Úložné boxy

Potřebujete někam uložit sezónní oblečení, hračky, časopisy nebo se budete stěhovat? Všechny tyto problémy vyřeší úložné boxy. Stačí jen vybrat správnou velikost a zohlednit několik dalších parametrů podle vašich potřeb. V současné době je možné koupit úložné boxy v mnoha podobách. Nejedná se pouze o krabice, oblíbené jsou koše, závěsné organizéry, praktické knihovny či lavice s úložným prostorem.

Úložné boxy mají mnoho podob, velikostí a liší se také výrobním materiálem. Umístit je můžete na různých místech v domácnosti, ale také venku. Při výběru tak hraje zásadní rozhodnutí to, co budete chtít do boxu umísťovat. Druhým kritériem je velikost boxu, vzhled nebo různé možnosti, které úložné boxy nabízí. Jak tedy vybrat úložný box.

Porovnat ceny úložných boxů

Typy

Jak jsme již zmínili, úložný box má mnoho různých podob, rozdělit je tak můžeme do různých skupin podle toho, kde bude box uložen a kdo ho bude používat.

Pro děti

Úložné boxy na hračky, knížky nebo oblečení pro děti mají zpravidla podobu krabice. Většina boxů je doplněna o víko. Oblíbené jsou plastové boxy, které jsou velmi lehké, avšak box může plnit také funkci sedátka.

Do kuchyně

V kuchyni oceníte přehledné boxy, které využijete k uskladnění potravin. V tomto případě se jako praktické jeví různé bedýnky, organizéry ale i boxy s víkem, které vaše potraviny ochrání před potravinovými moly, mravenci a jinou havětí.

Do koupelny

Koupelnu můžete vybavit boxy, které jsou odolné vůči vlhkosti. V koupelně můžete použít závěsné boxy, ty jsou většinou vyrobeny z měkkého plastu a mají podobu různě velkých tašek. Praktické jsou organizéry na uskladnění kosmetiky, do větších boxů umístíte ručníky apod.

Do ložnice

Ložnici či dětský pokoj můžete doplnit velkým množstvím různých boxů. Do ložnice jsou velmi praktické velké úložné prostory, které se jednoduše zasunují pod postel.

Zvolit můžete podle toho, co vám vaše postel umožňuje, nebo můžete nechat vaši postel pro potřeby úložního prostoru upravit. Při výběru úložného prostoru máte k dispozici různé barevné varianty, díky čemuž nenarušíte ráz ložnice. Zvolit můžete velikost i způsob vysouvání.

Na zahradu

Majitelé polstrovaného nábytku jistě uvítají praktický box, který jim umožní jeho uskladnění. Tyto boxy mají podobu truhly či větší bedny, vyrobeny jsou z odolných materiálů a přepravu usnadňují malá kolečka. Na zahradu je možné pořídit také zahradní lavici s úložným prostorem.

Materiál

Materiál má mimo jiné vliv na celkový vzhled boxu. Samotný design hraje při výběru také velmi podstatnou roli. V největším zastoupení jsou boxy vyrobené z plastu. Oblíbené a krásné jsou látkové boxy, které je možné použit i v obývacím pokoji. Těžší předměty můžete uložit do dřevěných boxů.

 • Karton – nejlevnější jsou pravděpodobně kartonové boxy, do kterých je možné umístit zejména kancelářské potřeby nebo různé dokumenty.
 • Plast – plastové boxy jsou velmi oblíbené a použít je můžete na různých místech. Do plastového boxu můžete umístit hračky, potraviny, kosmetiku a boxy vyrobené z odolných plastů najdou svoje uplatnění i v zahradě, na terase nebo dílně. Plastový box lehce sladíte s ostatním vybavením domácnosti díky širokému spektru barevných kombinací. Plastové boxy často umožňují stohování a větší boxy jsou pro lepší manipulaci vybaveny přepravními kolečky.
 • Textil – tyto boxy jsou designově velmi hezké, slouží však pouze k uskladnění lehčích věcí. Nevýhodou je jejich složitější údržba a poměrná křehkost. Pro snadnější manipulaci mohou být doplněny o praktické úchyty.
 • Dřevo – dřevěné úložné boxy vyniknou v každém interiéru. K dostání jsou malé boxy, které umístíte běžně na poličku, oblíbené jsou také boxy, které mají podobu klasického úložného prostoru a zasunují se pod postel.
 • Kov – kovové boxy mají své uplatnění v garáži, dílně a vhodné jsou i k venkovnímu používání. Kovové boxy v menší podobě využijete také v koupelně.

Velikost

Úložné boxy jsou k dostání snad ve všech velikostech od malých krabiček, po opravdu velké boxy, které mohou mít podobu lavice, truhly nebo pojízdného šuplíku. Díky tomu není žádný problém najít velikost, která vám bude vyhovovat.

Před tím, než nějakou podobu tohoto výrobku zakoupíte, zjistěte velikost prostoru, ve kterém bude box umístěn. Díky tomu předejdete možným komplikacím a nikde nebude nic překážet. Někdy je velikost udávána v litrech, objem však nehraje až takovou roli, zejména v případě, kdy budete do boxu ukládat různé výrobky. Pravděpodobně se vám nikdy nepodaří vyplnit prostor úložného boxu vždy dokonale.

Možnosti

Velké množství úložných boxů disponují madly, které využijete k přenášení, oblíbená je možnost stohování a v případě velkých boxů se budou hodit přepravní kolečka. Nejběžnějším příslušenstvím je nějaká podoba víka. Boxy s víkem je možné umísťovat na sebe, na uskladněné věci se nebude prášit.

 • Skládací box – kromě tohoto vcelku běžného vybavení je možné koupit skládací boxy. Ty jednoduše rozložíte ve chvíli, kdy je budete potřebovat. Jsou ideální na ukládání sezónního oblečení nebo obuvi.
 • Možnost uzamknutí – některé venkovní nebo dílenské boxy můžete bezpečně uzamknout. Díky této možnosti můžete do boxu umístit i hodnotnější věci.
 • Průhledný box – v některých případech může být vhodnější zvolit pro lepší přehlednost průhledný box. Kromě klasické bílé barvy můžete volit i různě barevné boxy.

Značka

Při výběru úložných boxů nehraje značka zase tak velkou roli. Jistě se vyplatí koupit boxy ve specializovaných prodejnách, kde máte jistotu, že vám výrobek nějakou dobu vydrží, avšak v tomto případě nehraje ani místo pořízení zase tak velkou roli.

V tomto případě zjistíte kvalitu výrobku již pouhým pohledem. Ti, kdo chtějí vybavit svoji domácnost designovými boxy, však mohou zvolit výrobky značky Hübsch, Bellamy, 3 Sprouts, Djeco nebo Kare Design.

Cena

Cena jednotlivých úložných boxů je velmi rozdílná. Většinu malých boxů je možné koupit od 100 – 500 Kč. Jedná se o jednoduché boxy, které však mohou plnit i dekorativní funkci.

Pokud chcete, aby byl box vyroben z netradičních materiálů, budete muset o něco připlatit. Ještě více zaplatíte za velké boxy, které jsou vyrobeny z odolnějších materiálů. Zde se cena pohybuje od 800 – 5 000 Kč.

Porovnat ceny úložných boxů

Otázky a odpovědi

Jaký box koupit do dětského pokoje?

Při výběru dětského boxu hraje velkou roli i věk dítěte. Malé děti uvítají boxy s veselými motivy zvířat nebo pohádkových postav. Na výběr máte boxy v podobě krabic, taburetů, závěsných košů či organizérů, hodit se bude odolná bedna na hračky. Netradiční podobu pak mají boxy na knihy. Ty mohou být velmi praktické zejména pro malé školáky.

Jaké jsou netradiční materiály úložných boxů?

Nejčastěji jsou boxy vyrobené z plastu, avšak oblíbené jsou bambusové nebo proutěné boxy, které využijete i jako dekoraci. V menším zastoupení je možné koupit boxy vyrobené z banánovníku, vláken abaka, mořské trávy, přírodních vláken, mikrovlákna nebo třeba skla. Svépomocí pak vyrobíte box z papírových ruliček nebo pedigu.

Jaký tvar mají úložné boxy?

Nejběžnější je tvar kvádru nebo krychle, ale koupit můžete i mnoho dalších podob. Oblíbené jsou boxy válcové či závěsné.

Závěr

Úložné boxy jsou praktické, což oceníte v kuchyni, koupelně i dětském pokoji. Do obýváku nebo ložnice je možné pořídit dekorativní boxy s praktickými víky, které je možné také stohovat. Odolné boxy mají své využití v garáži nebo na zahradě.

Svou roli při výběru může hrát i způsob zavírání. Běžné jsou boxy s nasouvacím, pantovým či nacvakávacím víkem. Těžká víka se mohou otevírat pomocí pneumatického otevírání. U větších boxů budou praktická přepravní kolečka, snadnější přesun umožní i obyčejné úchyty. Venkovní boxy mohou být i uzamykatelné.

Úložné boxy můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz, Mall.cz a 4home.cz


Zdroje: www.gigamat.cz, www.rekonstrukcebytubrno.com

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (41 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

5 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Používám úložné boxy od značky Livarno a velká spokojenost. Nejen, že se do nich hodně vejde, ale jsou velmi kvalitní a pevné. Za svou osobu mohu vřele doporučit.

 2. No tak já si domácnost bez úložných boxů nedokážu představit. Nacpu do nich veškeré drobnosti, co se někde povalují a mám několik boxů i na seno, granule, hračky atd. pro naše zvířectvo. Dokonce i hračky dětem se do nich skvěle vejdou, stačí jen vybrat tu správnou velikost.

 3. Já mám úložné boxy hlavně v dílně, ale využití se najde i doma. Každou chvilku potřebuju něco někam uklidit a box je ideální místo.

 4. Úložné boxy jsou pro mě obrovským pomocníkem, protože místa na ukládání věcí je doma stále méně a na drobnosti, léčiva atd. jsou perfektní. Značku moc neřeším, hlavně když se do nich hodně vejde, ale zároveň nezaberou zbytečně moc místa.

 5. Nejlepší úložné prostory (plastové boxy) jsou od Ikei, dají se na sebe skládat a mají různé rozměry.

Přidat komentář

Recenzer
Logo