Boxerské boty

Box je jedním z bojových sportů, který můžete provozovat doma i pod dohledem zkušeného trenéra. Ti, kteří se rozhodnou box vyzkoušet, budou potřebovat základní vybavení. Nejvíce se mluví o boxovacích pytlech a boxerských rukavicích. Spíše opomíjené, ale velmi důležité jsou kvalitní a dobře zvolené boxerské boty.

Používání správné obuvi je důležité u každého sportu, tedy i v případě boxu. Boty na box se vyrábí z různých materiálů, díky kterým jsou boty lehké, odolné a pohodlné. U boxu je velmi důležitá podpora kotníku. Boty pro boxery jsou navrženy tak, aby co nejvíce snížily riziko poranění kotníku.

Nízká hmotnost obuvi nebude negativně omezovat pohyblivost zápasníka a eliminují únavu nohou. Další předností bot je lepší rovnováha, boty by měly nohu pevně obemknout. Box je fyzicky velmi náročný sport, u kterého se určitě zapotíte. Díky potřebné ventilaci se nebudou nohy potit.

Při výběru boxerské obuvi budete postupovat podobně jako při výběru jakýchkoliv jiných bot. Nejdůležitější je vybrat správnou velikost. Zvolit budete muset i správný typ, boxerské boty se dělí podle střihu na nízké a vysoké.

Porovnat ceny boxerských bot

Typy

Boty na box se liší střihem, správnou výšku budete vybírat podle svého boxerského stylu. Boxerské boty mohou být nízké nebo vysoké, každá varianta má své výhody a nevýhody a každému tak bude vyhovovat něco jiného.

  • Nízký střih – nižší boxerské boty sahají pod nebo kousek nad kotník. Díky nižším botám nebude tolik omezená pohyblivost nohy, na druhou stranu vám nízké boty neposkytnou tak velkou ochranu. Nízká obuv svým vzhledem připomíná klasické vyšší tenisky. Tento střih bude vyhovovat zápasníkům, kteří preferují rychlejší pohyb nohou. Jsou tedy dobrou volbou pro rychlostní boxery.
  • Vysoký střih – v případě vysokých bot je to přesně opačně. Vyšší obuv vás může limitovat v pohybu, protože bota pevně obepíná celý kotník. Na druhou stranu vám obuv poskytne větší ochranu a boty vás chrání před podvrknutím kotníku.

Podrážka

Svou důležitou roli hraje i podrážka. Boty na box musí mít dostatečnou přilnavost, aby neklouzaly po zemi nebo podložce. Na druhou stranu vás však nesmí limitovat při pohybu, měli byste se být schopni otáčet i různě manévrovat. Boxerské boty mohou mít tenkou nebo silnou podrážku.

  • Silná podrážka – obuv se silnější podrážkou déle vydrží, ale pohyb nohy bude lehce omezený.
  • Tenká podrážka – je pružná a při pohybu vás nebude nijak zásadně limitovat. Na druhou stranu je však nutné počítat s kratší výdrží.

S ohledem na tloušťku podrážky nelze jednoznačně určit, která tloušťka bude vhodnější. Každému bude vyhovovat něco jiného a výběr má co dočinění se samotným stylem boxera. Ideální je obuv před nákupem vyzkoušet. Zkusit byste si měli pohyb dopředu i dozadu, v botách se postavte na špičky a vyzkoušejte i jejich přilnavost.

Velikost

Boxerské boty můžete koupit dětem i dospělým, výběr velikostí je velký, jednotlivý výrobci však mohou mít trochu odlišné značení. V některých případech se setkáte s číselným značením stejně jako u běžných bot.

Jiný výrobce preferuje značení pomocí písmen. Proto se nikdy nespoléhejte na svoji velikost běžných bot a boxerskou obuv před nákupem vyzkoušejte. Boty na box mají nohu pevně obepínat, neměly by však nikde tlačit. Boty na box vždy zkoušejte s ponožkou, kterou při tréninku používáte a vyzkoušejte si všechny běžné pohyby.

Konstrukce

Boty pro boxery mají různou konstrukci. Obecně si můžete všímat například:

  • Kotníkového pásku – kotníkový pásek není samozřejmostí pro všechny boty. Boty s kotníkovým páskem zajistí kotníku větší podporu a ochrání ho tak lépe před vyvrknutím nebo jiným poraněním.
  • Šněrování – v drtivé většině najdete boty s tkaničkami. Tkaničky umožňují uchytit botu pevně na nohu. Méně často jsou boty doplněny o zip nebo popruhy. Zde nelze zvolit uchycení nijak ovlivnit, ale obouvání bude o něco rychlejší.
  • Materiál svršku – horní část boty je vyrobena z pravé nebo syntetické kůže. Na výrobu se používají i další umělé materiály jako nylon, polyester, bavlna atd. Všechny boty na box by však měly být prodyšné a jejich součástí tak musí být větrací otvory nebo speciální síťovina.
  • Stélka – o pohodlí a podporu nohy se postará i stélka. V některých případech je stélka vyjímatelná a poškozenou tak budete moci vyměnit za novou.
  • Tvar boty – pro boxerské boty je typický spíše užší střih, který zápasníkovi zaručí potřebnou oporu a přilnavost.

Značka

Výběr boxerských bot je velmi pestrý, o čemž svědčí velké množství výrobců. Boty na box koupíte od známých značek, mezi které patří Adidas, Reebok, Nike nebo ProForce. Z dalších výrobců pak můžeme jmenovat TOP TEN, Venum, Asics, Nine Circles nebo Hayashi.

Cena

Cenu boxerských bot určuje zejména kvalita výrobního materiálu. Levnější boty nebudou tolik kvalitní a budou dostačující pro rekreační boxery. Ani ti by při tréninku neměli používat běžnou obuv. Cena nejlevnějších bot bývá v rozmezí 900 – 1 500 Kč.

Náročnější boxeři budou potřebovat kvalitnější boty s cenou od 1 500 – 3 000 Kč. Profesionální boxeři mohou za boty utratit i 5 000 Kč.

Porovnat ceny boxerských bot

Otázky a odpovědi

K čemu ještě přihlédnout?

U těchto bot je důležitá také hmotnost. Obecné doporučení říká, že je vhodné vybírat co možná nejlehčí boty, na které se budete moci v ringu opravdu spolehnout. Kvalitní boty bývají vyrobeny z kůže nebo umělého syntetického materiálu a typická je pro ně spíše slabší gumová podrážka.

Jak vypadají správné boxerské boty?

Boty by vás měly pochopitelně zaujmout svým vzhledem, ale důležitější je jejich funkčnost. Správné boty by měly být dokonale prodyšné, aby se noha nepotila, a zajištěn musí být i odvod potu. Vlhké boty budou nepohodlné a mohou být i méně spolehlivé a bezpečné. Za kvalitní se tak považují boty, jejich svrchní část tvoří síťovina, která se stará o potřebnou ventilaci.

Jaký zvolit střih?

Střih boty závisí z velké části na vaší technice. Jestliže patříte mezi obratné a mrštné boxery, kteří chtějí mít co možná nejvolnější pohyb v nohou, budou pro vás vhodnější boty nízkého střihu.

Silový boxeři, kteří se soustředí méně na pohyb a více na sílu úderů, pak ocení spíše vyšší a pevnější boty. Se střihem boty souvisí i její hmotnost. Nízké boty jsou lehčí a vysoké naopak těžší.

Závěr

Boxerské boty je nutné před nákupem vyzkoušet. Kupovat byste je měli vždy ve specializované prodejně a nákup byste neměli nijak uspěchat. Naopak vyzkoušejte více modelů nízkého i vysokého střihu.

V každých botách si vyzkoušejte odrazy, otočky i stoj na špičkách. Boxerské boty jsou k dostání v mnoha velikostech, začít byste měli se svojí běžnou velikostí, ale není na škodu koupit boty spíše těsnější, které ale nesmí tlačit ani vás jinak omezovat.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (65 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Syn trénuje box, takže jsem mu musela objednat vybavení, což zahrnovalo i boxerské boty. Vzala jsem mu od značky Adidas a padnou mu jako ulité.

Přidat komentář

Recenzer
Logo