Alarmy do auta

Autoalarm je stále oblíbenější pomůckou, kterou můžete použít na ochranu svého vozu. Toto malé elektronické zařízení, které případného zloděje od krádeže odradí minimálně zvukovým signálem. Pokud se rozhodnete investovat do dražší verze, budete moci využívat i mnohem více funkcí.

Autoalarmy jsou k dostání v několika provedeních. Základní podobu mají jednocestné alarmy, které zloděje od krádeže odradí houkáním nebo blikáním. Lepší ochranu zajistí dvoucestné alarmy, jejichž součástí je dálkový ovladač. V tomto případě je zajištěna obousměrná komunikace. Ještě lepší ochranu poskytují alarmy s GPS a GSM. Tyto alarmy vás budou na případnou snahu o odcizení informovat prostřednictvím SMS zpráv.

Alarmy do auta pak můžete vybírat i podle jednotlivých funkcí, čím více toho alarm nabídne, tím vyšší bude jeho pořizovací cena. Instalaci zajistí odborníci, ale koupit lze i jednoduchá zařízení, které žádnou instalaci nevyžadují.

Porovnat ceny alarmů

Typy

Alarmy do auta je možné rozdělit do několika základních skupin. Každé provedení má trochu jiné vlastnosti. Levnější jsou jednocestné autoalarmy, mnohem více toho nabídnout dvoucestné alarmy do auta.

Jednocestný autoalarm

Jednocestný autoalarm můžete ovládat dálkově. Možné je alarm deaktivovat i aktivovat, avšak vystačit si musíte s tím, že alarm funguje pouze jednosměrně. Pokud dojde k poplachu, musíte být pouze v takové vzdálenosti, abyste slyšel alarm houkat. Jednocestné alarmy mohou dále zajistit ochranu zámků a to pomoci imobilizéru. Případný zloděj tak nebude moci vozidlo nastartovat. Základní modely se vyznačují nízkou cenou, avšak ne vždy ochrání vozidlo spolehlivě.

Dvoucestný autoalarm

U dvoucestného alarmu probíhá komunikace obousměrně. Součástí alarmu je i ovladač s pagerem, na který vám budou přicházet informace z alarmu. Dvoucestné autoalarmy vás mohou na případnou krádež upozornit akusticky, ale pokud je součástí alarmu displej, budou vám přicházet i konkrétní informace o stavu, v jakém se vozidlo aktuálně nachází.

Vědět tak můžete například to, zda se vozidlo pohybuje nebo například došlo jen k jeho otevření. Dvoucestný alarm vám rovněž umožní na dálku ovládat jednotlivé funkce alarmu. Také v tomto případě hraje nejdůležitější roli dosah alarmu, který může být ve stovkách metrů.

GPS autoalarm

GPS autoalarmy jsou velmi žádané, protože vám umožňují vozidlo sledovat za pomoci GPS signálu. V kombinace s chytrým mobilním telefonem to bude možné díky bezdrátové technologii, v ostatních případech vám budou přicházet informace v podobě SMS zpráv. GSP alarmy mají i mnoho dalších doplňkových funkcí.

GSM autoalarm

GSM autoalarmy fungují na podobném principu, jako alarmy dvoucestné. Informace o voze však nebudou přicházet na pager, ale budete je dostávat přímo do mobilního telefonu prostřednictvím SMS zpráv. Některé alarmy vám mohou také zavolat. Aby mohl alarm fungovat, budete k němu potřebovat SIM kartu.

Funkce

Pakliže budete vědět, který typ autoalarmu vám bude vyhovovat nejvíce, můžete se zaměřit i na jeho další funkce. Některé z funkcí jsou běžné u každého alarmu, mnoho z nich však patří mezi funkce nadstandardní.

  • Dálkové ovládání – autoalarmy můžete aktivovat i deaktivovat pomocí dálkového ovládání.
  • Upozornění – při aktivaci či deaktivaci alarmu dojde i ke světelnému či zvukovému upozornění.
  • Plovoucí kód – velmi praktická funkce, která dokáže měnit signál po každém stisknutí. Díky tomu není možné signál žádným způsobem zneužívat.
  • LED indikace – na palubní desce může být umístěna světelná dioda. Díky ní bude o přítomnosti alarmu případný zloděj ihned vědět a může si svoji aktivitu rozmyslet.
  • Zvuková signalizace – díky ní můžete svoje auto snadněji dohledat na velkém parkovišti.
  • Imobilizér – pokud dojde k poplachu, může autoalarm znemožnit vozidlo nastartovat.
  • Nouzový poplach – po stisknutí tlačítka můžete vyvolat poplach.
  • Zamčení vozu – po nějaké době, kdy dojde k vypnutí motoru a zavření dveří, může alarm vozidlo automaticky uzamknout.
  • Detekce pohybu – senzory detekují jakýkoliv pohyb vozu, tedy i případný pokus o odtažení.

Alarmy do auta mají mnoho dalších bezpečnostních funkcí. Mezi ty nejzajímavější patří například:

  • Náklonový a pohybový senzor
  • Dálkový start
  • Propojení s telefonem
  • Dálkové ovládání teploty interiéru
  • Čidlo, které sleduje množství paliva
  • Ochranná funkce, která zabraňuje používání rušičky GSM

Značka

Výrobou autoalarmů se zabývá hned několik výrobců. V našich končinách je velmi známým výrobcem Jablotron. Poměrně velký výběr budete mít i v případě značky Keetec, STU Alarm, Cobra nebo Carclever.

Cena

Základní alarm do auta můžete koupit již za cenu do 500 Kč. Oblíbenější jsou pak dvoucestné alarmy, jejichž cena bývá v rozmezí 1 500 – 8 000 Kč. Za tuto cenu můžete pořídit pevný alarm i alarm, který nevyžaduje montáž.

Porovnat ceny alarmů

Otázky a odpovědi

Jakým způsobem je možné autoalarm připojit?

Montáž autoalarmu se liší s ohledem na stáří vozidla. U vozidel se starším datem výroby do roku cca 2005 je možné zapojit autoalarm analogově. Jedná se klasické zapojení vodiče na vodič. U novějších vozidel nahradily většinu mechanických systémů systémy elektronickými a připojení je tak možné jiným způsobem. V každém ohledu je nutné nechat instalaci autoalarmu odborníkům.

Co je alarm do auta bez montáže?

Jedná se o autoalarmy, které je možné umístit do auta, aniž by bylo nutné zapojit je do vnitřního okruhu. Tyto typy jsou těmi vůbec nejoblíbenějšími, zasunout je můžete do adaptéru cigaretového zapalovače. Ani tyto alarmy nejsou ochuzeny o nejžádanější funkce a jejich výhodou je skutečnost, že je můžete používat na více místech a navíc ušetříte za složitou instalaci. Alarmy do auta bez montáže spadají do skupiny dvoucestných alarmů.

Co nabízí funkce detekce nárazu?

Díky této funkci může autoalarm detekovat jakýkoliv náraz nebo poškození auta. Senzor dokáže rozpoznat srážku s vozidlem i pevným předmětem. Poté, co alarm poškození nebo náraz zachytí, aktivuje se a tuto skutečnost vás upozorní zvukovým signálem. Přehled můžete mít i o poměrně častých kolizích na parkovištích.

Závěr

Alarmy do auta jsou základní a zároveň nejrozšířenější způsob, jak zabezpečit automobil. Moderní autoalarmy nejsou omezeny pouze na vydávání hlasitého akustického signálu, pokud se někdo pokusí neoprávněně vniknout do vašeho vozu. Klasické jednocestné alarmy do auta nabízí mnoho doplňkových funkcí, díky kterým mohou ovládat okna, osvětlení, připojit další zařízení atd. Ještě větší oblibě se těší alarmy dvoucestné, díky kterým budete mít dokonalý přehled o aktuálním stavu vašeho auta. Ovladač se zabudovaným pagerem vás bude ihned informovat o otevřených dveřích, kapotě, kufru atd.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.elancar.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (90 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. V našem autě se mi osvědčil Autoalarm Tytan ds512canGPS CAN-Bus GSM/GPS, který mohu jedině doporučit. Naprosto splnil moje očekávání a nebyl ani předražený, myslím si, že cena necelých šest tisíc je odpovídající, takže za mě spokojenost.

Přidat komentář

Recenzer
Logo