Zdravotní boty si může pořídit každý, protože fungují jak preventivně, tak jako náprava problému. Řeší různé druhy potíží, které se týkají chodidla, postavení nohy či chůze, na základě čehož se odvíjí jejich konstrukce. Co se ostatních parametrů týče, důležité je, aby byla noha v pohodlí a obuv ji nezatěžovala. Na co byste se měli při výběru zaměřit konkrétně?
Typy
Ortopedická obuv se navrhuje podle toho, jaký problém chcete jejím nošením řešit. Existuje několik typů, které mají rozdílnou konstrukci a využívají různé prvky usnadňující chůzi a zlepšující stav chodidla. V každém případě je třeba, abyste se poradili s ortopedem.
Ortopedická obuv kompenzující zkrácení dolní končetiny
Pomáhá vyrovnat rozdíl v délce nohou a zlepšit postavení těla při chůzi. Skládá se ze speciálních vložek či platforem, které mají za cíl minimalizovat bolesti. Důležité je, aby měla klenba dostatečnou podporu a dostatečné odpružení, aby tlumila nárazy při každém kroku.
Ortopedická obuv s Thomasovým podpatkem
Slouží pro řešení problémů s postavením nohy, jako jsou vbočené palce, ploché nohy nebo různé délky dolních končetin. Pomáhá vyrovnat postavení nohy tím, že mírně zvedá patu na jedné straně obuvi. Díky tomu je tělesná hmotnost lépe rozložena, zmírňuje se bolest a je zabráněno dalšímu zhoršování.
Ortopedická obuv pro korekci nesprávného postavení nohou
Patří sem vbočené palce, ploché nohy, pronace (padání nohy dovnitř) nebo supinace (padání nohy ven). Řeší se speciálními stélkami, které podporují klenbu nohy a zabraňují jejímu sesedání (při plochých nohách) a vložkami, jež pomáhají vyrovnat postavení nohy a zajišťují korekci abnormálních pohybů při chůzi.
U pronace má být vnitřní část nohy stabilizována, aby se zabránilo nadměrnému pohybu. Při supinaci se obuv zaměřuje na stabilizaci vnější části nohy, aby se zmírnil tlak na klouby a zlepšila se celková chůze.
Ortopedická obuv s obrácenou Thomasovou patou
Obrácená Thomasova pata je podpatek prodloužený směrem k vnější straně chodidla, který má zlepšit nesprávné postavení nohou. Používá se při nadměrné zátěži vnější strany chodidla, u vysoké klenby, při riziku vyvrtnutí kotníku nebo když jsou paty stočeny dovnitř a potřebují podporu vnější strany.
Ortopedická obuv s ortézou pro stabilizaci kloubů nohy
Určená osobám s vážnějšími problémy pohybového aparátu nohou, jako je nestabilita kloubů, deformace artrózou a pooperační komplikace. Kombinuje stabilizační prvky ortézy s funkcí obuvi, což v praxi znamená, že je obuv vybavena vestavěnou ortézou, vyrábí se z pevných materiálů, které drží nohu ve správné poloze, pata je obvykle zesílená, aby stabilizovala kotník a snižovala riziko vyvrtnutí. Má také zmírňovat tlak na klouby, což je důležité u artrózy či po úrazech.
Pružnost
Velmi důležitým parametrem ortopedické obuvi je její pružnost, jelikož noha by se při došlapu měla rozprostřít a ohnout v oblasti prstových kloubů. To by měla zajistit pružná podrážka, která umožní noze se přirozeně pohybovat, tlumit nárazy, přizpůsobovat se různým povrchům a zabránit otlakům i při dlouhodobém nošení.
V opačném případě totiž hrozí problémy s achillovou patou, klenbou či nártem. Také pocítíte bolest v nohách, rychlejší únavu chodidel, pocení či přetažení šlach. Pružnost špičky bot se dá vyzkoušet, stačí obuv ohnout v přední části. Správně by se totiž měla ohýbat v oblasti pod prsty, nikoli ve středu chodidla.
Prostor pro prsty
Důležité je také to, aby se prsty při došlapu mohly rozvinout, tudíž by boty měly být dostatečně široké s oblou a širokou špičkou. Nedostatečný prostor může vést k deformacím, jako jsou kladívkové prsty, vbočený palec (hallux valgus) nebo zarostlé nehty. Vyhněte se proto úzkým a špičatým botám s malým prostorem, ve kterých se nohy nemohou přirozeně pohybovat.
Velikost
U ortopedické obuvi nestačí znát číslo své nohy, ale celkově si ji změřit. Zaměřte se tedy na délku a šířku chodidla, například tak, že si stoupnete na list papíru a chodidlo obkreslíte. Následně změříte nejširší a nejdelší místo a podle něj vyberete vhodnou obuv. Důležité je, aby boty nebyly ani moc těsné, ani moc volné, jelikož vás mohou buďto tlačit nebo nebudou poskytovat dostatečnou oporu.
Materiál
Materiálů se používá několik, záleží na tom, co se vám bude nejlépe nosit. V každém případě by měly být boty pružné, přizpůsobitelné tvaru nohy, odvádět vlhkost, mít určitou odolnost, nízkou hmotnost a tlumit nárazy.
Kůže
Jedná se o přírodní prodyšný materiál, který se přizpůsobuje tvaru chodidla, avšak vyžaduje pravidelnou údržbu a méně se hodí do vlhkého prostředí.
Textil
Lehký a velmi prodyšný, jednoduše se udržuje, protože se dá prát, je oproti kůži levnější. Mezi nevýhody patří menší odolnost vůči mechanickému poškození a menší podpora stability.
Syntetika
Lehký a odolný materiál, jednoduše se udržuje, navíc zvládne i vlhké prostředí. Cenově velmi dostupný. Je však méně prodyšný a také ekologický.
EVA pěna
Ethylenvinylacetát vyniká svou lehkostí, přizpůsobivostí chodidlu, absorpcí nárazů. Je ale méně odolný vůči opotřebení.
Gel a silikon
Měkké, dobře tlumí nárazy, vhodné pro citlivé nohy a jako prevence otlaků. Využívají se spíše v rámci vložek do bot, jsou méně prodyšné.
Tlumivost
Protože ve většině případů chodíme po tvrdém povrchu (beton, dlažba), je důležité, aby boty tlumily nárazy, které negativně ovlivňují klouby a chodidla. Obzvláště důležité je to pro osoby osob s artrózou, plantární fasciitidou nebo patní ostruhou, které mohou při pohybu v klasické obuvi pociťovat bolest. Na druhou stranu by ale tlumivost neměla být příliš výrazná, aby nedošlo k omezení citlivosti styku s podložím. Za všechny tyto vlastnosti zodpovídá kvalitní podešev, mezipodešev a stélka.
Když si pro porovnání vezmeme například barefoot obuv, kde je kontakt s povrchem velmi blízký, což je z dlouhodobého hlediska nepraktické, doporučuje se spíše do lesa nebo na jiné měkké povrchy.
Podpatek
Kromě estetické funkce plní i tu zdravotní, protože hraje důležitou roli při zajištění správné biomechaniky chůze, stability a odlehčení určitých částí nohy. Díky mírně zvýšenému podpatku se vyrovná těžiště těla, čímž se sníží zátěž na bederní páteř a kolena. Důležité je, aby byla výška optimální, a to mezi 5 (malé děti) až 25 či 30 mm (dospělí). U osob s ostruhami na patách se doporučuje spíše vyšší podpatek, a to klidně i více než 30 mm s polstrováním. Existuje více druhů podpatků, mezi něž patří například:
Thomasův podpatek
- na vnitřní straně delší než na vnější,
- pomáhá vyrovnat postavení nohy tím, že mírně zvedá patu na jedné straně obuvi,
- používá se u dětí s vývojovými vadami nohou i u dospělých.
Obrácený Thomasův podpatek
- podpatek, který je na vnější straně delší než na vnitřní,
- má zlepšit nesprávné postavení nohou,
- často využíván při korekci vbočených nebo oslabených kotníků.
Klinový podpatek
- šikmý podpatek,
- pomáhá přenést váhu z jedné části chodidla na druhou,
- slouží pro kompenzaci nerovnoměrného zatížení nohy, například při rozdílné délce končetin.
Standardní nízký podpatek
- rovný podpatek o výšce 10 – 20 mm,
- nabízí přirozenou oporu a hodí se pro běžné nošení.
Zvýšený podpatek
- podpatek vyšší než 2 cm,
- využívá se k vyrovnání délkové asymetrie končetin či snížení zátěže na Achillovu šlachu.
Podpatek s odpružením
- obsahuje tlumící materiály, například EVA pěnu nebo gel,
- snižuje nárazy při chůzi,
- vyrábí se pro osoby s artrózou nebo citlivými klouby.
Prodyšnost
Aby mohly nohy dýchat a nepotily se, je třeba dostatečná prodyšnost, kterou zajišťuje především svrchní useň. Materiály, které se k těmto účelům používají, mohou být buďto kůže (měla by být perforovaná či doplněna prodyšnějšími dílci ze síťoviny) nebo textil, jež se hodí zejména v letních měsících.
Svršek
Obepíná nohu a zajišťuje její ochranu, oporu i pohodlí. Neměl by tlačit, zároveň je jeho cílem držet nohu pevně na místě. Kdyby se v botě pohybovala, mohou se objevit puchýře a podobné nepříjemnosti.
Hmotnost
Jelikož zdravotní boty mají nohám ulevit, patří mezi důležité parametry i hmotnost, která by měla být nízká, aby nepřetěžovala více, než je potřeba. Ortopedická obuv ovšem bývá robustnější, proto u výrazně nízké hmotnosti je třeba zpozornět, může to totiž značit, že bota není dostatečně kvalitní. Hledejte tedy kompromis, ve kterém bude noha zpevněná, ale nebude zatížená. Za lehkou obuv je považováno maximálně 500 g, za středně těžkou 500 až 800 g.
Funkce
Zdravotní boty, jinak také ortopedická obuv, slouží pro podporu, komfort a ochranu nohou, ať už preventivně, nebo při řešení různých deformací, jako jsou kladívkové prsty, plochá noha, vbočený palec či zkřížené prsty, revmatické a artrotické deformity, diabetická noha a podobně.
Ortopedická obuv napravuje nesprávné postavení nohou, podporuje správné držení těla, ulevuje od bolestí a únavy. Díky své konstrukci tlumí nárazy, poskytuje dostatečnou oporu klenby, rovnoměrně rozložuje váhu, zajišťuje pohodlí a přizpůsobuje se tvaru nohy. Hodí se jak pro děti, dospělé, seniory, sportovce, osoby s ortopedickými, neurologickými nebo cévními potížemi i ty, které žádné problémy zatím netrápí. V každém případě totiž podporuje zdraví chodidla a celkového pohybového aparátu.
Značka
Mezi oblíbené výrobce zdravotních bot patří Peter Legwood, Scholl, Skinners nebo Santé.
Cena
Cenová kategorie se různí podle toho, pro jaké účely budete obuv využívat. Pro interiérové nošení postačí pracovní pantofle do 800 Kč, které poskytnou oporu při dlouhodobém stání či chození.
Od 800 Kč do 3 000 Kč budete mít k dispozici dostatečné množství nejrůznějších modelů, které jsou určeny pro různé účely, ať už venkovní nošení, pracovní obuv, relaxační boty nebo tenisky.
Nad 3 000 Kč ve většině případů seženete ortopedické boty vyráběné na míru tak, aby pomohly pacientům s konkrétními vadami. Jejich část může být hrazena pojišťovnou.
Otázky a odpovědi
Komu je zdravotnická obuv určena?
Zdravotnická obuv je určena všem, protože funguje nejen jako řešení problému, ale také jako prevence. Mohou ji nosit děti, dospělí i senioři, existuje několik typů provedení (podle vad, které chcete řešit), v každém případě byste se ale měli poradit s ortopedem a boty si vyzkoušet, aby přesně seděly.
Jak se liší ortopedická obuv od běžné obuvi?
Běžná obuv slouží pro pohodlí a styl, ortopedická dbá na zdravotní hledisko, aby noha byla co nejméně namáhána a bylo podpořeno zdraví celkového pohybového aparátu. Přizpůsobuje se tvaru nohy, podpírá příčnou a podélnou klenbu, stabilizuje, poskytuje podporu a tlumí nárazy.
V případě konkrétní vady může disponovat i korekčními prvky, jako je Thomasův podpatek nebo obrácená Thomasova pata. Kromě nápravy vad ulevuje od bolesti, zajišťuje pohodlí a podporuje správné postavení nohy. Má také bytelnější konstrukci z odolných materiálů, proto její cena může být vyšší.
Je ortopedická vložka dobrou alternativou ke zdravotní obuvi?
Pokud z jakéhokoliv důvodu nechcete používat zdravotní obuv, jsou ortopedické vložky dobrou volbou, protože snižují bolest chodidel, kolen, kyčlí i páteře. Zároveň se dají vložit do všech bot, které vlastníte (pokud se tam vejdou), tudíž vám postačí jeden pár.
Ovšem pokud nemá bota pružnou špičku, správný podpatek a optimální tvar pro rozvinutí prstů, ani vložka nepomůže. Při jejich výběru je doporučena konzultace s ortopedem.
Závěr
Ortopedickou obuv můžete zakoupit volně nebo si ji nechat vyrobit přímo na míru, aby odpovídala vašim požadavkům. Nošením zdravotních bot dosáhnete lepšího zdraví celého pohybového aparátu a napomůžete ke zlepšení stávajících problémů. Měly by vám sedět perfektně, proto si je před koupí určitě vyzkoušejte. Volte odolné a kvalitní materiály.
Podobné články, co by vás mohly zajímat
Zdroje: pp-servis.eu, www.unizdrav.cz, www.brudra.cz, www.tradetex.cz
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?