Trezory

Trezor ochrání rodinné šperky i finanční hotovost. Často se pořizují také k uschování cenných dokumentů, nebo zbraní. Na výběr máte mnoho typů, pořídit můžete volně stojící trezor, ale také model, který je možné zabudovat do zdi nebo podlahy. Na uchovávání zbraní jsou ideální větší skříňové trezory.

Před výběrem trezoru je nejdříve nutné vybrat místo, kde bude trezor umístěn. Správné umístění závisí i na četnosti užívání. Trezor, který budete používat každý den, by měl být umístěn na dobře přístupném místě. V opačném případě může být trezor na méně přístupném a více chráněném místě.

Trezor je možné na pevno ukotvit do betonu, pevných cihel, vápencových bloků nebo terakotu. Nevhodné je kotvení do sádrokartonových stěn. Na základě správně zvoleného místa, budete vybírat velikost i typ trezoru. Podle toho, co budete v trezoru uchovávat, je třeba řešit jeho bezpečnost, popřípadě ohnivzdornost.

Porovnat ceny trezorů

Nejlepší trezory

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Extol 99011 91 % 405 Kč Zobrazit Mall.cz
2. G21 GA-E45 90 % 2 958 Kč Zobrazit Tipa.eu
3. G21 GA-25E 88 % 1 790 Kč Zobrazit Mall.cz
4. Extol 99025 87 % 321 Kč Zobrazit Tipa.eu
5. G21 S-23ET(II) 86 % 899 Kč Zobrazit Vyprodeje24.cz

Typy

Trezory je možné dělit do několika skupin v závislosti na jednotlivých parametrem. Prvním kritériem je ochrana, kterou trezor poskytuje. K dostání jsou trezory jednoplášťové i více odolné dvouplášťové. Podle stupně ochrany je možné trezory rozdělit do 3 základních skupin.

Základní trezory

Nejlevnější trezory vám poskytnou nižší bezpečnost. U levných trezorů dvířka ideálně nedoléhají a není tak obtížné trezor otevřít. Trezory jsou menších rozměrů, ve většině případů nejsou vybaveny poličkami ani podsvícením. K základním trezorům je možné přiřadit také sejfy.

Se zvýšenou bezpečností

Tyto trezory vám poskytnou větší bezpečnost, jejich cena je oproti prvnímu typu vyšší, patří však k nejoblíbenějším typům. Kromě různých menších trezorů určených na uchovávání cenností jsou k dostání také trezory větších rozměrů určené na uskladnění zbraní.

Protipožární trezory

Trezory s protipožární odolností ochrání vaše cennosti cca 30 – 60 minut. Mají robustnou ocelovou konstrukci, často jsou vybaveny přihrádkami nebo zásuvkami. Vyžadují kotvení do země.

Instalace

Trezory jsou k dostání v mnoha velikostech, většina modelů umožňuje kotvení do podlahy nebo zdi. Každý model je vybaven minimálně jedním kotevním otvorem, mnoho výrobců vám však na přání vyrobí jakýkoliv počet kotevních otvorů.

Ty mohou být umístěny na spodní i horní straně, popřípadě na bocích. Pokud vám to vaše obydlí umožňuje, můžete trezor také zazdít. Do betonu můžete trezor ukotvit pomocí chemické kotvy, vhodné jsou i kovové hmoždinky. Protipožární trezory je pak možné kvůli požární bezpečnosti kotvit pouze do země.

Překážkou pro ukotvení trezoru může být také podlahové vytápění nebo jiné rozvody. S instalací trezoru může být problém i v památkově chráněných objektech, v tomto případě si budete muset vyřídit potřebné povolení.

Podle svých potřeb můžete vybírat:

 • Trezory nábytkové – tyto malé trezory můžete umístit do skříně, je však možné je také ukotvit k nábytku i podlaze.
 • Trezory stěnové – jsou určené k zabudování do stěny nebo zdi
 • Trezory skříňové – představují trezory velkých rozměrů, i tyto trezory umožňují kotvení k zemi

Zámek

U trezoru je důležité zvolit i správný způsob zavírání. Klasiku tvoří trezory na klíč, modernější způsob představuje trezor s kódovým zámkem. Zvolit však můžete také kombinaci obojího.

Trezor na klíč

Jedná se o nejpoužívanější variantu. Díky klíči trezor otevře kdykoliv a nemusíte si lámat hlavu s kódovaným číslem. Budete však muset vyřešit otázku, kam uskladnit klíč. V případě, že se klíč ztratí, nemusí být zcela lehké, trezor otevřít. Je tedy vhodné u prodejce zjistit, jaký by byl v tomto krajním případě postup k otevření trezoru.

Trezor s kódovým zámkem

Trezor se otevře po zadání správné číselné kombinace. Volit můžete mezi mechanickým i elektronickým zámkem.

Mechanický zámek

Výhodou tohoto řešení je právě absence klíče, číselný kód pak může znát i více členů domácnosti. Mechanické trezory bývají vybaveny kódovým kolečkem, podle stupně bezpečnosti pak budete zadávat potřebný počet číslic. U domácích trezorů se nejčastěji setkáte s bezpečnostní třídou A, vyšší třída bezpečnosti je pak označena písmenem B.

Na základě vnitřní konstrukce jsou nejběžnější tříkotoučové zámky, pro jejich otevření je třeba zadat trojici dvojčíslí. U trezorů vyšší třídy se využívají čtyřkotoučové zámky, kdy je pro otevření nutné zadat čtyři dvoučíslí. U speciálních zámků se kromě čísel zadávají i různé symboly.

Elektronický zámek

Zámek má podobu klávesnice, zámky fungují na 9V baterie. Tyto zámky mají moderní vzhled a fungují velmi spolehlivě. Elektronické zámky jsou stejně jako trezory certifikované a najdete ve vyšší bezpečnostní třídě B, norma je označena ČSN EN 1300.

Trezor se otevře po zadání šesti čísel. Elektronické zámky nabízí i řadu funkcí. Kromě níže vyjmenovaných můžete využít funkce jako tichý alarm, servisní klíč, systém čtyř očí, dálkové ovládání atd.

 • Výměna baterie – pokud se snižuje kapacita baterie, budete na její výměnu dopředu upozorněni.
 • Program manažer – představuje hlavní kód, manažer má různé pravomoci, měnit může počet uživatelů, měnit programy, některým osobám může přístup k trezoru zablokovat.
 • Uživatelská kombinace – v tomto případě je možné otevírat trezor vlastní kombinací čísel.
 • Zablokování zámku – po několika nesprávně zvolených číselných kombinací se zámek zablokuje.
 • Záznam přístupů – trezory vyšší třídy jsou schopné zaznamenat, kdo a kdy trezor otevřel.
 • Časová prodleva – po zadání správné kombinace je nutné počkat zvolenou dobu, kterou nastavuje manažer. Po jejím uplynutí je nutné zadat kód znovu, teprve poté se trezor otevře.
 • Časovaný zámek – trezor je možné otevřít pouze ve zvoleném časovém rozpětí v určitých dnech. Nastavit můžete více časových pásem.
 • Trezor s kombinovaným zámkem – volit můžete i trezory, které je možné otevřít pomocí klíče i zadáním správného číselného kódu. K dostání jsou v mechanické i elektronické podobě.

Certifikace

Koupit můžete trezory i bez certifikace, v případě, že dojde ke krádeži, není lehké vymáhat finanční kompenzaci u pojišťovny. Tuto jistotu vám poskytnou pouze certifikované výrobky. Kromě toho si můžete být jisti, že je trezor opravdu kvalitní. Certifikovaný výrobce vám poskytne i možný servis.

Certifikované trezory nesou označení dle české normy ČSN 916012, dle Evropské normy pak EN1143. Certifikované trezory se běžně pojišťují v závislosti na bezpečnostní třídě. Certifikace se týká i trezorových zámků, pro ně platí norma EN 1300. Zámky jsou rozděleny dle stupně bezpečnosti do čtyř tříd označených písmeny A, B, C, D.

Bezpečnostní třídy

Bezpečnostní třída patří mezi hlavní parametr, čím vyšší třída je, tím lépe je trezor chráněný. Bezpečnostní třída je uvedena na výrobním štítku každého výrobku.

Třída 0

Třída 0 je uložení důvěrných dokumentů, menších finančních obnosů nebo zbraní. Tyto trezory si vystačí s bezpečnostním zámkem A.

Třída 1

Je u domácích trezorů nejběžnější, trezory opět využijete pro bezpečné uložení dokumentů, peněz nebo zbraní. I zde je možné použití zámku třídy A.

Třída 2

Třída vyšší bezpečnosti vhodná do domácností. V trezoru je možné kromě již zmíněného uchovávat také šperky, i zde je podmínkou bezpečnostní zámek třídy A.

Třída 3

Tyto trezory jsou běžné ve firmách a v domácnostech, kde je uchovávána větší finanční hotovost v řádech milionů. Zde je podmínkou zámek třídy B.

Trezory vhodné pro komerční využití jsou chráněny bezpečnostní třídou 4 a 5.

Značka

Trezory jsou k dostání od mnoha výrobců. Při výběru se zaměřte na certifikované značky. K těm patří například Rottner, Profikon, Justra, ISS, Charvát trezory, Metalkas, Safetronics, T-SAFE, WALDIS nebo Valberg.

Cena

Cena trezoru závisí na rozměrech i provedení. Trezory menších velikostí, které se uzamykají pomocí klíče, můžete koupit už za cca 3 500 Kč. Za elektronické zamykání a kvalitnější provedení si budete muset připlatit. V tomto případě je možné koupit trezor za 5 – 8 000 Kč. Větší trezory koupíte do 20 000 Kč.

Cena trezorů ve vyšší bezpečnostní třídě se pohybuje u menších rozměrů kolem 30 000 Kč, ty větší koupíte za 50 a více tisíc Kč.

Porovnat ceny trezorů

Otázky a odpovědi

Je možné k trezorům dokoupit nějaké příslušenství?

K trezorům můžete přikoupit menší vnitřní schránku, i tu je možné uzamknout. Dále jsou k dostání výškově nastavitelné police. V případě, že budete chtít trezor zazdít, může se vám hodit rámeček pro jeho lepší zazdění.

K dostání jsou i výsuvné police nebo šuplíky, vestavby nebo držáky na zbraně nebo klíče. Trezor můžete opatřit také vnitřním polstrováním.

Je nutné trezor kotvit?

Dle normy by měly být všechny trezory do 1 000 kg ukotveny, kotvení je tak součástí jeho instalace. Z tohoto důvodu jsou trezory doplněny alespoň o jeden kotevní otvor. Instalaci trezoru vám provede odborná firma, zvládnete to i svépomocí.

V případě, že dojde k vykradení nebo krádeži neukotveného trezoru, může na to pojišťovna zareagovat snížením pojistného plnění.

Jaký je rozdíl mezi trezorem a sejfem?

Sejfy nejsou na rozdíl od trezorů certifikovány, jsou levnější a řadí se do nižších bezpečnostních tříd. Sejfy není nutné vždy kotvit, využívat je můžete i v automobilech, lodích, karavanech atd. V opačném případě je možné sejf ukotvit do zdi, země nebo ho můžete zabetonovat. Stejně jako trezory jsou k dostání v mnoha velikostech a stejný je i bezpečnostní zámek.

Závěr

Trezor vám poslouží jako bezpečné úložiště financí, rodinných šperků nebo cenných dokumentů. Majitelé střelných zbraní v nich bezpečně uloží zbraně i střelivo. Při výběru trezoru upřednostňujte certifikované výrobky, které je možné pojistit. Nepodceňujte ani výběr zámku. Se samotným výběrem i instalací vám pomůže certifikovaný výrobce.

Trezory můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz, Mall.cz a 4home.cz


Zdroje: www.biano.cz, www.esejfy.net, www.trezor.shop, www.alza.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (60 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

3 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Moc se mi líbí váš článek.

 2. Váš článek mi velice usnadnil práci a vybral jsem si kvalitní trezor za výhodnou cenu. Děkuji.

 3. Tento model Richter Czech RS17.K. Je velmi kvalitně zpracovaný, malý a má jednoduché ovládání.

Přidat komentář

Recenzer
Logo