Stolní hokeje

Zahrát si hokej je sen každého chlapce i muže. Ne každý má to štěstí, že se může prohánět s partou kamarádů po ledě a musí přistoupit k jiné alternativě. Tou mohou být moderní počítačové hry nebo právě stolní hokej.

Stolní hokej je stála oblíbená hra, která rozhodně nepatří do starého železa, ačkoliv první stolní hokej spatřil světlo světa již v roce 1932. Nebylo to nikde jinde než v Torontu, kde se o jeho výrobu postaral jistý pan Munro.

Později si hry úplnou náhodou všiml vlivný obchodní zástupce, kterého podoba stolního hokeje zaujala natolik, že neváhal společně s objevitel stolního hokeje založit firmu Munro Games. Odtud se pak stolní hokej rozšířil do další částí světa a stal se velmi populárním.

Dnešní podoba stolního hokeje se od svých starších předchůdců zase tolik neliší. Stále se jedná o plastovou verzi s kovovými táhly, na kterých jsou připevněny figury hokejových hráčů. Ačkoliv se pro některé může zdát tato verze primitivní, je stolní hokej velice oblíbený a dokonce se pořádají různé veřejné soutěže a turnaje, kterých se zúčastňují hráči různého věku. Kromě běžných domácích hokejů tak můžete pořídit i vysoce kvalitní soutěžní verzi stolního hokeje.

Porovnat ceny stolních hokejů

Nejlepší stolní hokeje

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Stiga Hokej Play Off 21 95 % 2 390 Kč Zobrazit Tera.cz
2. Stiga 71 1143 48 Extraliga Sparta Zlín 93 % 2 690 Kč Zobrazit Bambule.cz
3. Legler Air Hockey vzdušný 93 % 736 Kč Zobrazit Tera.cz
4. ALBI Stolní hokej air hockey 82 % 476 Kč Zobrazit Alza.cz
5. Chemoplast plast 53×30,5x7cm 79 % 459 Kč Zobrazit Tipa.eu

Typy

Při výběru stolního hokeje zvažte, zda si budete chtít zahrát hokej spíše příležitostně, nebo patříte k nadšencům, kteří se neobejdou bez soutěžní verze. Rozdíl mezi jednotlivými typy je nejen v provedení, ale především v pořizovací ceně. Samostatnou kapitolou je pak tzv. vzdušný hokej.

Stolní hokej

Stolní hokej má podobu menší herní plochy, kdy proti sobě bojují 2 hráči. V závislosti na provedení a ceně ho lze rozdělit do několika kategorií.

  • Klasický stolní hokej – domů můžete koupit jakoukoliv podobu stolního hokeje, která vás zaujme svým vzhledem. Stolní hokej je vyroben z různě kvalitního plastu nebo dřeva. K dostání je v několika různých velikostech.
  • Soutěžní verze – tento tip se od předchozího na první pohled nijak zvlášť neliší. Hokej, který má sloužit i při soutěžních kláních má svoje přesně dané ovládání i rozměr. Ti, kdo se různých turnajů zúčastňují, by měli dát této dražší a kvalitnější verzi přednost, protože si mohou vše dokonale natrénovat. Na výrobu se používají kvalitnější materiály a máte také možnost přikoupit další vybavení.
  • Komerční verze – na stolní hokej můžete narazit i v zábavních centrech nebo rekreačních střediscích. V tomto případě je hokej zabudovaný do robustního stolu. Vydrží tak náročné používání a zároveň je chráněn před nenechavci.

Vzdušný hokej

Vzdušný nebo také Air hockey nebo je další podoba stolního hokeje. Hra je určena pro 2 hráče, jejichž úkolem je dostat kotouč pomocí plastové pálky do brány. Součástí vzdušného hokeje tak nejsou hráči ani kovová táhla. Konstrukce je opatřena několika děrami, kterými prudí vzduch rozháněný ventilátorem. Rozdíl je i ve výrobním materiálu. Zatímco stolní lední hokej je vyroben z plastu, na výrobu této varianty se používá dřevo nebo kov.

I u této varianty máte na výběr z několika možností provedení. Vybírat můžete mezi hokejem, který je nutné umístit na vyvýšené místo, nebo verzí, jejíž součástí jsou i nohy.

Konstrukce

Stolní lední hokej bývá vyroben z různě odolného plastu. Na výrobu táhla se běžně používá kov, ale levnější varianty mohou mít táhla plastová. Větší výdrž mají dražší varianty, kde jsou z kovu vyrobeny i drážky na táhla či hokejky hráčů. Hrací plocha je pak vyrobena z vysoce odolného plastu.

Vzdušný hokej mívá dřevěnou nebo kovovou konstrukci. Hrací plocha je vyrobena z nerezu nebo tvrzeného skla a je tedy dokonale hladká. Nevýhodou těchto materiálů je mnohem vyšší pořizovací cena.

Náhradní díly

Při výběru hokeje je dobré přemýšlet dopředu a zvolit variantu, která umožňuje dokoupit náhradní díly. Hokej je adrenalinový sport a v zápalu hry se mohou některé části poškodit. K dostání jsou především náhradní figurky. Měnit tak můžete poškozené figury hráčů, nebo si můžete sestavit vlastní tým snů. Dalším běžným příslušenstvím jsou puky, které je velmi snadno ztratí. Koupit můžete i náhradní počítadlo nebo táhla. Ke snadnému přenášení je určena speciální taška.

Možnosti

Jednotlivé varianty nabízí i několik možností či funkcí, díky kterým bude hra komfortnější. Na dodatečnou výbavu je bohatší vzdušná verze hokeje. Zde můžete využívat mechanické i elektronické počítadlo, moderní stoly mají stylové LED osvětlení či výškově nastavitelné nohy. Lední verze obvykle nabízí počítadlo.

Značka

Stolní hokeje nejsou na trhu zastoupeny v nijak velkém množství, přesto je z čeho vybírat. Dětem můžete pořídit levný hokej značky Teddies, Wiki, Mac Toys, Chemoplast, Playtive, Legler nebo Albi. Kvalitnější verze, které splní nároky i náročnějších uživatelů nabízí Buffalo, Garlando, Spartan sport nebo Game center. Ty nejlepší verze stolních ledních hokejů koupíte od švédské značky STIGA.

Cena

Cenové rozpětí je v tomto případě velké. Obecně levnější je lední hokej, ten můžete dětem koupit za méně než 200 Kč. Kvalitnější varianta pak bude stát od 900 – 2 500 Kč. Dražší je air hokej, zde i za dětskou verzi zaplatíte více než 2 000 Kč. Cena vzdušného hokeje však bývá běžně v rozmezí 5 – 15 000 Kč. Součástí těchto stolů jsou i nohy.

Porovnat ceny stolních hokejů

Otázky a odpovědi

Jak vypadá turnaj ledního hokeje?

První oficiální zápas stolního ledního hokeje byl v Česku v roce 2001, a turnaj se pořádal v Plzni. Celý zápas je odehraný za 5 minut, časomíra se nezastaví ani v případě, kdy bude puk umístěn mimo hrací plochu. K přerušení dojde pouze ve chvíli, kdy bude posunutá branka nebo dojde k deformaci táhla.

Co je šprtec?

Šprtec je méně známá varianta ledního hokeje. Hrát budete na stole vyrobeném ze dřeva. V tomto případě nebudete hrát pomocí táhel, které ovládají jednotlivé figury. K dispozici máte pouze malou hokejku, kterou se budete střídavě se soupeřem trefovat do malého dřevěného puku.

Závěr

Stolní hokej je stejně jako stolní fotbal oblíbená hra, kterou si s chutí zahrají děti i dospělí. Variant stolního hokeje je hned několik, někdo dá přednost klasické podobě, kdy je třeba ovládat hráče pomocí táhla. Jiní mohou upřednostnit novější variantu, kterou je oblíbený vzdušný hokej. Koupit můžete i hokej šprtec, který je však zastoupen pouze minimálním množstvím výrobků.

Podobný článek, co by vás mohl zajímat


Zdroj: www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (35 hodnocení)
​​

Odborná redakce

Odborná redakce

Každý den se zabýváme shromažďováním velkého množství informací o produktech, službách, ale i obchodech a mnoha dalších. Všechny tyto informace podrobně studujeme a následně z nich zpracováváme recenze a nákupní manuály, jejichž úkolem je pomoci zákazníkovi s výběrem. Naší snahou je doporučit co nejvhodnější produkt, o kterém jsme si jisti, že vám bude ve všech směrech vyhovovat a co nejdéle sloužit. To je naším cílem. Více o nás. Spolupráce a kontakt.

1 komentář
  1. Manželovi s jeho kamarády jsem objednala Herní stůl na vzdušný hokej Playtive. Není to žádný obr, ale vyřádí se s tím jako zamlada.

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo