži nábytku atd.

Pro tyto účely je vhodné vlastnit gola sadu, což je ve své podstatě různé nářadí v praktickém kufříku. Díky tomuto řešení je vždy po ruce, nemusíte nic dlouze hledat a veškeré nářadí zabere málo místa.

Pod pojmem gola sady si lze představit sadu hlavic, ráčny a nástavce v podobě šestihranu a dvanáctihranu. Ty jsou uloženy v plastovém nebo kovovém kufříku či boxu. Hlavní částí gola sady je ráčna, na kterou se nástavce nasazují. Velikost gola sady se udává v palcích a určuje ji čtyřhran, kterým je ráčna opatřena.

Gola sady jsou k dostání v několika verzích, můžete zakoupit nářadí určené začátečníkům, kde najdou vše pro běžné opravy a montáž a také sady určené kutilům nebo pokročilejším mechanikům.

Porovnat ceny gola sad

Velikost

Velikost byste měli volit podle toho, jakým způsobem budete se sadou pracovat. Jedna velikost je vhodná zejména na montáž nábytku, jinou využije při opravě auta nebo třeba údržbu spotřebičů.

Na výběr máte z několika různých velikostí. Nejmenší velikost je 1/4“, nejprodávanější je velikost 1/2“ a velkým patří gola sada o velikosti 3/4“ a 1“. K dostání je také gola sada o velikosti 3/8“.

Pro lepší orientaci se nyní tyto velikosti více přiblížíme

Velikost čtyřhranu 1/4“ (6,3 mm), hlavice 4 – 14 mm. Tato malá gola sada často obsahuje také nástavce se šroubovacími bity. Je vhodná pro montáž nábytku, lze s ní opravit elektroniku, poslouží modelářům i cyklistům.

Velikost čtyřhranu 1/2“ (12,7 mm), hlavice 8 – 32 mm, 34 a 36 mm. Lze ji použít na různé opravy aut a je vhodná i pro kutilství.

Velikost čtyřhranu 3/4“ (19 mm), hlavice 19 – 50 mm. S touto gola sadou opravíte větší stroje, nákladní automobily atd.

Velikost čtyřhranu 1“ (25,4 mm), hlavice 19 – 50 mm. Určena především pro opravy nebo montáž nadměrných strojů. Své využití tak má pro komerční účely.

Velikost čtyřhranu 3/8“ (9,5 mm), hlavice 6 – 24 mm. Tato velikost gola sady je oblíbená zejména v zahraničí, ale i v domácím prostředí její obliba stoupá. Má větší spektrum využití.

Obsah gola sady

Méně vybavené gola sady obsahují ráčnu, různě velké ořechy a základní rozměry nástavců. Koupit ale lze i kufřík, ve kterém najdete kromě toho základního i větší množství různých nástavců. K doplňkovému příslušenství patří stranové klíče a měřidla.

Opravdu velké balení může obsahovat i více než 100 kusů nářadí. S větším množstvím různého příslušenství roste i cena a hmotnost gola sady. Pokud ji budete často přenášet, není vhodné, aby obsahovala i to, pro co nemáte využití.

K nejběžnějšímu nářadí a příslušenství patří výměnné hlavice určené na montáž matic a 6hranných i 12hranných šroubů, hlavice na montáž šroubů TOR, imbus, křižáky PH i PZ, prodloužené hlavice pro hůře přístupné spoje.

Dále můžete najít vratidlo, kardanový kloub, speciální hlavice, sadu bitů atd. Pokud budete chtít použít různě velké typy hlavic a ráčny, bude se vám hodit také adaptér.

Ráčna

Mezi hlavní prvek patří ráčna. Ráčna musí být použitelná se vším, co v gola sadě najdete. Nástavec, který na ráčnu posadíte, musí být pevný, k tomuto účelu mohou být ráčny vybaveny bezpečnostním tlačítkem. Důležitá je také rukojeť, aby vám ruka neklouzala a ráčna se dobře držela je vhodný ergonomický tvar i protiskluzová ochrana.

Plynulý chod je určen počtem zubů, velký počet je vhodný pro méně přístupná místa. Dotahování a polohování je prováděno ovladačem umístěným na hlavě ráčny. Setkat se můžete s několika typy a to přepínací páčkou nebo kolébkou, otočným prstence a také protlačením čtyřhranu.

Materiál

Všechny části, které gola sada obsahuje, by měly být vyrobeny z kvalitních materiálů. Nejčastěji se setkáte s kombinací chrom – vanadiová ocel nebo chrom – molybdenová ocel.

Chrom je materiál, který zvyšuje tvrdost, pevnost v tahu i houževnatost. Vanad má vliv na pevnost, zlepšuje odolnost proti opotřebení a zvyšuje tuhost.

Oba materiály jsou odolné proti korozi a oxidaci. Obecně k odolnějším patří hlavice a nástavce vyrobené z chrom-vanadové oceli. K jejich přednostem patří také lepší schopnost přenášet větší krouticí moment.

Značka

Gola sadu je vhodné vybírat také podle zkušeností a recenzí uživatelů. Ti vám mohou poskytnout cenné informace. K oblíbeným značkám patří gola sady Geko, Makita, TORX, Honiton, YATO, Fieldmann, Parkside a jiné.

Cena

Nejlevnější gola sadu můžete koupit za méně než 1 000 Kč. Balení může obsahovat mezi 40 – 100 kusy různého příslušenství. K dostání jsou v různých velikostech a objevují se i kombinace velikostí nejčastěji 1/4“ a 1/2“.

Pro kutily jsou vhodné gola sady, které jsou k dostání od 1 000 – 2 000 Kč. Mají široké využití a splní očekávání příležitostných i zapálených montérů. Za více než 2 000 Kč dostane kufřík, který bude obsahovat až 230 kusu různého nářadí a příslušenství.

Snad veškeré možné nářadí tak budete mít přehledně na jednom místě. Dražší gola sady často obsahují více velikostí ráčen i příslušenství. Cena se může šplhat až nad 5 a více tisíc. Tyto gola sady obsahují kombinaci několika velikostí a najdete zde také gola sady určené pro profesionály.

Porovnat ceny gola sad

Údržba

Gola sady jsou vyrobeny z kvalitních materiálů, které slibují dlouhou životnost. I přesto je však vhodné nářadí věnovat nějakou pozornost. Pokud je to zapotřebí, nářadí po použití očistěte, abyste ho zbavili chemických i jiných nečistot. Díky praktickému kufříku bude vše uskladněno v suchu na jednom místě.

Otázky a odpovědi

Mají gola sady nějaké přídavné funkce?

Některé gola sady nemají žádné doplňkové funkce, některé dražší mohou být vybaveny systémem AS-Drive, což je ve své podstatě protiprokluzový systém, díky kterému lze vyvinout vyšší krouticí moment.

AS- Drive vám také umožní pracovat se šrouby, které mají poškozenou hlavu. Další funkcí je již zmíněné bezpečnostní tlačítko nebo změna směru záběru.

Na co si dát v případě gola sady pozor?

K největšímu problému při práci s gola sadou je špatně zvolená velikost ráčny a hlavice. Každá ráčna má přesně stanovený přenos síly neboli krouticí moment. Ten odpovídá rozměrům šroubů.

Při použití malé hlavice a silné ráčny může dojít k poškození hlavice. Při použití velké hlavice a slabé ráčny je pravděpodobné, že se ráčna zničí.

Co znamená označení ořechy?

Takto bývají pojmenovány malé nástavce, které se nasadí přímo na ráčnu. Slouží k dotahování a povolování různě velkých matic. Na rozdíl od typického klíče jsou vícehranné, díky čemuž snižují riziko poškození matic. U těchto komponentů se běžně setkáte s pojmenováním hlavice, nástavce nebo ořechy.

Závěr

Pokud budete gola sadu používat pouze příležitostně vyplatí se vám investice do menšího balení. I nářadí v nejnižší cenové skupině může obsahovat různé velikosti sady, kterou pravděpodobně využijete nejčastěji. Jedná se o velikost 1/4“ a 1/2“.

Pokud budete potřebovat nářadí častěji, využijete i další doplňky a příslušenství, které bude balení obsahovat. Vždy volte gola sadu od prověřených výrobců, které jsou vyrobeny z kvalitních materiálů. Aby nářadí dlouho vydrželo, nezapomeňte ani na pravidelnou údržbu, ideálně po každém použití.

Pro to, aby bylo používání, co nejjednodušší je dobré vyzkoušet i to, jak lehce jdou jednotlivé kusy nástrojů vyjmout. Pozornost věnujte také ergonometrii ráčny, ta by měla mít rukojeť, která se vám bude dobře držet a nebude v ruce klouzat.

Jednotlivé nástroje by měly být pro lepší přehlednost označené a obsah balení by měl být znázorněn i na kufříku. Tak budete přesně vědět, co kam patří.


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.7/5 (68 hodnocení)
​​

Odborná redakce

Odborná redakce

Každý den se zabýváme shromažďováním velkého množství informací o produktech, službách, ale i obchodech a mnoha dalších. Všechny tyto informace podrobně studujeme a následně z nich zpracováváme recenze a nákupní manuály, jejichž úkolem je pomoci zákazníkovi s výběrem. Naší snahou je doporučit co nejvhodnější produkt, o kterém jsme si jisti, že vám bude ve všech směrech vyhovovat a co nejdéle sloužit. To je naším cílem. Více o nás. Spolupráce a kontakt.

2 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Měla jsem za úkol pořídit gola sadu, což je pro mě katastrofa, protože takovým věcem absolutně nerozumím. Naštěstí jsem narazila na váš článek, díky kterému jsem objednala sadu od značky Makita a partner byl nadšený.

  2. Super článek!

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo