Vojenské batohy

Vojenské batohy vynikají svým specifickým vzhledem a mimořádnou odolností. Tyto batohy nejsou určeny pouze profesionálním vojákům, oblíbené jsou i u trampů a všech, kteří hledají odolný batoh s pevnou konstrukcí.

Taktické batohy musí ustát jakékoliv povětrnostní podmínky, na jejich výrobu se používají mimořádně odolné materiály. Přesto je při výrobě army batohů kladen důraz i na prodyšnost, nízkou hmotnost a ergonomičnost. Velmi často narazíte i na spojení MOLLE systém, které je pro tyto batohy typické.

Vojenské batohy můžete vybírat podle různých parametrů. Někoho bude nejvíce zajímat velikost a cena. Jiní dbají více na samotnou kvalitu, kterou určuje výrobní materiál. Velmi důležitý je i samotný vzhled a případné maskování. Přihlédnout můžete i ke speciálním funkcím, které jednotlivé batohy nabízí.

Porovnat ceny batohů

Typy

Vojenské batohy mají svůj typický design. Batoh by měl jednoduše barevně korespondovat s venkovním prostředí, ve které se budete pohybovat. Tyto batohy najdete nejčastěji v neutrálních barvách, například hnědé, pískové, černé nebo s typickými maskovacími motivy. Obecně lze vojenské batohy rozdělit do dvou skupin a to na klasické batohy na obě ramena, nebo modernější provedení batohů přes jedno rameno.

  • Batohy přes obě ramena – jsou oblíbenější a na trhu zastoupeny ve větším počtu. Batohy přes jedno rameno jsou universálnější, obvykle mají pevnější konstrukci a koupíte je i ve velkých velikostech. Díky pevným ramenním a bedernímu popruhu, dokáže batoh lépe rozdělit hmotnost nákladu.
  • Batohy přes jedno rameno – batoh budete nosit pouze přes jedno rameno. Toto provedení je běžnější u studentských či městských batohů. V případě vojenských batohů vám může být umožněno skryté nošení zbraně. Součástí větších batohů bývá i boční popruh, který zabrání možnému pohybu batohu na zádech. Výhodou tohoto provedení je možnost batoh snadno přetočit na prsa, aniž byste ho museli sundávat ze zad. Své batohy přes jedno rameno mají praváci i leváci.

Velikost

V obchodech najdete taktické batohy mnoha velikostí. Správnou velikost byste měli vybírat podle účelu, za jakým budete batoh používat. Na krátkém jednodenním výletě si vystačíte s malým batohem, na 14 denní výpravu budete naopak potřebovat opravdu velký batoh.

Vojenské batohy lze dle velikosti rozdělit do několika skupin

  • Malé batohy – jejich objem bývá do 35 litrů. Tyto malé batohy jsou vhodné na jednodenní či méně náročný víkendový výlet.
  • Střední batohy – velikost středních batohů je v rozmezí 35 – 60 litrů. Tyto batohy jsou vhodné i na delší výlety či výpravy.
  • Velké batohy – velikost největších batohů může být větší než 60 litrů. Největší batohy pojmou stan, spacák i vše ostatní, co budete potřebovat k několikadenním výpravám.

Aby bylo používání batohu pohodlné, měli byste ho plnit dle přesně daného systému. To znamená, že do spodní části byste měli uložit objemnější, ale lehčí věci. Nejtěžší věci by měly být umístěny co nejblíže zádům. Díky tomu bude těžiště směřovat blízko k tělu. Stranově je třeba batoh zatěžovat tak, aby se nepřevažoval na jednu stranu. V horní části by měly být uloženy méně objemné a lehké věci. Při balení batohu byste měli dále vědět, že není vhodné nosit zátěž větší než 1/3 osobní hmotnosti.

Konstrukce

Další odlišností je konstrukce jednotlivých batohů. Dle konstrukce lze army batohy rozdělit následovně:

  • Batohy bez výztuhou – jedná se o jednoduché batohy, které nejsou příliš odolné. Tyto batohy jsou vhodné spíše na krátkodobé nebo méně náročné výletě.
  • Batohy s vnější výztuhou – odolné batohy, které velmi dobře obstojí i v těm nejnáročnějších podmínkách.
  • Batohy s vnitřní výztuhou – opět se jedná o odolné batohy. V mnoha případech je možné vnitřní výztuhu odejmout. Díky této možnosti jsou batohy universálnější.

Popruhy

Z hlediska uživatelského komfortu je velmi důležité, aby vám batoh na zádech dokonale seděl. O pohodlí při nošení se postarají především regulovatelné ramenní popruhy. V ideálním případě byste měli mít možnost batoh v zatíženém stavu před nákupem vyzkoušet.

Součástí větších batohů by měl být i bederní pás, který je schopen převzít až 50% hmotnosti. Díky tomu výrazným způsobem ulehčíte svým ramenům.

Uzavírání

Uzavírání batohu je řešeno přezkami, průvleky či zdrhovadly. Samotný typ zavírání není až tak důležitý, každý bude volit ten způsob, který mu bude vyhovovat nejvíce. Zkontrolovat byste však měli kvalitu materiálu nebo to, zda je zavírání odolné vůči vniknutí vlhkosti. Na delší výpravy jsou obecně vhodnější batohy bez zdrhovadel. Tyto prvky jsou více náchylné k poškození.

Materiál

Vojenský batoh musí být vyroben z pevného a vysoce kvalitního materiálu. V mnoha případech se jedná o voděodolné materiály, které ochrání uložené věci před vlhkostí a vodou. Voděodolnost můžete pojistit i pláštěnkou, která může být součástí batohu, nebo ji můžete dokoupit samostatně. Dokonalou prodyšnost zajistí systém odvětrávání zad.

Díky odvětrávání se nebudete zbytečně potit a vyhnete se možnému prochladnutí, poté, co batoh sundáte. Venkovní spodní část batohu by měla být z extrémně odolných a snadno udržovatelných materiálů, které je možné omýt pomocí vody.

Výrobní materiál určuje cenu i kvalitu batohu. Ty nejlevnější batohy bývají vyrobeny z polyesteru, který je pevný, přesto však vhodnější na méně náročné používání. Nejčastěji narazíte na batohy vyrobené z nylonu, jehož předností je odolnost i nízká hmotnost. Nejodolnějším materiálem, který se na výrobu používá je Cordura. Nevýhodou tohoto materiálu je, že v chladném počasí mívá tendenci tvrdnout.

Možnosti

Vojenské batohy nabízí několik praktických prvků, které na svých výpravách jistě oceníte.

  • Síťované kapsy – mohou být umístěny na přední nebo bočních stranách batohu. Do těchto kapes můžete umístit mokré či vlhké oblečení.
  • Průhledná kapsa – do průhledné kapsy se zpravidla ukládá mapa, ale uložit do ní můžete cokoliv jiného, co potřebujete mít více na očích.
  • MOLLE systém – jedná se o obecné značení moderního nosného systému, který je složen z velmi pevné mřížkové vazby PALS. Předností MOLLE systému je jednoduchá manipulace, nízká hmotnost a modularita.

Značka

Kvalitu vojenských batohů určuje velmi často samotný výrobce. Jestliže chcete skutečně odolný batoh, měli byste při výběru upřednostnit právě značkové batohy. Vysokou kvalitu můžete očekávat od batohů značky MIL-TEC, Pentagon, Trizand, Verk, SOURCE, Tasmanian Tiger nebo třeba Iso Trade.

Cena

Pořizovací cena je pro mnohé tím nejdůležitějším kritériem, podle kterého budou taktický batoh vybírat. Díky představě o tom, kolik chcete do batohu investovat, bude výběr konkrétního modelu jednodušší.

Levnější batohy pro méně náročné použití můžete koupit již za cenu okolo 500 Kč. Tyto batohy patří do skupiny malých batohů a jsou vhodné na jednodenní výlety. Cena středních batohů bývá většinou v rozmezí 1 – 2 000 Kč. Zde již narazíte na odolnější provedení, které ustojí náročnější podmínky. Za batoh ve špičkové kvalitě můžete zaplatit i více než 10 000 Kč.

Porovnat ceny batohů

Otázky a odpovědi

Jak vybrat vojenský batoh?

Nejdůležitějším parametrem je při výběru vojenského batohu velikost. Batoh musí velikostně odpovídat veškerým vašim požadavkům. V případě, kdy budete batoh používat při různých příležitostech, může se vám hodit rolovací či jiný typ batohu, který můžete pomocí popruhů či jiných prvků zmenšit. Vždy je vhodné počítat s nějakou rezervou, protože malý batoh nebudete moci zvětšit.

Co může být součástí vojenského batohu?

Velmi častou součástí batohu je hydratační vak. Tento doplněk vám umožní konzumovat tekutiny kdykoliv jen budete chtít, aniž by vás to nějakým způsobem omezovalo. Tekutinu z vaku budete moci popíjet i za chůze pomocí hadičky.

Jak o vojenský batoh pečovat?

Vojenské batohy zpravidla očistíte pomocí vlhkého hadříku, mnoho batohů je možné prát v pračce. Po vyprání je nutné nechat batoh řádně vyschnout na vzduchu. Čas od času je vhodné batoh ošetřit impregnačním sprejem nebo jinými přípravky, které zvyšují voděodolnost batohu.

Závěr

Výrobci vojenských batohů se při výrobě nejvíce zaměřují na odolnost. Taktické batohy jsou vyrobeny z vysoce odolných materiálů, které spojují pevné švy. Součástí batohů jsou i nepromokavé zipy či jiný způsob zavírání. Batohy zpravidla nabízí variabilní úložný prostor, který je tvořen větším množstvím vnitřních i vnějších kapes. Velké množství vojenských batohů využívají modulární MOLLE vazbu, která vám umožní připevnit velké množství různých taktických doplňků.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.wikipedia.org, www.army-store.net, www.armymarket.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (90 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo