Jak vybrat vojenské boty?

Vojenské boty jsou díky své vysoké odolnosti a trvanlivosti stále populárnější v policejních i vojenských sektorech, ale využity mohou být jako obuv vhodná pro každodenní nošení. Velmi často se nosí i při sportovní činnosti, vhodné jsou při hrách typu airsoft či paintball, využití najdou i jako outdoorová obuv do náročného terénu.

Vojenská obuv se může pyšnit dlouhou historií i vývojem, během kterého byly vypracovány téměř k dokonalosti. Tento typ obuvi musí ustát extrémně náročné podmínky v jakémkoliv terénu a v jakékoliv situaci. Vojenské boty musí jednoduše zvládnout vše, což znamená, že musí být maximálně funkční, ale i pohodlné, prodyšné, nepromokavé a mimořádně komfortní a umožnit vám musí i pohodlně řídit auto.

Výběr správné obuvi byste neměli podceňovat. Nohy představují stavební základ člověka, často se přirovnávají k základům domu. Dobře zvolené boty mohou v budoucnu zabránit problémy se zády a klouby. Naopak nekvalitní obuv může způsobit bolesti zad, hlavy i kloubů. Proto se při výběru zaměřte na ten správný střih, výrobní materiál, provedení konstrukce i velikost. Celková kvalita boty se odvíjí pochopitelně také od pořizovací ceny a nemalý podíl na kvalitě má samotný výrobce.

Prohlédnout boty

Typy

Vojenské boty lze v základu rozdělit do skupin podle střihu, k dostání jsou v několika výškách. Při výběru budete vycházet ze svých vlastních potřeb.

  • Nízké vojenské boty – vojenské boty s podobou polobotek jsou těmi nejoblíbenějšími a vhodné jsou především pro méně náročné používání. U nízkých bot oceníte zejména volnost pohybu, lehkost a prodyšnost.
  • Kotníkové vojenské boty – jsou středně vysoké a poskytnout tak mohou již lepší fixaci nohy. Díky tomu mohou být použitý i při náročnějších akcích.
  • Vysoké vojenské boty – jsou boty, které sahají do různých výšek nad kotník. Jsou ideální pro náročné expedice, výpravy a vysoké pracovní nasazení ve velmi náročném i extrémním terénu. Vysoké boty obstojí v zimním i deštivém počasí. Méně pohodlné však budou v horkém letním počasí.

Materiál

Vojenské boty je možné rozdělit do skupin i podle toho, jaké materiály jsou na jejich výrobu použity.

  • Kůže – boty z usně se vyznačují opravdu velkou životností. Celokožené boty jsou poměrně těžké a vyznačují se vysokou pořizovací cenou. Kvalitu obuvi určuje tloušťka usně. V ideálním případě by měla být alespoň 2 mm. Příliš tenká kůže se může velmi brzy potrhat a takovéto boty vám nebudou schopny nabídnout potřebnou ochranu vůči vodě. Myslet musíte i na jejich složitější údržbu. Kožené boty nejvíce ocení profesionálové.
  • Textil – používají se různé materiály nebo kombinace materiálů. Obecně jsou textilní boty lehčí, prodyšnější a levnější. Tyto boty však nemohou poskytnout přirozenou odolnost vůči vodě, vyznačují se nižší životností vůči mechanickému opotřebení. Jejich výhodou je nižší pořizovací cena, textilní obuv je vhodnější při používání v méně náročných situacích a terénu.
  • Kombinace kůže/ textil – kompromisem může být kombinace obou materiálů. Tyto kombinace vám pomůže dosáhnout dokonalých vlastností obuvi.

Podrážka

Vojenské boty musí mít oděruvzdornou a protiskluzovou podrážku. Vojenské boty mívají většinou pevnou gumovou podrážku, kvalitnější boty obsahují i příměs uhlíku, který botám zajišťuje vyšší odolnost.

Za kvalitní lze považovat i boty s podrážkou z EVA materiálu. Tento materiál je oblíbený i pro svůj dobrý poměr cena/kvalita. Do náročného terénu můžete vyrazit s polyuretanovou podrážkou. Tento materiál je pevnější a tužší. S takovouto podrážkou můžete vyrazit do kamenitého terénu. Vhodné jsou boty s gumovou obsázkou, tato část chrání horní část boty před poškozením.

Při výběru se zaměřte i na vzorek a zkontrolujte, jakým způsobem je k botě připojena. Některé boty mají podrážku nalepenou, jiné ji mohou mít vstřikovanou nebo šitou. Vhodné jsou boty s gumovou obsázkou, tato část chrání horní část boty před poškozením.

  • Lepené – jedná se o tradiční řešení a jejich odolnost souvisí s výrobcem. Výhodou je, že odlepenou podrážku budete moci opětovně přilepit.
  • Vstřikované – modernější varianta, která se vyznačuje velmi pevným spojením a tím i vysokou odolností. Nevýhodou je, že vstřikovanou podrážku nebude možné opravit.
  • Šité – nejkvalitnější obuv bude mít podrážku šitou. Za mimořádnou kvalitu si však budete muset připlatit.

Způsob zapínání

Většina vojenských bot se zavazuje pomocí tkaniček. Ty bývají vedeny očky a v horní části boty pak také háčky nebo přezkami. Některé boty mohou mít boční zdrhovadlo, které vám umožní botu nouzově nazout nebo se z ní v případě zranění dostat bez zbytečné bolesti. U těchto bot je však vhodné zaměřit se na kvalitu zipu a způsobu, kterým je zabráněno pronikání vlhkosti dovnitř boty.

Tvrzené části

Vojenské boty mohou, ale nemusí mít tvrzenou přední část. Tvrzená část bývala v minulosti kovová, dnes ji však postupně nahrazuje tvrzený plast, který je dostatečně odolný, ale zároveň i lehčí. Při nadměrné zátěži tato plastová část praskne, a prsty nohy tak nebudou ve zdeformované botě uvězněny.

Další vyztužení se může nacházet v oblasti kotníku. Toto zpevnění je žádoucí, protože kotník je při zvýšeném zatížení tou nejzranitelnější částí nohy.

Značka

Vojenská obuv je na trhu zastoupena v poměrně velkém množství. Vysoce kvalitní obuv koupíte například od značky BENNON, jejíž modely vás osloví i cenovou dostupností. Vojenské boty koupíte i od značky AČR, tento výrobce se u zákazníků těší velké oblibě. Podobně oblíbené jsou i boty LOWA nebo MIL-TEC. Další modely nabízí třeba Brandit, Prabos a Magnum Boots.

Cena

Cenové rozpětí vojenských bot je poměrně velké, při výběru se však nemusí vyplatit na kvalitní obuvi šetřit. Boty byste měli vybírat především s ohledem na to, v jakých podmínkách a jak často je budete využívat. Méně náročným mohou stačit boty s cenou od 1 500 – 3 000 Kč. Naopak nejnáročnější uživatelé mohou za boty zaplatit více než 5 000 Kč.

Prohlédnout boty

Údržba

Životnost boty ovlivní vaše péče. Vojenské boty je nutné pravidelně promazávat leštidlem, kožené boty je třeba pravidelně ošetřovat pomocí speciálních přípravků na kůži. Zvláštní přípravky je třeba používat i na boty s membránou. Po každém použití nechejte boty řádně vyschnout.

Otázky a odpovědi

Na co se při výběru vojenské obuvi zaměřit?

Vojenské boty by měly mít minimální množství švů. Švy by se neměly vyskytovat v místech, kudy se do boty může dostávat vlhkost.

Co mohou nabídnout vojenské boty s membránou?

Největší předností vojenských bot s membránou je nepromokavost. Kvalitní je funkční membrána Sympatex či Gore – Tex. Kvalita membrány souvisí s její životností, myslet musíte na to, že každý materiál má omezenou životnost a po čase se potrhá.

Jaký je rozdíl mezi vojenskou a taktickou obuví?

Dle znalců je taktická obuv propracovanější a modernější. Díky tomu mohou taktické boty nabídnout více komfortu a větší možnosti využití. V obou případech je však velmi důležité zvolit správné a kvalitní zpracování, velikost i materiál.

Závěr

Vojenské boty mají řadu benefitů a pro svoji jedinečnost se těší stále větší oblibě. Vojenské boty nejsou určeny pouze armádě či policii, využijí je i amatéři, využít je můžete v jakémkoliv terénu. Ať už vojenské boty pořizujete z jakéhokoliv důvodu, budete od nich vyžadovat maximální kvalitu a odolnost.

Při výběru obuvi se zaměřte zejména na typ terénu a situaci, při které budete boty využívat. Podle toho budete vybírat ideální střih a výšku obuvi. Materiál určuje, jak kvalitní a odolné boty budou. Kvalita dále souvisí s poctivostí výrobce a konečnou pořizovací cenou.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.armed.cz, www.army-store.net

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (100 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo