Strojky na těstoviny

Na výrobu domácích těstovin vám postačí čtyři ingredience – mouka, sůl, vejce a olivový olej. Potom stačí těsto dokonale zpracovat. Aby byly těstoviny opravdu chutné, je třeba, aby těsto drželo pevný tvar, nesmí být ale ani příliš tuhé.

Těstoviny můžete připravovat z čerstvého těsta, lépe se vám ale bude pracovat s těstem, které je alespoň přes noc odleželé v lednici. Hotové těsto rozkrájejte na menší částí. Další postup se už může zásadně lišit.

První možností je těsto vyválet na pomoučeném vále pomocí klasického válečku. Taková příprava je zdlouhavá a bývá těžké vyválet těsto rovnoměrně na stejnou tloušťku.

Druhou možností je těstoviny připravovat pomocí speciálního strojku určeného právě na přípravu domácích těstovin. Pomocí strojku můžete připravit tagliatelle, ravioli, lasagne a další.

Porovnat ceny strojků na těstoviny

Nejlepší strojky na těstoviny

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Marcato Atlas 150 99 % 1 928 Kč Zobrazit Pros3.to
2. Orion strojek na těstoviny 131501 91 % 799 Kč Zobrazit 4home.cz
3. Tescoma Strojek na těstoviny DELÍCIA 88 % 1 299 Kč Zobrazit Tescoma.cz
4. De Gusto Strojek na těstoviny QF 86 % 499 Kč Zobrazit Topenilevne.cz
5. De Gusto Strojek na těstoviny QZ 82 % 949 Kč Zobrazit tv-products.cz

Typ

Stojek na těstoviny zastoupí při výrobě těstovin váleček. Tento strojek funguje na principu dvou válečků, mezi které vložíte právě kousek těsta. Poté, co těsto strojkem několikrát protáhnete do požadované tloušťky.

Dále pak můžete použít některý z řezacích nástavců a vyrobit těstoviny požadovaného tvaru. Tyto strojky jsou k dostání ve dvou variantách. Klasiku tvoří jednoduché ruční strojky a k rychlejší přípravě můžete sáhnout po elektrickém strojku.

Ruční strojky

Ruční strojky jsou vhodné pro občasnou přípravu těstovin, zejména kvůli fyzické námaze, kterou musíte při přípravě vynaložit. Lze je zakoupit v základním provedení nebo s několika nástavci na různé druhy těstovin. Výhodou je zde menší pořizovací cena.

Elektrické strojky

Elektrické strojky jsou vhodnější pro častější přípravu těstovin. Příprava je jednodušší a rychlejší. U elektrických strojků je třeba věnovat pozornost výkonu.

Ten bývá v rozmezí od 100 – 260 W. Čím bude výkon vyšší, tím bude příprava rychlejší. Některé elektrické strojky umí dokonce těsto zpracovat. Jednoduše dovnitř nasypete potřebné množství surovin a pomocí zvoleného nástavce strojek připraví vše sám.

Materiál

Strojky na těstoviny bývají obvykle vyrobeny z tvrdého a odolného plastu, oceli nebo nerezu. Aby strojek nějakou dobu vydržel, měl by být vyroben z kvalitního a odolného materiálů.

U těchto strojků tak dejte přednost výrobkům vyrobeným z oceli, a to zejména v případě manuálních strojků. Výrobky od kvalitních výrobců jsou v drtivé většině vyrobeny z nerezu, nebo v kombinaci nerez a plast.

Stabilita a ovládání

V případě manuálních strojků je třeba myslet i na samotné uchycení. Při práci je třeba vynaložit určitou sílu a je tedy nutné, aby se zařízení po pracovní desce nijak neposunovalo.

Klasické ruční strojky se uchytí k pracovní desce stejně jako jiné ruční strojky a to pomocí masivního šroubu nebo svěráku. Elektrické strojky jsou ve většině případů vybaveny gumovými podložkami nebo ocelovým upínákem

Ruční strojky jsou vybaveny klikou, vše je tak jednoduché a naprosto ve vaší režii. Elektrické strojky se ovládají pomocí tlačítek nebo koleček. Dražší typy jsou vybaveny i LCD displejem.

Nástavce na těstoviny

Součástí strojků na těstoviny bývá zpravidla několik nástavců, díky kterým můžete vyrobit různé druhy těstovin.

Nejlevnější strojky zvládnout pouze vyválet těsto v různě nastavitelné šířce. V případě, že budete chtít ruční strojek, který umožňuje výměnu nástavců, zaměřte se u jednotlivých značek na možné příslušenství, které lze ke strojkům dokoupit.

Dražší ruční strojky pak mají různé nástavce přímo v balení. K dispozici bývá nástavec na Tagliolini, Fettuccine, špagety a polévkové nudle. Dále pak Reginette, což jsou široké okrasné nudle a Ravioli neboli plněné taštičky.

Značka

Velký výběr strojků na těstoviny nabízí italská značka Imperia. Tato značka nabízí vysoce kvalitních výrobků, které jsou vyrobeny z oceli a nerezu a to v manuálním i elektrickém provedení.

Mnoho různých strojků nabízí také De Gusto. K dalším výrobcům patří Tescoma, Orion, Klarstein, Imperia, Banquet nebo třeba Laica.

Cena

Strojek na těstoviny můžete pořídit už za necelých 500 Kč. Už i tyto levné manuální strojky jsou vyrobené z kvalitních materiálů, jako je ocel a nerez.

Díky tomu můžete počítat s jejich dlouhou životností. Strojky většinou nedisponují žádnými nástavci a zvládnou pouze vyválet těsto v několika různých tloušťkách.

Do 1 000 Kč můžete pořídit další typy ručních strojků, které mohou mít v příslušenství i přídavné nástavce na výrobu nudlí, tagliatelle nebo raviol.

Do 2 000 Kč jsou kromě ručních strojků k dispozici první elektrické strojky. Některé vám dokonce připraví i těsto. Tyto strojky mohou mít k dispozici až 10 různých nástavců, a kromě těstovin s nimi můžete připravit také stříkané pečivo.

A v nabídce jsou také strojky, kterými můžete těsto zpracovávat ručně, nebo umožňují připojení elektrického pohonu. Další elektrické strojky zakoupíte za 3 a více tisíc korun.

Pro domácí využití si vystačíte se strojky do cca 4 000 Kč. Cena se u těchto výrobků může šplhat až k 10 a více tisícům, tyto stroje se však hodí pro komerční využití na častou přípravu velkého množství těstovin.

Porovnat ceny strojků na těstoviny

Údržba

S údržbou je to v tomto případě trochu komplikovanější a měli byste se u jednotlivých výrobků držet doporučeného postupu od výrobce.

Některé strojky není možné rozebrat a čistit je můžete pomocí štětečku, který bývá u těchto strojků součástí balení. Jiné strojky lze čistit pouze suchým někdy také navlhčeným hadříkem.

Další je pak možné rozebrat a jednotlivé části umýt pod tekoucí vodou a nakonec můžete narazit na výrobky, jejichž některé části můžete vložit do myčky. Po delším používání se může stát, že budou válce zatuhlé, v tomto případě je stačí lehce pomazat olejem.

Otázky a odpovědi

Proč není možné strojek umývat vodou?

Strojky na těstoviny je nejčastěji nutné otřít pouze suchým hadříkem nebo omést štětečkem. Pokud byste strojek myli ve vodě, mohly by ocelové části oxidovat.

Závěr

Pomocí strojku na těstoviny vyrobíte domácí těstoviny, jejichž chuť daleko předčí výrobky, které jsou běžně k dostání v supermarketech.

Vyrábět můžete těstoviny z různé mouky nebo v bezlepkové variantě. Domácí těstoviny vyžadují určitý čas na přípravu, ale odměnou vám může být kromě chuti také nižší cena.

Pokud se rozhodnete pro manuální strojek, neměla by být cena to jediné, na co se při výběru zaměříte. Nejlevnější strojky obvykle nemají k dispozici náhradní nástavce a krájet například špagety nebo nudle je velmi časově náročné a v konečné fázi vás to může od výroby domácích těstovin odradit.

Jestliže chcete dělat těstoviny pravidelně, vybírejte strojky, které již disponují nějakým příslušenstvím, nebo alespoň značku, která vám umožní příslušenství dodatečně zakoupit.

V případě elektrického strojku máte k dispozici nejen náhradní nástavce, pokud chcete nechat všechnu práci na strojku, vybírejte typ, který zvládne připravit také těsto.

Strojky na těstoviny můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz, Allegro.cz a Mall.cz


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (60 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

4 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Pavlínaedávno jsem si pořídila TESCOMA strojek pro přípravu těstovin GrandCHEF a jsem nadšená. Těstoviny už vůbec nekupuji, všechno si vyrábím doma a je to super. Rozhodně si člověk víc pochutná, než když koupí pytlík těstovin ze supermarketu.

  2. Já jsem investovala do Tescoma Strojek na těstoviny DELÍCIA, ale nebyla to žádná sláva. Nakonec jsem se zase vrátila k strojku značky Orion, ten pracoval vždy nejlíp.

  3. Na domácí těstoviny jsem si dřív netroufla, ale co jsem objevila strojek na jejich výrobu Marcato Atlas 150, dělám je pořád. Pracuje se s ním moc dobře, s těstem si poradí hravě a dobře se čistí.

  4. Přínosný článek, vybrala jsem si typ: Orion set FRANCESCO a splnil moje očekávání.

Přidat komentář

Recenzer
Logo