Topení do auta

Nezávislé topení do auta ocení každý, kdo nechce čekat, až se auto vyhřeje po nastartování motoru. Nezávislé topení vyhřeje interiér vozu mnohem rychleji a uchrání vás i od škrábání skel. I v zimě budete moci nastoupit do příjemně vyhřátého vozu, který je ihned připraven k použití. Nezávislé topení ušetří i palivo, které ji jinak při vyhřívání automobilu spalováno.
Nezávislé topení do auta není v našich končinách až tak využívané, většinou ho používají pouze majitelé obytných vozů. V severských státech je však přídavné topení běžnou záležitostí i v případě většiny osobních automobilů.

Nezávislé topení do auta může být součástí většiny osobních automobilů Nejdůležitější je zvolit ten správný typ, rozhodovat se budete mezi teplovodním nebo horkovzdušným topením. Oba typy topení potřebují ke svému pohonu palivo, které získávají z nádrže vozu. Na rozdíl od volnoběhu se však v tomto případě spotřebování velmi malé množství paliva a provoz je tak výrazně levnější.

Prohlédnout si

Typy

Nezávislé topení do auta funguje na několika principech. Vozidlo můžete vytápět pomocí topení, které funguje na benzín, naftu, elektriku nebo plyn.

Teplovodní vytápění

Jedná se o častěji používaný způsob vytápění. V tomto případě je třeba topení instalovat do blízkosti motoru. Zde se napojuje na vodní okruh, přičemž je ohříváno chladicí kapalinou. Do kabiny vozu se teplo dostane prostřednictvím výměníku skrze rozvody vzduchu.
Pomocí chladicí kapaliny vyhřejete nejen kabinu, ale i samotný motor. Výhodou je v tomto případě nižší spotřeba, ale i menší opotřebení motoru. Ve chvíli, kdy je motor dostatečně zahřátý, dochází k vypnutí topení. O další vytápění se dále stará pouze motor.

Teplovzdušné vytápění

Pomocí tohoto vytápění nebudete ohřívat chladicí kapalinu, ale vzduch v kabině vozu. Topení je umístěno přímo v interiéru a teplý vzduch je přenášen pouze jedním výdechem. Na rozdíl od teplovodního je teplovzdušné vytápění možné nechat v běhu dlouhodobě. Vozidlo můžete vytápět několik desítek minut, ale i hodin. Tento typ vytápění je velmi oblíbený u řidičů kamionů nebo majitelů obytných vozidel, kteří si mohou tímto způsobem kabinu vytápět po celou noc. Teplovzdušné vytápění však můžete využívat i v osobních vozech.

Elektrické topení

Elektrické topení se opět montuje k motoru. Této topení funguje na stejném principu jako topení teplovodní, i zde dochází k ohřevu chladicí kapaliny, motoru a pochopitelně i interiéru. Aby mohlo topení fungovat, bude potřebovat připojit k běžní 230 V zásuvce. V tomto případě tak nebude moci topení používat na jakémkoliv místě.

Plynové topení

Plynové topení je nejméně používaným typem. Nevýhodou této varianty je vyšší nárok na prostor, součástí topení je i nádoba s plynem. Za další nevýhodu lze považovat i nutnost provádět alespoň 1x za rok revizi.

Výhodou plynového topení je pak jednoduchá obsluha, k ovládání budete moci použít dálkové ovládání i mobilní aplikaci. Pomocí ovladače můžete nastavit dobu automatického zapnutí. Nastupovat tak budete vždy do příjemně vyhřátého a rozmrazeného vozu.

Spotřeba

Každého, kdo o topení do auta uvažuje, budou pochopitelně zajímat náklady na provoz. V tomto ohledu si můžete být jistí, že provoz topení bude velmi levný. Maximální spotřeba paliva se většinou pohybuje do 0,2 litru/hodinu. Úspora paliva však bude mnohem vyšší, palivo se nebude spotřebovávat při studených startech.

Ovládání

Ovládání nezávislého topení je velmi jednoduché a komfortní. K dispozici budete mít ve většině případů dálkový ovladač, ale využívat můžete i ovládání pomocí mobilní aplikace. Zvolit si můžete nejen teplotu, ale i čas zapnutí a vypnutí topení. Přímo ve voze je pak možné topení ovládat prostřednictvím tlačítek na displeji.

Značka

Nezávislé topení musí být funkční, praktické i bezpečné. To vše budete mít v případě, kdy zainvestujete do systémů známých výrobců. V tomto případě není nabídka až tak vysoká, přesto i zde máte možnost volby. Topení do auta nabízí například Vevor, Hcalory, MSW, Carbest, SXT, Webasto nebo Eberspächer.

Přejít do e-shopu

Cena

Pořizovací cena topení se odvíjí od samotného modelu. Na cenu má vliv i množství příslušenství, nebo značka topení. Pokud se rozhodnete topení do auta pořídit, neměli byste se snažit zbytečně ušetřit. Je třeba dopředu počítat s tím, že nezávislé topení není úplně levnou záležitostí. Za nejlevější varianty utratíte okolo 3 000 Kč. Za topení však běžně zaplatíte 5 – 15 000 Kč. Počítat budete muset i s náklady za odbornou montáž. V konečné fázi tak můžete do topení investovat více než 30 000 Kč.

Otázky a odpovědi

Proč nezávislé topení do auta pořídit?

Každé vozidlo je vybaveno vytápěním interiéru, proto je pro mnohé investice do nezávislého topení spíše zbytečná. Tento způsob vytápění však má svoje vlastní výhody. Při vytápění interiéru nebudete odebírat teplo, které k zahřátí potřebuje samotný motor. Vozidlo tak bude připraveno k použití mnohem rychleji.

Nezávislé topení vás ochrání i před zdlouhavým škrábáním námrazy z oken auta. Této činnosti se většinou řidiči věnují právě ve chvíli, kdy vyhřívají vůz pomocí volnoběhu. Díky tomu, že nebudete muset nechat vůz několik minut nastartovaný, ušetříte i nějaké to palivo a snížíte tak spotřebu vozu.

Je používání topení do auta bezpečné?

Každá z nabízených variant topení je zcela bezpečná. V případě naftového i benzínového topení je sání i výfuk veden mimo kabinu, vzduch pro ohřev vozu je naopak nasávaný z vnitřního prostoru. Bát se tak nemusíte případné otravy škodlivými zplodinami. O vaše bezpečí se postará i čidlo, které proces ohřevu hlídá a ve chvíli, kdy teplota stoupne na požadovanou hodnotu, dokáže proces hoření ukončit.

Jak topení do auta nainstalovat?

Také způsob zapojení souvisí s typem vytápění. Instalaci teplovodního, plynového i elektrického topení by měl provádět odborník. S vozem tak budete muset zajet do autoservisu. Instalaci teplovzdušného topení pak můžete zvládnout i sami. Pokud chcete mít úplnou jistotu, že topení bude fungovat tak, jak má, můžete se i v tomto případě pochopitelně obrátit na školené odborníky.

Závěr

Topení do auta dokáže vyhřát interiér vozu, aniž by bylo nutné nastartovat motor. Vozidlo budete moci vyhřát pomocí dálkového ovladače přímo z pohodlí domova. K dokonalému vyhřátí bude topení potřebovat několik desítek minut. Za tuto dobu budete nasedat do vyhřáté kabiny a můžete se těšit z čistého výhledu. Po nasednutí budete moci nastartovat a ihned vyrazit za běžnými povinnostmi.

Nezávislé topení disponuje i další praktickou funkcí, tou je inteligentní větrání, které se vám bude hodit během horkých letních dní. Nezávislé topení může prodloužit životnost i samotnému motoru vozidla a snižuje i podíl škodlivých emisí.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (100 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo