Vložky do bot

Vložky do bot jsou skvělou zdravotní pomůckou, která se vám bude hodit i tehdy, kdy nemáte žádné problémy. Díky prevenci ve formě vhodné obuvi se vyhnete problémům jako jsou plochá chodidla a problémy s klouby či zády. I když se to nemusí zdát, dlouhodobé nošení nevhodné obuvi bez použití vložek může mít na váš zdravotní stav negativní vliv a způsobit problémy, se kterými jste se doposud nesetkali. Jak vložky do bot vybírat a v čem vám mohou konkrétně pomoci?

Porovnat ceny vložek

Typy

Typy vložek dělíme podle účelu a podle materiálu, ze kterého jsou vyrobeny. Je důležité zvolit vhodný typ, aby se váš problém řešil správně.

Podle účelu

Na co máte v plánu vložky používat? Bude to ze zdravotního důvodu, budete je chtít pořídit dětem nebo snad sportujete a chodíte často ven? Pojďme si představit jednotlivé typy vložek, které na trhu můžete najít.

Ortopedické vložky do bot

Máte ploché nohy nebo tomuto problému chcete předejít? Pak si pořiďte ortopedické vložky do bot, které se postarají o to, aby vaše chodidlo bylo neustále při chůzi i stání ve správné pozici. Kromě prevence plochých nohou předcházíte také kladívkovým prstům, otlakům nohou a patním ostruhám.

Dětské vložky do bot

Už podle názvu je jasné, že se jedná o vložky do bot určené dětem. Právě v tomto věku se nejčastěji objevují problémy s plochými chodidly, kterým můžete předejít uzavřenou obuví a prodyšnými vložkami, které zabraňují pocení. Měly by být vyrobeny z přírodních materiálů a 2x do roka by měly být vyměněny.

Sportovní vložky do bot

Dlouhé procházky, běh a jiné aktivity, při kterých bývají chodidla zatěžována. Opět se vyrábí z přírodních materiálů a poskytují vám podporu i komfort při každém pohybu. Samozřejmostí je absorpce potu a eliminace pachu.

Letní vložky do bot

V létě se doporučuje nosit otevřená obuv, nicméně sáhněme si do svědomí, kdo z nás to dělá? Abyste svým nohám ulevili od pocení a s ním spojeným zápachem, je vhodné doplnit obuv o letní vložky vyrobené z přírodních materiálů.

Zimní vložky do bot

V zimě se naopak snažíme udržet nohy v suchu a teplu, takže se budeme dívat po vložkách s hřejivým efektem. Takové se vyrábí z hřejivé vlny, dobře pohlcují pot a stejně jako ty letní zabraňují zápachu.

Speciální outdoorové vložky do bot

Trávíte-li venku opravdu hodně času, budete potřebovat o to větší ochranu. Pro outdoorové nadšence se vyrábí vložky do bot, které chrání chodidla při dlouhé chůzi i stání díky PU pěně, jež dokáže tlumit nárazy a zaručuje pohodlí.

Vložky do vysokých bot

Pokud rádi nosíte vysoké boty, určitě víte, že to moc zdravé není. Jak si pomoct? Gelové a silikonové polštářky. Ty se postarají o to, aby vám noha v podpatcích neklouzala a tlumí nárazy. Vyhnete se tak nepříjemným pocitům pálení bez toho, aniž by bylo něco poznat. Do uzavřených podpatků poté využijete vložky na celou délku chodidla, které zajišťují větší pohodlí a bezpečnost.

Podle výrobního materiálu

Materiálů na výrobu vložek je několik a každému z vás bude vyhovovat něco jiného. Některé z typů jsou přímo určeny na dané použití, jiné jsou multifunkční. Které si vyberete vy?

Tepelně tvarovatelné vložky

Určitý druh vložek se dokáže přizpůsobit vašemu chodidlu, tento konkrétně pomocí tepla. Vložku stačí před prvním použitím nahřát v troubě a poté na ni stoupnout tak, aby se otiskly proporce vašeho chodidla.

Vlněné vložky

Při sportu jsou skvělou volbou vlněné vložky, které zachovávají teplotu chodidel, ať už je zima nebo teplo. Zabrání tak mrznutí i pocení, a vy se tak budete moci plně soustředit na provozování vašeho oblíbeného sportu.

Vložky z paměťové pěny

Paměťová pěna je materiál typický také pro matrace. Vložky z ní vyrobené jsou měkké, perfektně se přizpůsobí vašemu chodidlu a budou velmi pohodlné na nošení.

Gelové vložky

Gelové vložky se používají hlavně u bot s vysokým podpatkem, protože tlumí náraz, zafixují nohu na místě a příjemně chladí. Můžete se s nimi ale setkat i u ostatních druhů obuvi, jako například těch do práce nebo na sporty.

Kožené vložky

Kožené vložky zaručují měkký došlap, absorpci potu a hodí se hlavně na chůzi.

Funkce

Jak už jsme si řekli, vložky do bot mají několik funkcí – působí jako prevence, podporují zdraví chodidla, napravují problémy a chůze je s nimi pohodlnější. Pomáhají pohlcovat pot a pach, díky čemu se také cítíme lépe. Dbát by na jejich nošení měli hlavně děti, protože se jejich noha neustále vyvíjí. Ani dospělí by na ně ale neměli zanevřít a také si je pořídit, obzvlášť pokud často chodí nebo sportují.

Důvody k používání vložek do bot

Kromě prevence se vložky používají hlavně k nápravě problémů, které s chodidly souvisí nebo by s nimi souviset mohly.Které problémy dokáží řešit?

Plantární fasciitida a bolest klenby

Jestli vás často bolí pata, možná za to může plantární fasciitida. Vzniká namáháním tkáně plantární fascie, která se následně zanítí a způsobuje bolest v patě a celé klenbě, když stojíte nebo chodíte.

Mortonův neurom

Mortonova metatarzalgie, Mortonova neuralgie, plantární neurom nebo také intermetatarzální neurom je bolest, necitlivost nebo brnění v přední části chodidla, zejména mezi 3. a 4. prstem, které je způsobeno ztluštěním nervu.

Metatarsalgie

Tento široký pojem označuje jakýkoliv pocit bolesti, pálení pod bříškem chodidla nebo pocit oblázku v botě. Projevuje se hlavně při stání a chůzi.

Bolesti zad

Bolest zad je opět velice široký pojem a jeho příčiny se mohou lišit. Jednou z nich ale je i špatná podpora nohou, která se řeší právě vložkou do bot tvarovanou přímo danému jedinci. Pokud máte špatnou obuv, záda trpí hlavně otřesy.

Bolesti kolen

Tento problém je na tom podobně jako ten předchozí. Má mnoho příčin, ale zaměřit byste se měli i na to, jakým způsobem chodíte. Možná klouby přetěžujete a následně vás bolí, vložky by vám s tímto problémem mohly pomoct.

Holenní dlahy

Pro začínající sportovce nebývá výjimkou bolest holeně, kterou může zapříčinit holenní dlaha. Jakmile dojde v holenní kosti k zánětu, přijde vám jako kdyby se na tomto místě vytvořila modřina. Je to velmi nepříjemný pocit a může ho zavinit právě nesprávně zvolená obuv.

Dna

Zánět kloubů, kterému se dříve říkalo „onemocnění králů“ se projevuje velkou bolestí a otokem některých kloubů, nejčastěji palce u nohy.

Ploché nohy

Poslední a asi ten nejčastější problém související s chodidly jsou ploché nohy, které vznikají nošením nesprávné obuvi. Pokud můžete, choďte naboso po trávě, abyste tak zajistili správné prokrvení chodidla.

Po tvrdém povrchu naopak naboso nechoďte, pro klenbu to není příliš vhodné. Střídejte po čas dne obuv a vybírejte pečlivě, popřípadě si dokupte vložky do bot, které vaše chodidla ochrání v jakýchkoliv botech.

Značka

Při výběru vložek do bot je velice důležité, aby se jednalo o kvalitní značku, která bude mít skutečný účinek a pomůže vám od potíží nebo bude zajišťovat prevenci. Po kterých značkách se porozhlédnout, aby skutečně stály za to?

Balea

Nejdostupnější značkou je Balea, kterou seženete v drogeriích dm. Její vložky do bot se vám sice moc nepřizpůsobí, jsou ale dobrým prvním krokem. Fungují jako tlumič nárazů a mají antibakteriální účinky. Víc od nich ale nečekejte, jejich cena se pohybuje do 100 Kč.

Dr. Grepl

U značky Dr. Grepl najdete hned několik druhů vložek do bot – sportovní, paměťové, gelové, ortopedické, vkládací a vložky do vysokých bot. Můžete je zakoupit v lékárnách za velmi dobrou cenu. Jedná se o českého výrobce ze Zlína.

Svorto

S ortopedickými problémy vám také pomůže Svorto, které se soustředí hlavně na ploché nohy a jejich nápravu. Cena je stále přijatelná. Opět jde o českého výrobce.

Scholl

O něco dražší produkty nabízí Scholl. V jejich sortimentu najdete gelové vložky na všechny možné příležitosti – do práce, při nošení vysokých bot, na sport, pro muže i ženy. Kromě vložek do bot od Scholl koupíte další doplňky jako sprej do bot či pilník na nohy.

Cena

Tento faktor se odvíjí hlavně od druhu vložek, které chcete zakoupit. Je jasné, že pokud vám budou vytvářeny na míru, jejich cena bude vyšší. Kdybychom to ale měli obecně srovnat, na největší investici vás přijdou gelové vložky.

Do 100 Kč

Tento styl vložek není nijak zaoblen ani tvarován tak, aby podporoval nožní klenbu, ale je vybaven různými výstelkami, které snižují nárazy a díky svým absorpčním schopnostem odolávají vzniku bakterií, které vyvolávají nepříjemný zápach.

Od 100 do 300 Kč

Ortopedické vložky s vytvarováním budete hledat v cenové kategorii od 100 do 300 Kč. Najdete zde materiály jako je paměťová pěna, textil, kůže nebo gel. Pokud byste měli zájem o navržené vložky přímo na míru, pravděpodobně si budete muset připlatit.

Od 300 do 1 000 Kč

Dražší zboží představují gelové vložky určeny na různé účely, jako je například sportování, chůze v práci nebo ve vysokých botech. Můžete od nich čekat opravdovou kvalitu a značnou úlevu při nošení.

Nad 1 000 Kč

V té nejdražší cenové kategorii lze zakoupit sportovní vložky pro outdoorové aktivity, vložky do bruslí nebo dokonce vyhřívané vložky, které oceníte při zimních sportech. Stejně tak vás v některých případech vyjde dráž vložka na míru.

Porovnat ceny vložek

Otázky a odpovědi

Podle čeho vybírat vložky do bot?
Vložky do bot vybírejte podle jejich účelu, tedy toho, na co je budete používat. Každý z typů se svým provedením snaží o něco jiného. V druhé řadě poté koukejte na materiál, ze kterého jsou vyrobeny, opět je každý určen pro jiný účel.

S jakými problémy mohou vložky do bot pomoct?

Ortopedické vložky se přímo zaměřují na řešení problémů s chodidly, mezi něž patří ploché nohy, plantární fasciitida, Mortonův neurom nebo bolesti kolen a zad. Gelové vložky zabezpečí, aby se noha v botech nehnula a držela na místě. Všechny typy vložek mají navíc absorpční schopnosti, zejména letní vložky bojují s potem a nepříjemným zápachem.

Kde vložky do bot pořídit?

Vložky do bot pořídíte v drogerii, lékárně, na internetu nebo specializovaných prodejnách, kde si také můžete zakoupit vložky přímo na míru. Noha vám bude změřena, proveden odlitek, a tak bude perfektně sedět a pomůže vám s konkrétním problémem.

Závěr

Nošení vložek do bot byste neměli zanedbávat ani pokud nemáte žádné problémy. Nevhodná obuv může časem poškodit nožní klenbu a problémy se začnou objevovat. Zabraňte tomu a vybírejte takové boty, které budou pohodlné a budou podporovat přirozenou stavbu chodidla. Vložky do bot tento záměr ještě podpoří a přidají funkce, které jistě oceníte. Nezapomeňte svou obuv měnit a dopřát chodidlům trocha odpočinku, třeba naboso v trávě.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.eobuv.cz, www.dobrytextil.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (60 hodnocení)
​​

Eliška Vachková

Eliška Vachková

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Já musím nosit ortopedické vložky a sháněla jsem opravdu slušné, co mi zajistí pohodlí. Po hodně dlouhém pátrání, jsem si nakonec díky vašemu článku objednala svorto 052 vložky ortopedické dámské a jsem nadšená. Moc jste mi s tím pomohli, za což vřele děkuji a ráda se na vaše stránky budu vracet.

Přidat komentář

Recenzer
Logo