Stolní fotbaly

Stolní fotbálek zná pravděpodobně každý z dětství, tato hra je oblíbená již řadu let, první fotbálky se objevily v USA v roce 1901. Oblíbená hra pak postupem času prošla značným vývojem.

Nejstarší dětské fotbálky se vyráběly z plastu nebo dřeva, kopat do míče mohli jednotlivý hráči umístění na pružinkách. Tyto verze nebyly příliš kvalitní, pružinky byly velmi náchylné k lámání. Z tohoto důvodu se figurky hráčů později umístili na kovové tyče. Stolní fotbálek pro děti mohou hrát 2 hráči, verze pro dospělé nabízí zábavu 2 nebo 4 hráčům.

Před tím než budete stolní fotbálek vybírat, zvažte, kdo vše bude fotbal hrát. Na trhu je totiž stolní fotbal rozdělen do několika různých kategorií podle věku a dovedností hráčů. Dále je dobré vědět, jak často bude fotbálek využíván a kde ho budete hrát nejčastěji. V tomto případě se bude výběr pravděpodobně více odvíjet i od cenové relace stolního fotbalu.

Porovnat ceny stolních fotbalů

Nejlepší stolní fotbaly

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Kids World GOAL 68 x 37 x 22 cm 94 % 999 Kč Zobrazit Mall.cz
2. StigaWorldChamps 93 % 2 690 Kč Zobrazit Bambule.cz
3. Chemoplast Kopaná standard 87 % 338 Kč Zobrazit Allegro.cz
4. Chemoplast ChampionCup 85 %  510 Kč Zobrazit Nejbaby.cz
5. WorkerSupertable13v1 81 % 6 799 Kč Zobrazit Insportline.cz

Typy

Stolní fotbálky se dělí do několika kategorií. Svoje fotbálky mají děti i dospělí. Při výběru záleží i na hráčské úrovni. Levnější varianty jsou vhodné pro rekreační hráče, dražší by pak měli splnit nároky náročnějších profesionálů.

Rekreační verze

Pro občasné amatérské hraní lze vybírat mezi fotbálky pro děti nebo můžete přejít k levnějším fotbálkům vhodným pro občasné hraní doma či na chalupě.

  • Pro děti do 10 let – menší varianty fotbálků se vyznačují především menší rukojetí. Hráčské tyče mají průměr cca 13 mm. Fotbálek je možné díky menším rozměrům a nižší hmotnosti snadno přenášet a potěší i nižší pořizovací cena.
  • Pro domácí hraní – větší verze je uřčená pro děti od 12 let a méně náročné dospělé. Tyče již mají standardní průměr 16 mm. Od kvalitních modelů se amatérské fotbálky liší méně kvalitním výrobním materiálem. Běžně se k výrobě používá MDF, což je materiál náchylný na mechanické poškození.

Profesionální verze

Tento typ stolního fotbalu budou potřebovat i ti, pro které je hraní každodenní záležitostí. Na rozdíl od amatérské verze se na výrobu používají kvalitnější materiály, které ustojí velmi časté používání. Profesionální verzi stolního fotbalu najdete i na řadě komerčních míst, většinou restaurací, různých ubytovacích zařízeních, školách, ale i firemních zónách.

Stolní fotbálek má obvykle kovové nohy, hrací plocha je vyrobena z dřevotřísky nebo dřeva a na horní části se může nacházet tvrzené sklo. Tyče mohou být teleskopické nebo průchozí, přičemž za kvalitnější se považují tyče průchozí, které jsou méně náchylné k ohýbání. Na tyto dražší verze lze dokoupit i náhradní díly.

Konstrukce

Stolní fotbálek mění svůj vzhled dle věku hráčů.

  • Dětský stolní fotbal – nejlevnější fotbálky pro děti jsou vyrobeny z plastu, lze je snadno přenášet a jejich součástí nejsou nohy. Zahrát si můžete na zemi či stole. Tyto stolní fotbálky patří mezi relativně levné, počítat však musíte se slabší konstrukcí a tím i kratší životností. Výrobním materiálem je různě kvalitní plast kombinovaný s kovovými tyčemi.
  • Stolní fotbal pro dospělé – tuto verzi tvoří stabilní kovové nohy, korpus vyrobený z MDF, dřevotřísky nebo dřeva a kovové tyče. Některé fotbálky mají celoskleněnou hrací plochu. Díky ní je hrací plocha ideálně rovná a nemusíte tak řešit případné zasekávání míčku.

Tyče

Velmi důležitou částí jsou kovové tyče. Stolní fotbálek může být velmi adrenalinová hra, proto je důležité, aby byly tyče opravdu kvalitní u dětské i dospělé verze. Kovové tyče mohou být:

  • Teleskopické – tyto tyče jsou méně kvalitní a vyrábí se z měkčích materiálů. Díky tomu jsou tyče náchylnější k deformacím.
  • Průchozí – kvalitnější a odolnější varianta vhodná pro pravidelné hráče. Průchozí tyče jsou standardní výbavou profesionálních verzí.

Hmotnost/rozměry

I v případě těchto parametrů záleží na určení výrobku. Stolní plastové fotbálky pro děti, které umožní hru 2 hráčům, neváží více než 2 kg. Dětské verze z nohama pak mohou mít hmotnost od 20 – 50 kg a budou vyžadovat svoje stabilní místo. Menší varianty pak váží od 50 – 70 kg a největší verze pak mohou vážit více než 70 kg.

S hmotností souvisí i rozměry. Nejmenší verze má velikost okolo 50 x 30 cm, větší fotbálek mívá rozměr 121 x 101 cm a profesionální pak 140 x 109 cm.

Figury

Stolní fotbálek si můžete zahrát s universálními figurami, dále pak figurami představující hráče české foosballové organizace nebo hráče RETA.

  • Universální – bývají součástí levnějších dětských a rekreačních fotbálků. Jsou tedy umístěni na tyčích s průměrem 113 i 116 mm.
  • Česká foosballová organizace – tyto varianty jsou určené profesionálům, kteří hrají fotbálek v rámci veřejných turnajů České republiky.
  • RETA – s těmito figurami se běžně setkáte u komerčních verzí.

Značka

Výrobců stolních fotbálků je větší množství. Znalci této hry vyzdvihují modely značek Funny M, Atlantis, FAS nebo Garlando. Kromě těchto lze fotbálek koupit od Spartan Sport, Turino nebo dětskou verzi od Chemoplast či Carromco.

Cena

Cenové rozpětí tohoto výrobku je poměrně velké. Nejlevnější dětské fotbálky lze koupit od 200 – 900 Kč. Fotbálek pro 4 hráče pro děti od 12 let vyjde na 1 000 – 3 000 Kč. Tyto varianty postačí i méně náročným dospělým. Oblíbené jsou i domácí fotbálky s cenou od 3 – 7 000 Kč. Za komerční verzi pak zaplatíte 7 – 30 000 Kč. Ještě dražší jsou pak velké venkovní varianty s cenou okolo 50 000 Kč.

Porovnat ceny stolních fotbalů

Otázky a odpovědi

V čem se liší komerční stolní fotbal?

Součástí komerčních fotbálků bývá velmi často mincovník. Hru budete moci zahájit až ve chvíli, kdy do mincovníku vhodíte minci příslušené hodnoty. Komerční fotbaly najdete zejména v restauracích nebo na jiných veřejných plochách.

Je možné postavit stolní fotbálek ven?

Jestliže chcete stolní fotbálek pořídit a doma na něho nemáte místo, můžete si koupit venkovní verzi. Tyto venkovní varianty bývají vyrobeny z materiálů, které ustojí vyšší vlhkost a používat je budete moci od jaro do podzimu. Nevýhodou venkovní verze je vyšší cena, levnější domácí stolní fotbal vám však může venku velmi brzy zplesnivět.

Jaké příslušenství je možné ke stolnímu fotbálku dokoupit?

Možnost přikoupit náhradní díly nebo příslušenství umožňují většinou dražší varianty. Koupit můžete náhradní míč, jednotlivé hráčské figury, rukojeti, dorazy nebo mantinely. K některým verzím lze dokoupit náhradní tyče, pružinky, koncovky či kroužky k tyčím. Ke komerčním fotbálkům jsou k dostání mincovníky i kovové žetony.

Závěr

Stolní fotbálek můžete hrát doma, koupit ho můžete i do komerčních prostor. Jednotlivé modely se značně liší kvalitou i pořizovací cenou. Dobře tedy zvažte, zda upřednostníte levnější variantu s kratší životností, která je však dostačující pro občasné používání nebo raději zainvestujete a koupíte stolní fotbálek vyrobený z mnohem odolnějších materiálů.

Tyto fotbálky lze pořídit náruživým hráčům do bytu a ustát by měly i náročnější a intenzívnější komerční používání. Vybírat můžete i typ tyčí, za kvalitnější jsou považovány průchozí tyče, které nejsou tolik náchylné na možné deformace. O ideální rovinu se postará skleněná hrací plocha.

Podobný článek, co by vás mohl zajímat


Zdroj: www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (35 hodnocení)
​​

Odborná redakce

Odborná redakce

Každý den se zabýváme shromažďováním velkého množství informací o produktech, službách, ale i obchodech a mnoha dalších. Všechny tyto informace podrobně studujeme a následně z nich zpracováváme recenze a nákupní manuály, jejichž úkolem je pomoci zákazníkovi s výběrem. Naší snahou je doporučit co nejvhodnější produkt, o kterém jsme si jisti, že vám bude ve všech směrech vyhovovat a co nejdéle sloužit. To je naším cílem. Více o nás. Spolupráce a kontakt.

1 komentář
  1. Naše mužské osazenstvo si přálo stolní fotbal, tak jsem jim objednala pěkně velký v internetovém obchodu a dostali ho společně jako dárek k svátku. Má kvalitní provedení a moc hezky vypadá.

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo