Krbové vložky představují účinný způsob vytápění obydlí. Na stejném principu jako krbové vložky fungují i v současné době velmi oblíbená krbová kamna. Nevýhodou krbových vložek je větší finanční náročnost i složitější instalaci. Z tohoto důvodu je vhodné zapracovat krbovou vložku už do stavební dokumentace.
Krbovou vložkou můžete vytápět celý dům, může tedy plnit funkci hlavního topidla, ale využít ji můžete pouze jako designový doplněk. Ti, kdo budou krbovou vložku využívat jako hlavní topidlo, budou muset vybírat ze dvou typů a vložek. Nejdůležitějším parametrem, který je nutný správně vypočítat je výkon. V tomto případě budete muset uzpůsobit místo, na kterých bude vložka stát, z bezpečnostního hlediska a počítat musíte i s vyšší pořizovací cenou.
V domech, kde bude vložka plnit dekorační funkci je výběr velmi jednoduchý, zde záleží především na vzhledu a vystačíte si s menší, levnější vložkou. Výběr krbové vložky však není nijak snadný, v tomto ohledu se vyplatí konzultace s odborníky, kteří vám pomohou vybrat tu správnou krbovou vložku na základě vašich potřeb.
Nejlepší krbové vložky
Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.
Pořadí | Název | Hodnocení | Cena od | Porovnat ceny | Koupit |
1. | ROMOTOP HEAT 2G 70.44.01 | ⭐ 95 % | 37 135 Kč | Zobrazit | Give.cz |
2. | ROMOTOP HEAT W 2g 59.50.01 | ⭐ 93 % | 57 100 Kč | Zobrazit | Kominy.cz |
3. | HS FLAMINGO AQUAFLAM 12 TV | ⭐ 80 % | 51 490 Kč | Zobrazit | Topenilevne.cz |
4. | ROMOTOP HEAT 2G 59.44.13 | ⭐ 79 % | 34 473 Kč | Zobrazit | Give.cz |
5. | Prity C W28 TV | ⭐ 67 % | 29 999 Kč | Zobrazit | Krbarna.cz |
Typy
Při výběru krbové vložky se budete rozhodovat mezi teplovzdušnou a teplovodní krbovou vložkou.
Teplovzdušná
Tento způsob využívá přirozenou cirkulaci vzduchu. Krbová vložka ohřívá okolní studený vzduch a rozvádí ho do dalších místností pomocí ventilátoru. Tento způsob však může být vlivem používání ventilátorů hlučnější, ačkoliv se výrobci snaží hlučnost co nejvíce snížit.
Teplovodní
Funguje jako klasický kotel, i zde vložka ohřívá vodu a to díky výměníku. O rozvod vody se stará čerpadlo. Do místnosti je teplý vzduch vháněn také průduchy.
Tento typ je výkonnější a doporučuje se v případě, kdy chcete vytápět celý dům. Nevýhodou krbové vložky s čerpadlem je výpadek elektrické energie. Aby bylo možné krbovou vložku použít i při výpadku, neobejdete se bez záložního zdroje, který je nutné dodatečně nainstalovat.
Výkon
Nejdůležitějším parametrem je výkon, ten se odvíjí od velikosti prostoru, který musí vložka vytopit. Doporučuje se počítat i s nějakou rezervou. Aby byl výpočet výkonu co nejpřesnější, je vhodné nechat si odborně vypočítat tepelné ztráty vašeho obydlí. Ti, kdo tento výpočet nemají, mohou vycházet z tzv. hrubého odhadu, který udává následovné:
- Výkon 1 kW vytopí 20 m3 prostoru v hůře zateplených objektech, jako je chalupa, chata, starší dům
- Výkon 1 kW vytopí 30m3 prostoru v budovách s průměrným zateplením
- Výkon 1 kW vytopí 40m3 prostoru v nízkoenergetických a pasivních domech. Tento výkon je udáván i pro novostavby.
Účinnost spalování
Parametr souvisí s kvalitou krbové vložky a určuje, na kolik % je využito palivo, které používáte. Kvalitní krbová vložka by měla dosahovat cca 85% účinnosti. Méně kvalitní vložky mají účinnost okolo 70 %, ty nejkvalitnější až 90%. Čím je účinnost vyšší, tím méně paliva spálíte.
Způsob otevírání
Krbové vložky se mohou otevírat několika způsoby:
- Přední – přední nebo boční otevírání je typické pro většinu krbových vložek. Ačkoliv se jedná o nejoblíbenější způsob, má svoje úskalí, které spočívá v nutnosti vymezit v místnosti prostor pro palivo. Předejít nelze ani nepořádku a vyšší prašnosti z krbu.
- Vysouvací – některé krbové vložky disponují vysouvacím otevíráním. I zde platí, že budete muset počítat s místem na palivo i vyšší prašností v místnosti. Někteří toto otevírání preferují díky možnosti používat krbovou vložku i jako otevřený krb.
- Zadní – z hlediska praktičnosti může být nejlepším řešením zadní otevírání. V obytné místnosti si užijete pouze teplo a romantický pohled na plameny. Přikládání i čištění krbu se pak odehrává nejčastěji na chodbě.
Topivo
Do krbové vložky patří pouze kvalitní topivo:
- Dřevo – vytápět je nutné pouze skutečně vyschlým dřevem, odhadovaná doba vysychání jsou alespoň 2 roky. Jako nejlepší dřeviny se uvádí habr, dub, buk nebo olše. Ti, kdo budou používat dřevo, by si měli zjistit i to, jak dlouhé poleno mohou do krbu umístit. Krbové vložky mohou umožňovat použít i polena o délce 60 cm.
- Ekobrikety – jsou brikety, které se lisují z pilin
Hnědé uhlí – opět se jedná o brikety, jejich nevýhodou je náročnější údržba, která spočívá v častějším špiněním skla.
Obezdívka
Před tím, než začnete s obezdívkou, je nutné vložku umístit na nehořlavý povrch a správně zapojit. Zapojení vložky na komín by měla provádět zodpovědná osoba. Samotnou obezdívku zvládnou někteří svépomocí, ti, co si na tento úkol netroufnout opět využijí služeb profesionálů.
Příslušenství
Mezi praktické příslušenství, které je vhodné pro každého majitele krbu, patří krbové nářadí. To je prodáváno v sadě společně s praktickým stojenem a má řadu podob. V žádné sadě by neměla chybět lopatka na vybírání popela, pohrabáč, kartáč a kleště určené k obracení dřeva.
O snadnější a čistější úklid popela se postará speciální vysavač popela. Díky spalinovému teploměru budete vědět, zda se krbová vložka nepřetápí nebo zda není naopak přiškrcena.
Značka
Výrobou krbových vložek se zabývá mnoho výrobců, ačkoliv značka hraje při výběru velkou roli, měli byste dát spíše na doporučení topenáře, který vám bude s výběrem pomáhat. Společně jistě vyberete dostatečně výkonný model, podle vašich představ.
Co se týká samotného vzhledu, z krbové vložky uvidíte díky obezdívce pouze přední sklo. Záleží tak na kvalitě zpracování a potřebném rozměru. Mezi oblíbené výrobce patří Romotop, THORMA, Kretz, Jotul, BeF Home, Aquaflam a další.
Cena
Cena krbových vložek je poměrně vysoká. K pořizovací ceně musíte připočítat i nutnost pořízení příslušenství a nemalou měrou se na ceně podepíše obezdívka. Samotné nejlevnější krbové vložky vyjdou na cca 20 000 Kč, za nejdražší zaplatíte i více než 100 000 Kč.
Údržba
Údržba krbové vložky spočívá v pravidelném odstraňování popela a čištění skla. K prvnímu zmíněnému použijete speciální krbová nářadí, efektivněji a rychleji krb vyčistíte pomocí vysavače popela. Některé modely vám umožní vysávat i ne zcela vychladlý popel.
Náročnější je údržba skla, tu můžete provést několika způsoby:
- Čištění popelem – tento způsob je považován za nejefektnější a nejlevnější. Potřebovat budete papírový ubrousek nebo noviny a jemný popel. Papír se namočí do popela a sklo se čistí jemnými krouživými pohyby.
- Saponát – i ten si s nečistotou poradí velmi dobře, stačí ho pouze nastříkat na sklo a setřít hadříkem.
- Speciální čistič – na silně znečištěné sklo jsou určeny speciální čističe, které jsou běžně dostupné v drogeriích. Po nastříkání čističe na sklo se nechá přípravek několik minut působit. Poté ho jednoduše setřete.
Otázky a odpovědi
Je vhodnější krbová vložka nebo krbová kamna?
To, který způsob vytápění zvolíte, musíte zvážit dopředu. Na samotnou instalaci je náročnější krbová vložka, která je také výrazně dražší. V případě, kdy dojde k závadě, bude nutné vložku demontovat. Výhodou je vhled krbových kamen, konkrétně obezdívky.
V tomto ohledu si můžete zvolit design, který sladíte se zbytkem místnosti. Krbová kamna jsou jednodušší na instalaci, nižší je i jejich pořizovací cena. Lze koupit také kamna s varnou plotnou nebo troubou. Toto řešení je ideální na chalupu.
Jaký je rozdíl mezi klasickou a pasivní krbovou vložkou?
Základní rozdíl mezi klasickou a pasivní krbovou vložkou spočívá v konstrukci dveří. Klasická krbová vložka má standardně pouze jednosklo. Taková krbová vložka předává větší množství tepla do místnosti a sklo je velmi na povrchu velmi horké.
Pasivní krbové vložky mají zpravidla dvojsklo, nebo trojsklo. Do místnosti se tak dostává o cca 1/3 – ½ méně tepla. Tyto vložky jsou ideálním řešením pro vytápění pasivních domů.
Jaký je rozdíl mezi jednoplášťovou nebo dvouplášťovou krbovou vložkou?
Jednoplášťové krbové vložky jsou levnější, u vložky nemůže dojít k přehřátí. Pro svůj chod vložka nepotřebuje ventilátor. Nevýhodou je vyšší prašnost a možnost zakouření do místnosti.
U dvouplášťové vložky můžete počítat s rychlejším přenosem tepla. Pro chod je potřebuje ventilátor a pořizovací cena je vyšší. U vložky může dojít k přehřátí, avšak teplotu je možné regulovat termostatem.
Závěr
Pořízení krbové vložky je finančně náročnější, počáteční náklady se vám však v průběhu let vrátí a zejména díky stále se zvyšujícím cenám za elektřinu nebo plyn.
Z tohoto důvodu je o krbové vložky nebo krbová kamna stále velký zájem. Správně zvolená krbová vložka vytopí celý dům a výhodou je i možnost zvolit si podobu obezdívky. Kvalitní krbové vložky jsou vyrobeny z litiny či různých slitin.
Podobné články, co by vás mohly zajímat
- Krbová kamna
- Kachlová kamna
- Zábrany ke krbu
- Vysavačů na popel
- Ventilátory na kamna
- Krbová kamna s výměníkem
Zdroje: www.stavebka.com, www.give.cz, www.akoupelnyatopeni.cz
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?
U nás tedy frčí krbové vložky Romotop, na ty rozhodně nedám dopustit. Jsou velmi kvalitní a cena vás také neodrovná.
Vážení čtenáři,moje zkušenost s BEF HOME krbem je nezkutečně zdrcující,už nikdy bych tak drahý a nekvalitní krb nepořídil!!!!!!!
Článek mi pomohl s výběrem krbových vložek a dozvěděla jsem se spousta nových informací, díky.