Adjustační ponožky

Adjustační ponožky® jsou terapeutickou pomůckou pro vbočený palec, kladívkové prsty, křivé a stísněné prsty, časté křeče v prstech, unavené a bolavé nohy, otoky nohou, patní ostruhu, kuří oka a jiné problémy nohou. Uvolňují stres a napětí, pomáhají správně sladit prsty, snižují tření a podráždění, zmírňují bolesti nohou, zlepšují krevní oběh, dodávají nohám a prstům novou energii.

Jsou vytvořeny jak pro dospělé, tak pro děti od zhruba 3 let. Fungují jako prevence i jako řešení problému, když se nějaký vyskytne. Jsou volně prodejné, což je skvělé pro ty, kteří nemají tak velké obtíže, aby s nimi chodili k lékaři.

Porovnat ceny ponožek

Typy

Při vybírání se budete zaměřovat na velikost, která se od standardních ponožek trochu liší. Velikosti jsou S, M, L v některých obchodech i XL, ale také XS a XXS. Podle parametrů je to takto:

  • XXS – 27 – 30
  • XS – 31 – 34
  • S – 35 – 38
  • M – 39 – 42
  • L – 43 – 46
  • XL – 47 – 50

Důvodem, proč se velikosti označují písmenem namísto čísla je ten, že kromě výšky nohy zohledňují tyto velikosti také stavbu nohy, šířku chodidla, velikost meziprstních mezer i výšku nártu. V případě, že se číslo vaší nohy nachází někde mezi velikostmi, je třeba se podívat na to, zda je vaše chodidlo spíše větší nebo menší, a podle toho zvolit vhodnou velikost.

Funkce

Adjustační ponožky pomáhají s problémy nohou, které jsme si už výše zmínili. Fungují tak jako prevence i samoléčba, když jsou vaše nohy unavené či máte nějaké deformity. Důležité je říct, že ponožky nejsou určeny do bot ani na běžnou chůzi, ale nosí se pouze v klidovém režimu. Oblékejte je, pokud máte chvíli relaxovat v sedě či v leže, klidně i při spánku. Spát v ponožkách se ovšem nedoporučuje dětem.

S nošením ponožek by se mělo začít postupně – nejprve meziprstní oddělovače umístěte na špičky prstů, poté do poloviny, až nakonec skončíte mezi prsty. Celý tento proces bude trvat několik dní, proto nespěchejte a řiďte se pocitem. Pokud cítíte, že vás nošení ponožek bolí nebo je vám nepříjemné, sundejte je a vyzkoušejte je zas další den. Děti mějte u nošení ponožek vždy pod dohledem, aby je používaly správně a jejich problémy se tak nezhoršily.

Kvalita

Adjustační ponožky jsou vyrobeny z 90 % bavlny, 7 % polyesteru a 3 % elastanu. Můžete narazit i na napodobeniny, naštěstí lze jednoduše rozeznat, které ponožky jsou originální. Každý kousek na sobě má označení v podobě vyšitých nožiček, které slouží také na rozeznání toho, která ponožka je pravá a která levá. Pokud na ponožkách toto označení nenajdete, produkt si nekupujte, nemá správné parametry a jeho zdravotnické účinky jsou pochybné.

Dětské Adjustační ponožky

S adjustačními ponožkami® pro děti byste měli začít nejdříve kolem 3 let, přičemž je ale důležitá hlavně prevence na bázi zvolení správné obuvi, dostatku pohybu a třeba i masáži nohou. Již u batolat byste měli myslet na to, aby nošení ponožek či botiček nepřekáželo ve vývoji chodidla, dítě se v nich cítilo pohodlně a dobře se mu chodilo. Volte kvalitní materiál a upřednostněte novou obuv před nošenou z druhé ruky. Pokud zjistíte, že má vaše dítko nějakou vadu, řešte tento problém fyzioterapií a poraďte se s odborníky. Dětská noha je tvárná, proto se jakákoliv deformalita napravuje mnohem jednodušeji – nezahálejte a řešte problémy včas!

Značka

To, že jsou ponožky originální, zjistíte podle označení nožiček, jak už jsme si řekli. Která značka ale Adjustační ponožky® vyrábí? Existuje pouze jedna, která má kvalitní zpracování, a to sice Happy Feet.

Happy Feet

Tato značka vznikla v roce 2007 Evou Nemcik v Kirtland Ohio, která trávila svůj volný čas pohybem, přičemž zjistila, že čím více se aktivitám, jako je jóga a tenis, věnuje, tím více jí bolí nohy. Vytvořila tak prototyp, který zafungoval a chtěli ho i ostatní. Roku 2010 vytvořila na tento produkt patent, a dnes si ponožky od této značky můžete zakoupit i v českých obchodech. Výsledky jsou úžasné a díky nim se lidé neumí vzdávat svých oblíbených koníčků, které jejich nohy unavují – stačí pár minut s ponožkami a vše je vyřešeno!

Cena

Cena se samozřejmě trochu liší podle toho, kde nakupujete, nicméně se pohybuje kolem 500 – 590 Kč. Adjustační ponožky seženete jak na e-shopech, tak v kamenných prodejnách. Součástí nákupu je i odborné poradenství, díky kterému vyberete velikost, která vám bude opravdu sedět a můžete diskutovat případné dotazy.

Porovnat ceny ponožek

Údržba

Prát ponožky můžete v ruce nebo v pračce na jemný program při 30 °C. Kdyby časem ponožky začaly žmolkovat, je to kvůli materiálu, nikoliv kvůli nedostatku kvality. Vzhledem k tomu, že jsou Adjustační ponožky vyrobeny z 90 % bavlny, je tento jev přirozený.

Otázky a odpovědi

Podle čeho mohu vybrat vhodnou velikost Adjustačních ponožek?

Velikost se odvozuje od délky nohy, ale také její šířky, stavby, velikosti meziprstních mezer a výšky nártu. Jedna velikost Adjustačních ponožek pokrývá několik velikostí klasických bot. Pokud tedy máte velikost na hraně (např. 38 – 39), zvolte menší nebo větší velikost podle toho, jak mohutná vaše chodidla jsou.

Jak poznám, že jsou ponožky kvalitní?

Originální ponožky jsou jen jedny, a to od značky Happy Feet. Poznáte je tak, že mají na nártu znak nožiček. Ty také slouží na rozpoznání toho, která ponožka je levá a která pravá.

Kolik Adjustační ponožky stojí?

Cena Adjustačních ponožek se pohybuje okolo 500 – 590 Kč.

K čemu Adjustační ponožky slouží?

Adjustační ponožky může používat kdokoliv, kdo má nějaké deformity nohy, nebo je má jen unavené a bolavé.

Mohou Adjustační ponožky používat i děti?

Mohou, ale nedoporučuje se v nich spát. Při nošení ponožek své děti hlídejte a dávejte pozor, aby je chodidla nebolela. Začít s ponožkami se u dětí doporučuje od 3 let nejdříve – dětská chodidla jsou tvárná, proto se dá problémy efektivně řešit fyzioterapií. U dětí to platí dvojnásob, že na prvním místě je vždy fyzioterapie a aktivní cvičení.

Jak dlouho mám Adjustační ponožky nosit?

Je třeba na to jít postupně – nejprve je umístěte na konečky prstů, poté doprostřed, až dojdete až k mezerám. Při prvním zkoušení se doporučuje nechat ponožky na nohách 15 minut nebo do té doby, dokud vám je nošení příjemné. Pokud cítíte, že vás nošení bolí nebo je nepříjemné, jednoduše ponožky sundejte. Postupem času se bude doba nošení prodlužovat, a vy pak budete schopni v ponožkách i spát.

Kdy mám Adjustační ponožky nosit?

Ponožky jsou vyrobeny pro relaxační chvilky, které můžete vykonávat v sedě, leže nebo ve spánku. Nejsou určeny na chůzi či do bot.

Jak se o ponožky starat?

Ponožky perte v ruce nebo v pračce na jemný program při 30°C. Nedivte se, pokud se materiál bude časem žmolkovat, je to kvůli velkému procentu bavlny.

Závěr

Adjustační ponožky nejsou drahou záležitostí, kterou by si mohli dovolit jen ti, kteří mají vážné problémy. Fungují jako prevence, proto jsou vhodné pro každého, kdo má s chodidly nějaký problém – ať už se jedná o deformity nebo klasické problémy, jako je bolest nohou či otoky. Cena je navíc velmi přijatelná. Ponožky mohou nosit i děti, myslete ale na to, že než pasivně napravovat problémy nohou, byste měli zkoušet metody, jež aktivně podporují správné fungování chodidla, jako je pravidelná chůze, správná obuv či chůze naboso.

Při používání ponožek buďte opatrní a naslouchejte svým pocitům. Jejich nošení by nemělo být nepříjemné, či dokonce bolestivé. Jděte na to postupně a nespěchejte. Kromě ponožek se také soustřeďte na správný životní styl, který by měl obsahovat pohyb, masáže chodidel a správně zvolená obuv. Prevence je důležitá, proto ji nepodceňujte a začínejte s ní u svých dětí co nejdříve.

Podobný článek, co by vás mohl zajímat


Zdroje: www.pro-nozky.cz, www.spokonozka.cz, www.botysek.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.8/5 (69 hodnocení)
​​

Eliška Vachková

Eliška Vachková

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

3 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Letos jsem nevěděla, co vlastně svým dcerám koupit, tak jsem vsadila na to, co mi poradila kamarádka a koupila holkám Happy Feet HF09 Adjustační ponožky Green. Objednala jsem každé 4 páry a doufám, že se jim pod stromečkem budou líbit, až je vybalí.

  2. Koupila jsem adjustační ponožky pro tetu, protože si je moc přála k narozeninám jako ortopedickou pomůcku. Měla z nich velkou radost, i když pro moji maličkost je to věc naprosto neznámá, ale hlavně, když se jí to hodilo, to je základ.

  3. Za sebe mohu doporučit Happy Feet HF04 Adjustační ponožky Blue. Používám je již dlouho a jsem s nimi velmi spokojená.

Přidat komentář

Recenzer
Logo